Jump to content
biedroneczka

artykul w magazynie INTERNET, 8/2007

Recommended Posts

czy znacie jakies fajne publikacje o rynku domen z tego roku?

o cenach, prognozach etc?

ja znalazlem artykul w magazynie INTERNET, 8/2007

www.mi.com.pl

str. 66

dla mnie ciekawy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

to mnie rozbawili :) lol

 

http://www.mi.com.pl/aktualnosci.php?id=1816

 

Centrum Nowej Technologii (http://www.cntech.pl) przeprowadziło badanie na temat wizerunku firm w internecie.....

 

.....Ponad 59% ankietowanych zaznaczyło, że odpowiednia końcówka w domenie może nadawać jej prestiżu. Respondenci ułożyli też końcówki domen od najbardziej do najmniej prestiżowej. Jak można się było spodziewać, największym prestiżem cieszą się strony z rozszerzeniem .pl (41,7%). Na drugim miejscu znalazła się końcówka .com.pl (25,5%). Prawie 12% ankietowanych najbardziej prestiżowym rozszerzeniem wybrało .eu, które pojawiło się w obiegu zaledwie dwa miesiące temu. Najbardziej znane na świecie rozszerzenie .com w Polsce zajęło dopiero piąte miejsce (8,9%) i zostało wyprzedzone jeszcze przez .org (10,3%), używane przez stowarzyszenia i organizacje. Na kolejnych miejscach uplasowały się końcówki: .biz (domeny biznesowe), .net, regionalne (np. krakow.pl) oraz .info.

 

Sądzac po wypowiedziach na temat końcówek i ich stronie internetowej to chyba nie bardzo wiedząo czym mówią ;)

Rozumiem że wypowiedź była z 2006 ale strona wygląda jaby była budowana w latach 90tych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sądzac po wypowiedziach na temat końcówek i ich stronie internetowej to chyba nie bardzo wiedząo czym mówią :)

Rozumiem że wypowiedź była z 2006 ale strona wygląda jaby była budowana w latach 90tych.

 

A ja w pełni rozumiem ten ranking: .pl – wiadomo; .com.pl – ludzie znają tę końcówkę, bo wiele firm jej używa, kojarzą ją więc z biznesem; .eu – widać że marketing się udał, szkoda że rzeczywistość nie idzie z nim w parze, dziś pewnie zajęłaby niższe miejsce; .org – używana przez organizacje, więc dobrze się kojarzy... a dlaczego .com tak nisko? to proste, .com to globalny śmietnik. Większość spamu idzie z .com i kieruje na strony .com. Większość stron w .com to chłam, a tych kilka ogólnie w Polsce rozpoznawanych, to tylko kropla w morzu .pl (zresztą zwykle mają swoje odpowiedniki w .pl). Trudno, żeby domena plebejska miała nadawać firmie prestiżu...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja w pełni rozumiem ten ranking: .pl – wiadomo; .com.pl – ludzie znają tę końcówkę, bo wiele firm jej używa, kojarzą ją więc z biznesem; .eu – widać że marketing się udał, szkoda że rzeczywistość nie idzie z nim w parze, dziś pewnie zajęłaby niższe miejsce; .org – używana przez organizacje, więc dobrze się kojarzy... a dlaczego .com tak nisko? to proste, .com to globalny śmietnik. Większość spamu idzie z .com i kieruje na strony .com. Większość stron w .com to chłam, a tych kilka ogólnie w Polsce rozpoznawanych, to tylko kropla w morzu .pl (zresztą zwykle mają swoje odpowiedniki w .pl). Trudno, żeby domena plebejska miała nadawać firmie prestiżu...

 

zastanawiam się czy używamy tego samego internetu? ;)

 

 

Większość spamu idzie z .com i kieruje na strony .com
Nie wiem czy posiadasz jakieś serwisy internetowe ale ja na paru swoich widze spam masowo przychodzacy z, .biz, .info, .ru, .ws ......a .com baaardzo rzadko

Takze nie wiem skąd takie informacje.

