Jump to content
Burecki

Chcę założyć firmę - strach przed US...

Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Swoją przygodę z domenami zacząłem w 2008 roku. Wtedy kupowałem tylko na własne potrzeby na tworzenie serwisów internetowych. Przełomem stał się rok 2010, kiedy to jakaś firma skontaktowała się ze mną w sprawie odkupienia jednej z moich domen, a miałem ich może łącznie 20szt. Plany co do jej zagospodarowania były odległe i mogłem spokojnie wybrać inną, pasującą do projektu domenę, więc postanowiłem ją sprzedać. Po krótkich negocjacjach na początku 2010 roku sprzedałem swoją pierwszą domenę i wtedy zauważyłem spory potencjał w adresach internetowych. Znalazłem to forum, poznałem giełdy domen, zasady itp. oraz oczywiście zacząłem już kupować domeny typowo na sprzedaż. Jak to zwykle bywa początki były trudne, przez pierwsze pół roku nic nie sprzedałem, tylko rejestrowałem i przechwytywałem kolejne domeny... Dopiero pod koniec 2010 roku zostałem nagrodzony i udało mi się sfinalizować kilka transakcji na łączną kwotę przekraczającą 5k. Wszystkie transakcje realizowałem za pośrednictwem Dropped.pl i transakcji Escrow. Rok 2011 był już można powiedzieć bardzo udany... Łącznie przeprowadziłem kilkadziesiąt transakcji na łączną kwotę przekraczającą 35k. Wszystkie transakcje realizowane przez Dropped.pl. Oczywiście podane kwoty to tylko łączne ceny sprzedaży, nie odejmuję od nich kosztów jakie poniosłem na rejestracje domen, przechwytywanie, aukcje, czy procenty od każdej transakcji. W 2012 roku także zdążyłem przeprowadzić już kilka transakcji na kwotę ok 10k. Obecnie posiadam około 500 domen i widzę, że interes idzie do przodu, więc od końca 2011 roku noszę się z zamiarem założenia DG przez co będę mógł w końcu spać spokojnie...

 

Jestem zatrudniony na pełen etat, domeny traktowałem początkowo jako hobby, ale jak zarobki zaczęły być równe lub wyższe od tych, które wyciągam pracując normalne postanowiłem coś z tym zrobić i tu jest mój problem... Chciałbym założyć DG, ale obawiam się US, jako, że nie odprowadzałem podatku za powyższą działalność. Wszystkie transakcje były przeprowadzane przez Dropped.pl, więc to Domain Aftermarket LLC widnieje na fakturach sprzedażowych. Jedynym śladem mojej działalności jest 10 przelewów z Dropped na moje konto bankowe na łączną sumę ok 25k. Wszystkie przelewy zostały wykonane w 2011 roku.

 

Niedługo będziemy się rozliczać właśnie za 2011 rok. Obawiam się, że jak założę DG to US od razu sprawdzi mnie wstecz, jeszcze za osoby fizycznej i dostanę 75% podatku + grzywnę za prowadzenie niezarejestrowanej DG... Macie w tej kwestii jakieś przejścia? Czu US tak często postępuje? Co mam zrobić? Zastanawiam się nad ujęciem łącznej kwoty przelewów na konto bankowe z Dropped w polu "inne dochody" i rozliczenie tego przy składaniu deklaracji podatkowej za rok 2011, ale czy to coś pomoże? Przecież wiadomo, że to są czyste zyski, łączna kwota sprzedaży jest wyższa, a nie wiem czy US będzie moógł dotrzeć do Dropped o ujawnienie szczegółów... Jak mnie dokładnie prześwietlą i zobaczą ponad 500 domen, z których większość jest wystawiona na giełdach do kupienia to także od razu wskazuje na prowadzenie niezarejestrowanej DG...

 

Poradźcie coś, być może ktoś z Was przez to również przechodził, bo kto zakłada DG, która w naszym kraju generuje tak wysokie koszty, jak nie wie jeszcze czy biznes wypali i będzie opłacalny... Co robić? Jeśli ktoś z Was z jakiegoś względu obawia się napisania swoich przemyśleń na forum publicznym to proszę o skorzystanie z prywatnej wiadomości. Chcę wyjść na prostą, tylko jak tego bezpiecznie dokonać?!... Liczę na Waszą pomoc, bo gdzie indziej mógłbym o nią zapytać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie musiałeś udokumentować w banku skąd masz te 35 tyś zł?

