Jump to content
DD

Przyszłość domen z "ogonkami"

Recommended Posts

W maju tego roku zostały sprzedane dwie domeny: pożycz.pl i pozycz.pl. Sprzedawcami obu nazw byli inwestorzy domenowi a nabywca był ten sam – tzw. klient docelowy, który pod domenami chce stworzyć tematyczny serwis. Domena IDN pożycz.pl kosztowała 5000 PLN, natomiast nonIDN pozycz.pl – 4800 PLN.

 

Można się spierać co do samych cen – czy były niskie czy wysokie jak za takie domeny. Jedno jest jednak pewne – nabywca wycenił je w ten a nie inny sposób. Co więcej, w komentarzu od kupującego mogłem usłyszeć, że “adresy nonIDN są mniej ciekawe, ale za to bardziej rozpowszechnione [...]“.

 

Cały artykuł:

http://danieldryzek.pl/2009/05/26/przyszlo...men-z-ogonkami/

 

A co Wy myślicie o wartości domen IDN, ich przydatności i roli w przyszłości? :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena i znaczenie IDN'ów nie wzrośnie dopóki klient końcowy nie dowie się, że ogonki w nazwie stają się coraz bardziej popularne. Ludzie w średnim wieku rzadziej niż młodzi używają polskich znaków wpisując adres do przeglądarki, dlatego taka zmiana może nastąpić w przeciągu kilku lat, gdy Ci młodzi ludzie dotrą do stanowisk lub otworzą własne firmy. Często spotykam się ze zdziwieniem gdy piszę do kogoś informując go, że nie posiada domeny IDN w komplecie. Ludzie nie wiedzą jeszcze o ich istnieniu, ale ostatnio pojawia się co raz więcej sprzedaży tego typu domen co napawa mnie optymizmem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D

To się rozpisałeś :D Niestety nie uchwyciłem Twojego posta przed edycją ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cena i znaczenie IDN'ów nie wzrośnie dopóki klient końcowy nie dowie się, że ogonki w nazwie stają się coraz bardziej popularne. Ludzie w średnim wieku rzadziej niż młodzi używają polskich znaków wpisując adres do przeglądarki, dlatego taka zmiana może nastąpić w przeciągu kilku lat, gdy Ci młodzi ludzie dotrą do stanowisk lub otworzą własne firmy. Często spotykam się ze zdziwieniem gdy piszę do kogoś informując go, że nie posiada domeny IDN w komplecie. Ludzie nie wiedzą jeszcze o ich istnieniu, ale ostatnio pojawia się co raz więcej sprzedaży tego typu domen co napawa mnie optymizmem :D

 

Skąd to przypuszczenie? Jakieś badania były prowadzone o których nie wiem? Jak na moje oko to na odwrót :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skąd to przypuszczenie? Jakieś badania były prowadzone o których nie wiem? Jak na moje oko to na odwrót :D

 

Też mi się coś tak wydaje ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mówię tu oczywiście odnośnie ogółu, a jedynie na przykładzie obserwacji, które prowadzę. Średnio 2-3 osoby (20 -48 lat) na 10 używa polskich znaków w internecie ( w tym przy wpisywaniu adresów ta liczba jest już bliska 1-2 osób ).

 

Kolejny dowód to właściciele przedsiębiorstw, nie świadomi potencjału IDN'ów.

 

W kręgach, w których ja się obracam mam do czynienia z reprezentantami różnych grup społecznych (rówieśnicy) i przyznam szczerze, że zdecydowana większość przy pisaniu (na komputerze oczywiście) używa polskich znaków.

 

Przepytałem osoby w wieku 30-48, które choć raz dziennie korzystają z internetu o to, czy wiedzą o tym, że niektóre strony dostępne są pod adresem z "ogonkami" i sporo z nich o tym nie wie, a gdy się o tym dowiedzieli to i tak wchodzą przez nIDN'y bo: "Tak jest łatwiej".

Edited by Cortez

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ja też bym powiedział, że odwrotnie, ale sam ciekaw jestem, jak wypadłyby takie badania ankietowe

 

“adresy nonIDN są mniej ciekawe, ale za to bardziej rozpowszechnione [...]“.