 

 

Trudno, żeby domena plebejska miała nadawać firmie prestiżu...

No to nie mam więcej pytań :)

 

Szkoda że Interia wydała kilkadziesiąt tysięcy na odkupienie "plebejskiej" końcówki .com.

a PARKER.com wydaje niepotrzebnie pieniadze na reklamę w polskich mediach (jak choćby TVN) ;)

 

sami idioci w tych firmach siedzą najwyraźniej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak sobie myślę że za jakiś czas domenę .com w Polskich keywordach będzie można spotkać jako zastosowanie w mniejszych firmach o ile te nie będą mogły z róznych powodów mieć adresu w domenie .pl a duże firmy, serwisy i projekty będą pod .pl - jednak oczywiście warto inwestować także w końcówki .com zwłaszcza w przypadku dobrej frazy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak sobie myślę że za jakiś czas domenę .com w Polskich keywordach będzie można spotkać jako zastosowanie w mniejszych firmach o ile te nie będą mogły z róznych powodów mieć adresu w domenie .pl a duże firmy, serwisy i projekty będą pod .pl - jednak oczywiście warto inwestować także w końcówki .com zwłaszcza w przypadku dobrej frazy.

 

szczerze powiem że własnie tak mi się zawsze wydawało

 

1 .pl

2 .com (moze nawet z .com.pl)

i dalej reszta w różnej kolejnosci

 

 

ale .org przed .com to dla mnie kompletne brednie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szkoda że Interia wydała kilkadziesiąt tysięcy na odkupienie "plebejskiej" końcówki .com.

a PARKER.com wydaje niepotrzebnie pieniadze na reklamę w polskich mediach (jak choćby TVN) :)

 

sami idioci w tych firmach siedzą najwyraźniej ;)

 

Przecież rozmawiamy o postrzeganiu domen przez ludzi – tego dotyczyła ankieta. Ja tylko „wytłumaczyłem”, skąd – moim zdaniem – takie wyniki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ale ani ten artykuł ani przedstawieni w nim ludzie nie używali takiej dziwnej argumentacji ;)

 

a dlaczego .com tak nisko? to proste, .com to globalny śmietnik.
Dla twojej wiadomości ten "śmietnik" to najbardziej popularna domena na świecie ;)

 

 

Większość spamu idzie z .com i kieruje na strony .com

Tak jak pisałem w poscie powyżej...teoria wyssana z palca a wiem to z autopsji na podstawie tego co dzieje się w moich systemach.

.ru, .biz, .info, .ws zalewają spamem

 

 

Większość stron w .com to chłam,...
Tak jak i wiekszość .pl

Ale i tak ośmieliłbym się na takie założenie że w relacji .pl do .com (ciekawe .pl / chłam.pl w relacji do ciekawe.com / chłam.com) to jest więcej ciekawszych serwisów na .com (mówię oczywiscie w aspekcie całego internetu, a nie tylko Polski)

 

 

a tych kilka ogólnie w Polsce rozpoznawanych, to tylko kropla w morzu .pl (zresztą zwykle mają swoje odpowiedniki w .pl).

Jest ich mniej to prawda ale po pierwsze nie wszystkie mają odpowiedniki .pl, a po drugie jest ich więcej niz myslisz (Jak choćby zakupy.com czy grono.net)

 

Trudno, żeby domena plebejska miała nadawać firmie prestiżu...

O tym też w artykule nie było, nawet jako argument od badanych respondentów więc zakładam że to twoje prywatne zdanie :)

Dla mnie .com to numer 1 jak ktoś robi biznes globalnie i numer 2 jak ktoś robi biznes w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misiu, bardzo trudno się z tobą pisze, bo ciężko ci idzie czytanie... ale spróbuję jeszcze raz (i pewnie na tym poprzestanę)...

