Jump to content
pb

Skąd się wzięła nazwa Twojej firmy?

Recommended Posts

Taki sobie off-topic...

 

Niektórzy z Was mają dość... hm... ciekawe nazwy firm, co skłoniło mnie do założenia tego wątku. Jak wymyśliliście te nazwy? Czy szukaliście od razu pod kątem domeny, czy może najpierw nazwa, a potem ewentualnie domena (jeśli była wolna)? Jakie były Wasze inspiracje? Temat może być też ciekawy z uwagi na szeroko pojęty „branding”, który jest z pewnością bliski sercu każdego domeniarza, szczególnie mającego styczność z domenami globalnymi. ;-)

 

Żeby nie było, ja zacznę. Moje poszukiwania nawy dla firmy trwały długo, ponieważ bezskutecznie próbowałem w ramach nazwy pożenić trzy kompletnie ze sobą niezwiązane branże. Wychodziły z tego mniej lub bardziej ciekawe potworki, niektóre nawet zarejestrowałem. :-) Starałem się znaleźć coś takiego, żeby .com, .pl i .eu były wolne, ale to było już niezwykle trudne zadanie, więc z czasem ograniczyłem się tylko do .pl, .eu i ewentualnie .net. Poszukiwania niestety nie przyniosły żadnego satysfakcjonującego mnie rezultatu, więc w końcu zdecydowałem się nazwać firmę Varia (łac. rozmaitości), co odzwierciedla właśnie ten trymorficzny charakter mojej działalności. ;-) Nie bez znaczenia było to, że varia.pl była w moim posiadaniu i była odłożona na bok (niezaparkowana) – razem z kilkoma innymi – jako rezerwa na przyszłą nazwę firmy. No i przydała się. Reszta poszła na parking. ;-) Aczkolwiek nadal od czasu do czasu zastanawiam się nad jakąś lepszą nazwą – i jeśli ją wymyślę, to chętnie zmienię. :-)

 

Przy okazji tej historyjki mała dygresja... gdyby nie pie...ony ZUS, który uważa że osoba prowadząca trzy działalności gospodarcze choruje trzy razy częściej (tudzież stać ją na finansowanie leczenia trzykrotnie większej liczby obywateli...), to spokojnie założyłbym trzy odrębne działalności, każda z adekwatną do niej nazwą, i byłoby z głowy... ale żeby płacić za to trzy zdrowotne miesięcznie – podziękuję...

Share this post


Link to post
Share on other sites

PolishSEO.com powstała w zamierzchły czasach gdzie pozycjonwoaniem w Polsce zajmowały się moze 2 firmy, onet miał przewagę nad googlem i podobne historię z czasów dinozaurów :ph34r:

 

 

nazwa banalna Polskie Pozycjonowanie z angielska :) do teog .com, że niby taka światowa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żeby nie było, ja zacznę. Moje poszukiwania nawy dla firmy trwały długo, ponieważ bezskutecznie próbowałem w ramach nazwy pożenić trzy kompletnie ze sobą niezwiązane branże...[...]

 

Mam wrazenie, ze byl taki temat na forum. :ph34r:

 

[...]Przy okazji tej historyjki mała dygresja... gdyby nie pie...ony ZUS, który uważa że osoba prowadząca trzy działalności gospodarcze choruje trzy razy częściej (tudzież stać ją na finansowanie leczenia trzykrotnie większej liczby obywateli...), to spokojnie założyłbym trzy odrębne działalności, każda z adekwatną do niej nazwą, i byłoby z głowy... ale żeby płacić za to trzy zdrowotne miesięcznie – podziękuję...

Mam takie same przemyslenia na ten temat. W ramach firmy zajmuję się oprócz działalności internetowej: domeny, portale, również działalnością handlową - to domena mojej połowicy :) i uslugami zwiazanymi z moim wyksztalceniem, jednak, projekty, ktore tworze pracuja na wlasna marke, dlatego nie promuje nazwy firmy jako takiej.

