Jump to content
przemowild

Etyka przejmowania domen z opcją w okresie wygasania

Recommended Posts

Guest Anubis

Całym źródłem zła są opcje a nie domeniarze :)

 

Touché. Muszę uchylić czoła i przyznać rację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Panie i Panowie,

 

Całym źródłem zła są opcje a nie domeniarze :)

Żródłem zła jest ten kto wymyślił opcje i trzyma ceny na obecnym poziomie - NASK.

 

@cannot

Badaniami się nie zajmuję ale wiem kto by z chęcią takowe przeprowadził :P

Myślę że abonent VUL po lekturze tego tematu jest w tym momencie nieosiągalny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

obawiam się, że nie dojdziemy tutaj do żadnego porozumienia. jedyna prawda to taka, że jakby nie było opcji to nie byłoby problemu ;)

 

każda domena i każda opcja to inna sprawa. wiele najlepszych opcji zrealizowało się z powodu gapiostwa duzej firmy, która trzyma kilkadziesiąt domenie czasem przez nieuwagę coś puści.

 

i teraz świadomy zwolennik dzwonienia - nie zadzwoni, nieświadomy spowoduje, że domena nie trafi na rynek wtórny i nie zasili go $$

 

oczywiście każdy orze jak może. ja tam jednak nie dzwonię do nikogo, ale też przestałem sprawdzać losy domen, na które opcja prawi sie zrealizowała - coby się nie denerwować

 

@Anubis - sprzedaj wszystkie swoje opcje na aukcję, a potem dzwoń w trakcie spadania. to mozę byc lepszy deal ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

sprzedaj wszystkie swoje opcje na aukcję, a potem dzwoń w trakcie spadania. to mozę byc lepszy deal ;)

 

Nie zdziwiłbym się gdyby ktoś z forum był do tego zdolny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co w tym nieetycznego? jestem zainteresowany domeną - śledzę ją, nagle spada, oczywiście opcja jest jak na 99% dobrych domen, więc kontaktuję się z właścicielem i dopytuję czy przedłuża, jeśli nie to ja jestem zainteresowany kupnem. Jakby to nazwać hmm "przedopcja" ;) równie dobrze można by najeżdzać na AM że ma aukcje lastminute gdy ktoś ma opcję na daną domenę.

 

No właśnie, i w czym problem dla niektórych. Że już ostrzył sobie ząbki, że już witał się z gąską, a tu czarna polewka? byznes to byznes.

 

Nagle odezwali się "etycy domenowego biznesu". te same osoby, które wcześniej twierdziły, że coś takiego nie istnieje i rezerwują dziesiątki tysięcy domen. W takim razie zrezygnujcie też z rezerwacji, bo przecież blokujecie tym samym innym dostęp do ciekawych domen,a i tak sami nie zarejestrujecie ich? Co wy na to? Śmieszne, nieprawdaż? Podobnie jak powyższy postulat, że to niemoralne podkupić domenę, gdy ma się zrealizować komuś opcja.

 

 

Jest też wiele osób, które bez żadnego własnego interesu informują i tak obecnych abonentów (bez składania żadnej oferty) przypominając, że im domena wygasa.

 

Hehe, psy ogrodnika.

 

BTW zaraz się pojawią środki odwetowe: "Ty mi nie pozwolisz na przechwycenie domeny na moją opcję, to ja ci załatwię na domenę bana i zaraz uruchomię black hat seo.".

 

 

Biznes to oczywiście biznes ale konkurencja powinna być zdrowa. A u nas cały rynek się kupy nie trzyma już od wielu lat, a degrengolada się tu wprost zadomowiła.

 

Hehe, "zdrowa konkurencja". Jaki NFZ, takie zdrowie szczerbaty.gif

 

 

BTW Rynek w ogóle został popsuty przez opcje.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, ze opcje na "lepsze" domeny realizują się tylko i wyłącznie w przypadku gdy aktualny własciciel zapomnial o przedluzeniu domeny. Tym samym kontakt z wlasicielem spowoduje przedluzenie domeny i zaden z domainerow nie bedzie mial domeny. Jednoczesnie takie kontaktowanie sprawi, ze caly rynek opcji rowniez trafi szlak.