 

> Dla twojej wiadomości ten "śmietnik" to najbardziej popularna domena na świecie :)

 

Czy to o czymś świadczy? Czy Mexico City, jako największe na świecie, może zostać uznane za miejsce zamieszkania nadające prestiż? Podobnie – najczęściej odwiedzana sieć handlowa, albo najpopularniejsza marka proszku do prania? Bez żartów.

 

> Tak jak pisałem w poscie powyżej...teoria wyssana z palca a wiem to z autopsji na podstawie tego co dzieje się w moich systemach.

.ru, .biz, .info, .ws zalewają spamem

 

Dziennie dostaję co najmniej kilkaset spamów, z czego parędziesiąt przechodzi przez filtr. Te ostatnie hobbystycznie czytam – 95% z nich przychodzi z domen .com, reklamowane strony również mają tę końcówkę.

 

> Jest ich mniej to prawda ale po pierwsze nie wszystkie mają odpowiedniki .pl, a po drugie jest ich więcej niz myslisz (Jak choćby zakupy.com czy grono.net)

 

grono.net to nie .com

 

> O tym też w artykule nie było, nawet jako argument od badanych respondentów więc zakładam że to twoje prywatne zdanie ;)

 

A to niby co? „Ponad 59% ankietowanych zaznaczyło, że odpowiednia końcówka w domenie może nadawać jej prestiżu. Respondenci ułożyli też końcówki domen od najbardziej do najmniej prestiżowej.”

Share this post


Link to post
Share on other sites
> Dla twojej wiadomości ten "śmietnik" to najbardziej popularna domena na świecie :)

 

Czy to o czymś świadczy? Czy Mexico City, jako największe na świecie, może zostać uznane za miejsce zamieszkania nadające prestiż? Podobnie – najczęściej odwiedzana sieć handlowa, albo najpopularniejsza marka proszku do prania? Bez żartów.

 

A czy Mexico City jest najpopularniejszym miastem na świecie? Nie sądzę. Najczesciej odwiedzane centra handlowe prawdopodobnie jakiś prestiż posiadają (skoro są najczęsciej odwiedzane i klienci ich tak postrzegają) choć nie jest to relacja besposrednia.

Sprubuj znaleść jakś prestiżową firmę działajacą globalnie która nie posiada swojego .com'a ;) W Polsce .com to moze nei jest jak to się mówi "big deal" ale Polska to tylko znikomy fragment internetu gdzie bezsprzecznie króluje .com

 

 

 

 

> Tak jak pisałem w poscie powyżej...teoria wyssana z palca a wiem to z autopsji na podstawie tego co dzieje się w moich systemach.

.ru, .biz, .info, .ws zalewają spamem

 

Dziennie dostaję co najmniej kilkaset spamów, z czego parędziesiąt przechodzi przez filtr. Te ostatnie hobbystycznie czytam – 95% z nich przychodzi z domen .com, reklamowane strony również mają tę końcówkę.

 

Ja dostaje spam serwerowy czyli rejestracje do sytemów i spam na email. O ile w tym drugim zadna końcówka nie przeważa to ten pierwszy zdecydowanie przychodzi z .ru jako #1

Reklamowane strony mają tę końcówkę bo .com jest bardzo popularny. A niestety niektóre serwisy tam działające idą po trupach w reklamie.

Z ciekawosci zajrzałem do JunkMail foldera (skoro mowa o spamie na email) i widze także .hu, .co.il, .co.uk i jeszcze parę innych

 

 

 

> Jest ich mniej to prawda ale po pierwsze nie wszystkie mają odpowiedniki .pl, a po drugie jest ich więcej niz myslisz (Jak choćby zakupy.com czy grono.net)

grono.net to nie .com

 

ale .net to nie .pl jak mamy być tacy szczegółowi ;)

 

 

 

 

> O tym też w artykule nie było, nawet jako argument od badanych respondentów więc zakładam że to twoje prywatne zdanie ;)

 

A to niby co? „Ponad 59% ankietowanych zaznaczyło, że odpowiednia końcówka w domenie może nadawać jej prestiżu. Respondenci ułożyli też końcówki domen od najbardziej do najmniej prestiżowej.”

