Jump to content
arczik18

zmiana hostingu

Recommended Posts

Witam,

otóż chce zmienić hosting dla domeny... do tej pory wszstkimi usługami włącznie z rejestracją zajmowała się jedna firma... jakiś czas temu wystąpiłem o kody authinfo i przeniosłem domenę do ovh... teraz chce zmienic hosting... rozumiem iż w panelu domeny w ovh muszę zmienić dnsy z obecnych na te nowe gdzie będzie postawiona nowa strona?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak (o ile wiesz, że na drugi serwer musisz przenieść pliki / bazę danych / zmienić dane konfiguracyjne).

Share this post


Link to post
Share on other sites

na drugim hostingu wszystko już jest...jedynie firma hostująca nową stronę podała mi tylko adres IP DNS i w panelu ovh nie mogę wpisać tego ip bez wpisania 'nameserver'.... rozumiem iż ta nowa firma powinna podać mi także 'nameserwer' swojego dns? i jeszcze jedno pytanie o TTL ja nigdzie tego czasu w panelu ovh nie mogę ustawić gdyż to juz na nowym hostingu będzie ustawione? chodz mi o to ze w panelu ovh nie posiadajac hostingu w ovh tylko całkiem gdzies indziej to w ovh mogę jedynie ustawiać adresy DNS a całą reszta jak np. własnie TTL czy rekord MX to już na serwerze firmy hostującej konfiguruje się....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

na drugim hostingu wszystko już jest...jedynie firma hostująca nową stronę podała mi tylko adres IP DNS i w panelu ovh nie mogę wpisać tego ip bez wpisania 'nameserver'.... rozumiem iż ta nowa firma powinna podać mi także 'nameserwer' swojego dns? i jeszcze jedno pytanie o TTL ja nigdzie tego czasu w panelu ovh nie mogę ustawić gdyż to juz na nowym hostingu będzie ustawione? chodz mi o to ze w panelu ovh nie posiadajac hostingu w ovh tylko całkiem gdzies indziej to w ovh mogę jedynie ustawiać adresy DNS a całą reszta jak np. własnie TTL czy rekord MX to już na serwerze firmy hostującej konfiguruje się....?

 

1.

W firmie ktorej kupiles domene (OVH) dokonujesz zmiany wpisu delegacji DNSow na te w zewnetrznej firmie hostingowej.

Zazwyczaj nalezy podac 2 NSy (Name Servery) ktore w nowym hostingu bede obslugiwaly rekordy DNS.

 

ns1.serwerNazw.pl

ns2.serwerNazw.pl

 

2.

Najprostsze co mozesz zrobic gdy nie masz nazw domenowych NS

Jesli masz IP dla NSow w nowym hostingu to mozesz porownac czy ten IP odpowiada temu ktory jest wpisany w DNSach dla nazwy tej firmy.

dns.pl --> whois --> nowyhosting.pl --> patrzysz na ich wpisy w polu: Serwery Nazw - jesli IP podane przez firme zgadzaja sie z tymi co sobie wlasnie sprawdziles to juz masz nazwy NSow ktore mozesz przypisac swojej domenie w OVH

 

Pamietaj o propagacji (czasie synchronizacji) wpisow - przy zmianie NSow moze to zajac nawet 72 godziny (niektorzy mowia o max 48 godz)

 

3.

Co do wpisow MXow i ustawiania czasu zywotnosci (TTL) to na docelowym hostingu w edycji rekordow dla danej domeny powinienes moc ustawic swoje wpisy.. ale...

 

Pamietac nalezy, ze nie kazdy hosting da Ci mozliwosc dodawania rekordow do domeny samodzielnie via panel - np: premiumhosting.pl nie daje takiej opcji (przynajmniej ja w panelu nie znalazlem). Ale o to nie pytasz wiec zakladam, ze wiesz co kupujesz :P

 

4.

Jesli w docelowym hostingu nie bedziesz mial mozliwosci edycji rekordow DNS (np: MXow aby oddelegowac poczte na inny serwer - chocby Google apps) a jesli masz stale, unikalne IP swojego hostingu (nie wspoldzielone), a w OVH masz pelne zarzadzanie rekordami domeny to nie koniecznie musisz przenosic obsluge DNSow na hosting. Mozesz dokonac wpisow w rekordach w OVH - osobne rekordy dla poczty (MX, TXT), osobne na hosting (A, CNAME).

 

Wszystko zalezy od Twoich potrzeb.

