Jump to content
AMnews

Domena co.pl wkracza na rynek

Recommended Posts

Co się stanie jak jakiś serwis na subdomenie .co.pl dostanie bana w Google?
Normalna technika G jest raczej taka, ze pojedyncze subdomeny sa zbanowane, jesli na innych sa wartosciowe serwisy.

Jesli natychmiast 80/90% stron sa SPAM, to wyleci wszystko.

 

PS: Wiec co.pl powinni byc raczej ok,

bo sa za drogi dla SEO

brak starych domen z historia, ktore nadaja sie na spamiki.

Edited by seomi

Share this post


Link to post
Share on other sites
I proszę Cię jak powtarzasz poraz kolejny że .cośtam.com jest popularne to poprzyj to jakimiś danymi :rolleyes:

 

Jak dobrze w google poszukasz to na pewno znajdziesz kilka milionów serwisów (nie stron) postawionych na domenach .xx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak dobrze w google poszukasz to na pewno znajdziesz kilka milionów serwisów (nie stron) postawionych na domenach .xx.com

 

O ...to są aż tak popularne że muszę "dobrze poszukać"? :)

 

Po tak sformułowanej odpowiedzi zastanawiam się czy jednakowo interpretujemy znaczenie słowa "popularne".

 

Po pierwsze to ty powinieneś poprzeć swoja tezę jakimś faktem, danymi, statystykami, a nie odsyłać mnie do Google.

Kolokwialnie mówiąc, albo wiesz jaki jest stan faktyczny, który łatwo poprzeć konkretnymi danymi albo przedstawiasz jakąś niepotwierdzoną tezę i teraz próbujesz ratować się Google'm.

 

Po drugie jak coś jest "popularne" to rozumiem że jest rozpoznawalne przez jakaś wiekszą grupę ludzi, a nie wymaga robienia researchu, wyszukiwania w Google itd. (vide statystyki penetracji rynku domen typu .com czy ccTLD w odniesieniu do geolokacji)

 

Ja z relacji z KK mogę śmiało wyciagnąć wnioski że domeny tego typu nigdy nie wyszły poza granicę zainteresowania grupki pasjonatów i nieswiadomych abonentów. Ale chetnie zamiast zdawkowego "jak dobrze w Google poszukasz" poznałbym konkretne dane które wyprowadziły by mnie z ewentualnego błędu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje się, że zakończyły się pierwsze aukcje .co.pl

 

bursztyn.co.pl 50 PLN

broker.co.pl 50 PLN

bramy.co.pl 80 PLN

bar.co.pl 60 PLN

banki.co.pl 90 PLN

baltyk.co.pl 50 PLN

autoserwis.co.pl 50 PLN

auto.co.pl 520 PLN

antykoncepcja.co.pl 50 PLN

anonse.co.pl 110 PLN

agencjaubezpieczeniowa.co.pl 80 PLN

agencjareklamowa.co.pl 75 PLN

biznes.co.pl 220 PLN

balustrady.co.pl 90 PLN

architekt.co.pl 165 PLN

apartamenty.co.pl 320 PLN

adwokat.co.pl 225 PLN

butysportowe.co.pl 60 PLN

biletyautokarowe.co.pl 50 PLN

baseny.co.pl 60 PLN

autogaz.co.pl 50 PLN

audytyenergetyczne.co.pl 50 PLN

aromaterapia.co.pl 50 PLN

antyki.co.pl 90 PLN

alkomaty.co.pl 80 PLN

adwokaci.co.pl 150 PLN

biura.co.pl 50 PLN

biletlotniczy.co.pl 50 PLN

audyty.co.pl 50 PLN

architekci.co.pl 70 PLN

angielski.co.pl 80 PLN

altany.co.pl 50 PLN

alkomat.co.pl 50 PLN

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak sobie czytam ten watek i czesto powtarza sie "czy domeny co.pl sa cos warte" - najczesciej odpowiedz jest, ze "zastanawialem sie, czy sa warte i ktos powiedzial, ze nie sa nic warte to na pewno oznacza to, ze one nie sa nic warte", zapewne ten, ktory powiedzial wczesniej, ze one nie sa nic warte dowiedzial sie tego od jakiegos "specjalisty" ktory wysnul taka opinie po wstaniu od zabawy klockami lego.

Wszystkie watpliwosci nt niskiej wartosci domen .co.pl i trudnosci w ich pozycjonowaniu sa wyssane z palca i nijak maja sie do rzeczywistosci. Dlaczego tak mowie, po prostu czysta praktyka.

Tak wiec ile jest warta domena? Oczywiscie tyle, ile zaplaci za nia klient. Dlaczego mialby zaplacic wiecej za domene np www.parapety.co.pl parapety Opole?