 

Pierwszy czlon nazwy ciagnal sie za mna od poczatku internetu w moim domu, kiedy to chcialem zalozyc sobie skrzynke pocztowa na onecie - tak powstal SELES - polaczenie nazwiska i imienia - spodobalo mi sie...

Niektorym kojarzy sie z tenisistka Monika Seles, nad czym ubolewam, bo .com z tego powodu jest zajete...

 

Po latach dodalem do tego MEDIA, z racji dzialalnosci w roznych mediach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po latach dodalem

biedroneczka - od dziecka darzylem sympatia tego owada;)

rename.pl - angielski keyword w polskiej domenie - odwrotnie tez mi pasuje

:ph34r: sprzedam bezrecepty.info (spojrzcie na inne tld!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę że temat podobny, więc...

 

Czy Waszym zdaniem nazwa Internecik Media (z domeną internecik.pl) to dobra nazwa dla firmy zajmującej domenami, pozycjonowaniem itp (ogólnie branża internetowa) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widzę że temat podobny, więc...

 

Czy Waszym zdaniem nazwa Internecik Media to dobra nazwa dla firmy zajmującej domenami, pozycjonowaniem itp (ogólnie branża internetowa) ?

zapomnij o tej nazwie/zdrobnienia nie dzialaja dobrze :ph34r::)

przemyslalem... internet dla przedszkolakow

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najczęściej nazwy to słowa z innych języków łaciny, angielskiego lub różnego rodzaju skróty, także dobre źródło inspiracji to słownik. Wydaje mi się, że marka niekoniecznie musi nawiązywać do branży, ważne by dobrze brzmiała i nie gryzła się z branżą. Mam kilka domen com, które rejestrowałem jako coś w rodzaju brandu. Taka domena to czasem może być jak los na loterii.

 

Mam jedną domenę pl, która można uznać za brand nadający się świetnie np. na markę ubrań. Zastanawiam się czy nie zgłosić do rzecznika patentowego, ale tylko co dalej ... ? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bardzo proszę o posty na temat...

Oj pb, czepiasz się :ph34r:

 

Ty pytałeś skąd wzięła się nazwa firmy, a ja zapytałem czy taka nazwa może być - więc prawie na jedno wyszło :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazwy mojej firmy są mało oryginalnie:

Flora Dekor - od dekorowania kwiatami

Tomasz Netzel Media - wiadomo :ph34r:

 

Przy okazji tej historyjki mała dygresja... gdyby nie pie...ony ZUS, który uważa że osoba prowadząca trzy działalności gospodarcze choruje trzy razy częściej (tudzież stać ją na finansowanie leczenia trzykrotnie większej liczby obywateli...), to spokojnie założyłbym trzy odrębne działalności, każda z adekwatną do niej nazwą, i byłoby z głowy... ale żeby płacić za to trzy zdrowotne miesięcznie – podziękuję...

Możesz nadać jednej, prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej kilka nazw. Dostawać i wystawiać faktury na dowolną "nazwę". Informacja sprawdzona osobiście :).

 

Pozdrawiam

TN

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możesz nadać jednej, prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej kilka nazw. Dostawać i wystawiać faktury na dowolną "nazwę". Informacja sprawdzona osobiście :ph34r:

 

O, to ciekawe! Masz gdzieś jakiś tekst jak to zrobić od strony formalnej? Wiem, że można używać nazwy skróconej (chociaż nie wiem czy ja mogę, bo nie wpisałem jej jak wypełniałem wpis czy regon, nie pamiętam) i że można mieć różne marki – ale firmę o wielu nazwach? Czy to dotyczy tylko wystawiania faktur, czy też np. podpisywania umów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja przez kilka miesięcy żyłem w przekonaniu, że będzie PIERASE Od 1,2imienia i nazwiska. Translatory czytało to pajrejs. Ładnie wglądało logo w formie czcionek PHILIPS i PIONEER. Jednak na kilka dni przed złożeniem wniosku chcialem aby było tam coś z internetowego - ale nie na końcu.

 

Myślę, że obecna nazwa kojarzy się ja z wydawcą serwisów i reklamą internetową:ph34r:

 

 

Podobna do Netia - ta nazwa okropnie mi się podoba.

