Jump to content
Luke

8.4.e164.arpa ........... ?

Recommended Posts

Domeny ENUM.

 

[edit] Moim zdaniem te domeny nie powinny się znaleźć w statystykach ilości domen .pl, już raczej powinna być osobna statystyka z podziałem na numery kierunkowe/komórkowe, w których zarejestrowane zostały te domeny.

 

No, chyba że celem jest przyspieszenie drogi do miliona, też dobrze. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe widocznie czym prędzej do miliona, jutro będą tam rezerwację a pojutrze opcje ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ja dobrze rozumiem, że te domeny są uzywane (w skrócie) do zastąpienia numeru telefonu? kto to będzie używał jak już prościej zapamiętać numer telefonu niż tą domene

Share this post


Link to post
Share on other sites
czy ja dobrze rozumiem, że te domeny są uzywane (w skrócie) do zastąpienia numeru telefonu? kto to będzie używał jak już prościej zapamiętać numer telefonu niż tą domene

 

Źle rozumiesz. ENUM pozwala opublikować w internecie dodatkowe informacje o danym numerze telefonu.

 

Możesz np. mając numer komórkowy 50212121212 powiedzieć dodatkowo via ENUM, że masz także stacjonarny X, jakiś inny telefon Y, SIPa ty@jakies.ip, email: ty@gdzieś.pl, vcard: taki i taki , fax: jakiś, strona www, taka i taka etc.

 

Teraz jeśli ktoś inny ma centralę telefoniczną (np. asterisk) lub bramkę VoIP rozumiejącą ENUM (jest parę takich bramek) odpowiednio skonfigurowaną to po wybraniu numeru 50212121212 centrala/bramka sprawdzi w dnsie co w ENUMie piszczy i np. zestawi połączenie po SIPie bezpłatnie zamiast przez (płatnego) operatora. Kwestia konfiguracji.

 

agnat.pl - tu można rejestrować enum dla numeracji +48. Niestety jeszcze nie "automatycznie".

 

Pełnej automatyzacji jak jest to możliwe w normalnych domenach nie będzie niestety (klient musi udowodnić swoje prawa do numeru telefonicznego np. przedstawiając umowę z operatorem telekomunikacyjnym).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pieknie dziekuje za odp.

Widze, ze juz nie nadazam za nowosciami :)

 

Trzeba było nie opuszczać konferencji ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano prawda Daniel ... ale nie mogłem się rozdwoić :)

 

Jak mawiała Babcia mojej żony: "Życie jest miłe ........ i krótkie", a miała wtedy 97 lat ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domeny ENUM.

 

[edit] Moim zdaniem te domeny nie powinny się znaleźć w statystykach ilości domen .pl, już raczej powinna być osobna statystyka z podziałem na numery kierunkowe/komórkowe, w których zarejestrowane zostały te domeny.

 

No, chyba że celem jest przyspieszenie drogi do miliona, też dobrze. ;-)

 

pewnie że chcemy szybciej do miliona... :)

 

jak mawiał mój (żyjący) kolega: "statystyka jest gorsza od faszyzmu" ;)

 

gdzieś muszą być te dane, zonestats to dość naturalne miejsce.... jak będzie więcej rejestracji ENUM to udostępnimi informacje o podziale na pule należące do każdego operatora i podział na typy...

 

faktem jest że obecnie tylko Agnat oferuje rejestracje - mam nadzieję że niedługo będzie podpisane jeszcze 3 umowy Partnerskie.

 

AGNAT - tutaj muszę ich pochwalić - są najszybsi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ile jest Polskim Enumow?

Statystyki ilości rejestracji domen ENUM na świecie

* 51007 domen w +44 UK

* 31886 domen w +41 Szwajcaria

* 30979 domen w +43 Austria

* 23425 domen w +49 Niemcy

* 12808 domen w +82 Korea

* 10013 domen w +81 Japonia

* 3135 domen w +46 Szwecja

* 1830 domen w +420 Czechy

 

Jak wyglada proces rejestracji?

