Jump to content
prezes

Czas odebrać domenę - jak to jest krok po kroku

Recommended Posts

Witajcie

Proponuję podsumować informacje prawne, aby pomóc może komuś na przyszłość :)

 

Czy może ktoś napisać zatem, od czego zacząć przejęcie domeny firmowej w przypadku tzw. "złych intencji" (próba odsprzedania domeny)? Napisać do PIIT, zgłosić się do NASK? Wróciłem do tego tematu po dłuższej przerwie i już sam potrzebuje pomocy :D

 

Proszę też o wyjaśnienie - jeśli moją firmę ma reprezentować osoba zewnętrzna (znawca tematu przejmowania domen) - jak go upoważnić do reprezentowania firmy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witajcie

Proponuję podsumować informacje prawne, aby pomóc może komuś na przyszłość :D

 

Czy może ktoś napisać zatem, od czego zacząć przejęcie domeny firmowej w przypadku tzw. "złych intencji" (próba odsprzedania domeny)? Napisać do PIIT, zgłosić się do NASK? Wróciłem do tego tematu po dłuższej przerwie i już sam potrzebuje pomocy :P

 

Proszę też o wyjaśnienie - jeśli moją firmę ma reprezentować osoba zewnętrzna (znawca tematu przejmowania domen) - jak go upoważnić do reprezentowania firmy?

 

NASK nie ma nic do tego bo to rejestrator a nie Sad .Dla pewnosci mozesz tylko w momencie uruchomienia procedyry w piit poniformowac NASK o sporze ktory ma nastapic .Wowczas NASK blokuje domene do tak zwanych czynnosci :P Tzn na domenie bedacej przedmiotem sporu nie mozna wykonac dwoch czynnosci.Opcji rejestracji i zmiany abonenta czyli cesji.A tak przy okazji to sobie wez prawnika co sie zna na rzeczy a nie "znawce tematu przejmowania domen" :)))

No chyba ze ten znawca umie przejmowac nie tylko domeny chodzi w dresie i klapkach i jest bydowy duzej komody .Ale to wtedy nie musisz czytac tego co jest pod linkiem http://www.piit.org.pl/piit/index.jsp?plac...t=1&lang=pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

A takie pytanie,

 

Kiedys ktos cos pisal na forum w stylu, ze jezeli sie zarejestruje domene ktora jest zastrzezona nazwa i firma wniesie pozew do sadu arbitrazowego, to wlasciciel moze nie przyjac wezwania do sadu, w skutek czego jego dane zostaja skasowane jako wlasciciela domena, domena zostaje 'zawieszona' a po 3 miesiacach mozna ja zarejestrowac, i stary wlasciciel domeny nie ponosi zadnych finansowych konsekwnecji.

 

Moze sie ktos do tego odniesc?

Share this post


Link to post
Share on other sites
SPORY

 

22.

 

 

W przypadku wystąpienia osoby trzeciej do Sądu Polubownego przeciwko Abonentowi z żądaniem opartym na stwierdzeniu, że Abonent w wyniku zawarcia lub wykonywania Umowy naruszył prawa tej osoby, Abonent doręczy Sądowi Polubownemu podpisany zapis na Sąd Polubowny w terminie wskazanym w wezwaniu do podpisania tego zapisu.

 

23.

 

 

Niepodpisanie zapisu, o którym mowa w punkcie poprzedzającym, powoduje rozwiązanie Umowy po upływie terminu trzech miesięcy od daty wyznaczonej na podpisanie zapisu, przy czym termin ten ulega skróceniu do daty zakończenia okresu rozliczeniowego, wyznaczonego na podstawie Cennika, jeżeli ta data wypada przed końcem trzech miesięcy od daty wyznaczonej na podpisanie zapisu. W przypadku poinformowania NASK, w trakcie biegu terminu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, przez Sąd Polubowny o doręczeniu temu Sądowi podpisanego zapisu, skutek w postaci rozwiązania Umowy nie następuje.

 

24.

 

 

Prawomocne orzeczenie sądu polubownego lub sądu powszechnego, stwierdzające naruszenie przez Abonenta praw osoby trzeciej stanowi podstawę do wypowiedzenia przez NASK Umowy z tym Abonentem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A takie pytanie,

 

Kiedys ktos cos pisal na forum w stylu, ze jezeli sie zarejestruje domene ktora jest zastrzezona nazwa i firma wniesie pozew do sadu arbitrazowego, to wlasciciel moze nie przyjac wezwania do sadu, w skutek czego jego dane zostaja skasowane jako wlasciciela domena, domena zostaje 'zawieszona' a po 3 miesiacach mozna ja zarejestrowac, i stary wlasciciel domeny nie ponosi zadnych finansowych konsekwnecji.

 

Moze sie ktos do tego odniesc?

