Jump to content
DD

Polska piątym rynkiem domen .eu

Recommended Posts

1 lipca 2008 roku liczba domen .eu zarejestrowanych w Polsce osiągnęła poziom ponad 147 tysięcy - jak podaje EURid. Pozwoliło to na zajęcie piątego miejsca w rankingu krajów, w których jest zarejestrowanych najwięcej domen europejskich.

 

http://www.internetstandard.pl/news/157771.html

http://www.idg.pl/news/157771/Polska.piaty...domen..eu..html

 

EDIT:

http://webhosting.pl/kategorie/webhosting/...tracji_domen_eu

http://serwis.magazynyinternetowe.pl/aktua...m_domen_eu.html

http://technologie.gazeta.pl/technologie/1...ejestracji.html

 

DD

Edited by Daniel Dryzek

Share this post


Link to post
Share on other sites

150 tysięcy zarejestrowanych adresów które były dotychczas traktowane troszkę po macoszemu to potęga. Jestem ciekaw jaki procent domen jest z rękach domainerów a jaki firm wykorzystujących do własnych celów tę końcówkę. Dziś 150k a jutro może być już 200k - wynika z tego że trzeba się spieszyć z rejestracją co lepszych kąsków.eu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za trzy miesiące będzie czwarte miejsce, aż w końcu pierwsze.

Ceny dla .pl powinny już spadać, a nie za pół roku ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites
150 tysięcy zarejestrowanych adresów które były dotychczas traktowane troszkę po macoszemu to potęga. Jestem ciekaw jaki procent domen jest z rękach domainerów a jaki firm wykorzystujących do własnych celów tę końcówkę. Dziś 150k a jutro może być już 200k - wynika z tego że trzeba się spieszyć z rejestracją co lepszych kąsków.eu ;)

 

 

Cicho bo nie zdążę porejestrować ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
150 tysięcy zarejestrowanych adresów które były dotychczas traktowane troszkę po macoszemu to potęga. Jestem ciekaw jaki procent domen jest z rękach domainerów a jaki firm wykorzystujących do własnych celów tę końcówkę. Dziś 150k a jutro może być już 200k - wynika z tego że trzeba się spieszyć z rejestracją co lepszych kąsków.eu ;)

Myślę, że z tych 150 tys. nawet 20 - 30 tys. może być w rękach domainerów. Bierze się to szczególnie z faktu, że dużo dobrych słownikowych domen zostało zarejestrowanych na początku. Statystyki nie pokazują jeszcze innej ważnej rzeczy - mianowicie dużo dobrych polskich generyków zostało zarejestrowanych w Holandii czy Niemczech. Gdyby dodać te domeny, to na pewno przybyłoby kilkadziesiąt tysięcy.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że z tych 150 tys. nawet 20 - 30 tys. może być w rękach domainerów.

Wydaje mi się, że liczba ta może być jeszcze większa, szczególnie po ostatniej promocji Euridu.

 

Statystyki nie pokazują jeszcze innej ważnej rzeczy - mianowicie dużo dobrych polskich generyków zostało zarejestrowanych w Holandii czy Niemczech. Gdyby dodać te domeny, to na pewno przybyłoby kilkadziesiąt tysięcy.

Co nam Niemcy i Holendrzy zabrali odbierzmy sobie w krajach gdzie świadomość .eu jest jeszcze mała. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym nie zdziwił się jak ponad 50% było w przeznaczone na handel. Chciałbym zobaczyć listę 100 poważnych polskich stron (także firmowych) dla eu. Dla com.pl taka lista nie jest problemem. Także ciekawe jaka będzie przyszłość wykorzystania domen globalnych na polskim rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wydaje mi się, że liczba ta może być jeszcze większa, szczególnie po ostatniej promocji Euridu.

 

A czy przypadkiem te liczby nie sa juz podsumowaniem 'popromocyjnym'?

Jest podane, ze jest to stan liczebny na 1 lipca, a zdaje sie, ze promocja

byla do konca czerwca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli okaże się, iz ponad połowe tych adresów należy do domeniarzy, którzy na przykład za domeny typu wiadro.eu będą sobie wołać kilka tysięcy euro to nie wróżę dużej przyszłości tym domenom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy przypadkiem te liczby nie sa juz podsumowaniem 'popromocyjnym'?

