Jump to content
Guest Michal

Wykorzystywanie nieswojej domeny w celach reklamowych

Recommended Posts

Guest Michal

Czy abonent domeny nonIDN ma jakiekolwiek prawo do wykorzystywania nazwy IDNa w celach reklamowych?

 

Przykład:

Abonent domeny "mezczyzna.pl" pisze na swoich stronach umieszczonych na tej domenie, że użytkownik znajduje się na "mężczyzna.pl" (logo, tytuł, treść itp.).

 

Moim zdaniem jest to nielegalne, gdyż wprowadza użytkownika w błąd (nieuczciwa konkurencja?) i abonent domeny mezczyzna.pl podszywa się pod cudzą działalność. Jaka jest faktyczna sytuacja prawna? Czy abonent IDNa może wystąpić o odszkodowanie za poniosłe straty np. przez to, iż klient myślał że znajduje się na właściwej stronie i dokonał przez to zakupu u konkurencji, zamiast w firmie do której pierwotnie chciał dotrzeć?

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

szczerze powiedziawszy też mnie to pytanie nurtuje przecież nie ma praw w tym przypadku do mężczyzna więc kłamie ale .... no nie wiem

Poczytam z chęcią dalsze wypowiedzi bardziej doświadczonych :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

moim zdaniem to 2 osobne domeny mezczyzna.pl a mężczyzna.pl.

jak serwis sobie nie zadbal o idn albo odwrotnie to nie powinien sie reklamowac nie pod swoja domena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczuwam przygotowania do ataku abonentów dobrych IDNów na nie IDNowców a przynajmniej na ich znaki słowno-graficzne :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeczuwam przygotowania do ataku abonentów dobrych IDNów na nie IDNowców

 

No to com.puta, teraz działaj ze swoją domeną Hołek.pl :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa kwestia.

 

Biorac pod uwage ze mezczyzna.pl oraz mężczyzna.pl to dwie rozne domeny, mysle ze, jak najbardziej, uzytkownik mezczyzna.pl nie ma prawa do reklamowania sie jako mężczyzna.pl.

 

Z innej beczki, nagly wyplyw podobnych spraw, bylby kolejnym przyczynkiem do degradacji non-idn'a na rzecz idn'a.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Abonent domeny "mezczyzna.pl" pisze na swoich stronach umieszczonych na tej domenie, że użytkownik znajduje się na "mężczyzna.pl" (logo, tytuł, treść itp.).

 

Pomijając kwestie prawne, w tym przypadku właściciel domeny IDN może się tylko cieszyć dodatkowego, "darmowego" ruchu na swojej stronie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod temat. Słyszał ktoś z Was może reklamę hotelu Gołębiewski w Radio Zet? Wiem, że na końcu wymieniają domenę, ale nie mogę trafić ponownie na reklamę i nie wiem czy lektor mówi www nIDN pl czy www IDN pl?

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

 

Idealny przyklad, to przyklad świstaczących domen ;-) Przez dlugi okres na swistak.pl bylo logo świstak.pl i co? I okazalo sie, ze z tymi, co maja kase i znajomosci, nie wygrasz, a wrecz mozesz utracic domene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

w przypadku świstaka facet dopuszczał się cybersquattingu i dostał po łapach. Jest osobny wątek w tej sprawie i orzeczenie wiec mozna sobie sprawdzić. Pozatym w tamtym przypadku to był brand a nie nazwa własna.

 

Co do nazw tego typu to żaden podmiot nie ma prawa reklamować się nazwą która do niego nie należy. Jeżeli strona mezczyzna.pl się reklamuje online czy offline, to powinna używać tylko nazwy którą posiada. W przypadku domen opartych na słowach potocznych nikt nie moze sobie rościć praw własnosciowych do IDN czy nonIDNów, ale sama ochrona własnej nazwy nawet w tym przypadku występuje.

 

Tak wiec mężczyzna.pl reklamuje swoją nazwę a mezczyzna.pl swoją. Oba są osobnymi podmiotami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podepnę się pod temat. Słyszał ktoś z Was może reklamę hotelu Gołębiewski w Radio Zet? Wiem, że na końcu wymieniają domenę, ale nie mogę trafić ponownie na reklamę i nie wiem czy lektor mówi www nIDN pl czy www IDN pl?

