Jump to content
przemowild

Najskuteczniejsze metody promocji online

Recommended Posts

Postanowiłem założyć topik na temat najskuteczniejszych metod marketingu internetowego.

 

Z jakich kanałów promocyjnych korzystacie i które w waszych oczach przynoszą najlepsze efekty?

 

Podstawą istnienia w internecie jest oczywiście pozycja w wyszukiwarkach, w przypadku jednak gdy konkurencja na hasła kluczowe jest zbyt wielka, ciężko się dostać na sam szczyt. Pozostaje long tail, ale nie zawsze zapewnia on dostateczny ruch. Oblegane keywordy oznaczają również wysokie koszty kampanii Adwords, kiedy, żeby trafić na stronę główną trzeba wydać nawet do kilku pln za klik.

Kampania banerowa w Adsense to spory wydatek. Wpisy na forach często nie przynoszą efektu bowiem traktowane są jako spam. Dochodzą artykuły i precle ale ich zasięg jest ograniczony. Najciekawszą opcją jest marketing wirusowy, wymaga on jednak doskonałego pomysłu i często znacznie większych nakładów niż to się wydaje. ( przykład filmu Ray Ban gdzie teoretycznie amatorski filmik pokazujący kolesi robiących okularowe sztuczki, w rzeczywistości wyszedł ze studia filmowego i zawiera skomplikowane filmowe triki )

 

Jaka jest wasza recepta na dobry i skuteczny marketing online?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podstawą istnienia w internecie jest oczywiście pozycja w wyszukiwarkach, w przypadku jednak gdy konkurencja na hasła kluczowe jest zbyt wielka, ciężko się dostać na sam szczyt.

Z dobra domena to nie jest taki trudne.

Pozostaje long tail, ale nie zawsze zapewnia on dostateczny ruch.
Dobre long-tail zalatwi ZAWSZE duze ruch!
Oblegane keywordy oznaczają również wysokie koszty kampanii Adwords, kiedy, żeby trafić na stronę główną trzeba wydać nawet do kilku pln za klik.
AW jest dobrym dodatkiem, na pewno na poczatku, ale trzeba JASNE okreslic cely i frazy.
Najciekawszą opcją jest marketing wirusowy, wymaga on jednak doskonałego pomysłu
Zagdzam sie, ale to nie jest latwe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

czasem partyzancki marketing - wpisy na forach, czasem nachalne

 

czasem po prostu buzz marketing - zrób sobie ciekawą koszulkę/grafikę z czymś tam, zrób foto, umieść na serisach takich jak Twitter, Flickr, Facebook, NK, Soup.io, Picasa, grono, Flaker, Blip.pl, Slideshare, DocStoc, Friendfeed, Delicious, Chomikuj, Wua.la, Box.net, Scribd i inych :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że pozycjonowanie bije wiele innych metod na głowę (największa skuteczność), ale zaraz po nim postawiłbym marketing wirusowy.

 

Ostatnio jestem położony na łopatki megaszybkim wypromowaniem strony demotywatory.pl serwisu joemonster.org przy pomocy marketingu wirusowego - ciekawie to wygląda w Alexie: http://alexa.com/siteinfo/demotywatory.pl (aktualnie 56 Alexa PL i skok ruchu 1016% w 3 miesiące).

 

Dobry marketing wirusowy to potęga. Kampanie banerowe to przeważnie pieniądze w błoto, zdecydowanie lepiej sprzedawać miejsca banerowe na stronach niż je kupować. No a Adwords jest w porządku jeśli ktoś ma dobry landing page - znaczy wejście z reklamy kieruje odwiedzających na konkretnie i rzeczowo przedstawioną ofertę, gdzie jakiś nawet mały % wchodzących od razu nabędzie jakąś usługę lub produkt, wtedy z reguły opłaca się kupować takie kliki, za same wejścia z reguły nie warto, lepiej wydać na pozycjonowanie.

 

Ciekawym pomysłem jest też otwarcie PP - intymna.pl, ceneo.pl i bron.pl w chwilę zdominowały rynek tylko dzięki temu, że płaciły właścicielom stron po 10 gr. za kliknięcie odwiedzającego w baner, dzięki temu ich banery były masowo w każdym możliwym miejscu Internetu i dla każdego możliwego targetu, no i dzięki temu, że potrafiły zapewnić dobrą jakość produktów / usług takiej rzeszy odwiedzających. Wciąż jest za mało sensownych PP dla właścicieli stron i jeszcze można pewnie dość łatwo się tam wepchać z ciekawą ofertą, gdzie zarobisz ty i pośrednio zarobi ktoś inny.