Niestety nie kazdy hosting da Ci mozliwosc edycji wszystkich rekordow samodzielnie np: txt, redirection).

 

Jesli idziesz do home.pl to jesli nie masz domeny przeniesionej do home.pl to wyedytujesz MX, ale bardziej zaawansowanych wpisow samodzielnienie dokonasz. Aby zarzadzac w pelni rekordami najlepiej przeniesc cala domene do home.pl etc.

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesli w docelowym hostingu nie bedziesz mial mozliwosci edycji rekordow DNS (np: MXow aby oddelegowac poczte na inny serwer - chocby Google apps) a jesli masz stale, unikalne IP swojego hostingu (nie wspoldzielone), a w OVH masz pelne zarzadzanie rekordami domeny to nie koniecznie musisz przenosic obsluge DNSow na hosting.

Dla rekordu A to działa i na współdzielonym IP. Grunt, by miał domenę dodaną w swojego panelu. Czy dla reszty rekordów tez, nie sprawdzałem nigdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla rekordu A to działa i na współdzielonym IP.

 

To zapytam o rade bo mialem przypadek ktorego nie udalo mi sie rozwiazac...

 

Jestes w stanie podac przyklad wpisow A i CNAME dla dwoch domen utrzymywanych u rejestratora (poza hostingiem) tak zeby dla obu domen ktore beda wskazywac na ten sam hosting (jedno IP: zalozmy 10.20.30.40) przekierowane byly domeny na dwa rozne serwisy (np: kazdy serwis jest umieszczony w podkagalogu)?

 

Z tego co pamietam to jak dla obu domen przypisze ten sam IP to trzeba potem kombinowac z CNAME zeby rozdzielic domeny na dwa serwisy. Mi sie nie udalo na hostingu z jedynm IP. Dodatkowo moze w moim przypadku zawzyl fakt ze nie moge stosowac we wpisac gwiazdek * w CNAME rekordach (zeby ustawic od razu catch-all)wiec sie poddalem.Natomiast albo cos przegapilem albo nie lapie jak z zewnetrznie obslugiwanych DNSow moge rozdzielic dwa serwisy (zeby w pasku adresu zachowany byl adres domeny).

 

Taki wpis jak ponizej skieruje obie domeny (X i Y) na ten sam hosting (katalog glowny)

 

WPIS w DNS: domenaX.pl

Host Name TTL

A @ 10.20.30.40 1 Hour

CNAME www domenaX.pl 1 Hour

 

WPIS w DNS: domenaY.pl

Host Name TTL

A @ 10.20.30.40 1 Hour

CNAME www domenaY.pl 1 Hour

 

A noz podasz jakies rozwiazanie (chodzby z htaccess`em - bo tylko ewentualnie w tym kierunku mi przyszlo na mysl zeby glowkowac).

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba udalo mi sie rozwiazac zagadke z rozdzieleniem domen na jednym serwerze (gdy DNS jest utrzymywany poza hostiniem).

 

Mysle, ze z dwoch opcji latwiejsza bedzie z ta druga:

 

1. tworzenie vhosta - (o ile ma sie dostep do konfiguracji Apacha) + wpis w DNSach

 

<VirtualHost IP:80>
ServerName domenaX.com
ServerAlias http://www.domenaX.com
DocumentRoot /var/www/katalogX
</VirtualHost>

<VirtualHost IP:80>
ServerName domenaY.com
ServerAlias http://www.domenaY.com
DocumentRoot /var/www/katalogY
</VirtualHost>

 

+DNSy dla obu i wiecej domen takie jak ten przykladowy ponizej

A @ 10.20.30.40 1 Hour

CNAME www domenaX.pl 1 Hour

 

http://www.trzepak.pl/viewtopic.php?f=12&t=38710

 

2. dokonanie wlasciwej konfiguracji w htaccess:- przyklad z home.pl:

 

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domenaX\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/domenaX/
RewriteRule ^(.*)$ /domenaX/$1 [L]

 

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domenaY\.pl$ [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/domenaY/
RewriteRule ^(.*)$ /domenaY/$1 [L]

 

https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/jak-przekierowac-domene-na-podkatalog-za-pomoca-pliku-htaccess/

 

Misja wykonana.

