Jump to content
exallwave

Jaką stopę zwrotu osiągnąłem na domenach w 2012 r.?

Stopa zwrotu z domen za 2012 r. (Wybierz jedną odpowiedź).)  

16 members have voted

  1. 1. Ile zyskałem / straciłem na domenach w 2012 r.?

    • Staraciłem większa niż 50%
    • Straciłem 25 lub więcej, ale mniej 50%
    • Straciłem 15 lub więcej, ale mniej 25%
      0
    • Straciłem 5 lub więcej, ale mniej 15%
    • Kilka % straty (mniej niż 5)
      0
    • Kilka % zysku (do 5)
    • Zyskałem 5 lub więcej, ale mniej 15%
      0
    • Zyskałem 15 lub więcej, ale mniej 25%
      0
    • Zyskałem 25 lub więcej, ale mniej 50%
      0
    • Zyskałem 50% lub więcej
    • Mam trudności z policzeniem
      0
    • Uważam, że nie ma sensu liczyć
    • Zajmuję się domenami mniej niż rok
      0
    • Nie sprzedaję domen


Recommended Posts

Powracam z tematem obliczania zysków / strat na domenach (spóźniony, za co sorry, ale w sam raz na koniec stycznia).

 

Temat nie jest łatwy, z uwagi na specyficzny charakter rynku domen, który objawia się niską częstotliwością transakcji, a przez to trudnościami z jednoznacznym określeniem wartości rynkowej domen. Ale czy musimy znać ich rynkową wartość?

 

Zacznijmy więc od początku. Czym jest stopa zwrotu? Wg Wikipedii: jest to procentowa zmiana – wzrost lub spadek – wartości inwestycji w określonym czasie.

 

Zgodnie z podanym tam wzorem, stopę zwrotu z akcji oblicza się:

 

r = (d + ΔV) / V * 100%

 

gdzie:

r - stopa stopa zwrotu (stopa dochodu) z inwestycji;

d - dywidendy;

V - początkowa wartość rynkowa;

ΔV - zmiana wartości rynkowej.

 

Dla domen nie ma możliwości ustalenia wartości rynkowej w danym momencie (dniu) z uwagi na to, iż nie ma ogólnodostępnej giełdy, która była by w stanie upłynniać szybko domeny na gotówkę po cenach satysfakcjonujących sprzedających i kupujących, prowadziłaby notowania domen, tak jak w przypadku papierów wartościowych (np.: akcji, obligacji SP) na GPW.

 

W związku z powyższym proponuję traktować wartość domeny jako kwotę, którą za nią zapłaciliśmy. Czyli jeśli zakupiliśmy domenę 2 lata temu za 100 zł na aukcji i potem ją 2 razy przedłużyliśmy po 40 zł, to „urynkowiona wartość księgowa” tej domeny wyniesie 100 + 2 * 40 = 180 zł.

 

Inaczej wyjaśniając nie mamy tu żadnej zmiany wartości rynkowej ΔV = 180 - 180 = 0, bo jeszcze jej nie sprzedaliśmy i nie wiemy, czy na niej stracimy, czy zyskamy, czyli stopa zwrotu na tej domenie będzie r = 0%, co wynika z obliczeń:

 

r = (d + 0) / 180 * 100% = 0%.

 

Jeśli tą samą domenę sprzedamy za 400 zł, to na tej jednej domenie mamy następującą stopę zwrotu (dywidendę pomijamy dla uproszczenia, ale w przypadku całego portfolio, mogą to być przychody z parkingu lub PP, o czym później na przykładzie) d = 0; ΔV = 400 - 180 = 220:

 

r = (0 + 220) / 180 * 100% = 122,(2)%.

 

Czyli na tej domenie mamy ponad 120% zysku w danym roku, przy sprzedaży za 400 zł.

 

Jeśli natomiast ta domena spadnie, bo jej nie przedłużymy, to stopę obliczymy (ΔV = 0 - 180 = -180 to jest 0, bo domeny już nie ma w naszym portfolio, a nic za nią nie dostaliśmy, minus 180, bo tyle nas kosztowała łącznie z przedłużeniami).