 

No chyba, że PayPal :)

Edited by ToMiKS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest slawomir_cwirko
Nie musiałeś udokumentować w banku skąd masz te 35 tyś zł?

 

No chyba, że PayPal :)

 

A Ty musiałes kiedykolwiek udokumentowac w banku skąd wpływają ci pieniądze na konto??

To proponuje zmienic bank :)

Bank monitoruje tylko wpłaty powyżej 10 000 euro i jeat to związane z przeciwdzialaniem wspierania teroryzmu wiec jesli masz nawet 50 wpłat ponizj 10 000 euro system bankowy ich nie wychwyci :)

Chyba ze przyjdziesz do banku wypłacic sporą kwote w towarzystwie np 2 Panów którzy mimo ze to ty jestes wlascicielem rachunku mowia ci ile masz wyplacic to wtedy moze jakis pracownik zleci Twoje konto pod analizję działowi Fraud :o

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie musiałeś udokumentować w banku skąd masz te 35 tyś zł?

 

No chyba, że PayPal :)

 

 

Kolega założyciel tematu, zechciał napisać, konkretnie o bankowym koncie. Poza tym nie ma chyba [pytam bo nie wiem] możliwości wypłaty z "AM" bezpośrednio na PayPal?

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Co robić? [...]

 

 

Nie jest to pomoc prawno "techniczna", ale może tak: żyj po prostu dalej i nie grzesz więcej? :)

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panie Michale, ależ US już wie o Pańskiej działalności gdyż na co dziennie sprawdza to forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bank monitoruje tylko wpłaty powyżej 10 000 euro i jeat to związane z przeciwdzialaniem wspierania teroryzmu wiec jesli masz nawet 50 wpłat ponizj 10 000 euro system bankowy ich nie wychwyci

Chyba ze przyjdziesz do banku wypłacic sporą kwote w towarzystwie np 2 Panów którzy mimo ze to ty jestes wlascicielem rachunku mowia ci ile masz wyplacic to wtedy moze jakis pracownik zleci Twoje konto pod analizję działowi Fraud

 

Tak, powyżej konkretnej kwoty bank daje ci deklaracje w której musisz napisać skąd posiadasz wpłacane na konto (zależy jeszcze jakie konto) pieniądze. Jest to forma zabezpieczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest slawomir_cwirko
Tak, powyżej konkretnej kwoty bank daje ci deklaracje w której musisz napisać skąd posiadasz wpłacane na konto (zależy jeszcze jakie konto) pieniądze. Jest to forma zabezpieczenia.

 

kolego mozesz mi tu podac konkretny przyklad takiej sytuacji ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panie Burecki, nie musiałeś wypisywać wszystkiego ze szczegółami, gdyż wywiad skarbowy nie śpi :) A w tym roku mają dobrać się do dupy tym, którzy dorabiają w internecie (na szczęście będą zwracać uwagę głównie na czerpiących korzyści z allegro). Większość urzędników US (tak jak większość ludzi) nie wie zapewne, co to jest domena, więc może Pan raczej spać spokojnie.

 

Widzę, że zarobiłeś na domenach sporo kasy. Gratuluję sukcesów w branży, ale wiedz, że jeśli wydałeś je na dobra konsumpcyjne, np. nowy samochód, ktoś z sąsiadów mógł na Ciebie nakablować. Autentyk.

 

Działalność gospodarcza w tym kraju to prawdziwy koszmar - wiem z opowieści znajomych i zasłyszanych. Użeranie się z urzędasami, wysokie składki na ZUS, czepialstwo skarbówki, niewypłacalni kontrahenci. Po prostu masakra. Mimo wszystko - Pańskie dochody są całkiem niezłe, jeśli taka tendencja się utrzyma i rzeczywiście ma Pan bogate portfolio, ryzyko bankructwa jest niewielkie.

 

Pytałeś o kwestię, czy skarbówka może się zainteresować Twoimi domainerskimi działaniami, gdy nie miałeś jeszcze DG. Tak, jest to niestety możliwe. Na Twoim miejscu założyłbym już jako przedsiębiorca nowe konto na aftermarket i fikcyjnie odkupił ze starego konta wszystkie twoje domeny. W papierach wszystko byłoby ok.