1. Wartosc dodana. Wiadomo, ze latwiej zapamietac "parapety" niz jakas nazwe firmy - wartosc tej domeny powstaje z wiekszej ilosci odwiedzin dzieki latwiejszemu zapamietaniu, wieksza ilosc odwiedzin to sygnal o popularnosci tej domeny dla G.

2. Pozycjonowanie. Wiecej odwiedzin serwisu w domenie www.parapety.co.pl dla slow kluczowych parapety Opole zostaje zauwazone przez G, wiec serwis taki pnie sie do gory i ... jest na szczycie, mozecie wierzyc lub nie przy niewielkich srodkach ;)

Zeby ktos nie powiedzial, ze to pojedynczy przypadek to daje kolejny: domena www.windykacja.co.pl dla slow kluczowych windykacja Opole to rowniez sam szczyt w wynikach naturalnych. "Dużym minusem dla klienta końcowego jest brak możliwości pozycjonowania tej domeny" - totalna nieznajomosc tematu z praktyki pozycjonowania .co.pl jak widze ale przyklady daje powyzej.

3. Zwrot z inwestycji. Moge jedynie zdradzic, ze jest ponadprzecietny i siega nawet kilkaset %.

Powyzsze przyklady oraz moje doswiadczenie wskazuja jednoznacznie, ze watpliwosci wszystkich, dla ktorych najszerszym tematem do dyskusji jest wysoka cena tej domeny - 20 zl - pewnie nie starczylo kieszonkowego od rodzicow (?), sa calkowicie bezzasadne i nie poparte wlasna praktyka a tylko powtarzaniem frazesow innych "specjalistow"

 

Argument przeciwnikow, ze

1. Domena .co.pl nigdy nie zastapi .com.pl jest bezsensowy - to nie jest zadaniem tej domeny.

2. Najwiecej jest domen .pl wiec nalezy rejestrowac .pl - jest co najmniej glupi poniewaz oczywistym jest, ze domen .pl jest najwiecej, spoleczenstwo jeszcze nie jest takie glupie i nie jest do tego wymagana jakas wielka inteligencja, zeby zarejestrowac raczej cosdziwnego.pl zamiast cosdziwnego.com.pl - wiec jest to naturane, ze najwiecej jest .pl

3. Domeny .co.pl na pewno rejestruja jacys naiwniacy i nie znajacy sie (tak jak my - domeniarze) na rzeczy ludzie. Otoz nie. Dla normalnego czlowieka .co.pl jest jakas koncowka i logicznym jest, ze lepiej miec www.jubiler.co.pl niz cos dziwnego. Normalni ludzie nie znaja sie na koncowkach - a klienci to zwykle wlasnie ci normalni ludzie. Oczywiscie pojawia sie kwestia marki, ale jesli ktos zrozumie, ze jest za malym pionkiem, zeby stworzyc marke i chce spokojnie sprzedawac wyroby jubilerskie to taka domena bedzie odpowiednia i przyniesie mu znacznie wiecej korzysci niz jakas jubilanter.pl

4. Pozycjonowanie .co.pl a Google. Owszem .co.pl to na razie subdomeny jednak:

- nie przeszkadza to w ich pozycjonowaniu, przyklad jw.

- jedynym minusem jest niemozliwosc przeniesienia sily z TLD na .co.pl w narzedziach webmastera

- co.pl w odroznieniu od .home.pl .az.pl itp jest wpisana do publicznej listy końcówek domenowych (tzw eTLD) uznanych przez Mozillę. Jest to lista z której oficjalnie korzystają Firefox, Chrome i Opera. Koncowka .co.pl jest wiec w otoczeniu .pl i taka ma tez przewage nad innymi subdomenami .hot.pl czy .post.pl wiec stad juz znacznie krotsza droga do sankcjonowania .co.pl jako domeny o ile Michau zechce wydac jeszcze troche kasy.

 

"Mam natomiast pytanie, nad którym naprawdę się zastanawiam. Jak powinno się wymawiać nazwadomeny.co.pl ? Po polsku "co peel" czy "ko peel" ? A jeśli ta druga forma, to może AM powinien do kompletu kupić domenę ko.pl?" odpowiedz tutaj http://www.domenyco.co/zarzuty-zarzucane-domenom-co-i-co-pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites
4. Pozycjonowanie .co.pl a Google. Owszem .co.pl to na razie subdomeny jednak:

- nie przeszkadza to w ich pozycjonowaniu, przyklad jw.

 

nie pomyślałeś o jednej rzeczy:

 

Rejestracja jest jednak "w miarę" tania w porównania do com.pl, pl

 

Co za tym idzie - cośtam.co.pl dalej jest uważana za subdomenę, pozycjonerzy mogą wykorzystać liczne zastępy SUBdomen .co.pl jako zaplecze, jesli google zauważy coś takiego..... zostanie zbanowana cała DOMENA .co.pl co za tym idzie wszystkie śmieciowate końcówki typu praca.co.pl, jubiler.co.pl, jestemfajny.co.pl...

