Jump to content
hsqva

Co dalej Polska.pl?

Recommended Posts

Ze względu na przedłużający się kryzys powstały po wejściu w życie ustawy refundacyjnej zapytanie w sprawie domen polska.pl i poland.pl zostanie rozpatrzone na następnym posiedzeniu Sejmu RP - w drugiej połowie stycznia.
http://www.facebook.com/kazimierzmichalujazdowski

 

tego się balem, zawsze będą gorsze afery od tej

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mnie tylko zastanawia która strona była inicjatorem tego przekrętu - Agora czy NASK. Stawiam na tych pierwszych. A wtedy nie mogło się obejść bez dużych pieniędzy, które ktoś przygarnął.. I wszystko w świetle jupiterów..

A ja wiem z dobrze poinformowanych źródeł, że NASK duzo wczesniej kombinował z pozbyciem się Polska.pl. Pozbyli sie newsów, zwolnili z dnia na dzień zespół redagujący portal itp. Być może Agorze podano to na tacy...więc wzieła. Za darmo się to nie odbyło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
szkoda, byłem ciekawy debaty, która byłaby dobra dla wyjasnienia sprawy jak i ogólnie dla nagłośnienia sprawy domen

Żeby taka debata była merytorycznie wartościowa, to należałoby do niej zaprosić ekspertów po obydwu stronach.

Gdy po jednej z nich pojawi się ktoś z NASK a po drugiej polityk, który ma mgliste pojęcie o domenach i wirtualnej rzeczywistości, to może to być jednostronne widowisko.

Czy posłom faktycznie zależy na tej sprawie ?

Obawiam się, że inne tematy są dla większości z nich bardziej dyscyplinujące.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A tak żeby "razgawor poddierżać":

 

http://www.agad.archiwa.gov.pl/nauka/atlasy_morskie.pdf

tym mniej zorientowanym w temacie "co poszło do pieca" polecam slajd 4

 

i kilka opinii tzw. środowiska:

http://www.ifar.pl/index.php?topic=2053.0

 

 

Bosaks, wymiękłeś czy łacinę szlifujesz?

 

Witam Cię Laiku, mój miły dyskutancie.

Bosaks nie był kilka dni na forum, jak widzę Laiku nadal podtrzymujesz wątek więc krótko. Moim zdaniem w temacie Polska.pl teraz sprawa pozostaje do oceny ministerstwa i innych odpowiednich organów. I na tę ocenę należy poczekać.

Z innej beczki czy ktoś wie co się dzieje z innymi domenami z Polską w nazwie? Np Polen.pl albo podobnymi, kto nimi administruje?

 

Pozdrawiam

 

Bosaks

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem w temacie Polska.pl teraz sprawa pozostaje do oceny ministerstwa i innych odpowiednich organów. I na tę ocenę należy poczekać.

MNiSW to już sie wypowiedzialo... przepisujac do swojej odpowiedzi oświadczenie NASK-u.

NASK-owi to pasuje, nieprawdaż?

Nam nie.

 

Laik nadal nie dostał od Ciebie odpowiedzi co TY sądzisz o temacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z innej beczki czy ktoś wie co się dzieje z innymi domenami z Polską w nazwie? Np Polen.pl albo podobnymi, kto nimi administruje?

... tu prowadzona jest dyskusja na temat Poland.pl i Polska.pl ... panie dezinformatorku.

 

Przepraszam za OTa

Share this post


Link to post
Share on other sites
MNiSW to już sie wypowiedzialo... przepisujac do swojej odpowiedzi oświadczenie NASK-u.

NASK-owi to pasuje, nieprawdaż?

Nam nie.

 

Laik nadal nie dostał od Ciebie odpowiedzi co TY sądzisz o temacie?

 

Witaj Laiku,

 

sądzę tak:

jeżeli nie ma zakazu dotyczącego określonej domeny, to ten kto ma do niej prawo może ją wydzierżawić. I tyle. Nie ma zakazu można zawrzeć umowę. Zakazy i nakazy muszą być ściśle zapisane - tego chcemy chyba wszyscy. I wszystko na ten temat.