 

Z tego co pamiętam właśnie wyraźnie powiedzieli nonIDN-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejny przypadek:

 

Firma ma w logo PodróżeDlaCiebie.pl a dostępna jest pod PodrozeDlaCiebie.pl. Tymczasem domena IDN najprawdopodobniej nalezy do domainera. I teraz pod co podciągnąć takie wprowadzanie w błąd? Czy to tak jakby wprowadzać do obrotu puszki czy butelki z fałszywymi etykietami?

 

7211_7d30.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zainteresował mnie bardzo ten temat słuchajcie, i myślę że warto to ciągnąć dalej.

 

Mój znajomy ma takie właśnie problem.

 

Zakupił niedawno domenę IDN.

Inny serwis ma taką samą domenę jak on ( tylko non IDN ), dopowiem tylko to, że jest to branża samochodowa.

I MÓJ ZNAJOMY teraz zastanawia się, czy nie zadzwonić do firmy, i po prostu nie złożyć propozycji współpracy a konkretnie chce zaproponować sprzedaż swojej domeny IDN, ponieważ i tak ma klienta z konkurencji, który chce kupić tą domenę.

Ale jeśli właściciel, który ma taką samą domenę non IDN ZAPŁACI mu więcej, to sprzedałby jemu :-)

 

I teraz mam pytanie do was:

Czy mając takie domeny IDN ( istniejących firm ), oraz dzwoniąc do firm posiadających te same adresy ( nonIDN) narażamy się prawnie ?

 

Moim zdaniem nie, ponieważ każda sprzedaż właśnie na tym polega. Na przedstawianiu swojej propozycji współpracy.

 

Możemy dzwonić do prezesów takich firm i przedstawiać swoje oferty współpracy.

 

A co wy myślicie o tym ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zainteresował mnie bardzo ten temat słuchajcie, i myślę że warto to ciągnąć dalej.

 

Mój znajomy ma takie właśnie problem.

 

Zakupił niedawno domenę IDN.

Inny serwis ma taką samą domenę jak on ( tylko non IDN ), dopowiem tylko to, że jest to branża samochodowa.

I MÓJ ZNAJOMY teraz zastanawia się, czy nie zadzwonić do firmy, i po prostu nie złożyć propozycji współpracy a konkretnie chce zaproponować sprzedaż swojej domeny IDN, ponieważ i tak ma klienta z konkurencji, który chce kupić tą domenę.

Ale jeśli właściciel, który ma taką samą domenę non IDN ZAPŁACI mu więcej, to sprzedałby jemu :-)

 

I teraz mam pytanie do was:

Czy mając takie domeny IDN ( istniejących firm ), oraz dzwoniąc do firm posiadających te same adresy ( nonIDN) narażamy się prawnie ?

 

Moim zdaniem nie, ponieważ każda sprzedaż właśnie na tym polega. Na przedstawianiu swojej propozycji współpracy.

 

Możemy dzwonić do prezesów takich firm i przedstawiać swoje oferty współpracy.

 

A co wy myślicie o tym ?

 

Co ty piszesz chłopie?To co opisałeś to dwie różne sprawy!Akysz z tego forum.

 

 

Co do "mężczyzny" to wydaje mi się że ludzie chcąc opchać brązowy napój gazowany wypisują najróżniejsze nazwy "coce cola", "cola cola", "polo cola" .W przypadku reklamowaniu mezczyzny mężczyzną autor serwisu albo nie wie że łamie polskie prawo albo ma to poprostu w dup**

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat jest podobny

 

Napisałem również o domenach IDN i nonIDN, tylko przedstawiłem to w innym świetle, a skoro już piszecie o tym-

 

to może znajdzie się ktoś odważny i doświadczony, oraz odpowie na moje pytanie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co ty piszesz chłopie?To co opisałeś to dwie różne sprawy!Akysz z tego forum.

