Jump to content
pb

Za miesiąc Dzień Domeny

Recommended Posts

– w jednej z zakładek jest „dzień domen”, niech już będzie spójnie (tym bardziej, że jest Dzień Dziecka, Dzień Babci, Dzień Ojca itp., chyba tylko Dzień Kobiet wybija się z kanonu nazewnictwa),

W ogóle trzeba ustalić w końcu, co znajdzie się na stronie. Przecież nie będziemy tworzyć treści pod layout tylko na odwrót ;-)

  • DOMENY (co to są domeny, z czym to się je (dla laików))
    • Domeny globalne (historia domen na świecie (skrócona, ze szczególnym uwzględnieniem lat '80 jako początku dzisiejszych domen))
    • Domeny .pl (historia domen w Polsce)

    [*]ILE TO KOSZTUJE?

    • Rejestracja domeny (ceny rejestracji/utrzymania domen na świecie i w Polsce (zmiany cen w czasie [np. .pl 500->10 zł], porównanie))
    • Rynek wtórny (ceny domen na rynku wtórnym na świecie i w Polsce (porównanie, rekordy))

    [*]STATYSTYKI domen (.pl + kilka innych TLD, może jakieś wykresy na okrasę)

    [*]WOKÓŁ DOMEN

    • Konferencje

?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W ogóle trzeba ustalić w końcu, co znajdzie się na stronie. Przecież nie będziemy tworzyć treści pod layout tylko na odwrót ;-)

 

Ja to tak widzę:

 

Na stronie głównej tekst o Dniu Domeny. A jeśli chodzi o nagłówki/zakładki:

 

CO TO JEST? (tu krótki opis co to są domeny i przycisk 'więcej' kierujący do dłuższego tekstu – jak to działa, dlaczego warto mieć itp.)

HISTORIA (po kliknięciu, historia rozwoju domen na świecie i w Polsce, razem lub osobno)

PIENIĄDZE (tu kilka artykułów: ceny rejestracji i utrzymania, rynek wtórny, rekordy cen itp.)

STATYSTYKI (statystyki domen na świecie i w Polsce)

 

Ewentualnie można PIENIĄDZE zamienić na RYNEK, żeby zmieścić tam artykuł o konferencjach i inne podobne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • DOMENY (co to są domeny, z czym to się je (dla laików))
    • Domeny globalne (historia domen na świecie (skrócona, ze szczególnym uwzględnieniem lat '80 jako początku dzisiejszych domen))
    • Domeny .pl (historia domen w Polsce)

 

Myślę, że nie wypada też nie wspomnieć o domenach .eu. Chociażby dla przykładu: domainermeeting.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisząc o rynku wtórnym w Polsce ujmijcie to proszę jakoś zgrabnie, że dopiero się kształtuje czy rozwija.

Bo tutaj nie bardzo jest się czym pochwalić.

Inni mają aukcje obrazów, giełdy papierów wartościowych, nieruchomości, a nawet owocowo-warzywną.

Gdy my napiszemy, że główny obrót domenami odbywa się na Allegro i ktoś zechce sprawdzić co tam się czasami wyprawia, to chyba od razu lepiej będzie podpiąć link do "Zobaczcie tę aukcję" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze nie miałem okazji pochwalić pomysłu oraz pracy Koleżanek i Kolegów więc GRATULACJE!

 

Kilka uwag patrząc na stronę na świeżo:

Tekst Historia domen nie jest historią domen tylko definicją domen napisaną technicznym żargonie.

Proponowałbym coś DUUUUŻO prostszego:

 

Czym jest domena?

Domena to nazwa strony którą wpisujesz w przeglądarkę internetową np allegro.pl albo youtube.com. [jeszcze ze 2 zdania uzupełnienia]

 

Dlaczego domeny są ważne i często bardzo cenne?

Domeny są podobne do marki produktu. Internauci pamiętają swoje ulubione miejsca w internecie jako ich nazwy (domeny) podobnie jak pamiętają swoje ulubione marki produktów . Nazwa strony zapamiętana i używana przez internautów to podstawa biznesu w sieci. [Kilka słów o wartości domen z przykładami]

 

Mogę uzupełnić i podesłać teksty wieczorem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za miłe słowa :). Chyba wszystkie uwagi uwzględniłam, rozumiem, że wersja ‘zielona’ przeszedła:

 

ddrf6.th.png

 

nie dawałam już zakładki „dzień domeny” skoro ma być tekst o tym na głównej to chyba nie ma sensu tego powtarzać na podstronach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuje za miłe słowa :). Chyba wszystkie uwagi uwzględniłam, rozumiem, że wersja ‘zielona’ przeszedła:

 

Jak dla mnie, jest prawie idealnie. :-) Jeszcze tylko trzech drobnych rzeczy się przyczepię:

– nadal jest „Dzień omeny”

– co to jest „Kosztorys”? ;)

– ten „15 marca” pod „Dzień omeny” jest jakoś tak krzywo.

 

No dobra, jeszcze jedna rzecz, bo wcześniej nie zwróciłem na to uwagi:

To „pl” w kropce w logo jest jakieś taki krzywe... albo mi się wydaje.