 

Ktoś poruszył kwestię, czy banki monitorują transakcję. Tak, wg prawa unijnego każdy przelew powyżej 10 000 euro jest wychwytywany przez automat i jest badana w związku z ewentualną działalnością terrorystyczną czy mafijną. Oczywiście, bank może zawsze (dla bezpieczeństwa hehe) sprawdzić każdą transakcję, która wyda się podejrzana i przekazać dane odpowiednim organom.

 

Dodam, że nie chciałem Ciebie straszyć, tylko poinformować o ewentualnych zagrożeniach związanych z działalnością gospodarczą i zarabianiem bez działalności. Tak na marginesie gratuluję sukcesów w branży domenowej i życzę dalszych sukcesów.

 

PIS JOŁ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może się mylę, ale jako że większość transakcji przeprowadziłeś w 2011, to masz jeszcze chwilę na złożenie pita i uwzględnienie ich w nim, wtedy jest szansa że nie będą grzebać dalej, ale jeśli obawiasz się tego, to rozważ instytucję czynnego żalu wobec poprzedniorocznych zatajonych przychodów. Wtedy będziesz mógł z czystym kontem założyć działalność. Wszystko zależy od US, ale wydaje mi się że zakładając działalność + składając uczciwą deklarację za 2011 unikniesz ewentualnych kontroli. Oczywiście najlepiej zapytać w Twoim US jak taką sprawę potraktują, ale z oczywistych względów może to nie być najszczęśliwszy pomysł. Podsumowując - wdepnąłeś w szarą strefę, o co trudno raczej Cię winić, bo w domenach jest to łatwiejsze, bardziej kuszące niż gdziekolwiek indziej, a wyjście z niej, dobrowolne czy przymusowe, może niestety trochę kosztować.

 

PS. Przeniosłem wątek do działu prawnego - tu bardziej pasuje, a przy okazji nie będzie się indeksował.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może się mylę, ale jako że większość transakcji przeprowadziłeś w 2011, to masz jeszcze chwilę na złożenie pita i uwzględnienie ich w nim...

 

Też jestem w tej samej sytuacji co autor. Osobiście bym nie ruszał dotychczasowej działalności w domenach i nie uwzględniał jej w niczym, nie ruszaj tej kupy bo zacznie śmierdzieć ! Po co sugerować US że działałeś w tej branży wcześniej, wtedy dopiero zaczną węszyć. Załóż nowe konto w AM, od kup te domeny z poprzedniego konta (AM wystawi Ci fakturę więc nie będzie wiadomo kto Ci je sprzedał) albo wprowadź domeny które masz na firmę (tak jak np. samochód, chociaż tutaj nie do końca jestem pewien czy można domeny tak wprowadzić, muszą się starsi wyjadacze wypowiedzieć).

Tyle ode mnie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liczyłem na bardziej konstruktywną dyskusję, która pomoże mi znaleźć bezpieczne rozwiązanie z tej sytuacji, zakładając przy tym, że chcę wyjść z szarej strefy i założyć działalność, a tu jeden napisał głupotę o udokumentowaniu bankowi pochodzenia pieniędzy i 70% postów tego dotyczy...

 

Nie jest to pomoc prawno "techniczna", ale może tak: żyj po prostu dalej i nie grzesz więcej? ;)

Za wysokie ryzyko... Myślę, że założenie działalności to taki sygnał dla US do sprawdzenia kandydata wstecz...

 

 

Panie Michale, ależ US już wie o Pańskiej działalności gdyż na co dziennie sprawdza to forum :)

Nick jest zupełnie przypadkowy i powiązanie tej osoby również. Na Di mam inne konto, a to byłem zmuszony założyć, aby ukryć swoją tożsamość, ponieważ wystarczyłoby znaleźć posta z jakąś ofertą/wyceną mojej domeny i US już ma moje dane... Proszę o uznanie tej sytuacji jako wyjątkowej.

 

Panie Burecki, nie musiałeś wypisywać wszystkiego ze szczegółami, gdyż wywiad skarbowy nie śpi :) A w tym roku mają dobrać się do dupy tym, którzy dorabiają w internecie (na szczęście będą zwracać uwagę głównie na czerpiących korzyści z allegro). Większość urzędników US (tak jak większość ludzi) nie wie zapewne, co to jest domena, więc może Pan raczej spać spokojnie.

 

Widzę, że zarobiłeś na domenach sporo kasy. Gratuluję sukcesów w branży, ale wiedz, że jeśli wydałeś je na dobra konsumpcyjne, np. nowy samochód, ktoś z sąsiadów mógł na Ciebie nakablować. Autentyk.

