Jump to content
artman

Problem ze sprzedażą domeny

Recommended Posts

Witam

Mam taki oto problem. Nie handluję domenami, nie mam zarejestrowanej działalności. Jednorazowo jedna firma zgłosiła się i bardzo jej zależy aby odkupić akurat teraz ode mnie jedną z moich domen. Problem w tym, że koniecznie chcą faktury, tymczasem ja nie mogę takowej wystawić.

Nie wiem, czy opłaca mi się też iść do urzędu i rejestrować jednorazowo DG, żeby wystawić jedną fakturę? Firmie zależy na czasie, nie znam sie na księgowości ale być może chodzi o wliczenie kupna domeny w koszty jeszcze w tym roku (?).

Czy znacie jakieś rozwiązanie, jak sprzedać tę domenę? Czy np. sprzedaż na Aftermarket z ceną minimalną na poziomie takim, jaki chce mi zapłacić firma daje możliwość, abym formalnie sprzedał domenę aftermarketowi, dostał pieniądze, a ów firma wzięła sobie fakturę AM? Choć podejrzewam, że tak to nie działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

w premium.pl jest opcja "fv od premium.pl"

ale może niech @pb się wypowie czy to rzeczywiście tak działa.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na AM ustalasz cenę KT.

 

Jeśli sprzedaż nastąpi bezpośrednio przez AM, to klient będzię mógł pobrać fakturę dopiero w przyszłym miesiącu ( faktura zbiorcza za zeszły miesiąc ) - brak VAT ( cena netto = brutto )

 

Jeśli sprzedaż nastąpi przez któryś z serwisów resellerskich, to faktura będzię do pobrania już następnego dnia ( faktura zbiorcza za zeszły dzień ) - z VAT ( cena netto + VAT )

Edited by polmajk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem (przynajmniej jeszcze miesiąc temu tak było) w Premium.pl faktura VAT nie przysługuje w koncie zarejestrowanym na osobę fizyczną w świetle Kodeksu Cywilnego nie prowadzącą działalności gospodarczej...

Zaproponuj im umowę cywilno-prawną sprzedaży domeny... nie powinno być problemów, wytłumacz, że adres jest zarejestrowany na Ciebie, a Ty nie prowadzisz firmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na AM wejdź w zakładkę:

 

Sprzedawaj domeny -> Domeny na sprzedaż

Wypełnij pola - przy danej domenie ( Kup Teraz, Reseller )

 

Kup Teraz - cena widoczna na AM ( faktura cypryjska )

 

Reseller - cena widoczna w serwisach resellerskich ( faktura polska )

 

edit: i przeczytaj 4 post w tym temacie, bo chyba tego nie zrobiłeś

Edited by polmajk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie o sprzedaż przez AM: które moje dane osobowe otrzyma dokładnie firma? Gdyż najchętniej nie podawałbym im mojego adresu domowego itp. Niby sami się odezwali, domena nie narusza żadnych praw, ale najchętniej, skoro proponują jakąś sumę to za nią chętnie oddam domenę, lecz nie chciałbym by wiedzieli dokładnie kto jest sprzedawcą i przetwarzali gdzieś potem mój domowy adres.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytanie o sprzedaż przez AM: które moje dane osobowe otrzyma dokładnie firma? Gdyż najchętniej nie podawałbym im mojego adresu domowego itp. Niby sami się odezwali, domena nie narusza żadnych praw, ale najchętniej, skoro proponują jakąś sumę to za nią chętnie oddam domenę, lecz nie chciałbym by wiedzieli dokładnie kto jest sprzedawcą i przetwarzali gdzieś potem mój domowy adres.

 

Facet... chcesz sprzedawać domenę i nie podawać danych ??? Powodzenia w finalizacji transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 pytania o AM: czy wówczas sprzedawcą domeny jest AM, czy ja? Pytam tylko pod kątem danych.

Drugie pytanie: jeśli sprzedam bez resellera - zakładając sprzedaż w najbliższych dniach, z jaką datą wystawiana jest taka faktura? Rozumiem, że dostępna będzie w styczniu i do niej firma dolicza 23% w deklaracji i jednocześnie podatek odlicza się?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedawcą będzie AM,kupujący nie pozna Twoich danych. Identycznie przy sprzedaży przez reselera AM.

Jak nie znasz nikogo kto ma serwis reselerski to poproś na forum o przesłanie na PW a na pewno zaraz ktoś się zgłosi.

 

W Premium niestety bez działalności gospodarczej nie przeprowadzisz takiej operacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam za OT, ale fajnie by było, gdyby autor, lub moderator zmienił temat wątku na bardziej właściwy /przyjazny wyszukiwarce/ ponieważ poruszono ciekawe zagadnienie oraz udzielono wartościowych odpowiedzi.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

informacje o fv od premium uzyskałem na infolinii jakiś czas temu.

 

zadzwoniłem przed chwilą i to potwierdzili..nie trzeba mieć konta na firmę aby premium wystawiło klientowi fv za zakup domeny na giełdzie.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
zadzwoniłem przed chwilą i to potwierdzili..nie trzeba mieć konta na firmę aby premium wystawiło klientowi fv za zakup domeny na giełdzie.

