Jump to content
fenix75

polskie słowa w końcówce CO

Recommended Posts

Zastanawiam się czy nadal jest sens trzymania domen z polskimi słowami w końcówce CO. Mam możliwość kupna domeny która ma wszystkie popularne końcówki (pl, com.pl. com, net, org, biz, eu ) już zajęte, z tym że tylko z końcówką com.pl jest związana z daną branżą, pl przekierowuje na inny niezwiązany adres, a pozostałe to parking natomiast samo słowo to 107 000 000 wyników w google.

czy Wy w takim przypadku brali byście taką domenę czy raczej podarowali sobie?

Dodam że przeznaczenie tej domeny to sklep internetowy, czyli polski sklep, domena CO, czy to idzie w parze czy lepiej szukać czegoś innego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda pieniędzy na polskie słowa i frazy w .co, zarówno jeśli kupisz pod swój sklep (ludzie będą się mylić) jak i na handel (bardzo trudno będzie taką domenę sprzedać).

 

Jeśli domeny .co - to będą się liczyły tylko mocne hiszpańskie (bo domena .co jest domeną Kolumbii i tam ten język jest obowiązujący) lub angielskie (bo taką domenę można sprzedać klientowi chcącemu operować na rynku globalnym, którego nie będzie stać na odpowiednik w .com) słowa i frazy.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziękuję za pomoc, zostało mi w kieszeni parę zł, i ustrzegłem się małej wpadki z nazwą sklepu, który faktycznie w domenie z końcówką CO był by pewnie niewypałem na rynku polskim (oczywiście jeżeli chodzi o nazwę), teraz intensywnie szukam czegoś z PL-ką.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się czy nadal jest sens trzymania domen z polskimi słowami w końcówce CO.

Nigdy tego sensu nie było ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Google traktuje .CO jako rozszerzenie ogólne, a nie krajową końcówkę Kolumbii" [link]

 

To zabrzmiało tak, jakby Google traktowało .co już tylko jako rozszerzenie ogólne, a jako krajową końcówkę Kolumbii już nie, to nie będzie prawdą. Domena .co wcale nie przestała być domeną Kolumbii z chwilą, gdy mogła być już traktowana jako ogólna. Matt Cutts z Google dobrze wytłumaczył na poniższym filmie jak to działa w Google:

 

[media=]

[/media]

 

Google dla niektórych końcówek domen będzie kierowało się oceną zawartością strony internetowej na domenie (jeśli zawartość na domenie .co będzie hiszpańska to potraktuje najczęściej domenę jako kolumbijską, a jeśli angielska to jako ogólną). Co więcej jeśli będzie to błędnie ocenione przez Google to dodatkowo w panelu zarządzania witryną (Narzędzia dla webmasterów) można sobie wybrać jak Google ma traktować daną domenę - czy jako krajową czy ogólną, a jeśli będzie taka potrzeba to nawet z jakim krajem ma być powiązana.

 

Jest to jeszcze możliwe tylko dla poniższych kilku krajowych końcówek domen (poza .co) - żeby były potraktowane jako krajowe lub ogólne:

 

.as

.bz

.cc

.cd

.dj

.fm

.la

.me

.ms

.nu

.sc

.sr

.tv

.tk

.ws

 

Głównie dlatego w .co będą się liczyły głównie i keywordy hiszpańskie (domena .co jako domena krajowa - Kolumbii) i angielskie (domena .co jako ogólna, traktowana wtedy na równi z .com).

 

Ale nawet jeśli domena .co byłaby w polskich wynikach wyszukiwarki Google potraktowana jako ogólna to jej słaba rozpoznawalność w Polsce (ogromna ilość pomyłek, zamian adresu na .pl i .com) i mała liczba polskich serwisów na .co nie będzie niestety sprzyjała jakiejkolwiek promocji strony na większą skalę.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×