Jump to content
guardiola

Sonda: Co to jest domena internetowa?

Recommended Posts

Po raz pierwszy obejrzałem coś w internecie od początku do końca - dzięki guardiola. Rynek domen najlepsze ma przed sobą jak widać, ludzie z ulicy nie mają dużej wiedzy na temat domen a właściwie jest ona szczątkowa, ale jeśli już jest jakaś wiedza, to są wymieniane .pl i .eu :) i to powinno dać do myślenia tym którzy nie widzą potencjału w .eu. I jeszcze jedno, nie wiem czy dobrze usłyszałem, ale czy ten puszysty Pan powiedział że utrzymanie domeny to kilkaset złotych miesięcznie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzieś czytałem, że prawie połowa Polaków, posiada domene internetową, na pewno ta sonda była tendencyjna, wycieli tych, co mają :)

Czy ktoś zrozumiał, gdzie ta pani dostała domene .pl za darmo? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam prośbę - następnym razem poproszę o jakieś ostrzeżenie, prawie na śmierć zadławiłem się herbatą, myślałem, że odpowiedzi będą pokazywały stan wiedzy w pozytywnym świetle. ;)

 

Wyłowiłem najlepsze cytaty:

 

"coś związanego z komputerami, Internetem"...

"nie mam teraz pomysłu na to, żeby odpowiedzieć"...

"koszt domeny? kilkaset złotych na miesiąc"...

"nie czuję się kompetentny w tym temacie"...

"zwykle jej używam, korzystam z tego, ale tak, żeby"...

"coś związane z Internetem, na pewno"...

 

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten Pan w okualrach z kilkuset złotymi miesięcznie się trochę pogubił :)

 

EDYTOWANE: Szkoda, że mnie tam nie było ;)

EDYTOWANE2: Jaka jest strona tej blondyki co nasza-klasa.pl wymieniła?

marlenawiatrak.pl????

Edited by halapenio

Share this post


Link to post
Share on other sites

no marlena wiatrak-w whois faktycznie pokazuje alleceno, wiec moze laska ma ale na str nic nie ma;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny film ;-)

Ludzie pojęcie względne mają o domenach jak nakierujemy ich, że to jest to samo co adres internetowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajny film ;-)

Ludzie pojęcie względne mają o domenach jak nakierujemy ich, że to jest to samo co adres internetowy.

 

Nie to że się czepiam bo nawet olałem to w filmie ale czy domena internetowa i adres internetowy to napewno to samo?;) Adres internetowy to domena z prefiksem http, dzięki czemu klikając w link przeglądarka wie jak definiować zapis: <a href=http> jako rządanie połączenia z witryną internetową, a nie na przykład z usługą poczty czy tez gg albo skype ;) Domena sama w sobie może definiować komputer na któym zostały skonfigurowane różne usługi od poczty, ftp, przez serwery shoutcastowe itd itd ;) Oczywiście to jest moje zdanie więc nie bijcie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo interesująca sonda - sporo się można dowiedzieć, co w narodzie "piszczy" jeśli chodzi o domeny internetowe :) Tak jak zauważył domainer - ludzie często wymieniali domenę .eu - ale to nie powinno dziwić. Wszystkie sondaże robione na zlecenie .eu pokazują, że Polacy są jednymi z najbardziej świadomych w Europie istnienia domeny .eu i dobrze ją kojarzą.

 

Ciekawe było też usłyszeć, że potrzeba domeny często rodzi się w przypadku posiadania firmy. Jeden pan był skłonny płacić nawet 500-1000 zł miesięcznie ;) Kto inny znów stwierdził, że koszt to 10 zł rocznie.. jest to prawda, ale tylko połowiczna - pewnie zaskoczenie po roku będzie spore, kiedy okaże się, że cena urosła x10...

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo interesująca sonda - sporo się można dowiedzieć, co w narodzie "piszczy" jeśli chodzi o domeny internetowe ;) Tak jak zauważył domainer - ludzie często wymieniali domenę .eu - ale to nie powinno dziwić. Wszystkie sondaże robione na zlecenie .eu pokazują, że Polacy są jednymi z najbardziej świadomych w Europie istnienia domeny .eu i dobrze ją kojarzą.

 

Ciekawe było też usłyszeć, że potrzeba domeny często rodzi się w przypadku posiadania firmy. Jeden pan był skłonny płacić nawet 500-1000 zł miesięcznie :) Kto inny znów stwierdził, że koszt to 10 zł rocznie.. jest to prawda, ale tylko połowiczna - pewnie zaskoczenie po roku będzie spore, kiedy okaże się, że cena urosła x10...

