Jump to content
pb

Myspace wygrywa starszą od siebie domenę myspace.co.uk

Recommended Posts

Ciekawy precedens. MySpace, pod adresem myspace.com, wystartowało na początku roku 1999. W tym czasie domena myspace.com była zarejestrowana od trzech lat, a myspace.co.uk była zarejestrowana od półtora roku i używana do stron-wizytówek. Po sukcesie MySpace, właściciele tej drugiej skierowali ją na parking, zostawiając jedynie funkcjonujące w tej domenie adresy mailowe. To „pozwoliło” Myspace (.com) wygrać domenę (.co.uk) przed sądem arbitrażowym, sąd uznał skierowanie na parking za działanie w złej wierze i odebrał domenę mimo że nie była ona zarejestrowana z tym zamysłem.

 

http://www.domainnews.com/litigation/20080...dating-myspace/

 

Czy aby na pewno decyzja sądu jest słuszna? Moim zdaniem nie. Właściciel wykorzystał posiadane już wcześniej dobro w celach zarobkowych. I cóż z tego? Podobnie mogą robić właściciele działek leżących w sąsiedztwie nowo powstałego supermarketu (ale jeśli kupili te działki chwilę przedtem, posiłkując się „wewnętrznymi” informacjami – to już podchodzi pod ową złą wiarę) czy inni szczęściarze. Naprawdę, trudno mi się dopatrzeć „złej wiary” w powyższej sprawy. Co myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa sprawa. Przypadki chodza po ludziach, a zazwyczaj wygrywa nie tyle ten co ma racje, ale ten co ma wiecej kasy na lepszych prawnikow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mysle, ze to jest pop***, na tej podstawie mozna odebrac praktycznie kazda domene, na szczescie w Polsce nie ma systemu prawa precedensowego-jak w usa, czy common low-uk(bo nie wiem gdzie byl proces), tylko ustawowe - ale jak ktos bedzie chcial wprowadzic bolszewickie metody to i tak je wprowadzi niestety, nie uwierze ze sedzia sobie "troche" na tym nie dorobil ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mysle, ze to jest pop***, na tej podstawie mozna odebrac praktycznie kazda domene, na szczescie w Polsce nie ma systemu prawa precedensowego-jak w usa, czy common low-uk(bo nie wiem gdzie byl proces), tylko ustawowe - ale jak ktos bedzie chcial wprowadzic bolszewickie metody to i tak je wprowadzi niestety, nie uwierze ze sedzia sobie "troche" na tym nie dorobil ;)

 

Obawiam sie ze nie wiesz co to jest "bolszewizm" radze zobaczyc w wikipedii. Zaden system prawny nie jest doskonaly zzarowno w USA jak i UK sa sady z lawnikami, ktorzy wydaja wyrok w imieniu spoleczenstwa natomiast nie maja absolutnie zadnej wiedy prawnej i z jednej strony to dobrze bo jedna osoba nie decyduje o losie innej, a z drugiej nie profesjonalne przygotowanie nie daje pewnosci sprawiedliwego wyroku - tylko przypomne losy chlopaka z Poznania skazanego ostatnio na dwokrotne dozywocie - czy sa to system bolszewickie? nie! prawo zwyklne nie ma nic wspolnego z polityka to raczej polityka chce miec cos wspolnego z prawem a wiec wywiera nacisk u nas to ustawodawca - czytaj sejm czy senat - ustala prawo. De facto systemu precedensowego w Polsce nie ma nie mniej jednak sad moze wziac pod uwage podobny wyrok przy wydawaniu orzeczenia w innej sprawie i znow tu jest podobnie z jednej strony to zle bo wystarczylo by aby jednego kretyna skazali za walenie w kule przy aukcjach i reszta bylby juz ustawiona, a ludzie by szybko zrezygnowali z wycofywania sie z aukcji, a z drugiej strony jest wiele wyrokow, ktore sa absurdalne i ich powielanie byloby tragedia ... tak czy owak w ograniczonym stopniu stosujac precedens w prawie cywilnym unikneli bysmy rozpraw, ktore potrafia sie ciagnac latami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no to ja doloze jeszcze inny przyklad...bardzo dobrze znany

 

GMAIL sie nazywa.

