Jump to content
Sign in to follow this  
bdudzik

Domena IDN a nieuczciwa konkurencja

Recommended Posts

Nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi więc proszę o opinię bo sam trochę się pogubiłem :]

 

Klient prowadzi firmę - dla zobrazowania przykładu niech będzie: PPUH JakaśNazwa s.j. (JakaśNazwa jako podkreślenie nazwy z polskimi znakami; dodatkowo "JakaśNazwa" nie jest nazwą słownikową ale słowotworem). W Polsce zarejestrowanych jest kilka(naście) firm o podobnej nazwie, tj.: JakaśNazwa Sp. z o.o., PUH JakaśNazwa imie nazwisko (kilka tego typu) itd.

 

Problem jest następujący: Klient ma mało atrakcyjną domenę regionalną np.: jakasnazwa.domenaregionalna.pl (nazwa = nIDN). Szukaliśmy alternatywnej, "łatwiejszej" końcówki ale wszystkie nIDN są pozajmowane tj.:

jakasnazwa.pl

jakasnazwa.com.pl

jakasnazwa.com

jakasnazwa.net

jakasnazwa.net.pl

jakasnazwa.eu

a nawet jakasnazwa.sklep.pl

i wszystkie niestety są zagospodarowane przez firmy-klony "JakaśNazwa" ;)

 

Ostatnio jednak na aukcji AM trafiłem na licytację LM domeny IDN: jakaśnazwa.pl która po licytacji jest na moim koncie:] Pytanie tylko czy mój klient mógłby wykorzystać domenę IDN "jakaśnazwa.pl" wiedząc że pod nIDN "jakasnazwa.pl" jest strona innej firmy "JakaśNazwa"? Czy to będzie podpadało pod nieuczciwą konkurencję? Zastanawiamy się czy nie zrobić wybiegu w ten sposób, że wyślemy propozycję przekazania domeny IDN do abonenta domeny "jakasnazwa.pl" (przekazanie, nie sprzedaż!) i jak nie będzie zainteresowany to wtedy wykorzystamy pod stronę Klienta:)

 

Trochę to pogmatwane ale liczę na Wasze opinie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez podania konkretnej nazwy to jest wróżenie z fusów.

Prawo w zakresie własnosci intelektualnej nie jest proste tak wiec i ocena sytuacji byłaby oparta na wielu czynnikach.

 

Słowotwór nie będacy zwrotem słownikowym to już pierwsza oznaka że powinieneś szukać głębiej.

Zobacz w UPRP czy taka nazwa została zgłoszona i jeśli tak to w jakich klasach.

 

Osobiscie nie mogę sobie wyobrazić funkcjonalny słowotór z polskim znakiem, także upewnij sięczy mówisz o słowotworzy typu Google, Gizmodo czy zwrocie opartym na słowach w potocznym użyciu typu kompot śliwkowy.

 

Co wybiegu...to nie radzę prowadzić tego typu kombinacji. Nazwa albo wam przysługuje albo nie. To kwestia ustalenia kwestii prawnych i nic wiecej.

Ale tak jak wspomniałem na poczatku... bez poznania nazwy nie można jednoznacznie określić sprawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi więc proszę o opinię bo sam trochę się pogubiłem :]

Tak, to co poruszasz, to

1) bardzo ciekawa kwestia

2) wciąż nieuregulowana kwestia (i już raczej nigdy nie będzie na drodze innej niż sądowa w konkretnych przypadkach)

 

Ja natykam się natomiast często na przypadek, że ktoś nie ma IDN-a, a polskie znaki ma np. w logo. Pierwszy z brzegu przykład: PodrozeDlaCiebie.pl (i ich logo).

 

temat ten był poruszany parę razy na tym forum.

 

Sprawę IDN-ów komplikuje fakt, że wielu wciąż nie wie, ... że istnieją, pomimo że ci sami ludzie w Google w przeważającej większości wpisują frazy z polskimi znakami. A po drugie jest problem z klientami pocztowymi (pierwotnie opartymi wyłącznie na języku angielskim), aby poprawnie skonfigurować i odbierać maile z IDN-ów. Niby można, ale 99% społeczeństwa nie wie, jak to zrobić. Ja nawet nie wiem, jak obecnie przeglądarki wspierają IDNy poza FF, któy wiem, że prawidłowo wyświetla IDNy.