 

Działalność gospodarcza w tym kraju to prawdziwy koszmar - wiem z opowieści znajomych i zasłyszanych. Użeranie się z urzędasami, wysokie składki na ZUS, czepialstwo skarbówki, niewypłacalni kontrahenci. Po prostu masakra. Mimo wszystko - Pańskie dochody są całkiem niezłe, jeśli taka tendencja się utrzyma i rzeczywiście ma Pan bogate portfolio, ryzyko bankructwa jest niewielkie.

 

Pytałeś o kwestię, czy skarbówka może się zainteresować Twoimi domainerskimi działaniami, gdy nie miałeś jeszcze DG. Tak, jest to niestety możliwe. Na Twoim miejscu założyłbym już jako przedsiębiorca nowe konto na aftermarket i fikcyjnie odkupił ze starego konta wszystkie twoje domeny. W papierach wszystko byłoby ok.

 

Ktoś poruszył kwestię, czy banki monitorują transakcję. Tak, wg prawa unijnego każdy przelew powyżej 10 000 euro jest wychwytywany przez automat i jest badana w związku z ewentualną działalnością terrorystyczną czy mafijną. Oczywiście, bank może zawsze (dla bezpieczeństwa hehe) sprawdzić każdą transakcję, która wyda się podejrzana i przekazać dane odpowiednim organom.

 

Dodam, że nie chciałem Ciebie straszyć, tylko poinformować o ewentualnych zagrożeniach związanych z działalnością gospodarczą i zarabianiem bez działalności. Tak na marginesie gratuluję sukcesów w branży domenowej i życzę dalszych sukcesów.

 

PIS JOŁ

Jedna z niewielu wnoszących coś do tematu wypowiedzi za co serdecznie dziękuję. Postaram się do niej odnieść:

 

Być może większość urzędników nie wie co to jest domena, ale jak zobaczą na czyimś koncie bankowym przelewy sygnowane "MICHAU ENTERPRISES LIMITED CHYTRON 26 FLAT/OFFICE 21 P.C.1075 1075 NI COSIA CYPR" na XXXXzł to jestem pewny, że nie przejdą obok bez wyjaśnień i co ja im wtedy powiem?

 

Dziękuję za gratulacje, włożyłem w to sporo pracy, jak i pieniędzy i opłaciło się, ale przez to nie mogę spać spokojnie...

 

Nie wiem jak wygląda DG w Polsce, ale ja, jako, że pracuje na etacie nie płaciłbym zbyt dużo ZUSowi, a najbardziej obawiam się właśnie czepialstwa urzędasów z US dot. mojej przeszłości...

 

Założyć konto firmowe i transfer domen (fikcyjny zakup) będę mógł zrobić chyba dopiero jak zarejestruję działalność? Na razie zastanawiam się jak załatwić PIT za 2011 rok, żeby możliwie najbardziej zminimalizować problemy, które mogą nastąpić po założeniu DG... Czy ktoś z Was prowadzi dłużej DG i nie miał jeszcze żadnej kontroli skarbowej?

 

 

Może się mylę, ale jako że większość transakcji przeprowadziłeś w 2011, to masz jeszcze chwilę na złożenie pita i uwzględnienie ich w nim, wtedy jest szansa że nie będą grzebać dalej, ale jeśli obawiasz się tego, to rozważ instytucję czynnego żalu wobec poprzedniorocznych zatajonych przychodów. Wtedy będziesz mógł z czystym kontem założyć działalność. Wszystko zależy od US, ale wydaje mi się że zakładając działalność + składając uczciwą deklarację za 2011 unikniesz ewentualnych kontroli. Oczywiście najlepiej zapytać w Twoim US jak taką sprawę potraktują, ale z oczywistych względów może to nie być najszczęśliwszy pomysł. Podsumowując - wdepnąłeś w szarą strefę, o co trudno raczej Cię winić, bo w domenach jest to łatwiejsze, bardziej kuszące niż gdziekolwiek indziej, a wyjście z niej, dobrowolne czy przymusowe, może niestety trochę kosztować.

 

PS. Przeniosłem wątek do działu prawnego - tu bardziej pasuje, a przy okazji nie będzie się indeksował.

Kolejny warty uwagi post, dziękuję.