 

Pewna firma z MountainView ;) wpadla na pomysl gmaila w 2004 roku i choc we whois jest wlascicielem domeny gmail.com niby od 1995 roku, to jednak wykupila te domene od firmy garfield.com. Tymczasem w 2002 roku ktos w UK wpadl na pomysl z Gmailem (2 lata zanim pewna firmaz Mountain View oglosila wszem i wobec swoja nowa poczte!). W UE mialy miejsce trzy zgloszenia znaku towarowego GMAIL (brytyjskie dla gmail.co.uk, niemiecki dl gmail.de, i TEJ firmy z MountainView). TEN NIEMIEC na razie moze spac spokojnie, ma znak towarowy wazny na Niemcy i oferuje, a jakze by inaczej, skrzynki emailowe o nazwie gmail!

 

Tymczasem chyba ostatnio sie zmienily wpisy we whois dla gmail.co.uk

 

Domain name:

gmail.co.uk

 

Registrant:

Google Inc

 

Registrant type:

Unknown

 

Registrant's address:

1600 Amphitheatre Parkway

Mountain View

CA

94043

US

 

Registrar:

Markmonitor Inc. t/a Markmonitor [Tag = MARKMONITOR]URL: http://www.markmonitor.com

 

Relevant dates:

Registered on: 06-Mar-1998

Renewal date: 06-Mar-2008

Last updated: 15-Jan-2007

 

I firma z Mountain View widnieje jako wlasciciel tej domeny od 1998 roku!!! choc ARCHIVE mowi co innego.

 

A wiec jednak MOZNA!

 

ARCHIVE dla gmail.co.uk http://web.archive.org/web/*/http://www.gmail.co.uk

ARCHIVE dla gmail.com http://web.archive.org/web/*/http://www.gmail.com

 

Przy okazji polecam ciekawy tekst (co prawda z 2005 roku i nie mowi o ostatnich ruchach zwiazanych z gmail-em, jednak wart przeczytania) http://www.webpronews.com/topnews/2005/09/...fight-for-gmail

 

 

BTW gmail.com jest oplacony tylko do 2014-Aug-12 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obawiam sie ze nie wiesz co to jest "bolszewizm" radze zobaczyc w wikipedii. Zaden system prawny nie jest doskonaly zzarowno w USA jak i UK sa sady z lawnikami, ktorzy wydaja wyrok w imieniu spoleczenstwa natomiast nie maja absolutnie zadnej wiedy prawnej i z jednej strony to dobrze bo jedna osoba nie decyduje o losie innej, a z drugiej nie profesjonalne przygotowanie nie daje pewnosci sprawiedliwego wyroku - tylko przypomne losy chlopaka z Poznania skazanego ostatnio na dwokrotne dozywocie - czy sa to system bolszewickie? nie! prawo zwyklne nie ma nic wspolnego z polityka to raczej polityka chce miec cos wspolnego z prawem a wiec wywiera nacisk u nas to ustawodawca - czytaj sejm czy senat - ustala prawo. De facto systemu precedensowego w Polsce nie ma nie mniej jednak sad moze wziac pod uwage podobny wyrok przy wydawaniu orzeczenia w innej sprawie i znow tu jest podobnie z jednej strony to zle bo wystarczylo by aby jednego kretyna skazali za walenie w kule przy aukcjach i reszta bylby juz ustawiona, a ludzie by szybko zrezygnowali z wycofywania sie z aukcji, a z drugiej strony jest wiele wyrokow, ktore sa absurdalne i ich powielanie byloby tragedia ... tak czy owak w ograniczonym stopniu stosujac precedens w prawie cywilnym unikneli bysmy rozpraw, ktore potrafia sie ciagnac latami.

 

Radze czytac ze zrozumieniem, a napisalem dosc jasno. Nie system prawny jest bolszewicki tylko metody, bo system to tylko zbior wyrazow,a metody, ktore polegaja na odbieraniu czegos sila obywatelowi (z akredytacja panstwa), co mu sie nalezy i jest jego wlasnoscia to juz czyny, ktore niczym nie roznia sie od tego co stosowano za czasow rewolucji bolszwickiej. Polecam mniej Wikipedii czytac, a spojrzec realnie na rzeczywistosc, gdzie to co jest zapisane w ustawach, a to co jest w rzeczywistosci to dwie rozne rzeczy, a dotyczy to chocby roli tzw. lawnikow, ktorzy pelnia zwykle tylko role "ozdobna" w sadach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tymczasem chyba ostatnio sie zmienily wpisy we whois dla gmail.co.uk

I firma z Mountain View widnieje jako wlasciciel tej domeny od 1998 roku!!! choc ARCHIVE mowi co innego.