 

Pozdrawiam

Bosaks

Share this post


Link to post
Share on other sites
jeżeli nie ma zakazu dotyczącego określonej domeny, to ten kto ma do niej prawo może ją wydzierżawić. I tyle. Nie ma zakazu można zawrzeć umowę. Zakazy i nakazy muszą być ściśle zapisane - tego chcemy chyba wszyscy. I wszystko na ten temat.

 

Nie da się wszystkiego obwarować nakazami i zakazami, to byłby krok w kierunku państwa totalitarnego. Istnieje jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek oraz ( w przypadku państwowej jednostki NASK ) poczucie realizacji pewnej misji która ma służyć społecznemu dobru a nie działać na jego niekorzyść. Widać, że nie jesteś obiektywny a twoja odpowiedź to kiepski wykręt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I wszystko na ten temat.

Raczej mało szczera i znowu ogólnikowa ale jednak słuszna odpowiedź - poprawność zawodowa nakazuje przecież by zachować spójny i pozytywny wizerunek korporacyjny :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
sądzę tak:

jeżeli nie ma zakazu dotyczącego określonej domeny, to ten kto ma do niej prawo może ją wydzierżawić. I tyle. Nie ma zakazu można zawrzeć umowę. Zakazy i nakazy muszą być ściśle zapisane - tego chcemy chyba wszyscy. I wszystko na ten temat.

Popraw Laika jesli ten jest w bledzie: uwazasz, ze domena Polska.pl nie byla obwarowana zakazami wiec mozna ja bylo wydzierzawic, ale (tutaj nastepuje domyślanie się logicznego nastepstwa myśli) domeny z nazwami np. miast juz nie powinny byc dzierzawione przez byle kogo z ulicy, bo sa obwarowane i "dedykowane" jednostkom samorzadowym itp.?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie da się wszystkiego obwarować nakazami i zakazami, to byłby krok w kierunku państwa totalitarnego. Istnieje jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek oraz ( w przypadku państwowej jednostki NASK ) poczucie realizacji pewnej misji która ma służyć społecznemu dobru a nie działać na jego niekorzyść. Widać, że nie jesteś obiektywny a twoja odpowiedź to kiepski wykręt.

 

 

nie zrozumieliśmy się chyba. Totalitaryzm to mamy wtedy kiedy państwo na wszystko chce mieć nakazy i zakazy, na każdą dziedzinę życia. Polska totalitarna nie jest.

 

Pozdrawiam

 

Bosaks

Share this post


Link to post
Share on other sites

... popełnię kolejnego OTa.

Zamiast skupiać się na sprawie... to się bawimy w "udowadnianie racji" panu dezinformatorkowi.

Doskonale wie że, doszło do przekrętu, ale jego rola jest jasna... wprowadzanie niepotrzebnej "polemiki".. i najlepiej jeśli odbiega ona od głównego tematu... a przy okazji sieje niepotrzebny zamęt.

 

"Nie karmić trolla"

 

:)

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie zrozumieliśmy się chyba. Totalitaryzm to mamy wtedy kiedy państwo na wszystko chce mieć nakazy i zakazy, na każdą dziedzinę życia. Polska totalitarna nie jest.

 

Miałem coś innego na myśli. Dla ciebie wszystko jest ok jeśli "nie ma zakazu". Są rzeczy których się nie robi, lub nie powinno robić pomimo, iż nie są zakazane. Dlatego napisałem, że nie da się obwarować wszystkiego nakazami i zakazami.

NASK jest jednostką państwową i powinien brać to pod uwagę. To jest chore gdy szef MSZ zawraca się z prośbą o udostępnienie domen w celu wykorzystania ich do promocji Polski a NASK odrzuca tę prośbę i wydzierżawia je w tajemnicy prywatnej firmie zamieszanej w afery korupcyjne.