Z zalozenia jezeli domainer przechwyci nawet lepsza domene to czesto jezeli nie mysli o jej zagospodarowaniu to jest sklonny ja oddac za kilka k. A te kilka k wydanych u domainera czesto trafia na rynek domen w celu zakupu innych domen do portfolio w celu inwestycji w portfolio i wszyscy sa zadowoleni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

true. fotografie.pl sam od nich kupiłem ( i jeszcze dwie inne domeny ) dawno temu i potem fotografie trafiły na meetdomainers

Ja kupilem odnich pogrzeb.pl wiecnie sadze aby wlasciciel nie byl swiadomy ich wartosci. Moze to, ze wygasaly bylo tylko proba zwrocenia na nie uwagi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rynek w ogóle został popsuty przez opcje.

Jednak zepsucie potrafi dać niekiedy nieziemską przyjemność :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy temat, który sprawił, że inwestowanie w opcje to pieniądze wyrzucone w błoto. Telefon do abonenta w ostatnim dniu przed uwolnieniem z chęcią odkupienia domeny daje tylko dwa rozwiązania i oba zdecydowanie eliminują z biznesu posiadacza opcji. Ja od początku byłem sceptyczny do opcyjnego hazardu i teraz nie żałuję. Pojedyncze przypadki wielkich sukcesów mnie nie przekonywały, bo wiedziałem, że trzeba mieć tysiące opcji, żeby mieć szansę na złoty strzał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Bardzo ciekawy temat, który sprawił, że inwestowanie w opcje to pieniądze wyrzucone w błoto. Ja od początku byłem sceptyczny do opcyjnego hazardu i teraz nie żałuję. Pojedyncze przypadki wielkich sukcesów mnie nie przekonywały, bo wiedziałem, że trzeba mieć tysiące opcji, żeby mieć szansę na złoty strzał.

 

Nawiązując do tego postu to prosze pamiętać że chętnie kupię opcje w dobrej cenie od każdego z was :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Panie i Panowie,

 

Całym źródłem zła są opcje a nie domeniarze :)

 

EDIT: Z całą pewnością nie ma drugiego takiego rynku domen na świecie który zabiera tyle pieniędzy domainerom: opcje, testy, opłata za przedłużenie w trakcie wygasania, opłata za próbę rejestracji domeny. To wszystko są podatki narzucone na domainerów. 140 tyś opcji założonych w sumie to daje parę baniek. To jest patologia tego rejestru. Ktoś tam na górze siedzi i się śmieje z każdej założonej opcji.

Dodaj do tego bardzo drogie przedłużenia, podatek dochodowy, VAT i ZUS. Jesteśmy najbardziej frajerską branżą. Zobaczcie, ile oddają prawnicy, lekarze czy nawet zakłady pogrzebowe. Nikt nie płaci takich danin jak niepotrafiący się zorganizować domeniarze.

Edited by korneliusz.com
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VULkan energii

tak tak korneliusz tylko my płacimy podatek dochodowy, vat i zus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko, że tak jak napisaliśmy powyżej, nie są to jedyne daniny dla Państwa, gdyż dochodzą do tego drogie przedłużenia. Dlaczego np. VAT na domeny nie może być niższy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli znajdzie się więcej osób na tego typu praktyki to wkrótce opcje staną się tylko złudną nadzieją dla frajera.

Nie wiem, czy masz świadomość, że teraz wzrost tego typu praktyk, to będzie Twoja zasługa...

 

Kto o tym wiedział, ten wiedział. Teraz w obliczu kreatywnych zdolności młodych wilków możesz raczej puścić swoje opcje... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego np. VAT na domeny nie może być niższy?

Pani Renata Organek, supervisor w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG twierdzi, że jest to możliwe.

 

W przypadku kiedy zbywca jest twórcą nazwy domeny internetowej, możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki VAT, właściwej dla praw autorskich.

Podstawa prawna:

Art. 15, art. 113 ust. 1 oraz poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

źródło

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego np. VAT na domeny nie może być niższy?

A co to dla Ciebie za różnica? Nie odliczasz sobie tego VAT-u?

Klienci to też zazwyczaj firmy, więc też nie widzą problemu w VAT-cie.

Edited by damien

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co to dla Ciebie za różnica? Nie odliczasz sobie tego VAT-u?

Jeżeli jest tak jak wyżej zacytowałem, to zrób sobie prostą kalkulację sprzedaży.