 

niestety, dzięki dużym medialnym "rozpowszechniaczom" adresy IDN nie są jeszcze rozpowszechnione. Też się do tego przykładają.

 

2a. Przykład sprzed paru dni

 

2b. Przykład z dziś

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie mówię tu oczywiście odnośnie ogółu, a jedynie na przykładzie obserwacji, które prowadzę. Średnio 2-3 osoby (20 -48 lat) na 10 używa polskich znaków w internecie ( w tym przy wpisywaniu adresów ta liczba jest już bliska 1-2 osób ).

 

Kolejny dowód to właściciele przedsiębiorstw, nie świadomi potencjału IDN'ów.

 

W kręgach, w których ja się obracam mam do czynienia z reprezentantami różnych grup społecznych (rówieśnicy) i przyznam szczerze, że zdecydowana większość przy pisaniu (na komputerze oczywiście) używa polskich znaków.

 

Przepytałem osoby w wieku 30-48, które choć raz dziennie korzystają z internetu o to, czy wiedzą o tym, że niektóre strony dostępne są pod adresem z "ogonkami" i sporo z nich o tym nie wie, a gdy się o tym dowiedzieli to i tak wchodzą przez nIDN'y bo: "Tak jest łatwiej".

 

 

Okej. Ale prawda jest taka, że osoby młodsze rzadziej używają polskich znaków niż osoby starsze ze względu lenistwa i innych bajerów typu gg i takie tam... Cholera, kiedyś był o tym art. ale nie mogę znalezc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam 23 lata, o domenach IDN dowiedziałem się dopiero będąc członkiem DI.pl (Moi koledzy raczej o nich dalej nie wiedzą). Wg mnie te domeny wprowadzają tylko niepotrzebny chaos... Powiem nawet więcej, byłem szczęśliwszym człowiekiem nie wiedząc o domenach IDN :D wszystko było wtedy takie proste... :D

 

 

A tak bardziej poważnie, myślę że te domeny nie odegrają większej roli w polskim internecie... Oczywiste jest że o wiele ładniej wygląda np. domena pożyczki.pl w reklamie TV, czy też na dużym bilboardzie w centrum miasta, ale to tylko nieliczne przykłądy... Mając mniejszy serwis (stronę) - nie wydałbym grubej kasy na IDNa...

Share this post


Link to post
Share on other sites
name='Cortez' date='wto, 26 maj 09' post='191216']

Nie mówię tu oczywiście odnośnie ogółu, a jedynie na przykładzie obserwacji, które prowadzę. Średnio 2-3 osoby (20 -48 lat) na 10 używa polskich znaków w internecie [...]

 

 

Biorąc pod uwagę nawet tylko i wyłącznie Twoje osobiste obserwacje,

to 2-3 osób na 10 jest przyzwoitą liczbą. Rozumiem, że pozostałe 7-8 osób to nastolatkowie. Pozostaje jeszcze grupa "niezagospodarowanych" wiekowo przez Ciebie, czyli

od 49 r. wzwyż (i tu nie ma pytania czy np. 60 latkowie korzystają z internetu, ale jaki procent spośród tych którzy korzystają używa polskich znaków).

 

Poza tym, zgadzam się z szogunem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Biorąc pod uwagę nawet tylko i wyłącznie Twoje osobiste obserwacje,

to 2-3 osób na 10 jest przyzwoitą liczbą. Rozumiem, że pozostałe 7-8 osób to nastolatkowie. Pozostaje jeszcze grupa "niezagospodarowanych" wiekowo przez Ciebie, czyli

od 49 r. wzwyż (i tu nie ma pytania czy np. 60 latkowie korzystają z internetu, ale jaki procent spośród tych którzy korzystają używa polskich znaków).

 

Poza tym, zgadzam się z szogunem.

 

 

Co do tych 7-8 osób to tak jak pisałem są to osoby z tego samego przedziału wiekowego ( 20 - 48lat).

 

W grupie wiekowej >49 to śmiało zaryzykuje stwierdzeniem, że na 100 osób może z 5 używa ogonków.

