Jump to content
korneliusz.com

Firmy zmieniają nazwy na nazwy domen.

Recommended Posts

Trochę ostatnio jeździłem po europie i zauważyłem, że coraz więcej znanych firm na masową skalę zmienia swoją nazwę na neonach, banerach, szyldach i samochodach na nazwę z końcówką .com. Na pewno pozwala to na łatwiejszą identyfikację firmy, ale też staje się wyznacznikiem prestiżu i nowoczesności. Wiadomo, że każda duża firma chce być postrzegana jako potentat, oraz że działa globalnie i właśnie tylko .com jest w stanie to zapewnić. Nie zauważyłem, żeby działo się to z innymi końcówkami. Co o tym sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale porównujesz to z jakąś wcześniejszą wyprawą po europie?

Wbrew pozorom to nie było czepliwe pytanie, tylko szukam punktu odniesienia.

Nie mam pomysłu dlaczego zmieniają z np es albo de na com.

Raczej wątpię, że tak jest bo to mała rewolucja w firmie.

Myślę, że raczej więcej powstaje pod com a nie ulega zmianie.

Jakieś przykłady zmiany z innej na com?

Osobiście lubię .com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdzie nie napisałem, że "zmieniają z np es albo de na com". To dlaczego mam dawać "przykłady zmiany z innej na com"?

 

Zmieniają nazwę własną, na nazwę własną + .com. Na przykład na wielkim neonie na budynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nigdzie nie napisałem, że "zmieniają z np es albo de na com". To dlaczego mam dawać "przykłady zmiany z innej na com"?

 

Zmieniają nazwę własną, na nazwę własną + .com. Na przykład na wielkim neonie na budynku.

Ok

w świetle tego, zgodzę się tylko z tą tezą "Na pewno pozwala to na łatwiejszą identyfikację firmy"

No to jak możesz podaj przykłady zmiany na com z bez com ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sylyx to jest tak: jak się napalę na jakieś autko to widzę ich masę jeżdżących po mieście (mimo, że wcześniej wydawało mi się, że na oczy takiego modelu nie widziałem). Wydaje mi się, że tutaj jest podobnie, po prostu podświadomie wychwytujesz to co chcesz wychwycić ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie zauważyłem, żeby działo się to z innymi końcówkami. Co o tym sądzicie?

 

Pamiętam serię monitorów gdzie zamiast logo Optimus było logo onet.pl, długo zanim Hewlett-Packard zmieniło logo na hp.com. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na pewno pozwala to na łatwiejszą identyfikację firmy, ale też staje się wyznacznikiem prestiżu i nowoczesności. Wiadomo, że każda duża firma chce być postrzegana jako potentat, oraz że działa globalnie i właśnie tylko .com jest w stanie to zapewnić. Nie zauważyłem, żeby działo się to z innymi końcówkami. Co o tym sądzicie?

 

Widzę, że nadal lobbujesz na rzecz .com ;)

 

A jezdzac po kraju zauwazyles cos podobnego? Ja wrecz przeciwnie. Rzadko widzę .com za to bardzo czesto .pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
... każda duża firma chce być postrzegana jako potentat, oraz że działa globalnie i właśnie tylko .com jest w stanie to zapewnić...

Czy Twoje spostrzeżenia dotyczą firm faktycznie działających globalnie czy tylko lokalnie ( o ile miałeś okazję to sprawdzić ).

 

Nie należy wykluczyć też innej możliwości - domena krajowa jest zajęta lub tak droga, że wolą kupić tańszą .com ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem firmy zmieniają nazwy na domenowe bo daje to większe możliwości marketingowe. Nazwę firmy wymienia się w rozmowach z klientami, inwestorami etc. Firma która w nazwie ma domenę za każdym razem "sprzedaje" niejako swoją wizytówkę, skraca drogę do zapoznania się z ofertą. Przykładowo cytując w prasie wypowiedź przedstawiciela firmy "cośtam", cytuje się cośtam.com co samo w sobie daje ogromne możliwości i oszczędności. Wydaje mi się, że w mniejszym stopniu jednak jest to wyznacznikiem prestiżu o którym pisał sylyx.com, bardziej może uwydatnia charakter firmy, jej załóżmy interaktywne podejście do klienta lub do samej usługi/produktu który sprzedaje.

Jeśli inni tego nie robią to zapewne wynika to z niewiedzy albo po prostu trend ten nie dotarł np do Polski czy innych krajów bo korzyści są niezaprzeczalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli inni tego nie robią to zapewne wynika to z niewiedzy albo po prostu trend ten nie dotarł np do Polski czy innych krajów bo korzyści są niezaprzeczalne.