Właśnie myślę o uwzględnieniu tego w picie za 2011 rok... Rozumiem, że kwotę miałbym wpisać w inne dochody? Teraz tylko jaką kwotę? Sumę przelewów na konto z Dropped (jedyna ewidencja działalności w szarej strefie) czy sumę faktycznych cen sprzedaży? Jeśli to drugie to odliczając od nich cenę zakupu danej domeny i prowizję dla Dropped czy nie? Instytucja czynnego żalu raczej odpada... Teraz pytanie czy założyć DG przed wysłaniem pita w którym uwzględnię działalność za 2011 rok, czy po wysłaniu pita? Pytanie o takie rzeczy w US i wyjaśnianie tej sprawy to jak wystawienie głowy dla snajpera... Dziękuję, że mnie rozumiesz i jakoś próbujesz tłumaczyć. Szkoda, że przeniosłeś, tam temat był bardziej widoczny, ale brak indeksacji jest w tym momencie korzystniejszy.

 

Też jestem w tej samej sytuacji co autor. Osobiście bym nie ruszał dotychczasowej działalności w domenach i nie uwzględniał jej w niczym, nie ruszaj tej kupy bo zacznie śmierdzieć ! Po co sugerować US że działałeś w tej branży wcześniej, wtedy dopiero zaczną węszyć. Załóż nowe konto w AM, od kup te domeny z poprzedniego konta (AM wystawi Ci fakturę więc nie będzie wiadomo kto Ci je sprzedał) albo wprowadź domeny które masz na firmę (tak jak np. samochód, chociaż tutaj nie do końca jestem pewien czy można domeny tak wprowadzić, muszą się starsi wyjadacze wypowiedzieć).

Tyle ode mnie :P

Jeśli nie zdecydowałbym się na założenie DG to oczywiście z niczym bym się nie wychylił, jednak obawiam się kontroli przez to, że ją założę... Obecna "zabawa" z domenami to nie jest jak kiedyś hobby i przy okazji dorobienie kilku zł do wypłaty na fajki i piwo, tylko zysk zaczął przekraczać to co zarabiam normalnie pracując i to daje mi mocno do myślenia... Widzę, że jesteś nowy, chciałbym być na takim etapie jak Ty i nie popełniłbym tego samego błędu. Rozliczaj się na bieżąco, bo później jak interes się rozwinie i będziesz chciał go zalegalizować to obudzisz się z ręką w nocniku tak jak ja teraz...

 

Jestem pewny, że jest więcej osób na naszym forum z podobnym problemem i mam nadzieję, że ten temat pomoże nie tylko mi. Prosiłbym o pomoc wszystkich, którzy mają DG na domeny i borykali się z podobnymi problemami swego czasu, myślę, że pomoc takich osób będzie nieoceniona.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właśnie myślę o uwzględnieniu tego w picie za 2011 rok... Rozumiem, że kwotę miałbym wpisać w inne dochody? Teraz tylko jaką kwotę? Sumę przelewów na konto z Dropped (jedyna ewidencja działalności w szarej strefie) czy sumę faktycznych cen sprzedaży? Jeśli to drugie to odliczając od nich cenę zakupu danej domeny i prowizję dla Dropped czy nie? Instytucja czynnego żalu raczej odpada... Teraz pytanie czy założyć DG przed wysłaniem pita w którym uwzględnię działalność za 2011 rok, czy po wysłaniu pita?

 

Na Twoim miejscu założyłbym działalność jak najszybciej, przed złożeniem pita. Może to głupie, ale wydaje mi się że w US też siedzą ludzie i jeśli pokażesz im, że miałeś takie sobie hobby, ale w przeciągu paru miesięcy okazało się że bliżej niż do hobby, masz z domenami do regularnej działalności (PIT, przelewy), to postanowiłeś założyć DG żeby być "legalnym" - to zrozumieją i nie będą się czepiać. Oczywiście tak jak mówię - wszystko zależy od US (niestety). Tak czy inaczej - masz na koncie jakieś dziwne przelewy z Cypru, więc nie wyobrażam sobie innego wyjścia niż zgłoszenie ich wszystkich w PIT - ale jak to dokładnie zrobić, to już Ci nie powiem - rozgarnięta księgowa by się przydała.

 

Szkoda, że przeniosłeś, tam temat był bardziej widoczny, ale brak indeksacji jest w tym momencie korzystniejszy.