 

Dla porzadku nalezy dodac ze nie podpisanie zapisu na sad skutkuje punktem 23 cytowanym nizej a dotyczy kazdej domeny czyli nawet typowej generycznej tak wiec nie ma tu znacznia czy to jest domena jak napisales "zastrzezona nazwa firmy"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto tez dodac, ze jesli domena jest zarejestrowana na osobe prywatna a jej dane sa zastrzezone nalezy wystapic do NASK z prosba o udostepnienie tych danych. NASK moze udostepnic dane jesli osoba/firma zglaszajaca sie po dane wskaze, ze nazwa domeny zarejestrowana przez osobe trzecia narusza prawa tej osoby (np. znak towarowy) - i to chyba jedyny sposob na uzyskanie danych abonenta.

 

Danych abonenta nie powinien przy tym przekazac zaden z posrednikow (home.pl, nazwa.pl, az.pl czy inni). Oni nie maja do tego prawa i nie moga udostepnic danych - a jesli to zrobia mozna ich pozwac o udostepnienie danych.

 

Nask w momencie otrzymania prosby o udostepnienie danych abonenta dane te udostepnia i jednoczesnie wysyla do abonenta pismo z informacja, ze taki_i_taki podmiot wystapil o udostepnienie danych w zwiazku z naruszeniem praw takich i takich (przepisane z prosby o udostepnienie danych).

 

Jesli ktos zglosil sie po nasze dane a w wyniku rejestracji nazwy nie naruszylismy zadnych praw to mozemy pozwac zglaszajacego sie po dane o wyludzenie danych osobowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Warto tez dodac, ze jesli domena jest zarejestrowana na osobe prywatna a jej dane sa zastrzezone nalezy wystapic do NASK z prosba o udostepnienie tych danych. NASK moze udostepnic dane jesli osoba/firma zglaszajaca sie po dane wskaze, ze nazwa domeny zarejestrowana przez osobe trzecia narusza prawa tej osoby (np. znak towarowy) - i to chyba jedyny sposob na uzyskanie danych abonenta.

 

Danych abonenta nie powinien przy tym przekazac zaden z posrednikow (home.pl, nazwa.pl, az.pl czy inni). Oni nie maja do tego prawa i nie moga udostepnic danych - a jesli to zrobia mozna ich pozwac o udostepnienie danych.

 

Nask w momencie otrzymania prosby o udostepnienie danych abonenta dane te udostepnia i jednoczesnie wysyla do abonenta pismo z informacja, ze taki_i_taki podmiot wystapil o udostepnienie danych w zwiazku z naruszeniem praw takich i takich (przepisane z prosby o udostepnienie danych).

 

Jesli ktos zglosil sie po nasze dane a w wyniku rejestracji nazwy nie naruszylismy zadnych praw to mozemy pozwac zglaszajacego sie po dane o wyludzenie danych osobowych.

 

O, to bardzo ciekawe! Już kilka razy pisały do mnie osoby w sprawie domen, gdzie miałem ukryte dane (rejestracja prywatna), a domeny były nazwami generic (i nie są wymienione w moim publicznym portfolio). Nie dostałem też żadnej informacji od NASK, mówiącej kto i w jakim celu wystąpił o udostępnienie moich danych. Domyślam się więc, że odbyło się to drogą „nieoficjalną”. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
O, to bardzo ciekawe! Już kilka razy pisały do mnie osoby w sprawie domen, gdzie miałem ukryte dane (rejestracja prywatna), a domeny były nazwami generic (i nie są wymienione w moim publicznym portfolio). Nie dostałem też żadnej informacji od NASK, mówiącej kto i w jakim celu wystąpił o udostępnienie moich danych. Domyślam się więc, że odbyło się to drogą „nieoficjalną”. :)

W az.pl mialem ten sam problem, chyba bylo na forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W az.pl mialem ten sam problem, chyba bylo na forum.

 

Z AZ miałem kiedyś telefon, że jakiś człowiek męczy ich, żeby mu udostępnili moje dane, ale nie chcieli tego zrobić, więc na odczepne obiecali mu, że zadzwonią do mnie i przekażą mi jego telefon/mail. Tak że nie sądzę, żeby w moim przypadku to był wyciek z AZ. Zresztą w jednym przypadku człowiek napisał od razu, że mojego maila zdobył w NASK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poniewaz wiekszosc domen utrzymuje w home.pl moge powiedziec, ze oni nigdy nie udostepniaja danych a jedynie wysylaja do abonenta e-mail.

 

Ostatni byl o tresci jak ponizej, tresci bywaja rozne wiec nie jest to szablon.

 

"Witam, w dniu dzisiejszym otrzymalismy informacje na temat

zainteresowania zakupem prawa do dysponowania domena, ktorej sa

Panstwo dysponentem. Sprawa dotyczy domeny:

_domena_

 

Poniewaz nie udostepniamy danych naszych klientow, a takze nie

uczestniczymy w posrednictwie sprzedazy domen, pozwalamy sobie

przeslac dane osoby zainteresowanej zakupem domen. Jesli beda Panstwo

zainteresowani prosimy o bezposredni kontakt z:

_email/telefon/nazwisko_

 

Jesli nie sa Panstwo zainteresowani kontaktem,prosimy zignorowac

ta wiadomosc.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×