 

DD

 

Problem w tym że ja bardzo często gdy dostaję maila z zapytaniem o cene za jaką jestem gotowy oddać domenę i piszę na przykład tysiąc euro to w odpowiedzi otrzymuję tekst typu: "Za tysiąc euro to ja sobie proszę Pana samochód mogę sprowadzić" ;) Większość ludzi chyba myśli że domeny powinny być za darmo tak jak aliasy w prv.pl albo of.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten Pan w okualrach z kilkuset złotymi miesięcznie się trochę pogubił ;)

 

EDYTOWANE: Szkoda, że mnie tam nie było :)

EDYTOWANE2: Jaka jest strona tej blondyki co nasza-klasa.pl wymieniła?

marlenawiatrak.pl????

 

Marlena Wiatrak jest I vice-miss Wroclawia nastolatek 2008

ma parę fajnych fotek na Naszej Klasie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po raz pierwszy obejrzałem coś w internecie od początku do końca - dzięki guardiola. Rynek domen najlepsze ma przed sobą jak widać, ludzie z ulicy nie mają dużej wiedzy na temat domen a właściwie jest ona szczątkowa, ale jeśli już jest jakaś wiedza, to są wymieniane .pl i .eu :) i to powinno dać do myślenia tym którzy nie widzą potencjału w .eu. I jeszcze jedno, nie wiem czy dobrze usłyszałem, ale czy ten puszysty Pan powiedział że utrzymanie domeny to kilkaset złotych miesięcznie?

 

Co do eu, to fakt. Ostatnio bedac w kolejce na stacji benzynowej dzieciaczki mowily zal.eu a nie zal.pl co jest akurat nowoscia ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest bardzo fajny material filmowy, ktory w jakis sposob przybliza nas do ogolnego pojecia Polakow o domenach internetowych. OCzywiscie cieszylbym sie, gdyby ktos zrobil wieksze badanie ankietowe (a może juz jest takie, hmm?) na wiekszej grupie Polakow. I tu dochodzimy od sedna sprawy...bo jedyna organizacja, ktora:

po pierwsze mialaby na to pieniadze od reki,

po drugie, moglaby zdobyc pieniadze na to w ramach projektu unijnego np. znacznie latwiej niz ktokolwiek inny

po trzecie prowadzi (przynajmniej tak to wyglada w statucie) prace badawczo-rozwojowe

po czwarte, ktorej powinno zalezec na podnoszeniu swiadomosci Polakow w zakresie domen/adresow internetowych jest kto?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NASK oczywiscie :) a któż niby inny... Ale po co zajmowac się bardzo ciekawymi badaniami, ktorych nikt inny nie zrobil? Pewnie nie ma takiej potrzeby, bo w NASKu od zysku, czyli np sprzedazy domen nic nie zalezy, zadna glowa nie poleci... itd...

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

gogle kom :D .... z tego wniosek że końcówka .com ma się w świadomości narodu polskiego całkiem nieźle :D

 

wymienili także .eu co jest bardzo zaskakujące

 

wniosek taki że .pl / .com / .eu jest szybko rozpoznawalne, o innych nie było mowy ale sonda o małym zasięgu a szkoda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobry wynik, w sumie dwie osoby wiedziały: student medycyny i dziewczyna na końcu, ale nawet redaktor nie kuma tematu i nie ma się z czego śmiać. Połowa forumowiczów nie rozróżnia domeny od nazwy domeny i to jest tak nagminnie mylone, że sam używam wyrażenia "domena", mając na myśli "nazwę domeny", żeby się dogadać. :D

 

Zacznijmy więc od siebie. :D

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Napisz e naprawdę krótko: Niewiedza Polaków jest przerażająca....

przerażająca? Wg mnie całkiem nieźle wypadło. Myślałem że będzie gorzej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny filmik, ale wniosek nie jest dość zaskakujący. Większość ludzi nie potrzebuje wiedzieć nic o żadnych domenach. Są to zwykli użytkownicy internetu których nie interesują domeny, html czy php. Myślę że to właśnie my patrzymy na to zboczonym okiem. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale cześć osób miała problemy z podaniem adresów internetowych a to już chyba świadczy....może nie dokończę....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiadomo ile osób przepytali i czy wybrali tylko te, które nie korzystają często z internetu. Pytania powinny padać w kolejności: Jak często korzystasz z internetu, Od ilu lat i dopiero potem z jakich korzysta serwisów internetowych, co to jest domena, itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może nie są użytkownikami internetu bo tego po prostu nie potrzebują. Drugą możliwością jest, że gdyby w pytaniu było słowo 'adres' osoby te nie miały by najmniejszego problemu z jego podaniem.

 

@rocker, dokładnie

 

Wynikowi nie ma co się dziwić, czy ktoś się spodziewał czegoś innego? :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wynikowi nie ma co się dziwić, czy ktoś się spodziewał czegoś innego? :-)

ja spodziewałem się że bedzie gorzej. W końcu to nie jest żadna potrzebna wiedza, żeby korzystać z neta. Starczy wiedzieć tylko, że w przeglądarce trzeab wpisać www.costam.pl :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×