Jump to content
blazej

Loga domen

Recommended Posts

Czy można wykorzystać loga domen na stronie-poradniku o domenach? Chodzi mi np o takie grafiki

 

domains2.gif

 

plus oczywiście logo domeny .pl i inne

 

 

 

Dzięki za odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli w stopce zaznaczysz taką informacje "Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celu informacyjnym" to IMHO powinno być dobrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy można wykorzystać loga domen na stronie-poradniku o domenach? Chodzi mi np o takie grafiki

Jeśli poradnik w celach komercyjnych, to nie wiem, warto zapytać rejestry, czy nie pobierają dodatkowych opłat licencyjnych.

 

Jeśli na stronie www w celach informacyjnych to w taki sposób wyeksponować, aby nikt nie myslał, że jestes jakimś ich oficjalnym przedstawicielem a jedynie w celach informacyjnych i z podpisem jak zasugerował polo333..

 

PS Być może niedługo jeszcze, ale jednak nadal słowo "LOGO" jest nieodmienne w jęz. polskim. Jedno logo, dwa logo, tego logo, tamtemu logo.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli w stopce zaznaczysz taką informacje "Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celu informacyjnym" to IMHO powinno być dobrze.

 

U mnie w serwisie jest taka adnotacja i mimo tego UPS zwrócił mi uwagę. Mam wrażenie, że firmy zza oceanu, na punkcie swojego wizerunku są dużo bardziej wyczulone niż europejskie, a zwłaszcza polskie.

 

Odnośnie zaprezentowanych, to dotname używaj do woli - nie mam nic przeciwko ; )

 

#dotname.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. A co do odmiany słowa logo, to pewnie tak jak z nazwiskami zakończonymi np. na -ko, niektóre osoby zastrzegają, że ich nazwiska są nieodmienne, inne z kolei życzą sobie, by je odmieniać :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. A co do odmiany słowa logo, to pewnie tak jak z nazwiskami zakończonymi np. na -ko, niektóre osoby zastrzegają, że ich nazwiska są nieodmienne, inne z kolei życzą sobie, by je odmieniać :)

 

Ta "zasada" może odnosić się jedynie do osób o nazwisku Logo, bo słowo jest nieodmienne. Jak koniecznie musisz odmieniać, to używaj synonimu logos, który wprawdzie nie musi, ale moze się odmieniać (ja dla l.poj. używam logo, ale dla mnogiej - logosy ;-).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak koniecznie musisz odmieniać, to używaj synonimu logos

Czy nie łatwiej byłoby używać określenia 'logotyp' ?

 

Co do wątpliwości Błażeja.

Każdy logotyp należy traktować jako znak towarowy ( zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej)

Art. 120. 1. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw.

2. Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

 

Posługiwanie się czyimś znakiem towarowym bez jego zgody może być traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji.

Dlatego przynajmniej za dobry obyczaj należy uznać otrzymanie zgody na używanie tych znaków.

Warto zajrzeć też do notki prawnej, która najczęściej umieszczona jest na stronie takiego serwisu.

 

Jednak tzw. informacyjne użycie znaku towarowego jest dozwolone.

Co więcej znak towarowy można wykorzystywać nie tylko w celu informacyjnym lecz także reklamowym.

Można poczytać o tym np. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27 października 2004 r., III CK 410/03

Użycie cudzego znaku towarowego w celu reklamowym i informacyjnym jest dozwolone, jeżeli nie prowadzi do mylącego wrażenia o istnieniu gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a używającym go w tym celu.

 

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest sposób wykorzystania znaku towarowego.

Jeśli będzie zarobkowy czyli jeżeli dzięki umieszczeniu znaków będziesz uzyskiwał jakiekolwiek ( bezpośrednie lub pośrednie ) korzyści majątkowe dzięki umieszczeniu informacji o produktach czy usługach ( np. wpływy z reklamy, sprzedaż praw do domen ), to należy otrzymać zgodę podmiotów uprawnionych do jego wyłącznego używania aby nie narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

 

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Kangur za wyczerpującą odpowiedź, moje wątpliwości zostały rozwiane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×