Jest podane, ze jest to stan liczebny na 1 lipca, a zdaje sie, ze promocja

byla do konca czerwca?

 

Chodziło mi o liczbę domen .eu których właścicielami są domainerzy.

Statystyki zarejestrowanych domen .eu w danych krajach są aktualizowane codziennie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli okaże się, iz ponad połowe tych adresów należy do domeniarzy, którzy na przykład za domeny typu wiadro.eu będą sobie wołać kilka tysięcy euro to nie wróżę dużej przyszłości tym domenom ;)

Uwierz mi, że lepiej mieć niż nie mieć ;) Końcówka .eu jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla zagospodarowanej .pl czy też .pl będącej na parkingu kosztującej właśnie kilka lub kilkadziesiąt tysięcy euro. I posiadacze takich .pl i posiadacze takich samych .eu znajdą dla siebie miejsce na rynku wtórnym. Internet wciąż gna do przodu i wciąż się rozrasta a żeby powstawały nowe projekty lub strony firmowe, musi być spełniona jedna z najważniejszych rzeczy a mianowicie adres internetowy. Nawet dziś jest wiele przykładów na to że ludzie zakładający firmy, mają nikłe pojęcie o zaletach odpowiedniej domeny internetowych jako adresie a więc ten proces wciąż trwa i ewoluuje, przez to domaning ma dopiero przed sobą to co najlepsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja myślę, że ludzie kupią zestaw, .pl. eu i reszte jak wolna, bo jakoś nie widzę tych serwisów z .eu, ale też masa jest w rękach spekulantów liczących na wzrost popularności .eu. Chyba się jednak przeliczą, bo za kilka lat tych końcówek przybędzie i chyba lepszych, szczególnie że .eu kiepsko po naszemu brzmi :0

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] szczególnie że .eu kiepsko po naszemu brzmi :0

 

A dlaczego tak uważasz? Według mnie jest wręcz przeciwnie, ale tylko wtedy, jeśli firma działa na terenie Europy, współpracuje z firmami z zagranicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A dlaczego tak uważasz? Według mnie jest wręcz przeciwnie, ale tylko wtedy, jeśli firma działa na terenie Europy, współpracuje z firmami z zagranicy.

 

mówię tu o fonetyce, zbitek eu jest w naszym języku chyba niespotykany

Share this post


Link to post
Share on other sites
mówię tu o fonetyce, zbitek eu jest w naszym języku chyba niespotykany

Piszesz to na "trzeźw"o. Uzasadnij gdzie jest mało spotykany lub na jakiej podstawie tak sądzisz. Mówisz o jakim przedziale wiekowym bo to też ma wpływ.

Edited by Relayed

Share this post


Link to post
Share on other sites
Piszesz to na "trzeźw"o. Uzasadnij gdzie jest mało spotykany lub na jakiej podstawie tak sądzisz. Mówisz o jakim przedziale wiekowym bo to też ma wpływ.

 

co tu udowadniać, dwie samogłoski z zasady nie mają tendencji występowania obok siebie, dla mnie ta końcówka to to samo jak .ia .oa itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU to kombinacja liter tak powrzechnie znana wizualnie że nie musi brzmieć atrakcyjnie fonetycznie.

Zresztą media zwiazane z internetem posługuja się adresami opartymi w przewazającej większości na walorach wizualnych (wyszukiwarki, TV, prasa).

 

LogoEU_2.gif

Edited by MisUszatek

Share this post


Link to post
Share on other sites
co tu udowadniać, dwie samogłoski z zasady nie mają tendencji występowania obok siebie, dla mnie ta końcówka to to samo jak .ia .oa itd.

skad ta twoja znajomosc fonetyki? zajmujesz sie tym zawodowo? Przeczytaj TO

 

Kiedys wspominalem w jednym poscie (stosunkowo krytycznie odnoszacym sie do domen .eu) rowniez zwracajac uwage na fonetyke. Akurat po polsku zbitek e + u (wymawianych rzecz jasna oddzielnie) moim zdaniem brzmi OK, po niem. tez brzmi ok, ale najgorzej maja poslugujacy sie jez. angielskim, gdyż "i-juł" brzmi okropnie (brrrr!)

