Jump to content
Sign in to follow this  
wlodecky

*to.pl vs. *.to

Recommended Posts

Finalizuję sprzedaż domeny *cośtam*to.pl, gdzie *cośtam* jest czasownikiem, jednosylabowym, w trybie rozkazującym. Analogicznie do ugotujto. (3k netto, ale nie w tym rzecz i nie ten dział.)

 

Rzecz w tym, że Kupujący nie był zainteresowany posiadaniem domeny .to .

To znaczy najpierw był, nawet cała konwersacja rozpoczęła się od domeny .to, ale potem po przemyśleniu sprawy zdecydował się na samą pl-kę. Mimo mojej oferty i argumentacji dotyczącej kompletu, jak możecie sobie wyobrazić. Ogólnie to uznał, że naród nasz może nawet nie rozkminić, że www.*cośtam*.to to jest adres internetowy. I nawet nie negocjował oferty za komplet.

 

Oczywiście poczekam i będę kibicował powodzeniu zamierzeń Kupującego dotyczących serwisu.

Ciekaw jestem natomiast Waszego zdania.

Czy Kupujący ma rację rezygnując "a priori" z domeny *.to (załóżmy, że kwestia finansowa jest mało istotna) ?

A jeśli robilibyście serwis, to którą domenę wybralibyście jako "główną, *cośtam*.to czy *cośtam*to.pl, jeśli chodzi np. o promocję ?

 

Będę wdzięczny za opinie.

 

W.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jeśli robilibyście serwis, to którą domenę wybralibyście jako "główną, *cośtam*.to czy *cośtam*to.pl, jeśli chodzi np. o promocję ?

Tyle co mogę dodać od siebie, wybrałbym '.pl'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze bardzo mi się podobała idea domain hacks, stąd gdybym miał wybrać jedną opcję wybrałbym *.to, mimo wszystko (zależnie od budżetu) wolałbym (z czasem) pozyskać *.pl i przekierować.

 

Z drugiej strony jednak najbardziej znana strona na takim adresie czyli del.icio.us obecnie przekierowuje na standardowe delicious.com, które kiedyśtam po drodze dokupili.

 

Tak więc serce podpowiada *.to, rozum *.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy Kupujący ma rację rezygnując "a priori" z domeny *.to (załóżmy, że kwestia finansowa jest mało istotna) ?

A jeśli robilibyście serwis, to którą domenę wybralibyście jako "główną, *cośtam*.to czy *cośtam*to.pl, jeśli chodzi np. o promocję ?

Tak, kupujący ma całkowitą rację. Jeśli ktoś uruchamia serwis NazwaTo i tylko w domenie .to to na pewno straci ruch na rzecz .pl. Nawet doświadczone osoby mimowolnie wklepują na końcu .pl Co prawda powinien mieć komplet ...To.pl + .to , ale wybrał mniejsze zło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po mnie widac, ze jakos nie przejmuje sie brakiem .to :) Fakt faktem - lepiej miec obie, ale bez Tobago jakos przezyje... Za to warto miec tez wersje z "-" np. sprzedamto.pl i sprzedam-to.pl Czesto ten myslnik na bilbordach wyroznia "to", ktore bez myslnika czesto ginie...

 

Uwazam, ze bardziej wlasciciel .to powinien martwic sie o brak .pl niz odwrotnie, czego przykladem byl juz wspomniany delicious.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja wybrałbym .to, a ...to.pl przekierował :)

 

Dokładnie.

 

Jeżeli chcesz budować brand to takie rowiązanie jest bardzo czytelne a dodatkowo może być intrygujące.

Nawet Ci którzy się pomylą i tak dotrą pod własciwy adres.

 

Tak robi na przykład:

ugotujto.jpg

 

albo

logo_beta.png

 

 

 

Jest pooro stron które działająna samym .to

 

Lubie.to

Kupujemy.to

Projektujemy.to

Zdasz.to

...itd

 

ale osobiście wolałbym mieć .pl na redirect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojnie wystarczy wersja xxxxxto.pl, domena typu xxxxx.to nawet nie przypomina adresu internetowego. Nie widzę sensu jej posiadania, oparcie reklamy na niej wprowadzałoby tylko niepotrzebny zamęt i generowało dodatkowe koszty.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×