 

 

Co do używania IDN'ów to na dzień dzisiejszy najprzydatniejsze są w reklamie. Dajmy jako przykład stronę miasta Łódź. Nie wyobrażam sobie reklamy radiowej, w której czyjś głos zachęcał by mnie do wejścia na stronę lodz.pl Tak samo sprawa wygląda z reklamami graficznymi. Jeśli widzę reklamę pożyczka.pl to w oknie adresu wpiszę pożyczka.pl, a nie pozyczka.pl. Ale to jest może tylko i wyłącznie mój nawyk.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak samo sprawa wygląda z reklamami graficznymi. Jeśli widzę reklamę pożyczka.pl to w oknie adresu wpiszę pożyczka.pl, a nie pozyczka.pl. Ale to jest może tylko i wyłącznie mój nawyk.

 

Chyba tak :D

Co do młodzieży to już wczesniej była rozmowa na ten temat. W dobie komorek i gg coraz mniej osob uzywa ogonkow. Latwiej i szybciej pisze sie bez polskich znakow. Przyklad wprowadzenia polskich znakow w smsach tez daje troche do myslenia. Pomimo tego, iz taka mozliwosc istnieje juz dobrych kilka lat nikt z moich znajomych jeszcze nie przeslal mi smsa z polskimi znakami. Sam oczywiscie tez ich nie wpisuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba tak :D

Co do młodzieży to już wczesniej była rozmowa na ten temat. W dobie komorek i gg coraz mniej osob uzywa ogonkow. Latwiej i szybciej pisze sie bez polskich znakow. Przyklad wprowadzenia polskich znakow w smsach tez daje troche do myslenia. Pomimo tego, iz taka mozliwosc istnieje juz dobrych kilka lat nikt z moich znajomych jeszcze nie przeslal mi smsa z polskimi znakami. Sam oczywiscie tez ich nie wpisuje.

 

 

SMS z polskimi znakami kosztuje z tego co słyszałem dwa razy więcej, bo rozmiar wiadomości automatycznie wzrasta ( kodowanie polskich znaków ? ). Więc może Twoi znajomi są po prostu oszczędni ? :D

 

Topowi Domainerzy powinni sfinansować spot telewizyjny informujący o istnieniu IDNów ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba tak :D

Co do młodzieży to już wczesniej była rozmowa na ten temat. W dobie komorek i gg coraz mniej osob uzywa ogonkow. Latwiej i szybciej pisze sie bez polskich znakow. Przyklad wprowadzenia polskich znakow w smsach tez daje troche do myslenia. Pomimo tego, iz taka mozliwosc istnieje juz dobrych kilka lat nikt z moich znajomych jeszcze nie przeslal mi smsa z polskimi znakami. Sam oczywiscie tez ich nie wpisuje.

 

 

smsy z polskimi znakami sa drozsze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Topowi Domainerzy powinni sfinansować spot telewizyjny informujący o istnieniu IDNów :D

 

Tu byś się zapewne zdziwił. :D

 

smsy z polskimi znakami sa drozsze ;)

 

Droższe chyba nie. Jedynie wzrasta ich długość. Nie sądzę aby wzrastala kilkukrotnie tak aby cena za smsa była znacznie wyższa.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótki komentarz, bo widzę, że się rozpisaliście :D

 

Co do SMSów - na komórce trudniej jest wpisywać polskie znaki niż na komputerze. Ale to co mnie najbardziej zniechęca do pisania polskich znaków to niepewność czy mój odbiorca otrzyma poprawny tekst, bez krzaków. W przypadku komputerów nie ma takiej obawy.

 

Jest jeszcze jedna rzecz - z każdym dniem do Internetu wchodzą nowe osoby, które stykają się z nim pierwszy raz. Te osoby nie wiedzą, że nie istnieją domeny nonIDN. Dla nich oczywiste jest, że domeny pisze się z ogonkami (bo niby dlaczego nie?). Tych osób będzie przybywać a tych, którzy są weteranami Internetu i pamiętają czasy bez IDNów - będzie ubywać. Prawo natury..