 

Mogę przenieść z powrotem - wola ludu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może to głupie, ale wydaje mi się że w US też siedzą ludzie i jeśli pokażesz im, że miałeś takie sobie hobby, ale w przeciągu paru miesięcy okazało się że bliżej niż do hobby, masz z domenami do regularnej działalności (PIT, przelewy), to postanowiłeś założyć DG żeby być "legalnym" - to zrozumieją i nie będą się czepiać.
Zgadzam się (i miałem już trochę kontaktu z US).

Share this post


Link to post
Share on other sites

zakładałem kilka razy działalnośc i kilka razy też zamykałem..

pierwsze słyszę żeby us kontrolował człowieka wstecz ponieważ zakłada działalność(oczywiście jeśli zakłada interes za kilkaset tysięcy lub milionów to możliwe) - mnie się to nigdy nie zdażyło i w życiu też nie miałem kontroli z us a prowadziłem np. dosyć "szarostrefogenny" interes!

 

konto bankowe do działalności też zakładasz nowe..

zrób jak mówią koledzy - załóż nowe konto na am odkup od siebie domeny za jakieś małe kwoty i tyle(żebyś nie dał sygnału do us że masz jakąś kasę lewą)

 

jeżeli nie szastałeś zarobionymi pieniędzmi to myślę że możesz spać spokojnie:)

 

pozdrawiam i powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zakładałem kilka razy działalnośc i kilka razy też zamykałem..

pierwsze słyszę żeby us kontrolował człowieka wstecz ponieważ zakłada działalność(oczywiście jeśli zakłada interes za kilkaset tysięcy lub milionów to możliwe) - mnie się to nigdy nie zdażyło i w życiu też nie miałem kontroli z us a prowadziłem np. dosyć "szarostrefogenny" interes!

 

W końcu jakaś zdroworozsądkowa wypowiedź, Panowie co to w ogóle za sprawdzanie wstecz do tego za śmieszne 25k ? Mój brat handlował telefonami na allegro przez ładnych parę lat i kasa była ogromna, założył działalność i nikt go nie kontrolował do tyłu, co dopiero nasza branża.

 

Mylisz się Burecki, nie jestem w branży nowy, tylko mój nick jest nowy :), ja mam dwa lata krótszy staż od Ciebie. Jak pisałem jestem w takiej sytuacji jak Ty, a widzę że nawet w znacznie gorszej ale zakładam DG jako nowy podmiot, nowe konto AM, nowe konto bankowe itd. i nigdy nie działałem w domenach :)

Edited by sebastian0000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, problem który poruszył Burecki dotyka wielu ...

Dotyka przede wszystkim "drobnicę" [jeśli chodzi o wymiar finansowy] ale wielką w swej liczbie osób. Istnieją prawdopodobnie całe rzesze osób, które w życiu sprzedały kilka rzeczy lub usług i chciałyby to zalegalizować. Rzecz w tym, że chciałyby np. rozliczyć się z tzw. fiskusem bez przymusu zakładania na tę okoliczność DG bo ich na to założenie i jej opłacanie zwyczajnie nie stać. [Już nie napiszę, że tych. którzy zakładali i np. zawieszali, debilny system, który mówi jedno a robi drugie - dopadł i "skarcił"].

 

System obowiązujący w "państwie", zmusza jego Obywateli do bycia przestępcami.

 

I to jest dla tego systemu działającego wg specyficznej "etyki" sytuacja idealna. Im więcej przestępców tym lepiej, ponieważ gdy są to można w w końcu kogoś ukarać. Obywatele polscy żyją w nieprzyjaznym dla siebie "państwie kar", które im nie pomaga ale ich tropi na każdym właściwie kroku.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy temat, którym zmotywowałeś mnie do działania, bo również od jakiegoś czasu rozważałem założenie działalności na biznes domenowy, z tym, że ja ze skarbówką jestem na czysto oraz nie mogę się jeszcze pochwalić takimi osiągnięciami :) Kolejny bodziec to niedawne przenosiny z Dropped do Premium, gdzie żeby wyrównać ceny trzeba być VATowcem :) Tyle wstępu, niedługo założę stosowny wątek w swojej sprawie, który być może przyda się innym widząc zainteresowanie tym tematem ;)

 

Jeśli ja mógłbym coś doradzić to na Twoim miejscu założyłbym działalność przed pitem, a potem w picie ujął w inne dochody sumę przelewów na konto bankowe, bo te przelewy z cypru mogą zainteresować bank i zaciekawić skarbówkę... Jeśli w przyszłości tak się stanie to wyjaśnisz, że Twoim hobby było kolekcjonerstwo adresów internetowych, nagle wzrosło zainteresowanie firm tą tematyką i otrzymywałeś oferty kupna domen, przez co sprzedałeś X domen (X=ilości przelewów na konto) i od razu postanowiłeś zalegalizować tą działalność. To chyba najlepsze rozwiązanie, bo jeżeli sprzedawałeś tylko przez cypryjski Dropped to skarbówka raczej nie sprawdzi ile dokładnie domen sprzedałeś i za ile oraz będzie musiała uznać Twoją wersję za słuszną.