 

r = [(0 - 180) / 180] * 100% = -100%.

 

Rzeczywiście na tej domenie straciliśmy całą jej wartość początkową, czyli straciliśmy 100%.

 

Przykład z 2 domenami - połączenie 2 powyższych. Obie kupiliśmy za 100 zł na aukcji i 2 razy przedłużaliśmy. Jedna spadła, druga się sprzedała za 400 zł. ΔV = 400 - 2 * 180 = 40. (400 taką mamy nową wartość - ekwiwalent rynkowy, bo za tyle sprzedaliśmy, a nakłady jakie ponieśliśmy, to podwójne 180, bo 2 domeny były kupione po 100 zł / szt. i 80 / szt. wydane zostało na przedłużenia).

 

r = [(0 + 40) / (2 * 180)] * 100% = 11.(1)%

 

Kombinacja tych 2 domen daje około 11% zysku w skali roku.

 

 

Rozważmy bardziej skomplikowane portfolio 100 domen. 40 z nich mieliśmy od 3 lat i były zarejestrowane z palca po 10 zł / szt. i 2 razy przedłużane, 30 z nich kupiliśmy rok temu po 50 zł / szt. i raz przedłużaliśmy, 20 kupiliśmy w tym roku po 100 za szt. i 10 po 500 / szt., i są jeszcze długo ważne. Sprzedaliśmy jedną domenę za 6000 zł (dodane: kupioną za 500 zł), dwie po 1000 zł za szt. (dodane: kupione za 100 zł / szt.) i pięć na aukcjach za łączną sumę 1250 zł (dodane: z tych 40 najstarszych). Parking w ciągu roku dał 600 zł, a na promocję domen wydaliśmy 500 zł. Cena przedłużenia to 40 zł. Spadło 10 domen z 40 rejestrowanych z palca i 5 z 30 kupionych rok temu. Odebrano nam na drodze sądowej jedną domenę kupioną za 500 zł, koszty postępowania wyniosły nas 3500 zł. Jaka jest stopa zwrotu z powyższego portfolio za ten rok?

 

Dodałem do treści w nawiasach które domeny za ile były sprzedane i kupione inaczej nie dałoby się policzyć ΔV.

 

Liczymy najpierw wartość V, czyli wartość początkową:

 

V = 40 szt. * ( 10 zł + 2 * 40 zł) + 30 szt. * (50 zł + 40 zł) + 20 szt. * 100 zł + 10 szt. * 500 =

= 3600 + 2700 + 2000 + 5000 = 13300 zł

 

Teraz liczymy zmianę wartości (wartość na koniec badanego okresu pomniejszona o wartość na jego początku V), czyli ΔV = 1250 zł + 25 szt. * (10 zł + 2 * 40 zł) + 25 szt. * (50 zł + 40 zł) + 2 szt. * 1000 + 18 sz. * 100 zł + 6000 zł + 8 szt. * 500 – 3500 zł – 13300 = 2750 zł

 

Generalnie stosunek tych dwóch wartości (2750 zł przez 13300 zł) pomnożony przez 100% daje stopę zwrotu (o ile nie uwzględniamy dywidendy, czy też zysków / strat nadzwyczajnych).

 

Dalszy tok szczegółowych obliczeń i wynik zawiera poniższa tabela.

 

 

stopazwrotu.jpg

 

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że przytoczony tu sposób obliczania zwrotu z inwestycji domenowych nie jest doskonały, a wręcz przeciwnie, ale nie przychodzi mi lepszy do głowy. Rozumiem również głosy sceptyczne, co do absurdalnych sytuacji, jak np. przedłużanie domeny: hanky-panky-tere-fere.com.pl przez 5 lat i jej księgowanie jako wartej 10 + 5 * 40 = 210 zł. No cóż, nikt nikomu nie broni zakupienia jej za 1000 zł. Cuda się zdarzają.