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do SMSów - na komórce trudniej jest wpisywać polskie znaki niż na komputerze. Ale to co mnie najbardziej zniechęca do pisania polskich znaków to niepewność czy mój odbiorca otrzyma poprawny tekst, bez krzaków. W przypadku komputerów nie ma takiej obawy.

W nowych komórkach autokorekta i tak zmieni słowa na wersję z ogonkami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy tej okazji chciałbym podziękować Wam za zdobytą na forum wiedzę o IDN'ach bo dzięki temu każdy wpisując adres mojego serwisu z polskimi znakami będzie trafiał w to samo miejsce :D

Przynajmniej przy dwóch serwisach planowanych w przyszłości, będzie podobnie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Tych osób będzie przybywać a tych, którzy są weteranami Internetu i pamiętają czasy bez IDNów - będzie ubywać. Prawo natury..

 

DD

 

Myślę że do czasu kiedy wyginiemy, nie będzie już domen i nie będzie problemu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
W nowych komórkach autokorekta i tak zmieni słowa na wersję z ogonkami.

Dlatego nigdy nie zdecydowałem się na włączenie słownika w komórce.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś miałem rozmowę - próbuje dokupić idn do mojego nonidn, proponuje kilka stówek. A sprzedawca upiera się, że to za mało bo za jakiś czas to domeny z ogonkami staną się droższe i bardziej popularne od tych bez ogonów - bzdura. Domeny idn nigdy nie będą miały przewagi.

 

@Daniel: ludzie którzy pierwszy raz stykają się z internetem nie przywykną do wpisywania domen z ogonkami. Owszem komuś "zielonemu" zdarzy się, że spróbuje tak wpisać w pasek adresu jednak szybko zauwazy, ze

a. stron które mu się otwieraja jest jak na lekarstwo albo są to bezwartościowe parkingi

b. inni bardziej obeznani w internecie piszą adresy bez ogonków

c. pisanie bez ogonkow jest szybsze, wygodniejsze i prowadzi do wiekszej ilosci wartosciowych stron www

d. kolejny minus to brak możliwości uzględnienia ogonków w adresach email.

Ludzie masowo piszą maile. Nawet Ci "zieloni" zaczną. I co? Zobaczą, że z ogonkami się nie da, to szybciej zaczną się posługiwać wersją nonIDN.

 

Uważam, że internauta się stara o pisownię, interpunkcję, ortografię - wtedy gdy pisze wypowiedź, którą przeczyta więcej osób:

- na forum, na swojej stronie domowej, itd. Ma świadomość, że po stylu jego wypowiedzi może zostać oceniony przez innych.

Ale na gadu-gadu już niewiele osób tak pisze - tu po drugiej stronie jest tylko jedna osoba, rozmówcy się często znają więc nie zależy im na pisaniu extra-poprawnie - liczy się szybkość wyrażania myśli.

Z wpisywaniem adresu URL jest jeszcze inaczej - tu po drugiej stronie nie ma nikogo. Jest maszyna. Po co więc utrudniać sobie życie pisząc z ogonkami, skoro można bez ogonków łatwiej, szybciej i przyjemniej.

 

 

Domeny idn nie sa potrzebne. Powstaly po to by organizacje zarzadzajace mialy dodatkowe zrodlo przychodów. Fajnie mieć idn jeśli inwestuje się dużo w reklamę wizualną albo radiową. Ale uważam, że mogłoby ich nie być, a internauci i tak mają wiedzę albo nabędą wiedzę ("zieloni"), że dominującym formatem w internecie jest nonIDN i szybko znajdą to co zobaczyli w reklamie. Jeśli już to idn powinien być dodatkiem dla posiadacza nonIDN w ramach utrzymywania nonIDN. Takie dodatkowe przekierowanie. Można by rozpatrywać to jako ulepszenie systemu DNS. I to by było OK.

Edited by jamesbond

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jamesbond :D Po raz kolejny chcę podkreślić jedno - nie namawiam nikogo do inwestowania, kupowania czy co tam jeszcze chcecie, domen IDN.

 

A jak będzie - się okaże za parę lat :D

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel, ja nie pisałem że namawiasz do czegokolwiek. Wątek jest z pytaniem o przyszłość domen z ogonkami, to wyraziłem swoje zdanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×