Tym bardziej, że podczas negocjacji strony często posługują się kwotą brutto.

Przy standardowej stawce podatek VAT wynosi 23%

Przy preferencyjnej stawce na usługi twórców i artystów, VAT wynosi 8%.

 

Wartość netto dla kwoty 100 000 zł przy 23% stawce VAT wynosi: 81 300,81 zł.

Wartość netto dla kwoty 100 000 zł przy 8% stawce VAT wynosi: 92 592,59 zł.

 

Dostrzegasz różnicę wartościowo 11 291,78 zł a procentowo ponad 11 %, która może pojawić się na koncie sprzedawcy ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, to oczywiste. Dlatego odpowiadając na zapytania o domeny zakładam, że po drugiej stronie też jest firma (hobbysta nie byłby skłonny wydać jakiejś konkretnej sumy na domenę), więc podaję ceny netto. Wtedy 100K to 100K i niczego nie trzeba liczyć. :)

 

Wiadomo, że niższy VAT przydałby się w przypadku sprzedaży do osób fizycznych nie prowadzących DG oraz do nievatowców, ale myślę, że to jest margines wszystkich sprzedaży.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, to oczywiste. Dlatego odpowiadając na zapytania o domeny zakładam, że po drugiej stronie też jest firma (hobbysta nie byłby skłonny wydać jakiejś konkretnej sumy na domenę), więc podaję ceny netto. Wtedy 100K to 100K i niczego nie trzeba liczyć. :)

 

Wiadomo, że niższy VAT przydałby się w przypadku sprzedaży do osób fizycznych nie prowadzących DG oraz do nievatowców, ale myślę, że to jest margines wszystkich sprzedaży.

 

Fakt. Przynajmniej w moim przypadku. Ponad 95% wszystkich sprzedanych domen powyżej 500 zł poszło do firm z VAT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Fakt. Przynajmniej w moim przypadku. Ponad 95% wszystkich sprzedanych domen powyżej 500 zł poszło do firm z VAT.

 

Prędzej bym uwierzył w to, że polacy wylądowali na słońcu.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, to oczywiste. Dlatego odpowiadając na zapytania o domeny zakładam, że po drugiej stronie też jest firma (hobbysta nie byłby skłonny wydać jakiejś konkretnej sumy na domenę), więc podaję ceny netto.

Tego się nie zakłada - to należy ustalić i nie zostawiać domysłów.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszelkie tego typu dysputy, to skutek sytuacji na rynku. Najwięcej znaczą zakupy domen przez firmy z ugruntowaną pozycją, często korporacji. Takich firm jest mocno ograniczona liczba, a mniejsze firmy z reguły próbują jedynie przetrwać na rynku. Znaczna zmiana i szybki rozwój na rynku domen jest możliwy jedynie w wypadku rozwoju całej gospodarki, pojawienia się znacznej liczby nowych firm i wzrostowi konkurencji. A do tego potrzebna jest wolność gospodarcza, czyli likwidacja biurokracji, zniesienie podatku dochodowego oraz dobrowolność zus. Wtedy na rynku pojawi się kilka milionów małych firm, których teraz brakuje, bo państwo wspiera korporacje. I tak temat domen ściśle łączy się z polityką, a nie brak jest osób, które tego w ogóle nie rozumie. To czy ktoś dzwoni albo czy są opcje ma małe znaczenie dla całego rynku domen, kluczowy jest rozwój gospodarki.

Edited by Andro
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Qrcze... ależ po lekturze tego wątku mi się oczy otworzyły... Dobrze, że założyłem w życiu tylko jedną opcję bo wiem, że na 99% się już nie zrealizuje. Nigdy w życiu by mi nie przyszło do głowy, żeby widząc wygasającą domenę z opcją starać się podprowadzić ją w taki sposób z wiszącego podbieraka założonego przez innego domainera, którego z zasady szanuję bo to podmiot taki jak ja. Nigdy nie założę więcej opcji a już z pewnością na domeny, które nie mają ukrytych danych kontaktowych. W moim mniemaniu takie działanie jest wysoce nieetyczne. To tyle z ust domenowego leszcza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VULkan energii

nieetyczne jest również zakładanie opcji, niech wszystko pójdzie przez licytację u "łapaczy" dlatego proszę was, nie "srajcie we własne gniazdo" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×