 

Jak już zostało powiedziane na wstępie największą barierą takich obliczeń jest płynność domen, a więc konkretnie czas oczekiwania na satysfakcjonująca ponadrynkową sprzedaż. Myślę, że średni taki okres może wynosić 5, albo i 10 lat. Dlatego liczenie rocznej stopy zwrotu z posiadanych domen, trochę może przypominać liczenie 5-sekundowej stopy zwrotu na forexie. Tu by bardziej się przydało uśrednienie 10-letniej stopy. Mimo wszystko myślę, że roczna stopa zwrotu z dobrze ukształtowanego zbioru domen i tak będzie oddawała nieco jego charakter i warto ją liczyć. Dlaczego „ponadrynkową” sprzedaż? Bo rynek domen jest tendencyjny, kapryśny i momentami ślepy, a więc posiada wszystkie cechy spekulacji.

 

To tyle z mojej strony. Mile widziane wszelkie uwagi i sugestie. Zapraszam do ankiety. Aby tradycji stało się zadość jest publiczna.

 

Adam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie skorzystam, ale plik excel do podstawienia danych byłby przydatny dla niektórych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie skorzystam, ale plik excel do podstawienia danych byłby przydatny dla niektórych.

 

Postaram się coś uniwersalnego w wolnej chwili zrobić. Dziś już muszę się kłaść niestety, (a ten z zadania niewiele da).

 

Edit: Chyba, że póki co wystarczy, to mogę przesłać.

Edited by exallwave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że taka metodologia (liczenie kosztów utrzymania i zakupu domen z kilku lat, a zarobku tylko z jednego roku) zawsze wykaże stratę przy portfolio utrzymywanym dłużej niż rok. :) Należałoby raczej brać też sprzedaże z poprzednich lat i jakoś pomniejszyć koszty zakupów z poprzednich lat o sprzedaże na bieżąco (ale tego się zbyt łatwo nie da zrobić).

 

U mnie przy Twojej metodologii liczenia wychodzi kilkanaście tysięcy % straty (co jest oczywiście błędnym wynikiem skoro nigdy nie dokładałem do domen), nie ma takiej odpowiedzi nawet w ankiecie. ;-)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że taka metodologia (liczenie kosztów utrzymania i zakupu domen z kilku lat, a zarobku tylko z jednego roku) zawsze wykaże stratę przy portfolio utrzymywanym dłużej niż rok. :) Należałoby raczej brać też sprzedaże z poprzednich lat i jakoś pomniejszyć koszty zakupów z poprzednich lat o sprzedaże na bieżąco (ale tego się tak łatwo nie da zrobić).

 

U mnie przy Twojej metodologii liczenia wychodzi kilkanaście tysięcy % straty, nie ma takiej odpowiedzi nawet w ankiecie. ;-)

 

Myślę, że gdzieś zrobiłeś jakiś błąd. A odpowiedź jest i to pierwsza na liście. :)

Edit: Powinno być "Straciłem więcej niż 50%" - chochlik się wkradł.

Edited by exallwave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że gdzieś zrobiłeś jakiś błąd. A odpowiedź jest i to pierwsza na liście. :)

 

Nie zrobiłem raczej. Zrobiłem tak:

- policzyłem koszt kiedykolwiek kupionych, zarejestrowanych i przedłużonych domen - we wszystkich serwisach, w których głównie kupowałem i licytowałem domeny (Active24, Aftermarket, premium), każdy serwis ma swoje zestawienie, więc było to dość proste,

- policzyłem wszystkie sprzedaże z 2012 roku, również w oparciu o takie zestawienia (dodałem też jakieś sprzedaże prywatne spoza giełd).

 

Podzieliłem jedną kwotę (V) przez różnicę pierwszej i drugiej (ΔV), pomnożyłem przez 100% i wyszła podejrzanie duża strata.