 

up yarowa - święta racja...

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Śmieszni jesteście w jednej kwestii :) banku nie obchodzi skąd macie kasę.

przelewałem kiedyś bardzo grube kwoty z kont z zagranicy i nikt się nie zainteresował a to było daaawno temu.

To były zarobione uczciwie pieniądze, ale bank przecież tego nie wiedział.

 

Pomyślcie logicznie zanim zaczniecie pisać bzdury.

 

Bank się raczej sie cieszy że wpłacacie ją właśnie do tego właśnie banku szczególnie że na rynku jest kilkadziesiąt banków.

A nasza kasa w banku robi mu kasę i utrzymuje prezesów itp.

To, że powyżej jakiejś kwoty przesyła info do US to już inna historia, ale dlatego, że jest zobowiązany prawnie

do tego..komuna się skończyła i książeczki PKO też :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
zakładałem kilka razy działalnośc i kilka razy też zamykałem..

pierwsze słyszę żeby us kontrolował człowieka wstecz ponieważ zakłada działalność(oczywiście jeśli zakłada interes za kilkaset tysięcy lub milionów to możliwe) - mnie się to nigdy nie zdażyło i w życiu też nie miałem kontroli z us a prowadziłem np. dosyć "szarostrefogenny" interes!

 

konto bankowe do działalności też zakładasz nowe..

zrób jak mówią koledzy - załóż nowe konto na am odkup od siebie domeny za jakieś małe kwoty i tyle(żebyś nie dał sygnału do us że masz jakąś kasę lewą)

 

jeżeli nie szastałeś zarobionymi pieniędzmi to myślę że możesz spać spokojnie:)

 

pozdrawiam i powodzenia.

 

Dokladnie. Te zakladalem juz 4x dz. gosp. i nigdy US nie kontrolowal mi kont prywatnych! Znajomym tez nie... Tyle, ze konta prywatne musialem uwzglednic w formularzu przy zakladaniu dz. gosp., aczkolwiek nie dam sobie nawet paznokcia obciac, ze US tego nie robi.

 

Co moglbym poradzic? Nie pytac sie po forach, tylko udac sie do biura rachunkowego, gdzie bedziesz mial prowadzona ksiegowosc (bo samemu na razie lepiej tego nie rozliczaj, jesli nie masz o tym pojecia, a nie masz). Tam Ci wszystko wyjasnia i poradza. Przy okazji takie biuro zna poszczegolne urzedy i urzednikow. Moga podpowiedziec, do kogo sie udac itp

 

A, i jeszcze jedno - w Twoim przypadku dz. gosp. _musisz_ zalozyc, bo na to jest ustawa, wiec im wczesniej, tym lepiej dla Ciebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za Waszą pomoc. Nie będę bawił się w cytaty, bo zajmę pół strony, więc postaram się to podsumować...

 

Jak widać zdania są podzielone między dwie możliwości:

1. Założenie DG i rozliczenie przelewów na konto w picie za 2011 rok (pb, seomi, CzarnyElo)

2. Założenie DG bez rozliczenia wstecz (panh, DM2009, empireus)

 

Ja jestem chyba bliższy temu pierwszemu rozwiązaniu, bo nie mam pojęcia jak mógłbym wyjaśnić te przelewy z Cypru w razie jakiejś, nawet przypadkowej kontroli za X lat... Czy ktokolwiek z Was, z forum prowadzący DG związaną z domenami miał kiedyś jakieś kontrole US?

 

Teraz pojawia się problem zarobienia ok 10k w tym roku... Nie dokonałem jeszcze żadnego przelewu na konto, więc jestem "czysty", ale co z nimi zrobić po wybraniu 1 opcji??

 

Na pewno na dniach udam się do jakiegoś biura rachunkowego/doradcy podatkowego... Rozumiem, że przedstawiając tam swoje "grzeszki" mogę czuć się bezpiecznie? Zapewne będę musiał zacząć od wyjaśnienia co to jest domena internetowa... Jeżeli macie jakieś rady nt. prowadzenia rozmowy w takowym biurze to proszę śmiało pisać, ja nigdy w takowym nie miałem przyjemności być.