 

 

Sprawdzałem też czy nie ma informacji o takiej firmie w google, UPRP, i oczywiście 2 najważniejsze końcówki .com i .pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

chcialem miec jakis modny przedrostek wiec wybralem 'ale'

druga czesc nazwy mojej firmy powstala od towaru, ktorym wciaz handluje :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
O, to ciekawe! Masz gdzieś jakiś tekst jak to zrobić od strony formalnej?

Nie mam żadnego linku, ale sprawa jest trywialna. Aktualizujesz wpis w EDG zmieniając nazwę na dowolnie wybrane.

 

Czy to dotyczy tylko wystawiania faktur, czy też np. podpisywania umów?

Dotyczy także podpisywania umów. Nadal jesteś osobą fizyczną prowadzącą jedną działalność gosp., z tą różnicą, że o wielu nazwach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem w trakcje tworzenia nazwy firmy

 

narazie mam taki pomysl : Alkomplus albo Alkakom

 

ale te kom troche kojarzy sie z telefoniom komórkową - a to skrót od mojego nazwiska...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jestem w trakcje tworzenia nazwy firmy

 

narazie mam taki pomysl : Alkomplus albo Alkakom

 

ale te kom troche kojarzy sie z telefoniom komórkową - a to skrót od mojego nazwiska...

Mnie alkakom z alkaidą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
chcialem miec jakis modny przedrostek wiec wybralem 'ale'

druga czesc nazwy mojej firmy powstala od towaru, ktorym wciaz handluje B)

 

Alejaja? B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżam temat, jest parę nowych osób na forum, może coś ciekawego napiszą. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odświeżam temat, jest parę nowych osób na forum, może coś ciekawego napiszą. :-)

Jeśli mi się mocno plany nie zmienią to we wrześniu moja firma będzie się nazywać VHM, Virtual Home Media oczywiście z domeną VHM.pl :] skrót czytać oczywiście z angielska jak VH1.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odświeżam temat, jest parę nowych osób na forum, może coś ciekawego napiszą. :-)

 

Nie wiem czy to ciekawe ale napiszę jak to było ;)

 

W styczniu 2000 roku znajomy chciał założyć stronę internetową, a że się na tym znałem poprosił mnie o pomoc.

W tamtych czasach liczyło się jedynie home.pl i w zasadzie nie mieli jeszcze żadnej konkurencji.

Nazwa.pl wtedy jeszcze jako Netart nie obsługiwała klientów końcowych.

 

Policzyłem sobie na palcach, że to całkiem niezły biznes, no i tak powstała firma o nazwie "Usługi Internetowe".

Wykupiłem domenę tczew.com.pl (jako że firma powstała w tczewie) i chciałem pod tym adresem prowadzić działalność hostingową.

Jednak już po kilku dniach zadzwonił ktoś z południa polski i zapytał dlaczego prowadzimy usługi tylko lokalnie?

 

No i na szybko wykombinowałem hat.pl (wtedy jeszcze nie można było rejestrować krótszych domen), sam nie wiem dlaczego hat, tak mi jakoś przyszło do głowy ;)

Oczywiście zmieniłem nazwę na "hat - Usługi Internetowe". Pod tą nazwą działałem do 2003 roku, kiedy to na allegro zaczęto sprzedawać serwery po 10

00 zł / rok.

Przyszła pora na przebranżowienie, najpierw doszedł handel, potem produkcja a internet pozostał już tylko jako hobby.

Co prawda pozostało mi w spadku troszkę klientów dzierżawiących serwery do dziś, ale to tylko duże firmy i instytucje, które nie liczą każdej złotówki.

 

No i wtedy znów nastąpiła zmiana nazwy na "PHU hat.pl" i tak jest do dziś.

 

Pozdrawiam

Darki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michau to moja ksywka z liceum, która jakoś tak do mnie przylgnęła i wszyscy mnie w sieci znają pod tym właśnie pseudonimem ;) Zresztą firma miała w założeniu działać tylko na rynku amerykańskim, dopiero potem jakoś tak wyszło że zacząłem robić biznes w Polsce ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×