 

Nie wiem czy wiesz co to znaczy słowo plebejskość ale zapewniam cię że z prestizem nie ma za wiele wspólnego.

A ty jasno stwierdziłeś że .com do domeny plebejskie, a nie mało prestizowe (zdaniem co poniektórych Polaków)

Share this post


Link to post
Share on other sites
to mnie rozbawili ;) lol

 

http://www.mi.com.pl/aktualnosci.php?id=1816

Sądzac po wypowiedziach na temat końcówek i ich stronie internetowej to chyba nie bardzo wiedząo czym mówią ;)

Rozumiem że wypowiedź była z 2006 ale strona wygląda jaby była budowana w latach 90tych.

 

 

Rzeczywiście, pomieszanie z poplątaniem ...

Muszę trochę z "mojego podwórka", ująć się za "krakow.pl". Do tej końcówki,mają jedynie dostęp, instytucje miejskie.

Kraków, zabezpieczył się od razu, przed podejmowaniem prób rejestracji domen z takim rozszerzeniem ...

Gdyby nie to, mogłaby to być - sądzę - superpopularna domena regionalna ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do Krakow.pl to wogóle tego nie uważam za końcówkę, raczej za pełny adres.

Te wszystkie regionalne pseudo-końcówki czy subdomeny to moim skromnym zdaniem psu na budę ;)

 

W czasach gdy internet w Polsce raczkował jakiś mądrala wymyślił sobie że może ludzi robićw konia i zamiast odprowadzać kasę do ICANN to może pobierać opłaty rejestrując sobie takie cuda jak .com.pl czy .net.pl czy inne ;)

Paranoja...powiedzmy że business.com by coś takiego zrobił że rejestrujesz cośtam.business.com :) lol

Ludziska by chyba ze śmiechu poumierali, no ale realia w Polsce byłu w 90tych latach inne i było to co było.

Teraz niektóre firmy sobie wmawiają że jest to końcówka regionalna ......a to zwykły szwindel zbudowany na niewiedzy lub/i braku dostępu do rejestratorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W czasach gdy internet w Polsce raczkował jakiś mądrala wymyślił sobie że może ludzi robićw konia i zamiast odprowadzać kasę do ICANN to może pobierać opłaty rejestrując sobie takie cuda jak .com.pl czy .net.pl czy inne :)

Paranoja...powiedzmy że business.com by coś takiego zrobił że rejestrujesz cośtam.business.com ;) lol

Ludziska by chyba ze śmiechu poumierali, no ale realia w Polsce byłu w 90tych latach inne i było to co było.

Teraz niektóre firmy sobie wmawiają że jest to końcówka regionalna ......a to zwykły szwindel zbudowany na niewiedzy lub/i braku dostępu do rejestratorów.

 

http://www.centralnic.com/names/domains

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy to coś miało udowodnić? :)

Nikt przy zdrowym umyśle nie zarezerwuje yourname.us.com czy yourname.jpn.com, majac .us, .com, .jp

Jest to samobójstwo z perspektywy marketingu. Wariatów oczywiscie nie brakuje ale jest to margines.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprubuj znaleść jakś prestiżową firmę działajacą globalnie która nie posiada swojego .com'a :)

A czy ta ankieta była wśród firm działających globalnie? Nie. Była wśród Polaków i w dodatku niedomeniarzy, więc ludzie nie myślący tymi samymi kategoriami co ty. Mnie bardziej dziwi tak wysoka pozycja biz domeny która właściwei w necie "nie istnieje"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma o czym dyskutować. Ankieta to ankieta, grupa ludzi z różnych branż. Byli pewnie i tacy co nie mieli pojęcia co to jest domena internetowa, tym bardziej rozszerzenie. W tej grupie mogli się również znaleźć specjaliści z dziedziny.