 

Abonent przystępując do korzystania z numeru w domenie 8.4.e164.arpa, zawiera z NASK umowę, zobowiązuje się do przestrzegania postanowień Regulaminu, który stanowi jej treść oraz zapewnia, że numer telefoniczny, będący podstawą do utworzenia numeru w domenie 8.4.e164.arpa wykorzystywany jest przez Abonenta na podstawie umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej pomiędzy Abonentem a przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, wykorzystującym przydzielony zakres numeracji na podstawie decyzji organu upoważnionego na podstawie obowiązujących przepisów do przydziału numeracji albo na podstawie umowy o udostępnieniu numeracji.

 

Na jakiej zasadzie Nask albo Partner sprawdza, czy numer, ktory chce zarejestrowac rzeczywiscie nalezy do mnie?

 

Edit:

Czemu na stronach Nasku, cennik podaje kwote 5 zl, a w Agnacie 100 zl?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ile jest Polskim Enumow?

 

Sztuki. Statystyka z dns.pl podaje 25tyś z tym, że to są alokacje dla operatorów telekomunikacyjnych.

 

Jak wyglada proces rejestracji?

Na jakiej zasadzie Nask albo Partner sprawdza, czy numer, ktory chce zarejestrowac rzeczywiscie nalezy do mnie?

 

Tak jak pisałem - klient musi udowodnić swoje prawa do numeru telefonicznego np. przedstawiając umowę z operatorem

telekomunikacyjnym. Z prepaidami jest problem bo jako klient nie masz za bardzo jak udowodnić swoich praw do numeru :-(

 

Edit:

Czemu na stronach Nasku, cennik podaje kwote 5 zl, a w Agnacie 100 zl?

 

Koszty NASKu są minimalne (system gotowy, obsługi klienta nie ma, papierkologi nie ma, wszystko na głowie partnera). Partner z klientem na nieco roboty, sprawdzanie umów telekomunikacyjnych, weryfikacje coroczne danych itp (o tych warunkach na dns.pl zdaje się nie poczytasz). Ceny spadną, kwestia odrobiny czasu na wdrożenie usługi w zgrubsza "zautomatyzowanej" wersji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ile jest Polskim Enumow?

Statystyki ilości rejestracji domen ENUM na świecie

* 51007 domen w +44 UK

* 31886 domen w +41 Szwajcaria

* 30979 domen w +43 Austria

* 23425 domen w +49 Niemcy

* 12808 domen w +82 Korea

* 10013 domen w +81 Japonia

* 3135 domen w +46 Szwecja

* 1830 domen w +420 Czechy

 

Jak wyglada proces rejestracji?

Na jakiej zasadzie Nask albo Partner sprawdza, czy numer, ktory chce zarejestrowac rzeczywiscie nalezy do mnie?

 

Edit:

Czemu na stronach Nasku, cennik podaje kwote 5 zl, a w Agnacie 100 zl?

 

 

W +48 jest 25000 - widać na zonestats...

 

statystyki które pokazałeś pochodzą z mojego dokumentu opublikowanego przez UKE :)

 

więcej statystyk ENUMowych to crawler.enum.at

 

więcej o rejestracji w PL: dns.pl/ENUM

 

rejestracje TYLKO przez Partnerów - cena 5 PLN to cena hurtowa dla Partnera - nie da się zarejestrować od 29 lutego bezpośrednio.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gdzieś muszą być te dane, zonestats to dość naturalne miejsce.... jak będzie więcej rejestracji ENUM to udostępnimi informacje o podziale na pule należące do każdego operatora i podział na typy...

Fajnie, że jednak ilość domen ENUM została wyodrębniona z globalnych statystyk domen i nie są już wliczane do całkowitej liczby domen w strefie .pl :)

 

http://www.dns.pl/zonestats.html

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - .pl za 9.90 PLN! Bez opłat za AuthInfo, hurtowa rejestracja domen.

http://domenytanio.pl - domeny .pl tylko 9.00 PLN, przedłużenie ważności tylko 79 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×