Przy przykładowych wartościach np. 100000 zł wydatków z kilku lat i 10000 zł sprzedaży z 2012 roku wychodzi już 900% straty, kilkanaście tysięcy % jest naprawdę możliwe.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciężko określić roczną stopę zwrotu. Możnaby liczyć tylko domeny zakupione w danym roku wtedy wynik by mógł coś powiedzieć. Jednak osoby budujące swoje portfolio od dawna... rzadko sprzedają coś w pierwszym roku od zakupu - lepiej potrzymać i czekać na odpowiedniego klienta.

 

No i co jeśli sprzeda się jakaś domena ze starych zasobów? Nie wliczać jej do bilansu? Głupota.

 

Można sobie policzyć całkowitą stopę zwrotu/straty z domen wliczając wszystkie koszty w całej karierze. Jednak roczna stopa zwrotu będzie bardzo ciężka do określenia. A i zresztą czy jest sens ?

 

Dla mnie ten rok był zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Wtopione na początku pieniądze okazały się słuszną lekcją. Rejestruję znacznie mniej domen jedynie w momentach gdy dowiem się o czymś nowym, poczytam i zobaczę, że taka domena jest wolna. Schodzę z ilości domen, jak to mi się uda to pójdę troszkę w jakość. I plany na gospodarowanie części domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego po prostu nie da się obliczyć z uwagi na wspomnianą niską płynność i wyczekiwanie na KK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra, to teraz może bardziej z polskiego na nasze.

 

1) Jak policzyć stopę zwrotu na jednej domenie?

 

Kupiliśmy ją za 50 zł, a w ciągu roku sprzedaliśmy za 70 zł, a więc zmiana wartości (w tym przypadku przyrost, bo sprzedaliśmy drożej, niż kupiliśmy) ΔV wynosi: 70 – 50 = 20 zł, to stopa zwrotu r wynosi:

 

r = (20 / 50) * 100% = 40%

 

To jest chyba zrozumiałe (poziom szkoły podstawowej), ale jeszcze napiszę: r równa się 20 zł (czyli inaczej wartość zysku na domenie) podzielić przez 50 zł (wartość zaangażowanego w nią kapitału) i razy 100%.

 

2) Jak policzyć stopę zwrotu na portfolio?

 

Weźmy domenę z przykładu powyżej. Jest ona składnikiem 10-cio domenowego portfolio. Za każdą z nich zapłaciliśmy 50zł. Udało nam się tylko tą jedną sprzedać w ciągu roku za 70zł. ΔV – przyrost wartości się nie zmieni, będzie nadal 20 zł przy założeniu, że wartość początkowa V to 10 szt. * 50 zł = 500 zł (tyle włożyliśmy w te domeny, które mieliśmy na początku roku), a wartość końcowa to nasze 70zł plus wartość pozostałych 9 domen na koniec roku (umownie: 9 * 50 zł = 450zł), a więc 520zł. A 520zł – 500zł = 20zł.

 

Taki zestaw domen da analogicznie stopę zwrotu:

 

R = (20 / 500) * 100% = 4%

 

 

2a) Jaka będzie stopa zwrotu z takiego 10-cio domenowego portfolio, gdy jedna domena nie zostanie sprzedana, a spadnie? ΔV = 0 – 50 = -50 zł (zero, bo nic nie dostaliśmy w zamian za domenę, a jej nie mamy, minus 50 zł, bo tyle do tej pory była dla nas warta).

 

R’ = (-50 / 500) * 100% = -10%

 

@Thomaso: Nasze V w mianowniku, to nie wartość kiedykolwiek zarejestrowanych i kupionych domen, a wartość tych domen, które są w naszym posianiu na początku roku (edit: i ewentualnie dokupowanych w jego tracie). Czyli transakcje sprzedaży lub spady np. sprzed 5 lat nas nie interesują, gdy liczymy roczną stopę. Co innego, gdy posiadamy wciąż domenę kupioną 5 lat temu, aż do teraz – wtedy stanowi ona część składową zaangażowanego kapitału i powinniśmy ją uwzględnić w mianowniku. Natomiast ΔV w liczniku to zmiana wartości portfolio w przeciągu roku, a więc (pomijając indeksowanie wartości domen w tym czasie, a zakładając, ze pozostaje ona stała w ciągu tego roku), będzie to jedynie zmiana wartości na domenach, które opuściły nasze portfolio (zostały sprzedane, podarowane, odebrane, spadły) w trakcie roku.