 

Dziękuję i pozdrawiam...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz pojawia się problem zarobienia ok 10k w tym roku... Nie dokonałem jeszcze żadnego przelewu na konto, więc jestem "czysty", ale co z nimi zrobić po wybraniu 1 opcji??

 

To akurat banalne - zakładasz działalność, wystawiasz dla dropped fakturę, zlecasz przelew - dobrze żeby się kwota zgadzała - i wszystko gra. Nie ma znaczenia że to kasa z konta (w dropped) "niefirmowego", ważne żeby przyszła na (w banku) firmowe. Może się teraz zastanawiasz - ale co miałbyś im sprzedać, skoro dopiero założyłeś firmę? Zakładając działalność możesz zrobić remanent początkowy i wnieść domeny które obecnie posiadasz jako os.fiz. na stan działalności (ale tu musisz dopytać w US - ja np. dostałem odp. że domeny nie stanowią towaru i w związku z tym nie podlegają remanentowi), poza tym jako osoba fizyczna możesz poprzez firmę sprzedać należącą do siebie domenę , nawet jeśli zarejestrowałeś ją jeszcze przed założeniem działalności. W DG jest tak, że to Ty jesteś firmą, więc granica między majątkiem prywatnym a firmowym nie jest zbyt sztywna. PS. To co napisałem nie jest poradą prawną ani księgową, poza tym ja ten "problem" miałem 6 lat temu, więc mogło się to i owo zmienić - najlepiej ustal wszystko z księgowym czy księgową zanim zaczniesz działać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

2. Założenie DG bez rozliczenia wstecz (panh, DM2009, empireus)

...

 

Nie napisalem nigdzie, zebys tego nie rozliczal. Aczkolwiek, gdyby US chcial kontrolowac kazdego i szczegolowo, to musialby pracowac na trzy zmiany, a i to mieliby zajob i nie skontrolowaliby nawet 1/10. Takie kontrole sa wyrywkowe, podobnie jak kontrole osob prowadzacych dz. gosp. Najczesciej "trzepani" sa ci, co chca zwrot VAT, badz innego podatku od US (np. za auto, remont). Co nie znaczy, ze jest to regula!

 

Jeszcze raz napisze - w biurze rachunkowym, tudziez u znajomej ksiegowej dostaniesz wyjasnienia JAK to najlepiej rozwiazac (bo przeciez pytales, jak rozliczyc poprzednie lata). W dodatku przepisy podatkowe zmieniaja sie kazdego dnia i to, co bylo wczoraj, nie musi obowiazywac dzisiaj.

 

I tak na koniec dobra rada - odnosnie VAT, jesli nie bedziesz mial sensownych kosztow, to tez nie radze poczatkowo sie w to bawic. Nie dosc, ze sama oplata za bycie VAT-owcem jest niemala, to przez 3 lata nie mozesz zrezygnowac z bycia w VAT. Totez radze dopytac sie ksiegowej, co by Ci sie lepiej oplacalo.

 

Poza tym, nie wiem, jak teraz sie zaklada dz. gosp. bo to podobno przez jakas strone sie odbywa, ale przy wpisywaniu dzialalnosci wpisuj wszystko co tylko sie da i nie wymaga odrebnych oplat/kwalifikacji/zezwolen/etc. Pozniej, gdybys chcial sie zajac jakas dodatkowa robota, to trzeba latac i wyrabiac papiery na nowo, co zabiera czas i pieniadze. A i czesto np. jakas hurtownia wymaga, by we wpisie do EDG byl odpowiedni zapis dot. konkretnej branzy (tak jest np. z hurtowniami branzowymi).

 

Po wiecej szczegolow do biura podatkowego marsz ;-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sprostuje ze nie pisalem nic na temat tego kiedy powinienes zalozyc dzialalnosc gospodarcza

tylko przedstawilem fakty apropo bankow

 

Ciebie ewidentnie ktos nastraszyl lub naczytales sie za duzo postow na jakims forum podatkowym.

Masz cos na sumieniu wiec dzialaj racjonalnie a nie jak sploszona zwierzyna bo tylko sobie narobisz problemow

 

zalegalizowac to powinienes tyle ze z glowa. Tyle ode mnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×