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urban przy tym towarzystwie to małe piwo.

 

Odpowiedz ministerstwa na interpelację Ujazdowskiego:

http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/z001...le/z00151o0.pdf

 

"Powodem zawarcia przez NASK umowy dzierżawy z Agorą na prowadzenie stron Poland.pl, Polska.pl było dotychczas niesatysfakcjonujące prowadzenie tych domen przez zespół pracowników NASK"

no ja pier... to za to co sie dzieje w firmie odpowiadają teraz pracownicy a nie dyrekcja? archiwalia, projekty uznawane na świecie za innowacje to dla nich jest "niesatysfakcjonujace"

 

"Z analizy wydatków dotychczas ponoszonych przez NASK na ten cel wynika, że w ciągu 7 lat wydatkowano ponad 14 mln zł (bez kosztów technicznych) i pomimo tak znacznych nakładów zawartość i wygląd stron internetowych były co najmniej nieatrakcyjne."

To oni 7 lat pakowali kase w cos co bylo "nietrakcyjne"? moj szef by to uciał po kilku miesiącach

 

"NASK nie zerwał współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych. Z informacji przekazanych przez dyrekcję NASK wynika, iż niedawno odbyło się spotkanie, na którym strony zgodnie ustaliły rozszerzenie zakresu współpracy i podjęcie wspólnych inicjatyw w dziedzinie digitalizacji i zarządzania zasobami archiwalnymi."

Wystarczy jeden tel. do dyr. AGAD, który uczestniczył w tym spotkaniu zeby sie przekonać, ze to jest podłe kłamstwo. Jesli "strony sie dogadaly" to gdzie sa archiwalia?

 

Nie wiem jak Wy, ale ja kurna nie wiem w jakiej rzeczywistosci ja się znajduje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Powodem zawarcia przez NASK umowy dzierżawy z Agorą na prowadzenie stron Poland.pl, Polska.pl było dotychczas niesatysfakcjonujące prowadzenie tych domen przez zespół pracowników NASK"

 

Jak mówiłem, tu zadziałał stary sprawdzony schemat: doprowadzić rozmyślnie do upadłości i oddać za frajer podmiotom, które już od jakiegoś czasu przebierały nóżkami..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Strony internetowe zawierające w nazwie słowa „Polska” i „Rzeczpospolita Polska” z rozszerzeniem „.pl” powinny podlegać instytucjom państwowym - uważają posłowie PiS.

 

Zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu złożą projekt ustawy, który wprowadza pojęcie „domen narodowych”.

 

http://niezalezna.pl/22413-domeny-narodowe-pod-ochrona

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Coś mi się zdaje że za szeroką z tą ochroną chcą pojechać. Aby ustawa miała sens, powinna mieć dołączony zamknięty katalog adresów, jakich dotyczy, aby ukrócić możliwości dowolnej interpretacji. Czy kochampolskę.pl to już domena narodowa, czy jeszcze nie? Co z odmianami: polski.pl, polsce.pl? A np. multimediapolska.pl? samsungpolska.pl? Że już nie wspomnę o takich oczywistych oczywistościach jak RP.pl...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczególną ochroną prawną objęte byłyby domeny z użyciem nazw „Rzeczpospolita Polska” i „Polska” z rozszerzeniem „.pl”, a także domeny o tej samej nazwie użytej w językach urzędowych państw, z którymi Polska ma stosunki dyplomatyczne - tłumaczył Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS).

 

Projekt PiS zakłada, że domeny tego typu rejestrowałby prezydent i byłyby one przez niego zarządzane.

 

Czyli co, czeka nas nacjonalizacja majątku domenowego? Posiadacze domen espana.pl, deutschland.pl czy ireland.pl mieliby zostać wyrugowani przez Kancelarię Prezydenta? Nie wiem kto jest gorszy, czy PO oddające domeny czy PIS chcący je pozabierać :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×