 

 

Dla już chyba maksymalnego możliwego ułatwienia obliczania stopy wg podanego na początku wątku wzoru i przyjętych założeń podaję link (dropbox) do kalkulatora w excelu. Miłej zabawy z obliczaniem. Mile również widziane komentarze związane z jego użytkowaniem i prezentacja wyników w ankiecie.

 

 

 

Link do kalkulatora

Edited by exallwave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exallvave, wybacz ale po co tu jakieś skomplikowane wzory, stopy i wskaźniki ? Wystarczy arkusz excela z kilkoma kolumnami albo prosty program księgowy u tych co mają DG i wszystko wiadomo. W excelu kilka kolumn: data, kwota i opis operacji. Przychód cyfra z "+" , rozchód z "-" i podsumowanie, w ktorym mamy saldo. Jak chcę sprawdzić jakie saldo miałem w danym roku to poprostu zakładam filtr na datę. Mam takie zestawienie od pierwszej mojej finansowej na domenie i wiem jakim saldem zamyka sie ta działalność. Zadne inne informacje nie są mi potrzebne w tej działalności i jak sądzę ogromnej większości domainerów.

Robiąć sondę rozsądniej było zapytać ile ktość zainwestował w danym roku i jakie osiągnął przychody. Albo jakim saldem zamyka się jego cała działalność domainerska.

Ale myślę ze niewielu chciałoby ujawnić takie informacje nawet w anonimowej sondzie.

 

Mimo wszystko, gratuluję pasji do skomplikowanych matematycznych wzorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thomaso: Nasze V w mianowniku, to nie wartość kiedykolwiek zarejestrowanych i kupionych domen, a wartość tych domen, które są w naszym posianiu na początku roku (edit: i ewentualnie dokupowanych w jego tracie). Czyli transakcje sprzedaży lub spady np. sprzed 5 lat nas nie interesują, gdy liczymy roczną stopę. Co innego, gdy posiadamy wciąż domenę kupioną 5 lat temu, aż do teraz – wtedy stanowi ona część składową zaangażowanego kapitału i powinniśmy ją uwzględnić w mianowniku. Natomiast ΔV w liczniku to zmiana wartości portfolio w przeciągu roku, a więc (pomijając indeksowanie wartości domen w tym czasie, a zakładając, ze pozostaje ona stała w ciągu tego roku), będzie to jedynie zmiana wartości na domenach, które opuściły nasze portfolio (zostały sprzedane, podarowane, odebrane, spadły) w trakcie roku.

 

A ja odwrotnie podzieliłem V / ΔV zamiast ΔV / V i teraz patrzę, że nawet dwa razy pomnożyłem przez 100 (bo już było razy 100%), stąd teraz zweryfikowałem i ten wynik kilkanaście tysięcy % straty był kompletnie zły (coś mi się to wydawało niemożliwe), ale tak się kończą obliczenia późno w nocy. :blush: No i uprościłem sprawę, bo przy dużym portfolio rozpatrywanie każdej domeny jako osobny przypadek jest bardzo trudne.

 

Jeszcze raz policzę - dzięki za plik do excela, na pewno będzie łatwiej.

 

Exallvave, wybacz ale po co tu jakieś skomplikowane wzory, stopy i wskaźniki ? Wystarczy arkusz excela z kilkoma kolumnami albo prosty program księgowy u tych co mają DG i wszystko wiadomo. W excelu kilka kolumn: data, kwota i opis operacji. Przychód cyfra z "+" , rozchód z "-" i podsumowanie, w ktorym mamy saldo. Jak chcę sprawdzić jakie saldo miałem w danym roku to poprostu zakładam filtr na datę. Mam takie zestawienie od pierwszej mojej finansowej na domenie i wiem jakim saldem zamyka sie ta działalność. Zadne inne informacje nie są mi potrzebne w tej działalności i jak sądzę ogromnej większości domainerów.