 

A odpowiadając na pytanie z czego korzystam - pozycjonowanie, marketing wirusowy, Adwords (kampanie prowadzę dla internetowej działalności szwagra), założenie PP też wydaje się ciekawe i zyskowne, więc jest gdzieś tam w dalekosiężnych planach na 2010 rok co najmniej...

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze przygotowany PP faktycznie może przynieść wiele korzyści. Gdy jeszcze połączony jest z dobrą kreacją reklamową to może być źródłem sukcesu. Czytałem ostatnio, że główne dochody "Złotych Myśli" opierają się właśnie na programie partnerskim.

 

Co do marketingu partyzanckiego i wirusowego to polecam blog: http://guerilla-marketing.pl. Jest tam sporo informacji na temat pomysłów jakie mieli inni na swoją promocję.

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demotywatory.pl ja się nie dziwie że tak zyskują na popularności, jak dostałem link do jakiegoś zdjęcia na tej stronie to spędziłem tam ze 3 godziny i co chwila wysyłałem wszystkim znajomym których mam na gg linki, od niektórych wiem że też im się bardzo spodobała strona i spędzili na niej również dużo czasu i rozsyłali dalej znajomym, po prostu strona jest prześmieszna, a śmiać się lepiej w towarzystwie dlatego ludzie rozsyłają linki dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

co to klub anonimowych demotywatoroholików? :)

....ale przyznam, że jak thomaso wrzucił tego linka, to sam spędziłem tam pół nocy zamiast pracować :D

natomiast nie wiem czy zauważyliście tam kilka zakamuflowanych reklam - product placementów.

np.

http://demotywatory.pl/31282/Jest-crunchips

http://demotywatory.pl/38911/Chodzenie-po-Tatrach

http://demotywatory.pl/33852/Finlandia

 

przy okazji, zajebista reklama portalu z ogłoszeniami o pracę, będąca parodią słynnego konkursu "Najlepsza praca na świecie" - oto "Najgorsza praca na świecie" :Dhttp://www.youtube.com/watch?v=uk2G-XAHOHQ...player_embedded

Share this post


Link to post
Share on other sites
Postanowiłem założyć topik na temat najskuteczniejszych metod marketingu internetowego.

 

Z jakich kanałów promocyjnych korzystacie i które w waszych oczach przynoszą najlepsze efekty?

 

Podstawą istnienia w internecie jest oczywiście pozycja w wyszukiwarkach, w przypadku jednak gdy konkurencja na hasła kluczowe jest zbyt wielka, ciężko się dostać na sam szczyt. Pozostaje long tail, ale nie zawsze zapewnia on dostateczny ruch. Oblegane keywordy oznaczają również wysokie koszty kampanii Adwords, kiedy, żeby trafić na stronę główną trzeba wydać nawet do kilku pln za klik.

Kampania banerowa w Adsense to spory wydatek. Wpisy na forach często nie przynoszą efektu bowiem traktowane są jako spam. Dochodzą artykuły i precle ale ich zasięg jest ograniczony. Najciekawszą opcją jest marketing wirusowy, wymaga on jednak doskonałego pomysłu i często znacznie większych nakładów niż to się wydaje. ( przykład filmu Ray Ban gdzie teoretycznie amatorski filmik pokazujący kolesi robiących okularowe sztuczki, w rzeczywistości wyszedł ze studia filmowego i zawiera skomplikowane filmowe triki )

 

Jaka jest wasza recepta na dobry i skuteczny marketing online?

 

 

To wszystko zależy od charakteru strony jaką chcesz promować. Czy jest to sklep, czy strona świadcząca jakieś usługi albo zarabiająca na reklamach - do każdego tematu trzeba podejść indywidualnie. Jednak mimo wszystko jest kilka oklepanych reguł które pozwolą na skuteczną promocję. Zakładam, że raczej interesuję Cię promocja bardziej komercyjnej strony.

 

1. Jakie kanały przynoszą najlepsze efekty?

To zależy od charakteru strony. W dzisiejszych czasach można sobie pozwolić na wszelkie testy jeśli chodzi o konwersję przy niskim budżecie. Próbujesz adwords, mailing, kampanie bannerową i widzisz od razu czy na tym zarabiasz czy nie (trzeba pamiętać, że chwilowe straty mogą oznaczać na przestrzeni długofalowej o wiele większe zyski, chodzi np. o budowanie marki).