 

 

Co do "mężczyzny" to wydaje mi się że ludzie chcąc opchać brązowy napój gazowany wypisują najróżniejsze nazwy "coce cola", "cola cola", "polo cola" .W przypadku reklamowaniu mezczyzny mężczyzną autor serwisu albo nie wie że łamie polskie prawo albo ma to poprostu w dup**

 

Co do "cola" to się grubo mylisz bo "cola" to jest rodzaj napoju jak "oranżada" a nie nazwa własna.

Po to jest "Coca Cola" jako nazwa i jest to ich głównie reklamowany napój pod nazwą własną firmy a "PEPSI" to też napój "cola" ale firmy "PEPSI" ;)

W jakimś stopniu różnią się odczuciem smaku ale to już kwestia tajnego przepisu, który jest już chroniony.

Przedstawiłeś błędne porównanie.

 

W przypadku przedstawionym przez użytkownika "underground" jest analogiczny do przypadku ze Świstakiem a wiemy, że wielu się nie zgadza z tzw. automatyczną ochroną znaku IDN dla właściciela nonIDN-u - była zacięta dyskusja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem prawnikiem, ale wg mnie sprawy dot. IDN-ów i nIDN-ów są oczywiste.

 

"Byty" te, nie są jedną domeną tylko stanowią dwie odrębne domeny, osobno rejestrowane. Zwłaszcza, kiedy są przypisane do różnych właścicieli/abonentów, jak kto woli.

To jest oczywista oczywistość i tutaj po prostu niedomówień nie ma, bo nie może ich być.

Przecież, również patrząc na nie tak na "chłopski rozum" widać, że coś nie gra a konkretnie, że one inaczej "wyglądają" (nie mówiąc już o wyglądzie w "krzaczkowatym" zapisie).

 

Jak się nazywa sytuacja, kiedy ktoś posługuje się czymś co do niego nie należy i nie otrzymał na takie działania umocowań? To zdanie jest bardzo oględne.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy abonent domeny nonIDN ma jakiekolwiek prawo do wykorzystywania nazwy IDNa w celach reklamowych?

 

Nie ma.

Tak samo jak własciciel IDNa nie ma prawa do wykorzystania nazwy nonIDN w celach reklamowych (działa to w obie strony)

Jaskrawszy przykład to np. domeny sąd.pl i sad.pl czy nieruchomości.pl i nieruchomosci.pl

 

Znaki diaktryczne języka Polskiego nie były utworzone wczoraj tylko istnieją od stuleci (vide "Ortografija" Jana Kochanowskiego z 1594 r.). Natomiast pewne ograniczenia w pisowni domen istniały chwilowo przez pierwsze kilka lat po wprowadzeniu / upowszechnieniu domen .pl co nie powstrzymało niektórych przed świadomą rejestracją błędnie pisanych zwrotów tkj. zyrafa, podroze, lodz itp. W obecnym momencie gdy sytuacja sie znormalizowała i jesteśmy w stanie pisać te nazwy poprawnie, analogiczne jest że strony które posiadają domenę z polskimi znakami reklamują się tak jak pisownia j. Polskiego nakazuje.

Ci natomiast którzy reklamują sie nazwami / adresami które do nich nie należą , łamią po prostu prawo.

 

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację gdy 2 różne podmioty reklamują się tymi samymi nazwami, choć tylko jeden jest włascicielem.

 

np. widzisz 2 reklamy na bilboardach

 

łódź.pl i łódź.pl

 

pierwszy jest włascicielem domeny łódź.pl ale 2gi domeny lodz.pl

Jasnym jest że 2gi używa cudzej nazwy a tym samym narusza prawa pierwszego podmiotu.

 

Istnieją serwisy które ten fakt rozumieją (jeżeli chodzi o sferę nazewnictwa) i reklamują się wedle posiadanych praw do nazwy

np. nieruchomosci.pl i nieruchomości.pl

chałupy.pl i chalupy.pl

podroze.pl

spimy.pl

...etc.

 

ale istnieją też takie jak...

pszczola.pl które reklamują się jako pszczoła.pl

czy

gory.pl które reklamują się jako góry.pl

i wprowadzają internautów w błąd.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poszywanie się pod cudzą markę jest czynem zabronionym. Od tego można zacząć dyskusję na ten temat.

