Jump to content
Los_Rozrabiakaneros

Domniemane naruszenia

Recommended Posts

Posiadam domenę, która ma konstrukcję "e-słowopotocznieużywane.pl" od ponad roku i utworzyłem tam serwis, jednak w ostatnich dniach otrzymałem pismo od podmiotu podobnego do mojej domeny tylko, że bez przedrostka "e-", który ma zarejstrowany znak towarowy na "słowopotocznieużywane.pl" i wzywa mnie (w jego mniemaniu) do zaprzestania bezprawnego używania znaku towarowego, który jest w domenie mojej oraz nazwie portalu. Domenę mam od ponad roku, ale od 2005 roku był pod nią serwis (o takim samym charakterze) gdzie w logo (web.archive.org) widoczna jest nazwa domeny do której podmiot ten ma zastrzerzenia. Dodam że podmiot ten, który żąda odmnie skasowania domeny zarejestrował znak towarowy w 2008 roku.

Dodam jeszcze, że konstrukcja domeny nie jest oparta na generyku typu (e-generyk.pl) ale na słowie które jest bardzo powszechnie używane, nie jest to nazwa wymyślona itp.

Jestem lekko poirytowany takim pismem, co moglibyście doradzić w takiej sytuacji ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodam jeszcze, że konstrukcja domeny nie jest oparta na generyku typu (e-generyk.pl) ale na słowie które jest bardzo powszechnie używane, nie jest to nazwa wymyślona itp.

Pomijając fakt, że nie podałeś informacji jaki to znak towarowy, to zastanawiam się jak rozwiązać ta zagadkę, która cytuję ?

Nie generyk, słowo powszechnie używane, nazwa nie wymyślona.

Co jest w nazwie ? Kolokwializm ? Przymiotnik ?

 

Najprościej oddaj tą sprawę do dobrego prawnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomijając fakt, że nie podałeś informacji jaki to znak towarowy, to zastanawiam się jak rozwiązać ta zagadkę, która cytuję ?

Nie generyk, słowo powszechnie używane, nazwa nie wymyślona.

Co jest w nazwie ? Kolokwializm ? Przymiotnik ?

 

Najprościej oddaj tą sprawę do dobrego prawnika.

Ja już sie przyzwyczaiłem, że tak inni opisują sprawę, czyli "szklana kulo, powiedz mi" i rozumiem, że to ze względu na ochronę nazwy domeny (żeby się nie zaindeksowało) i nie mam im tego za złe. Dlatego również staram się odpowiadać ogólnikowo podając, ze może być a, b lub c w zależności od a, b lub c :) Nawet przytoczony wyrok może niewiele pomóc, bo to sprawy są na zasadzie case-by-case a nie precedensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie dzięki za pomoc, przepraszam że od razu nie doprecyzowałem chodzi o bezokolicznik w 2 osobie w trybie rozkazującym :)

 

Czyli masz domenę typu e-kup.pl czy e-sprzedaj.pl, a oni mają typu kup.pl lub sprzedaj.pl?

 

Jak dla mnie to jakieś żarty są - w żadnym wypadku bym nie oddawał takiej domeny, przecież to są zupełnie różne nazwy.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Los_Rozrabiakaneros

mówimy o domenie [wyedytowano] ?

 

 

Jeśli tak, to według mnie sprawa może być przegrana, ponieważ działasz w konkurencyjnej branży w stosunku do głównej działalności domeny [wyedytowano]

 

[wyedytowano] ma zarejestrowany znak towarowy od dnia [wyedytowano].

 

Szkodliwa konkurencja, używanie znaku towarowego ze znakiem pierwotnym w tej samej branży - utworzyłeś na stronie katalog z ofertami pracy, wprowadzanie w błąd itp... dużo pisania.

 

Taka jest moja subiektywna opinia w ww. kwestii.

Edited by apze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli masz domenę typu e-kup.pl czy e-sprzedaj.pl, a oni mają typu kup.pl lub sprzedaj.pl?

 

Tak niestety z takim przypadkiem mam do czynienia.

Edited by Los_Rozrabiakaneros

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak to jest w przypadku normalnego generyka? Jeśli ktoś ma serwis pod generyk.pl i ma w uprp znak słowno-graficzny to już nikt na domenach typu egeneryk.pl, e-generyk.pl gene-ryk.pl (w moim przypadku generyk jest dwuczłonowy hehe) czy generyk24.pl nie może już niczego postawić o takim samym profilu działalności?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak to jest w przypadku normalnego generyka? Jeśli ktoś ma serwis pod generyk.pl i ma w uprp znak słowno-graficzny to już nikt na domenach typu egeneryk.pl, e-generyk.pl gene-ryk.pl (w moim przypadku generyk jest dwuczłonowy hehe) czy generyk24.pl nie może już niczego postawić o takim samym profilu działalności?

Ochrona znaków słowno-graficznych rozciąga się przede wszystkim na dane odwzorowanie graficzne znaku i nie daje tak bardzo szerokiej i silnej ochrony jak ochrona słowna znaku.

 

Nie jest też istotne tylko samo zarejestrowanie domeny generycznej ale też sposób jej wykorzystania.

 

W orzeczeniu dotyczącym domeny hotelarz.pl jest co prawda mowa o przekierowaniu tej domeny na horeca.pl ale jest też trochę podpowiedzi bo są tam również wzmianki o e-hotelarz.pl i hotelarze.pl. Warto poczytać.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytałem o to, bo mam domenę w której wystepuje fraza autogielda, która wg mnie jest generykiem, jest na autogielda jakaś ochrona, ale jednocześnie jest wiele serwisów www z domenami gdzie też jest ta fraza i wszystkie są typowymi stronami z ogłoszeniami samochodowymi (jak autogielda_pl)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby się nie indeksowało (a raczej sprawić, by wątek nie pojawił się po wpisaniu nazwy domeny) można napisać domenę od tyłu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby się nie indeksowało (a raczej sprawić, by wątek nie pojawił się po wpisaniu nazwy domeny) można napisać domenę od tyłu.

ok. już nic :P

Edited by apze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby się nie indeksowało (a raczej sprawić, by wątek nie pojawił się po wpisaniu nazwy domeny) można napisać domenę od tyłu.

Ewentualnie można użyć któregoś z serwisów do zabezpieczania adresów e-mail przed harvesterami, dzięki zamianie ich na obrazki: http://www.domaintools.com/domain-privacy/email-protection.html

Edited by damien

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×