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgłosiłem się do nowej firmy hostingujacej o podanie nazw serwerow dns. odowiedz uzyskałem abym zmienil rekord A. w tej chwili ten rekord wskazuje na adres ip OVH (redirect.ovh.net) czy jak go zmienie to czy rzeczywiście tylko to wystarczy? przecież w ovh nie posiadam hostingu wiec co da zmiana rekordu A? czy nie powinno tak być ze zmieniam adresy dns a wszystkie inne czynnosci sa wykonywane w strefie dns na serwerach nowej firmy hostujacej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgłosiłem się do nowej firmy hostingujacej o podanie nazw serwerow dns. odowiedz uzyskałem abym zmienil rekord A. w tej chwili ten rekord wskazuje na adres ip OVH (redirect.ovh.net) czy jak go zmienie to czy rzeczywiście tylko to wystarczy? przecież w ovh nie posiadam hostingu wiec co da zmiana rekordu A? czy nie powinno tak być ze zmieniam adresy dns a wszystkie inne czynnosci sa wykonywane w strefie dns na serwerach nowej firmy hostujacej?

 

Rekord A służy do przekierowania domeny na konkretne IP, więc będzie działać. W drugiej firmie podepnij domenę jedynie do panelu oraz ustal folder dla domeny. Strefą DNS będziesz zarządzał w panelu OVH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekord A służy do przekierowania domeny na konkretne IP, więc będzie działać. W drugiej firmie podepnij domenę jedynie do panelu oraz ustal folder dla domeny. Strefą DNS będziesz zarządzał w panelu OVH.

nie rozumiem jak mam podpiac w drugiej firmie domene do panelu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie rozumiem jak mam podpiac w drugiej firmie domene do panelu?

 

Dodaj po prostu domenę do konta hostingowego (chyba, że już to zrobiłeś) u nich w panelu.

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodaj po prostu domenę do konta hostingowego (chyba, że już to zrobiłeś) u nich w panelu.

 

ale ja nie mam dostępu do panelu w tej firmie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekord A służy do przekierowania domeny na konkretne IP, więc będzie działać. W drugiej firmie podepnij domenę jedynie do panelu oraz ustal folder dla domeny. Strefą DNS będziesz zarządzał w panelu OVH.

 

jeszcze mam dodatkowe pytanie... skoro mogę zarzadzac strefa dns z panelu ovh to dlaczego support ovh napisal iz nie wykonam zmiany pola mx z tego panelu i ze powinem zwrocic sie z tym do firmy hostingowej i oni to zmienia w strefie dns?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeszcze mam dodatkowe pytanie... skoro mogę zarzadzac strefa dns z panelu ovh to dlaczego support ovh napisal iz nie wykonam zmiany pola mx z tego panelu i ze powinem zwrocic sie z tym do firmy hostingowej i oni to zmienia w strefie dns?

 

Rozumiem, ze masz dostep do zarzadzania wszystkimi waznymi rekordami (A, CNAME, MX, TXT) w OVH prawda?

jesli nie to nie masz mozliwosci dodawania np: rekordow MX w OVH --> to znaczy ze musisz przeniesc obsluge domeny w inne miejsce tak aby te rekordy moc dowolnie wyedytowac.

 

W hostingu nie dodasz/podepniesz (raczej) domeny jesli jej wczesniej nie zweryfikujesz. przyczyna jest to ze kazdy moglby taka domene dodac i np na wspoldzielonym hostingu ciezej byloby ustalic kto poczte ma otrzymywac (jesli wiecej niz 1 osoba dodala by sobie obsluge takiej domeny na swoim hostingu). przedstawiona sytuacja jest bardzo malo prawdopodobna, ale zeby jej uniknac firma hostingowa uzywa metody weryfikacji w postaci zmiany DNSow wlasnie na te ktore obsluguja dany hosting. jak zmienisz DNSy na hosting to wtedy dopiero w panelu hostingu dodasz dana domene.

 

Jednym slowem nie mozesz miec jednoczesnie domeny zarzadzalnej w OVH (DNSy OVH) i mozliwosci edycji rekordow na hostingu bowiem musi byc jedno miejsce z ktorego rekordy DNS beda skonfigurowane.

 

Byc moze w OVH nie wytlumaczyles ze u nich chcesz miec pelna obsluge DNSow i stad zrozumieli ze obsluge masz na hostingu (mysle ze malo kto korzysta z wlasnie takiej konfiguracji: separacja poczty od hostingu). Wykonaj wszystkie kroki w odpowiedniej kolejnosci, a uda Ci sie skonfigurowac DNSy poprawnie.

 

btw: do jakiej firmy przenosisz obsluge poczty?

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×