I jeśli np. pod adresem www.mezczyzna.pl ktoś prowadzi sklep z artykułami Gillette a właściciel serwisu www.mężczyzna.pl uruchomi taki sam sklep z takimi samymi artykułami to będzie to ( mając na uwadze orzecznictwo ) czyn nieuczciwej konkurencji.

Ale jeśli właściciel serwisu mężczyzna.pl uruchomi serwis poświęcony modzie to wszystko będzie ok. I nie ma mowy o tego typu zarzucie.

;)

 

Edit...

 

Istota sprawy co do zasady nie do domen użytych przeze mnie

;)

 

Poprawiono bo niektórzy nie dostrzegli w tym żarciku

;)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poszywanie się pod cudzą markę jest czynem zabronionym. Od tego można zacząć dyskusję na ten temat.

I jeśli np. pod adresem www.mezczyzna.pl ktoś prowadzi sklep z artykułami Gillette a właściciel serwisu www.mężczyzna.pl uruchomi taki sam sklep z takimi samymi artykułami to będzie to ( mając na uwadze orzecznictwo ) czyn nieuczciwej konkurencji.

Ale jeśli właściciel serwisu mężczyzna.pl uruchomi serwis poświęcony modzie to wszystko będzie ok. I nie ma mowy o tego typu zarzucie.

:unsure:

 

Edit...

 

Istota sprawy co do zasady nie do domen użytych przeze mnie

;)

 

Poprawiono bo niektórzy nie dostrzegli w tym żarciku

;)

 

 

Z twojego postu teraz wynika "MASŁO MAŚLANE "

 

Nie wiadomo czy napisałeś to dla żartu czy też nie.

 

Zadam jeszcze prostsze pytania, i oczekuję prostej odpowiedzi tak lub nie.

 

1. Czy jeśli dziś założę swoją domenę IDN np: żyrafa, i już jest serwis na internecie z domeną nonIDN zyrafa ( sprzedający żyrafy ), to czy jeśli ja założę serwis pod moją domeną IDN żyrafa, i będę sprzedawał żyrafy- to złamałem prawo ?

 

Proszę o odpowiedź: TAK lub NIE.

 

2. Czy jeśli zadzwonię do tego serwisu, i powiem im, że mam swoją domenę IDN żyrafa do odsprzedaży, to złamałem prawo dzwoniąc do nich, i składając im taką propozycję ?

 

Proszę o krótką odpowiedź: TAK lub NIE.

 

Dziekuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli nazwa firmy jest chroniona znakiem towarowym to nie powinieneś z nimi konkurować w określonych klasach bo możesz się narazić na zarzut nieuczciwej konkurencji. Jeżeli będziesz im oferował taką domenę dzwoniąc do nich to może się okazać, że zarzucą Ci rejestracje w złej wierze. Sama rejestracja takich domen nie jest rejestracją w złej wierze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli nazwa firmy jest chroniona znakiem towarowym to nie powinieneś z nimi konkurować w określonych klasach bo możesz się narazić na zarzut nieuczciwej konkurencji. Jeżeli będziesz im oferował taką domenę dzwoniąc do nich to może się okazać, że zarzucą Ci rejestracje w złej wierze. Sama rejestracja takich domen nie jest rejestracją w złej wierze.

 

 

Sorry

 

Ale nie rozumiemy się.

 

Co masz na mysli pisząc- rejestracja w złej wierze ?

 

Jeżeli mam klienta z konkurencji sprzedającego żyrafy, i który chce kupić ode mnie taką domenę np: załóżmy za 5000 zł, to ja chyba mogę zadzwonić do firmy mającej adres nonIDN i o tym powiedzieć prawda ?

 

Mogę też powiedzieć jaka jest moja propozycja cenowa.

 

I co może mi grozić za złożenie telefonicznej oferty współpracy ? NIC.

 

W jaki sposób znak zyrafa- może być zastrzeżony ??? To jest śmieszne.

 

Moim zdaniem słowa powszechnie używane, nie mogą być zastrzeżone.

 

Takie jest moje zdanie.

 

A co myślą o tym bardziej doświadczeni ?

Edited by underground

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×