 

A wracając do twojego pytania, myślę, że to zależy do nazwy. Masz rację, że firmy nazywają się różnie jeśli chodzi o pełną nazwę, a często korzystają z adresu, który jest jedynie częścią nazwy firmy. Na pewno możesz korzystać z IDN-a, gdy pod non-IDN-em jest firma z zupełnie innej branży.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi więc proszę o opinię bo sam trochę się pogubiłem :]

 

Klient prowadzi firmę - dla zobrazowania przykładu niech będzie: PPUH JakaśNazwa s.j. (JakaśNazwa jako podkreślenie nazwy z polskimi znakami; dodatkowo "JakaśNazwa" nie jest nazwą słownikową ale słowotworem). W Polsce zarejestrowanych jest kilka(naście) firm o podobnej nazwie, tj.: JakaśNazwa Sp. z o.o., PUH JakaśNazwa imie nazwisko (kilka tego typu) itd.

 

Problem jest następujący: Klient ma mało atrakcyjną domenę regionalną np.: jakasnazwa.domenaregionalna.pl (nazwa = nIDN). Szukaliśmy alternatywnej, "łatwiejszej" końcówki ale wszystkie nIDN są pozajmowane tj.:

jakasnazwa.pl

jakasnazwa.com.pl

jakasnazwa.com

jakasnazwa.net

jakasnazwa.net.pl

jakasnazwa.eu

a nawet jakasnazwa.sklep.pl

i wszystkie niestety są zagospodarowane przez firmy-klony "JakaśNazwa" ;)

 

Ostatnio jednak na aukcji AM trafiłem na licytację LM domeny IDN: jakaśnazwa.pl która po licytacji jest na moim koncie:] Pytanie tylko czy mój klient mógłby wykorzystać domenę IDN "jakaśnazwa.pl" wiedząc że pod nIDN "jakasnazwa.pl" jest strona innej firmy "JakaśNazwa"? Czy to będzie podpadało pod nieuczciwą konkurencję? Zastanawiamy się czy nie zrobić wybiegu w ten sposób, że wyślemy propozycję przekazania domeny IDN do abonenta domeny "jakasnazwa.pl" (przekazanie, nie sprzedaż!) i jak nie będzie zainteresowany to wtedy wykorzystamy pod stronę Klienta:)

 

Trochę to pogmatwane ale liczę na Wasze opinie ;)

 

 

Tyle razy prosimy, wszyscy prosimy, uprzejmie żeby do kur..nędzy nie pytać i przedstawiać problemu na zasadzie jak powyżej !

Skoro piszesz jakastamnazwa to ja np mogę ci odpowiedzieć jakastam wyssana z palca formula tego chcesz zadajc pytanie na forum ? !

Chcesz zasięgnąć opinii na forum to daj konkretny przykłada jeśli z rożnych przyczyn nie możesz tego zrobić lub nie chcesz to idź do prawnika i sie zapytaj ! Panowie trochę rozsądku .Co to za temat ..slowotwor z polskimi znakami, jaksatamnazwa co to jest forum dla wróżbitów i czytania z fusów !

Edited by kilofek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie w temacie wątku. Chodzi o domenę zoltekwiatki.pl należącą do firmy Zdzichu S.A. sprzedającą kwiatki ;) Chciałbym zarejestrować domenę żółtekwiatki.pl , która była by na sprzedaż i którą kupiła by ją firma Franek s.j. także sprzedająca kwiatki. Czy mogę bez negatywnych konsekwencji ją utrzymywać z zamiarem sprzedaży, czy to już problem firmy, która ją kupi robiąc nieuczciwą konkurencję firmie Zdzichu?

I drugie pytanie (trochę offtop): jest sobie domena otomoto.pl Czy mogę bez obaw rejestrować domenę motooto.pl ? (podaję przykład, ale w rzeczywistym moim przypadku zamiana wyrazów jest bardzo sensowna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarejestrować możesz wszystko, co jest wolne i niezablokowane. Wszystko zależy od tego, jak daną domenę potem wykorzystasz oraz jak to ocenią zainteresowane strony.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×