 

A wiec jednak MOZNA!

 

Chłopie zastanów się co piszesz, nigdzie tam nie jest napisane że Google jest właścicielem tej domeny od 1998 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Że duży moze więcej.

Tez tak mysle. I mysle jeszcze jedno. DEBILIZM ;)

Zaraz wypromuje radia.waw.pl i radio.waw.pl bo mam samaka na radio.pl i radia.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chłopie zastanów się co piszesz, nigdzie tam nie jest napisane że Google jest właścicielem tej domeny od 1998 roku.

 

wyrazilem sie nieprecyzyjnie...domena utworzona w 1998 roku, lecz poniewaz nie ma posrednich (ewentualnych) wlascicieli wyszczegilnianaych we whois, no to powstaje mylne wrazenie, ze gugiel..... czy teraz ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Polsce by to nie przeszło. Chcę w to wierzyć.

 

Obawiam sie, ze sie mylisz, w koncu Polska przoduje w wyniku przegranych spraw za swoimi obywatelami w Strasburgu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli można było ukraść piłkanożna.pl, to taka sprawa jak opisana w tym temacie pewnie również by przeszła.

 

Pozdrawiam

 

Michał

 

 

A tu żeś mnie zadziwił ;)

Gdzie o tej "piłce" można coś

więcej poczytać ?

 

 

Aśka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coś dzisiaj nie działają te PDF (przynajmniej u mnie)

 

Rzeczywiście, coś im padło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawi mnie tylko czy gdyby wlasciciel "Piłki nożnej" pan Marek Profus nie byl jednym z najbogatszych Polakow to proces skonczylby sie tak samo, szczerze watpie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawi mnie tylko czy gdyby wlasciciel "Piłki nożnej" pan Marek Profus nie byl jednym z najbogatszych Polakow to proces skonczylby sie inaczej, szczerze watpie ;)

 

Nie wiem czy taka była intencja, ale właśnie napisałeś, że twoim zdaniem proces skończyłby się tak samo niezależnie od pieniędzy pana Profusa. ;-)

 

[edit] Ha! Edytowałeś. :-P

 

[edit2] Zaczynam się zastanawiać, czy nie za dużo czasu spędzam na forum... idę lepiej parę opcji założyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi sie wydaje, ze pozwany dall ciala ja bym szybko zarejestrowal znaki towarowe pilkanozna.pl i pilkanożna.pl na wszelki wypadek poza tym jest abstrakcja aby rejestrowac tego typu rzeczy jak nazwy dyscyplin sportu czy cokolwiek ... w innym wypadku kazdy by mogl sobie zarejestrowac nazwe np. miasta i roscic prawa do domeny ... to jest abstrakcja. Tak na marginesie w uzasadnieniu nie ma ani slowa o tym od kiedy powod ma znak towarowy na "piłka nożna" poza tym ma znak na"piłka nożna" wiec o czym mowimy ;) ja bym sie odwolal o ile sie da bo to jest blad jesli mamy byc tacy drobiazgowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja bym sie odwolal o ile sie da bo to jest blad jesli mamy byc tacy drobiazgowi.

Mozna wiedziec gdzie mozna sie odwolac od wyroku sadu arbitrazowego?;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
kazdy by mogl sobie zarejestrowac nazwe np. miasta i roscic prawa do domeny ... to jest abstrakcja.

 

Była sprawa, gdzie jakiś czas po zarejestrowaniu domeny k******.pl, ktoś inny założył firmę o nazwie – dokładnie – k******.pl i wystąpił do sądu (nie wiem, czy arbitrażowego, czy zwykłego) o przyznanie domeny. Sprawę oczywiście przegrał (i do tego m.in. odnosił się mój post, gdzie pisałem, że w Polsce by to nie przeszło). Ciekaw jestem, co się potem stało z firmą, a przynajmniej z jej nazwą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×