Share this post


Link to post
Share on other sites
EU to kombinacja liter tak powrzechnie znana wizualnie że nie musi brzmieć atrakcyjnie fonetycznie.

Zresztą media zwiazane z internetem posługuja się adresami opartymi w przewazającej większości na walorach wizualnych (wyszukiwarki, TV, prasa).

 

To fakt jaki i to, że cięzko to się wymawia, z anglika też, to sprawia, że dużo firm/serwisów z dziwnymi nazwami brzmią jeszcze dziwniej, nie ma popularnych serwisów promujących tę końcówkę, miałaby ona jeszcze jakąś przyszłość na zapchanym dominiarskim rynku, ale po ostatnich wiadomych decyzjach grubych ryb... wyprze ją coś lepszego

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

liczba liczbą a i tak wiekszosc domena eu stoi na parkingach - moim zdaniem jednak domeny eu w przyszlosci beda sie liczyc - mysle ze status domeny globalnej net jest w jej zasiegu - czas pokaze

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
To fakt jaki i to, że cięzko to się wymawia, z anglika też, to sprawia, że dużo firm/serwisów z dziwnymi nazwami brzmią jeszcze dziwniej, nie ma popularnych serwisów promujących tę końcówkę, miałaby ona jeszcze jakąś przyszłość na zapchanym dominiarskim rynku, ale po ostatnich wiadomych decyzjach grubych ryb... wyprze ją coś lepszego

 

lepszego? na przykład co może wyprzeć .eu? .europeanunion? :(

.eu jest uniwersalnym 2 literowym łatwym do zapamiętania sktótem.

Ze względu na różnice językowe (europa / europe) jest uniwersalnym, nie wspominając o tym że EU to oficjalny sktót geolokacyjny używany w wielu płaszczyznach rządowych (oznaczenia samochodów, homologacje etc)

 

ostatnie decyzje w sprawie wprowadzenia nowych rozszerzeń tylko wzmocnią ccTLD i wprowadzą moze paręnowych jak .car, .bank, .tel czy .sex ale impakt na .eu będzie minimalny lub żaden

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko sie zgadza, tylko czemu eu nie jest wykorzystywana na miarę tych oczekiwań. Bo kariera na parkingu to trochę mało. Czy jest to kwestia czasu i wzrostu świadomości czy raczej bardziej eu przegrywa przez to, że większość domen jest właśnie na parkingu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko sie zgadza, tylko czemu eu nie jest wykorzystywana na miarę tych oczekiwań. Bo kariera na parkingu to trochę mało. Czy jest to kwestia czasu i wzrostu świadomości czy raczej bardziej eu przegrywa przez to, że większość domen jest właśnie na parkingu.

.eu jest dwulatkiem - dopiero uczy się chodzić ;) Dajmy tej domenie więcej czasu. .com zdobywała pozycję ponad 20 lat.. .pl - 13 lat.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parking zabija każdą końcówkę. .com się rozwinęło ponieważ było "monopolistą" przez długi czas a systemy parkingowe albo nie istniały albo nie były rozwinięte. Teraz sporo domen w nowych rozszerzeniach trafia prosto na parking. Domainerzy robią sobie sami problem tym sposobem i na pewno odbija się to na popularności końcówki. Ale po wielu latach parkowania .com można wyczuć lekkie ożywienie w rynku wtórnym. Liczna sprzedaży na parkingach powoli rośnie. Co prawda zajeło to kilkanascie lat zanim ten cykl się zrealizował, więc ten sam process dla .eu może zająć następne kika lat.

 

Jest jeden plus w tej całej sytuacji. Jeżeli domainerzy nie zabiją parkingami popularności .eu, to przez fakt jej ceny w rynku wtórnym, domeny .eu zostaną sprzedane konkretnie zainteresowanym osobom (end user). Wtedy wartość .eu będzie rosnąć. Oczywiście pod warunkiem że w rynku wtórnym nie będą kupować nowi domainerzy i stawiać tych domen znowu na parking. Wtedy .eu będzie bardzo mało atrakcyjna w stosunku do innych TLD i ccTLD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×