 

Ale poza tą drobnicą, strona wygląda super! :-)

 

Aha, i jeszcze samiutki dół, stopka: jest „2008 [c] dziendomeny.pl Wszystkie prawa zastrzeżone”, powinno być: „© 2008 dziendomeny.pl – kopiowanie i rozpowszechniane (z podaniem źródła) jak najbardziej wskazane” (czy jakoś tak, jeśli dobrze zrozumiałem sugestie we wcześniejszych postach). ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do tego 'dzien omeny' to 'D' należy do dwóch słów, wydawało mi się to oczywiste, ale jeśli się nie podoba i jest to nie zrozumiałe, to to przerobię, no problem :)

 

Kosztorys - zarys kosztów związanych z domenami (zakup utrzymanie) a jeśli ktoś wejdzie i nie skojarzy, to zaintrygowany kliknie w zakładkę - 1:0 dla nas ;-) ale moge zmienić

 

15 marca poprawię i to pl w kropce to było na szybko na wektorach w PSie, miałam to potem dopracować jakby co ale wypadło mi z głowy... co do stopki to się zgadzam.

 

edit:// jeszcze sprawa polskiego znaku w domenie - zmienić "ń" na "n"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze została kwestia zapełnienia tego miejsca na dole: Patronat medialny... potrzebujemy tam jednego albo dwóch mocnych tytułów. Nad konferencją patronat objął Onet, a kogo dałoby się załatwić dla Dnia Domeny? Sponsorów jako takich nie potrzebujemy (jasne, każdy chciałby umieścić na takiej stronie swoje logo, ale powstrzymajmy się na chwilę od prywaty i skupmy na głównym celu), ale ze dwa ważne portale / tytuły prasowe bardzo się przydadzą...

 

[edit] Dopiero zauważyłem... naprawdę robimy wersję amerykańską, niemiecką i francuską? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeszcze została kwestia zapełnienia tego miejsca na dole: Patronat medialny... potrzebujemy tam jednego albo dwóch mocnych tytułów.

może di.com.pl? może co prawda nie jest to jakiś super mocny tytuł, ale zawsze na początek coś, a oni na pewno sie tym zainteresują

Share this post


Link to post
Share on other sites
A może Webhosting.pl ?

 

Też myślałem o Webhosting, myślę że byłby ok. Chociaż Dziennik Internautów też by się przydał. Ktoś ma jakieś „dojścia” do tych portali?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też myślałem o Webhosting, myślę że byłby ok. Chociaż Dziennik Internautów też by się przydał. Ktoś ma jakieś „dojścia” do tych portali?

 

 

Porozmawiam z ludzmi z Webhosting.pl. BTW, nie jest to mocny tytul ale proponuje takze iname.pl :)

 

 

GB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatni 'szlif':

ddtv4.th.png

Plik źródłowy już został przesłany, więc jakby co, to Pietia wprowadzi kolejne poprawki :-)

Ikonki do wersje językowe to tak na przyszłość dodałam ;-).

 

//

BTW przeglądałam treści na stronie i w historii domen nie ma żadnych dat - proponuje na dobry początek:

 

23.06.1983 - uruchomienie pierwszego systemu nazw domenowych - pierwowzoru DNS-u przez Jona Postela i Paula

Mockapetrisa z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

 

30.04.1990 - została zarejestrowana domena .pl, jej obsługą na początku zajmuje się Duńczyk Jan Sorensen

 

Maj 1993 - powstanie InterNIC - pierwszej organizacji rejestrującej domeny internetowe. Za darmo! Pierwszą

zarejestrowana domena to symbolics.com

 

14.09.1995 - wprowadzona zostaje opłata za rejestrację domeny (100$ za dwa lata)

 

06.03.1997 - zostaje zarejestrowana milionowa nazwa domeny (bonnyview.com)

 

17.06.1997 - błąd człowieka powoduje zniszczenie zapisu DNS dla domeny .com i .net. Odtworzenie bazy zajmuje

sporo czasu

 

kwiecień 2000 - zarejestrowana 10mlnowa domena

 

Można jeszcze dodać daty pojawiania się nowych domen, np. .eu itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz już wygląda super! Oczywiście nadal mam ze dwa zastrzeżenia, ale na razie nie będę pisał, i tak będzie to dopracowywane w miarę jak będą się pojawiać teksty.

 

Co do kalendarium, coś nie tak jest z tymi datami, nie zgadzają się np. z whoisem (patrz: symbolics.com), skąd pochodzą te dane?

 

A co do patronatu medialnego – naprawdę myślę, że dwa-trzy tytuły wystarczą (żeby się nagle nie okazało, że każdy jest patronem) i nie ma co się bawić w cokolwiek poniżej alexa 100k. A napewno odpadają blogi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak tam idzie relifting strony? A artykuły ktoś pisze? ;-)

 

Coś czuję, że wszyscy liczą na ciebie ... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coś czuję, że wszyscy liczą na ciebie ... :rolleyes:

 

No to najwyżej napiszę wszystko 14.03 w nocy. :-P

Ale strony nie umiem zrobić. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutro wieczorem / w nocy będzie najpóźniej - muszę się obrobić trochę z innymi projektami, ale jutro biorę urlop ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
kilka banerów zrobionych w wolnej chwili:

 

Pomysł w drugim bannerze jest super! Tylko może niech trochę wolniej lecą napisy, żeby można było już za pierwszym razem odczytać przesłanie. ;-)

 

Na niektórych bannerach jest „15 marzec” – to niepoprawna forma, powinno być „15 marca”.

 

Ostatni, ten mini-przycisk, też mi się podoba. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×