Jump to content
SELES

Kredyt podzastaw domeny

Recommended Posts

Jak byłoby pięknie, gdyby można było wziąć w banku kredyt pod zastaw domeny internetowej. Tak właśnie pomyśleli łodzianie Wiktor Zajkiewicz i Sławomir Kołodziejczyk. Dlatego zakładają pierwsze w Polsce stowarzyszenie, które będzie się zajmować wyceną domen, czyli adresów internetowych.

 

Zajkiewicz jest największym w Polsce właścicielem domen - ma ich aż 4 tysiące, Kołodziejczyk "tylko" 550, więc znają się na rzeczy. Wiedzą, że żaden bank nie udzieli dziś kredytu pod zastaw domeny, mimo że niektóre adresy są warte nawet kilkaset tysięcy złotych. Coraz częściej zdarzają się też spory o prawa do wartościowej domeny przy rozwodach lub rozstaniach wspólników.

Wyceny dokonywaliby znawcy branży, oczywiście za opłatę - twierdzi Zajkiewicz.

 

Rynek domen internetowych rozwija się w Polsce z ogromną dynamiką. Zarejestrowanych jest już blisko 600 tysięcy domen z rozszerzeniem kończącym się pl. Do tego dochodzi 78 tysięcy adresów z końcówką eu, które należą do Polaków. Nasi rodacy posiadają też rejestrowane za granicą, głównie w USA, strony z końcówkami com, info, net, org.

 

Internetowy adres można kupić już za 10 zł. Roczne utrzymanie takiej strony kosztuje od 7 dolarów do 60 zł. Ceny w ostatnich latach bardzo spadły, bo jeszcze niedawno za utrzymanie domeny z końcówką pl płaciło się 200 zł rocznie. Jednak nawet kilkuletnie inwestowanie w taką stronę może się zwrócić.

 

Podobno rekordowej transakcji dokonano po wejściu na polski rynek firmy Orange, która domenę z adresem www.orange.pl miała kupić za 250 tys. euro. Mówi się też, że adres manufaktura.pl sprzedano za 40 tys. zł, a manufaktura.com za 20 tys. zł. Na giełdach domen, które są w Internecie, oferuje się adres lukoil.pl (koncern paliwowy z Rosji, który ma przejąć sieć stacji benzynowych Jet) za 500.000 zł, natomiast kodekspracy.pl za 120 tys. zł.

 

Sławomir Kołodziejczyk i Wiktor Zajkiewicz mówią, że przy wycenie wartości domen będą brali pod uwagę przede wszystkim to, jaką ma końcówkę. Najwartościowsze są pl i com.pl. Liczyć się będzie także nazwa. Powinna być krótka, oddająca to, czym przedsiębiorstwo się zajmuje. Dobrą cenę osiągną na pewno tzw. adresy informacyjne, jak biuromatrymonialne.pl czy kochamcie.pl.

 

Andrzej Bartosiewicz, kierownik działu utrzymania domen NASK, przyznaje, że nie ma instytucji, która zajmowałaby się wyceną adresów internetowych. Są tylko arbitraże rozstrzygające konflikty dotyczące prawa do domeny. Łodzianie mają więc szansę na niezły biznes.

 

źródło:

Anna Gronczewska

Dziennik Łódzki

 

znalezione na ipeh.pl

 

 

Byłu już?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oby pieczę nad tym nie sprawowały osoby, dla których ilość czy chęci są nad znajomością tematu.

 

Nic nie sugeruję :D - serio.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Większość z tych 4 tys. bez wartości.

 

ja nawet nie wiem kto on zacz.

może jakieś przykłady tych domen?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja nawet nie wiem kto on zacz.

może jakieś przykłady tych domen?

Nie wiem czy obgadywanie to dobry pomysł :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja nawet nie wiem kto on zacz.

może jakieś przykłady tych domen?

 

Nie wiem skąd liczba 4 tysiące, wg mnie ma ich mniej.

Przykłady chcesz ? No np. 0pony*pl (przez zero) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mysle, ze nie ma jeszcze tylu wartosciowych domen .pl

99% wartościowych domen jest już zarejestrowana. Można powiedzieć, najlepsze domeny mają swoich właścicieli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apze zgodzę się z Tobą co do drugiego zdania, ale co do procentów to nie. Dla niektórych wartościowa domena jest np. trampkarze.pl (tak wogóle to dzięki za inspirację juniorami.pl) nie ma ona wartości dwuliterówki czy literówki onetu, ale myślę że wiele jest jeszcze domen wolnych przedstawiajacych naprawdę fajną wartośc dla kogoś kto zajmuję się domenami od niedawna.

 

@jamesbond - jeżeli uważasz że opony.pl są warte zero to sorry Winetou. Widzę że jednak magnetofon.....+mała partyturka do tego, Nie wiem, ale z tego co widzę we whois to Ty jesteś z jakieś firmy chyba powiązanej z domenami...o rany...

 

Edit przepraszam james

Share this post


Link to post
Share on other sites

0pony - zamiast litery 'o' jest cyfra '0' - zero.

 

@romek jeżeli jeszcze raz kogoś obrazisz dostaniesz ostrzeżenie.

@jamesbond liczę na twoje 'zrozumienie' i mam nadzieję że nie będzie OT i zignorujesz prowokację

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja nawet nie wiem kto on zacz.

może jakieś przykłady tych domen?

 

Przykłady już były na tym forum (mysliwstwo.pl). A ogólnie, o człowieku pisali już parę lat temu, bo kupił np. wwwgazeta.pl, wwwonet.pl itp. – i wszystko przekierował na stronę, na której sprzedaje opony. Pamiętam, że wtedy miał osobną domenę, typu 192x65x15.com, dla każdego rozmiaru opon. Nie wiem, czy nadal tak ma, ale zielonego pojęcia nie mam, po co mu to. O jakości jego portfolio niech świadczą dwie rzeczy: bardzo rzadko spotkałem go na swojej drodze, a przejrzałem już whois chyba wszystkich lepszych domen .pl ;-), no i druga rzecz: czy jeśli ktoś ma dużo dobrych domen, to czy naprawdę potrzebny mu kredyt pod ich zastaw?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×