 

Ogólnie przyjęte jest że na 1 domenie można zrobić 5 subdomen pod "zapleczówki"... Podejżewam że tu będzie xx więcej "zapleczówek" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlaczego domeny 3literowe oraz generyczne zajęte, chociaż whois nic nie pokazuje?

Zacytuje mistrza :)

Subdomeny są wolne i można je zarejestrować, ale w strefie istnieje rekord * A 212.91.7.33, który kieruje wszystkie nieistniejące adresy w domenie na ten adres i tam pojawia się strona dropped. Tak samo można zrobić w każdej domenie.

 

a.

AM nie potrafiło tego po prostu inaczej zorganizować, cały ruch jest przecież przez nich nasłuchiwany - mogą przez to określić kto ile razy wszedł na dany adres = wystawić na aukcji "premium"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ogólnie przyjęte jest że na 1 domenie można zrobić 5 subdomen pod "zapleczówki"... Podejżewam że tu będzie xx więcej "zapleczówek" :)

Mogę prosić o źródło?

Jeżeli będę stawiał normalne strony, to mogę więcej stawiać subdomen?

 

AM nie potrafiło tego po prostu inaczej zorganizować, cały ruch jest przecież przez nich nasłuchiwany - mogą przez to określić kto ile razy wszedł na dany adres = wystawić na aukcji "premium"?

Aha, dzięki, no to nie będę sprawdzał dopóki niezorganizują "normalną" możliwość rejestracji domen. Chociaz, kilka domen NLL.co.pl znalazłem i kilka generycznych, ale jak tak wygląda sprawa, to dam sobie spokój na najbliższe kilka miesięcy.

 

Ciekawe, czy takie coś (podkreślone) jest dozwolone?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mogę prosić o źródło?

Jeżeli będę stawiał normalne strony, to mogę więcej stawiać subdomen?

 

Może źle napisałem co za tym idzie mogłeś źle odebrać.

 

Możesz stworzyć nawet milion subdomen i teroetycznie nic może się nie stać ale przy budowaniu zaplecza i przy tworzeniu np piramidy z zapleczówek wiele osób uważa że nie powinno się przekraczać niewielką ilość subdomen.

Gdzieś na PiO o tym czytałem (http://www.forum.optymalizacja.com/)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Więc warto, czy nie warto rejestrować tych domen? Bo osobiście już się gubię :-)

 

Musisz sam zadecydować i ponieść ryzyko.

 

Jeśli domena co.pl:

- stanie się oficjalną subdomeną .pl,

- będzie rozpoznawana przez wyszukiwarki jako domena,

- powstaną pod domenami w tej końcówce jakieś znaczące serwisy,

- będzie kilka większych publicznych transakcji domen z tą końcówką.

 

to wtedy warto. A jeśli nie to nie warto. Ryzyko jest duże, ale każdy ponosi własne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótkoterminowe (mniej niż 3 lata) inwestowanie w .co.pl to po prostu głupota. Z drugiej strony AM zwróciła się już 1/10 inwestycji. Super :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inwestuję w domeny .pl, zainteresowałem się również domenami .co ale co.pl to już za wiele jak dla mnie..

Nie wierzę w przyszłość tej końcówki.

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites
auto.co.pl 370 PLN

 

 

DD

 

a ja co.auto.pl zarejestrowałem za 8 zł. :)

 

auto.co.pl czy co.auto.pl

 

już widzę hasło reklamowe pod tą domeną:

CO ? AUTO !!! - www.co.auto.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
a ja co.auto.pl zarejestrowałem za 8 zł. :)

 

auto.co.pl czy co.auto.pl

 

już widzę hasło reklamowe pod tą domeną:

CO ? AUTO !!! - www.co.auto.pl

dziwne tylko, ze coauto.pl i autoco.pl zostawiłeś wolne ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

z nudów wczoraj zarejestrowałem to co.auto.pl

 

Idąc tym tokiem to jeszcze co-auto i auto-co, no i może toAuto i tak dalej.

Tak właśnie robiłem i teraz mam za dużo tego wszystkiego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
dziwne tylko, ze coauto.pl i autoco.pl zostawiłeś wolne ;-)

 

widzę, że się zaopiekowałeś i wyręczyłeś mnie . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NAZWA DOMENY: coauto.pl oczekuje w kolejce na rejestrację

 

utworzona: 2011.10.14 09:38:19

 

 

Brak dowodów, że to TY :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Google banuje teraz zaspamowane strony w polskich domenach regionalnych. Może robi sobie miejsce na indeksację nowych polskich "domen" .co.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×