 

Trend dotarł. Przykładem może być biuro podróży urlopy.pl ;). Zresztą wystarczy zajrzeć do tematu "reklamy z użyciem domen". Jest tam kilka przykladow.

Natomiast post Sylyxa odebralem jako kolejna probe udowodnienia ze .com sa cacy ;) Tytuł tematu sugeruje zmiane nazwy na nazwe domenowa np. urlopy => urlopy.pl natomiast sam post juz probuje pokazac jaka to fajna i prestizowa koncowka jest .com. Jesli sie myle i tylko ja tak to odebralem to mozecie sprostowac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny stają się bardzo ważną częścią wizerunku i reklamy firmy. Ja widzę na reklamach małą nazwę firmy i dużą nazwę domeny - komunikacja to podstawa a nowoczesna firma działa w internecie. Popyt na domeny będzie rósł w kosmicznym tempie, bo firmy będą musiały przeprosić się z tak potężnym medium jakim jest internet. Nadchodzą tłuste lata dla inwestorów domenowych :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widzę, że nadal lobbujesz na rzecz .com ;)

 

A jezdzac po kraju zauwazyles cos podobnego? Ja wrecz przeciwnie. Rzadko widzę .com za to bardzo czesto .pl ;)

Właśnie, że w u nas w kraju tego nie widzę. I nie piszę tu o domenach generycznych czy nazwach nowych firm, tylko o starych dużych firmach o ugruntowanej pozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właśnie, że w u nas w kraju tego nie widzę. I nie piszę tu o domenach generycznych czy nazwach nowych firm, tylko o starych dużych firmach o ugruntowanej pozycji.

 

SYLYX, cieżko powiedzieć, czy firmy przechodzą masowo na .com czy jednak swoje narodowe. Ja w DE widzę i .com i .biz i .net i królujące .de oraz coraz więcej .eu, wiec różnie to bywa. Również w Polsce. Luknij jeszcz raz do działu "Reklamy z użyciem domen"

 

p10308421yq4.jpg

 

25039590620858c9a52ciw2.jpg

 

kopievondsc00932gp2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widzę, że nadal lobbujesz na rzecz .com ;)

 

A jezdzac po kraju zauwazyles cos podobnego? Ja wrecz przeciwnie. Rzadko widzę .com za to bardzo czesto .pl ;)

A ja coraz czesciej .net i .org  ;) Od czasu do czasu widuje tez .webpark.pl .prv.pl  ;);) Ale co by jednak nie mowic, to najczesciej w kraju widuje .pl, .com coraz rzadziej (jedyne co pamietam, to dopalacze.com i empik.com)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja coraz czesciej .net i .org  ;) Od czasu do czasu widuje tez .webpark.pl .prv.pl  ;);) Ale co by jednak nie mowic, to najczesciej w kraju widuje .pl, .com coraz rzadziej (jedyne co pamietam, to dopalacze.com i empik.com)

 

Nie wiem dlaczego ale mi jakoś nie pasuje nazwa w której występuje polskie słowo np dopalacze z rozszerzeniem .com. Com widzę w sytuacjach kiedy jest to nazwa firmy która bierze się np od nazwiska lub kiedy firma aspiruje do biznesu międzynarodowego. Polskie serwisy (adresy) internetowe/informacyjne/tematyczne w .com prezentują się dość dziwnie ;) To oczywiście tylko moje odczucie, nie musi mieć nic wspólnego z ogólną opinią ;)

Edited by dawidt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firmy zamieszczają domeny na budynkach, w reklamach itd. po to, aby użytkownik internetu (czytaj: konsument) wiedział co wpisać BEZPOŚREDNIO w przeglądarkę. Bez Google, któremu trzeba płacić. Takie dwa w jednym.

Natomiast, czy to będzie .com, czy inna to moim zdaniem zależy od lokalnego rynku. Wiadomo, że .com na rynku USA jest najpopularniejsze, a na rynku polskim króluje .pl. I niech tak zostanie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Firmy zamieszczają domeny na budynkach, w reklamach itd. po to, aby użytkownik internetu (czytaj: konsument) wiedział co wpisać BEZPOŚREDNIO w przeglądarkę. Bez Google, któremu trzeba płacić. Takie dwa w jednym.

 

Trafne spostrzezenie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko, że Wy ciągle piszecie o nowych nazwach, albo o domenach generycznych. A ja piszę o firmach które istniały długo przed tym jak powstał internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko, że Wy ciągle piszecie o nowych nazwach, albo o domenach generycznych. A ja piszę o firmach które istniały długo przed tym jak powstał internet.

 

Więc jeśli tylko o to Ci chodzi to ja czegoś takiego nie zaobserwowałem. ;)

Tylko czekać a niedługo będziemy tankować samochody na bp.com lub orlen.pl ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×