 

Jeżeli ktoś handluje na giełdach domen, a chce mieć zestawienia dotyczące tylko i wyłącznie domen (bez innych zakupów czy sprzedaży, które mogą być na DG) to jest nawet prościej, bo są do wglądu gotowe zestawienia - miesięczne i roczne na dwóch z giełd domen:

 

W premium.pl - https://premium.pl/finances/status.html

W Aftermarket.pl - https://www.aftermarket.pl/accountstats.php#balance

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
straty za ostatni rok kalendażowy

 

tyle wyczytałem z tego tekstu

 

podziwiam zaangażowanie w tworzenie skomplikowanego wzoru i próbę uwzględnienia wszystkich możliwych wariantów

wziąłem udział w ankiecie ale nawet nie próbuję liczyć

czekając na konkretnego klienta czy budując portfolio matematycznie są tylko straty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny często przyrównuje się do nieruchomości czy dzieł sztuki.

Jeżeli masz co jeść i kupisz dobrze położoną nieruchomość lub piękne dzieło sztuki, którym jesteś zachwycony, to czy zastanawiasz się poważnie nad pierwszymi, lepszymi ofertami żeby koniecznie uzyskać jakąś stopę zwrotu w skali roku czy podziwiasz swe nabytki czekając na prawdziwego konesera lub inwestora, który pozwoli na spełnienie Twych innych marzeń ?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie się nawet nie chce podstawiać, zamieniać, dzielić, czasami odejmować, ale lubię dodawać:)

 

Zmierzam do tego, że są sposoby jak thomaso wstawił linki, gdzie robią to za nas. Wolę zająć się sprzedażą domen i widzieć w ogólnym rozrachunku czy zysk, czy strata, a bez "dziwnych"( choć szacunek za chęci i poświęcony czas exallwave, bo dużo się napracowałeś) wiem, że rok 2012 zamknął się dla mnie na plusie jakieś 10k zysku po odjęciu kosztów.

 

Nie mniej każda inicjatywa wniesienia czegoś wartościowego i merytorycznego jest lepsza niż jeszcze nie dawne "rozmowy" co niektórych.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że coś straciłem, ale w końcu webmaster musi umieć takie rzeczy, jak kupno i sprzedaż domeny, jeśli chce założyć swoje dochodowe strony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że coś straciłem, ale w końcu webmaster musi umieć takie rzeczy, jak kupno i sprzedaż domeny, jeśli chce założyć swoje dochodowe strony.

 

Aleś nakręcił: P albo mi się wydaje:D Musisz umieć tracić, bo jesteś webmasterem, a kupno i sprzedaż domen mają pomóc Ci założyć dochodowe strony :) Nie trać za dużo, bo nici z biznesów:)

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aleś nakręcił: P albo mi się wydaje:D Musisz umieć tracić, bo jesteś webmasterem, a kupno i sprzedaż domen mają pomóc Ci założyć dochodowe strony :) Nie trać za dużo, bo nici z biznesów:)

 

 

Nie do końca mnie zrozumiałeś ;) Może nie zarobiłem, jak opisywał e-book Filipa Lewandowskiego, ale prawie nic nie straciłem. Moja myśl - po co mi handel domenami? Webmaster musi umieć kupić domeny dla swoich stron - a jeśli z jakiejś strony zrezygnuje, że mu się ona nie opłaca, to potrzeba się orientować - ile taka domena jest warta i czy można ją spieniężyć.

 

A przede wszystkim z tym handlem dla mnie - jeśli chcę dochodowe portale, to muszę umieć kupić sobie najpierw domeny, dla siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Mimo wszystko, gratuluję pasji do skomplikowanych matematycznych wzorów.

