Jump to content
sz3kla

Podobne nazwy domen sklepów a inne nazwy firm obsługujących

Recommended Posts

Witajcie,


Otwieram sklep internetowy i potrzebuję pomocy, porady.

Kiedyś przechwyciłem spadającą domenę, którą teraz zamierzam wykorzystać. Chciałbym jednak rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.

Dla przykładu, domena którą posiadam nazywa się nazwa3.pl. Istnieje natomiast w tej samej branży sklep internetowy funkcjonujący pod adresem nazwa2.pl

Firma obsługująca sklep nazwa2.pl nosi inną markę, przyjmijmy XXX Piotr Kowalski



Reasumując, porównanie wygląda następująco:

Nazwa mojej firmy:

nazwa firmy: nazwa3.pl Jan Kowalski

nazwa oraz adres sklepu internetowego: nazwa3.pl


Konkurencja:

nazwa firmy: XXX Piotr Kowalski

nazwa oraz adres sklepu internetowego: nazwa2.pl


Czy moje działania w tej sytuacji nie będą naginały prawa?

Niestety nie mogę dobić się do bazy UPRP, ponieważ strona im się wysypała.


Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam,

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej wydać te 200-400 zł na poradę prawnika. To tak dużo dla poważnego biznesu? Niestety, bezkosztowo to możemy sobie gdybać i kupić tanią szklaną kulę "made in China" i ją załączyć. NIestety, ogólniki tutaj dają nam obraz, ale w kwestii porady prawnej są kompletnie nieprzydatne. I jest jeszcze pytanie: czy z tamtą firmą łączyła cię jakakolwiek zależność? Byłeś pracownikiem, współpracownikiem, przedstawicielem handlowym, cokolwiek. Tego na pierwszy rzut oka nie widać, ale były wyroki, gdzie były współpracownik, wspólnik odchodził i rejestrował podobną lub domenę z nazwą firmy (tylko inną końcówką). To tak tylko w razie czego piszę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pracuję czy tez pracowałem w hurtowni, która zaopatrywała tą firmę w towar.

Nie mniej nie mam złych intencji.

Mam właśnie w wyniku tej sytuacji nie mały dylemat etyczny, czy to byłoby "fair" zagranie.

Z drugiej strony, moja domena jest hasłem kluczowym branży w której się obracam, potoczną nazwą najpopularniejszego produktu (gdzie dla porównania ich domena, mimo że bardzo podobna, nie znaczy nic), co jest tu ogromnym plusem.

I stąd dylemat, gdyby nie ten ogromny plus tej domeny... nie zastanawiałbym się tylko szukałbym następnej, by móc spać spokojnie... ale strasznie trudno mi odżałować sobie potencjału domeny którą mam.

 

Inną sprawą jest, że właśnie firma którą otwieram ma to do siebie, że na początek nie wymaga dużego kapitału... to tez wolałbym uniknąć porady prawnej, bo to dla mnie kupa szmalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli szkoda Ci na poradę prawną i chcesz, aby ktoś stąd się wypowiedział w miarę konkretnie, podaj te domeny.

Na chwilę obecną rozumiem, że gdyby odnieść to do rynku domen, sprawa wygląda tak:
Konkurencja ma domenę domenio.pl
Ty masz domeny.pl
I się zastanawiasz czy to legalne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli szkoda Ci na poradę prawną i chcesz, aby ktoś stąd się wypowiedział w miarę konkretnie, podaj te domeny.

 

Na chwilę obecną rozumiem, że gdyby odnieść to do rynku domen, sprawa wygląda tak:

Konkurencja ma domenę domenio.pl

Ty masz domeny.pl

I się zastanawiasz czy to legalne. :)

 

Bardziej chyba telewizory3D.pl vs. telewizory3Ć.pl

Podajesz tak mało danych, sz3kla, że nawet fusy w herbacie nie chcą się wywróżyć ;)

Edited by Cockney

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×