 

2. Pozycja w wyszukiwarkach jest oczywiście główną formą promocji ale tak jak mówisz ciężko dostać się na sam szczyt dlatego potrzebne jest zaplecze naprawdę dobrej jakości (strony robione po to aby na nich zarabiać bądź satysfakcjonować użytkowników). Samo dodawanie do katalogów i spamowanie po forach działa mimo wszystko na sporo fraz jednak w przypadku bardziej obleganych już potrzeba albo o wiele więcej umiejętności i zaplecza albo sporo $.

 

3. Long tail sprawdza się nieźle w przypadku sklepów internetowych bądź wszelkich sklepów które sprzedawają produkty. W przypadku usług się to raczej nie sprawdza. Dobrze jest popracować nad serp tego long taila w sposób zmasowany.

 

4. Jeśli chodzi o adwords to w większości stron typu "wejdź, zostaw kasę, zapamiętaj i wyjdź" sprawdzą się wyśmienicie. Trzeba pamiętać aby zoptymalizować maksymalnie kampanię - stworzyć jak najwięcej grup tematycznych - i nie mieszać w nich sieci wyszukiwania z siecią partnerską. Zawsze trzeba tworzyć dla nich oddzielne kampanie żeby zwiększyć CTR. Ogólnie chodzi aby mieć jak największy CTR i wynik jakości dla każdego słowa kluczowego. Wtedy gdy konkurencja płaci 1zł za klik ty możesz płacić 0,1zł. Adwords jest naprawdę niezłym źródłem ruchu i to błyskawicznym. Warto poświęcić trochę czasu czytając help żeby zaoszczędzić trochę grosza. No i oczywiście planując kampanię w adwords trzeba przygotować "pod nią" stronę. Nie można zapominać o świetnych narzędziach konwersji które są dostępne w panelu dzięki którym można określić zyskowność bądź skalę budowania marki.

 

5. Wpisy na forach + precle i artykuły to dobre źródło na zdobywanie linków - już nie chodzi nawet o używanie stosownych anchorów ale dzięki nim możesz zbudować większe zaufanie swojej strony dla Google przez co pozycjonowanie będzie łatwiejsze.

 

6. Marketing wirusowy sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku konkretnych stron. Demotywatory.pl jest szablonowym przykładem, nie jest w nim nic oryginalnego. Dobrym odpowiednikiem jest np failblog.org. Dobra sprawa ale to już zależy od charaktery strony.

 

Dobry i skuteczny marketing online?

 

Połączenie wszystkiego co powyżej. Jeśli współczynnik konwersji w przypadku którejś reklamy będzie dodatni to masz z górki bo w większości przypadków wystarczy zastosować mnożnik aby zwiększyć zyski. Nie należy zapominać o pozyskaniu strategicznych partnerów którzy są już w podobnej branży o wiele wcześniej - z pewnością możecie wymyślić jakiś obopólny biznes który przyniesie każdej ze stron profity. Jednak osobiście jestem zwolennikiem konwersji. Zdobądź konwersję na plus a reszta to mnożnik - internet to magia liczb.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wczoraj znalazłem naprawdę świetny przykład udanej akcji marketingu wirusowego. Polecam szczególnie tym, którzy mają konto na Facebooku. Strona wgrywa się chwilę, ale naprawdę warto poczekać.

 

http://www.prototype-experience.com/

 

jak długo to ładuje bo czekam już 20 min i nic xd

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polecam szczególnie tym, którzy mają konto na Facebooku.

a dla tych co nie maja tam konta to moglbys wyjasnic gdzie ten marketing wirusowy i co w tym takiego ciekawego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
a dla tych co nie maja tam konta to moglbys wyjasnic gdzie ten marketing wirusowy i co w tym takiego ciekawego?

 

 

Strona poświęcona jest grze komputerowej Prototype, która ukazała się kilka dni temu. Serwis łączy się z Facebookiem, dopasowywuje zdjęcia użytkownika i informacje z konta do trailera gry, którego w ten sposób stajemy się bohaterem (tytułowe Experience). Wszystko można potem publikowac na swojej ścianie Facebooka, dzięki czemu inni użytkownicy dowiadują się o istnieniu strony. Linka do tej strony dostałem na GG już od 3 różnych osób, więc skuteczność kampanii chyba jest znaczna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×