 

Dziękuję. Po prostu kocham liczyć :)

 

(...)

podziwiam zaangażowanie w tworzenie skomplikowanego wzoru i próbę uwzględnienia wszystkich możliwych wariantów

wziąłem udział w ankiecie ale nawet nie próbuję liczyć

czekając na konkretnego klienta czy budując portfolio matematycznie są tylko straty

 

Dzięki. Nie jest to aż tak skomplikowane, a pobrałeś kalkulator? On ułatwia sprawę. Straty są teraz, a kiedyś mogą być zyski. A i sorry za orta, było późno i byłem skonany - potem nie mogłem edytować. "Dobże' rze tag nje napisałyem". ;-)

 

Domeny często przyrównuje się do nieruchomości czy dzieł sztuki.

Jeżeli masz co jeść i kupisz dobrze położoną nieruchomość lub piękne dzieło sztuki, którym jesteś zachwycony, to czy zastanawiasz się poważnie nad pierwszymi, lepszymi ofertami żeby koniecznie uzyskać jakąś stopę zwrotu w skali roku czy podziwiasz swe nabytki czekając na prawdziwego konesera lub inwestora, który pozwoli na spełnienie Twych innych marzeń ?

 

Racja - trzeba podziwiać i delektować się pięknymi okazami, odrzucać śmieciowe oferty, a potem... przedłużać. Potem czekać. Tylko jak odnaleźć harmonię pomiędzy przedłużaniem, czekaniem, a... marzeniami?

 

Swoją drogą to jesteś Kangurze takim koneserem, jeśli mogę tak Cię nazwać. Połączyłeś domy z domenami i jeszcze do tego telewizję... Ale zapewne jest jakaś kwota, która by Cię satysfakcjonowała za dom.tv?

 

Edit: Sens liczenia stopy zwroty uzasadniam, tym że są one tak czy siak w końcu na sprzedaż. Czyli są inwestycją, a z inwestycji liczy się ich opłacalność w porównaniu do innych inwestycji, czy form oszczędzania.

 

Mnie się nawet nie chce podstawiać, zamieniać, dzielić, czasami odejmować, ale lubię dodawać :)

 

Zmierzam do tego, że są sposoby jak thomaso wstawił linki, gdzie robią to za nas. Wolę zająć się sprzedażą domen i widzieć w ogólnym rozrachunku czy zysk, czy strata, a bez "dziwnych"( choć szacunek za chęci i poświęcony czas exallwave, bo dużo się napracowałeś) wiem, że rok 2012 zamknął się dla mnie na plusie jakieś 10k zysku po odjęciu kosztów.

 

Nie mniej każda inicjatywa wniesienia czegoś wartościowego i merytorycznego jest lepsza niż jeszcze nie dawne "rozmowy" co niektórych.

 

Pozdrawiam

 

Wyzwania obliczeniowe i łamigłówki sprawiają mi frajdę. Dlaczego, więc nie miałbym poświęcić chwili i coś rozwiązać? Dzięki za uznanie.

 

Jak masz 10K zysku, to wystarczy, że podzielisz to przez ilość pieniędzy jakie zaangażowałeś w domeny, aby te 10K osiągnąć, pomnożysz razy 100% i masz stopę zwrotu.

Edited by exallwave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko jak odnaleźć harmonię pomiędzy przedłużaniem, czekaniem, a... marzeniami?

Sugerowałbym postawić na jakość a nie na ilość i zamiast doglądać wielkiej plantacji, skupić się na niedużym ale pięknym, przydomowym ogrodzie.

Połączyłeś domy z domenami i jeszcze do tego telewizję... Ale zapewne jest jakaś kwota, która by Cię satysfakcjonowała za dom.tv?

Nie chciałbym zbyt dużo tutaj zdradzać ale jak dotąd nie zaakceptowałem żadnej oferty ani z Polski ani z innych krajów...

I prawdopodobnie będzie o to coraz trudniej, zwłaszcza, że w niedługim czasie ma rozpocząć się zagospodarowywanie wnętrz unikalnym wyposażeniem a stan surowy czy deweloperski jest zawsze tańszy od tego w pełni wykończonego :)

Poza tym bardzo ją polubiłem i ciężko byłoby mi teraz bez niej więc wolę się delektować tym rarytasem niż zajmować się kalkulacją stopy zwrotu :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×