 

Jednak nie da się tego zrobić jako os.fiz. automatycznie poprzez aktywację usługi "fakturowanie". Szkoda, że informacja o możliwości sprzedaży w ten sposób na podstawie indywidualnych uzgodnień nie jest nigdzie dostępna.

 

Stan na 07.12.2011 godz. 11:55, z panelu premium.pl dla osoby fizycznej:

 

https://premium.pl/preferences.html?section=sell

 

Fakturowanie [ opis ]:

- fakturę kupującemu wystawia premium.pl (niedostępne dla os. fiz.)

- fakturę/rachunek kupującemu wystawiam sam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jednak nie da się tego zrobić jako os.fiz. automatycznie poprzez aktywację usługi "fakturowanie". Szkoda, że informacja o możliwości sprzedaży w ten sposób na podstawie indywidualnych uzgodnień nie jest nigdzie dostępna.

 

Nie ma żadnych indywidualnych procedur, kontaktowałem się z supportem i okazuje się że źle zrozumieli pytanie klienta. W obecnym stanie prawnym rozliczenie transakcji z osobą fizyczną byłoby dość kłopotliwe (potrzeba podpisywania umowy do każdej domeny), dodatkowo przekazana kwota musiałaby być pomniejszona o VAT, w efekcie dając "prowizję" w wysokości 1/4 ceny, co przy niezrozumieniu tematu spotykało się z negatywnym odbiorem. Z tych dwóch powodów zrezygnowaliśmy z oferowania takiej możliwości osobom fizycznym (niektórzy zapewne pamiętają, że fakturowanie było na początku dostępne także dla os.fiz.). Być może rozliczenie transakcji sprzedaży przez osobę fizyczną na rzecz firmy z siedzibą w USA jest łatwiejsze - szczerze mówiąc nie mam pojęcia, wiele osób tutaj sprzedaje domeny przez AM, z pewnością ktoś podzieli się wiedzą w jaki sposób ująć to w deklaracji podatkowej. Na pewno jest o tyle łatwiej, że firma w USA nie potrzebuje umowy aby ją sobie wrzucić w koszty, co jest niestety niemożliwe w przypadku sp.k. - ale z drugiej strony brak umowy może też stanowić problem od strony udokumentowania transakcji przez podatnika. No ale tak jak pisałem, tu zapewne pomogą osoby fizyczne, które sprzedają domeny przez AM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

No to nie rozumiem o czym pisze panh wyżej.

Też byłem pewien, że nie ma takiej możliwości a on niby usłyszał o niej w supporcie telefonicznym ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziękuję za rozwianie wątpliwości.

 

też wydawało mi się ta możliwość dziwna ale skoro 2 razy dostałem taką informację...

 

 

pozdrawiam

 

 

ps.

Pan z infolinii dostał informację że chcę sprzedać domenę jako osoba fizyczna.

pytałem czy kupujący dostanie fv od premium - twierdził że tak - kwota sprzedaży miałaby zostać pomniejszona o vat.

2 razy powtarzałem że konto jest osoby fizycznej....

Edited by panh

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to nie rozumiem o czym pisze panh wyżej.

Też byłem pewien, że nie ma takiej możliwości a on niby usłyszał o niej w supporcie telefonicznym ;)

 

Tak jak napisałem, support źle zrozumiał pytanie, sprawa jest już (wewnętrznie) wyjaśniona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

artman jedyne wyjście dla Ciebie to sprzedaż przez resellera AM.

www.alfaprojekt.pl - tu masz link do konta resellerskiego kolegi z forum, skontaktuj się z nim, a na pewno wszystko Ci wyjaśni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

Mam taki oto problem. Nie handluję domenami, nie mam zarejestrowanej działalności. Jednorazowo jedna firma zgłosiła się i bardzo jej zależy aby odkupić akurat teraz ode mnie jedną z moich domen. Problem w tym, że koniecznie chcą faktury, tymczasem ja nie mogę takowej wystawić.

Nie wiem, czy opłaca mi się też iść do urzędu i rejestrować jednorazowo DG, żeby wystawić jedną fakturę? Firmie zależy na czasie, nie znam sie na księgowości ale być może chodzi o wliczenie kupna domeny w koszty jeszcze w tym roku (?).

Czy znacie jakieś rozwiązanie, jak sprzedać tę domenę? Czy np. sprzedaż na Aftermarket z ceną minimalną na poziomie takim, jaki chce mi zapłacić firma daje możliwość, abym formalnie sprzedał domenę aftermarketowi, dostał pieniądze, a ów firma wzięła sobie fakturę AM? Choć podejrzewam, że tak to nie działa.

Widać nie tak bardzo, skoro umowa jest dla nich problemem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wsparcie, po tym jak zaproponowałem im firmę resellerską, zdecydowali się na zwykłą umowę-kupna sprzedaży z osobą fizyczną, uzgodniliśmy nawet, że w umowie zawrą tylko imię, nazwisko i mój pesel (a więc w razie czego policja ma prawo i prosty sposób mnie namierzyć gdybym był np. oszustem, a z drugiej strony oni nie mają dostępu do mojego adresu jako takiego, na czym mi zależało).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×