 

 

# Odpowiadasz jak ankietowany z Familiady :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt że nie bardzo jest oczym dyskutować. Wystarczy spojrzeć kto robił tą ankietę.

Co do grupy respondentów to równie dobrze mogliby się wypowiedzieć na temat gospodarki rolnej w północnej Japonii ;)

Tak jak Kulas pisze powyżej...nie można prowadzić ankiety na temat domen z ludźmi ktorzy nie używają internetu lub mająsłabe pojecie o czym mowa. Taka ankieta jest conajmniej niereprezentatywna.

No ale tak jak wspomniałem...wystarczy zobaczyć kto tą ankietę przeprowadził ;)

 

http://www.cntech.pl

firma "szmelc, mydło i powidło" w stylu "krawaty wiąże, usuwam ciąże" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy ta ankieta była wśród firm działających globalnie? Nie. Była wśród Polaków i w dodatku niedomeniarzy, więc ludzie nie myślący tymi samymi kategoriami co ty. Mnie bardziej dziwi tak wysoka pozycja biz domeny która właściwei w necie "nie istnieje"

Dokładnie. Duża część odpowiadających pewnie nie wiedziała co to domena i pochodziła z prowincji. Fajnie że mamy tylu patriotów, ale nie ma globalnego biznesu bez .com.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

Dla mnie .com to numer 1 jak ktoś robi biznes globalnie i numer 2 jak ktoś robi biznes w Polsce.

 

Zgodzę się. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że w bardzo krótkiej przyszłości domena .eu będzie cenniejsza od .com dla firm operujących w Europie a niekoniecznie globalnie na całym świecie. Chociaż z drugiej strony dla firm globalnych domena .eu również będzie cenna, jeśli będą chcieli dotrzeć do klientów z Europy.

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - domeny bez opłat za AuthInfo

http://domenytanio.pl - domeny .pl IDN tylko 9.00 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites

W kwestii domen firmowych moglbym sie z Toba zgodzic, natomiast bylbym bardzo ostrozny w ocenach jesli chodzi o ruch typu type-in ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgodzę się. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że w bardzo krótkiej przyszłości domena .eu będzie cenniejsza od .com dla firm operujących w Europie a niekoniecznie globalnie na całym świecie. Chociaż z drugiej strony dla firm globalnych domena .eu również będzie cenna, jeśli będą chcieli dotrzeć do klientów z Europy.

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - domeny bez opłat za AuthInfo

http://domenytanio.pl - domeny .pl IDN tylko 9.00 PLN

 

 

.eu cenniejsza od .com? :D

.eu cenna dla dla firm globalnych bo chcą dotrzeć do klienta z Europy? ;)

 

Powiem ci szczerze że ciężko mi znaleść przykład firmy która operuje tylko w Europie i dlatego .eu jest dla niej cenniejszy niż .com

Mogę zrozumieć że np. Audi użyje dla europejskiego klienta .eu zamiast .de ale nigdy zamiast .com

Co poniektórzy starają się udawadniać że pierwsze było jajko a nie kura i stąd to zamieszanie, a trzeba pamietać że domeny .com nigdzie nie odchodzą.

Wręcz przeciwnie...rocznie jest ich rejestrowane najwięcej, ponieważ jest to najbardziej rozpoznawalna domena na świecie.

 

A co do docierania do klientów z Europy to wystarczy sprawdzić statystyki ile jest wejść na strony .com z Europy. Klient z reguły idzie za produktem a nie za końcówką (jesli tylko jest rozpoznawalna a .com jest)

Potężne firmy wykupują tylko .eu po to aby protektować swoje TM i przekierowywać ewentualnych klientów na .com bo w psychice wieku internautów .com = internet

 

że by nie być gołosłownym to podam przykład

 

Apple.eu -> przekierowane -> Apple.com

Sony.eu -> przekierowane -> sony-europe.com

 

Nie bez powodu .com jest nazywana domeną globalną, a .eu jest i będzie jej podrzędna jak domena bądź co bądź regionalna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×