Jump to content
Alexis

Twoje prognozy na rok 2012

Recommended Posts

Moja glowna prognoza na rynek polski:

 

Wprowadzenie wielu nowych TLDs spowoduje spadek cen domen domen polskojezycznych w koncowkach alternatywnych (.eu, .net, .org, .info ... a takze .com), byc moze nawet w roku 2013 do poziomu ktory calkowicie zlikwiduje polskojezyczny rynek wtorny na tych domenach.

 

Jakie sa wasze prognozy?

 

ps. Zastanawiam sie tez jaki wplyw moze miec na rynek domen nadchodzaca inflacja USD i EUR.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Wg mnie spadek cen może dotknąć tylko transakcji D2D. Ciągle nieświadomi klienci końcowi nie pójdą w nowe TLD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja prognoza - Będzie dokładnie tak samo jak wcześniej :D

Jak wejście .co wpłynęło na ceny starszych końcówek alternatywnych? A jak na .net wpłynęło .eu w 2006r?

Każda końcówka żyje swoim własnym życiem i nie sądzę żeby wprowadzenie .eco czy .eng wypłynęło na ceny .eu w jakikolwiek możliwy sposób, ponadto myślę że żadna z nowych gTLD (typu .web czy .music) nie jest w żaden sposób konkurencją dla potęgi .com czy poszczególnych ccTLD w danych krajach.

Natomiast jestem w stanie sobie wyobrazić w 2013 ciekawe transakcje typu clothes.eco za ~50 tys. USD natomiast ubrania.eco na zawsze pozostaną ciekawostką bez ruchu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem inflacja i kryzys finansowy (nie gospodarczy, bo jego raczej nie ma) zaofocują wysokimi transakcjami na bardzo dobrych domenach. Firmy będa uciekały od pieniądza papierowego w inwestycje, m.in. moga kupować domeny. Przewiduję wzrost popytu na topowe generyki, natomiast dalszy spadek popytu i ucieczkę inwestorów ze średnich i słabych domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Październiku 2012 NASK poda informację o obniżeniu ceny odnowienia domeny.pl do 20-30zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Październiku 2012 NASK poda informację o obniżeniu ceny odnowienia domeny.pl do 20-30zł.

 

a moja prognoza, granicząca z pewnością, mówi, że po takiej informacji spożycie szampana wzrośnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

spadek wysokich cen sprzedaży domen i zwiększona ilość sprzedaży domen w cenach XXX i X XXX. Tendencja będzie coraz większa - widać to na rynku USA, DE a także PL - wystarczy zerknąć na cenydomen.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem to będzie rok prawdziwych inwestorów. Część domainerów ze względu na brak popytu KK (pogłębiający się kryzys w PL, wysokie podatki itp.) oraz brak kapitału zapasowego i przerośnięte portfolia, będzie zmuszona wyprzedać część swoich domen. W całym stadzie uwalnianych ninj-y będzie można nabyć wiele atrakcyjnych nazw, na których będzie można dobrze zarobić w perspektywie 5lat +. Oprócz tego w domenie poland.com postanie wyszukiwarka hotelów, a polska.pl będzie przekierowywać na strony gazeta. Wzrośnie ilość transakcji KK na dobre domeny, ale większość cen będzie oscylować na poziomie x.xxx.

 

O.O

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja myślę, że nikt nic cennego nie będzie wyprzedawał. Zważywszy na planowaną obniżkę odnowień jesienią tego roku - rok ten może być rekordowym pod względem rejestracji nowych PL-ek. Natomiast wydaje mi się, że nastąpi totalna zapaść na rynku domen drugiego poziomu. com.pl, net.pl itd. staną się pospolitym obciachem.

Jeśli chodzi o globalny rynek domen, to ważny będzie sierpień -wrzesień i przesiew wśród ".CO". Jeśli spadnie liczba odnowień, to być może obniżą cenę odnowienia, a to pozytywnie wpłynie na ilość transakcji kupna/sprzedaży (Jako kupujących mam tu na myśli głównie małe i średnie firmy, które polubiły kolumbijskie tld).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja myślę, że nikt nic cennego nie będzie wyprzedawał. Zważywszy na planowaną obniżkę odnowień jesienią tego roku

Skąd pochodzi informacja o obniżce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

spadek wysokich cen sprzedaży domen i zwiększona ilość sprzedaży domen w cenach XXX i X XXX. Tendencja będzie coraz większa - widać to na rynku USA, DE a także PL - wystarczy zerknąć na cenydomen.pl

 

Zerknąłem na ceny domen z poprzednich miesięcy i lat, sprawdzając jakie sprzedaży były w okresie letnim i niestety spadek widać bardzo wyraźnie, nawet w 2008 roku padały wyższe kwoty za domeny w średniej i wyższej półce.

Czy serwis cendomen.pl jest na tyle obszerny, by na jego podstawie snuć prognozy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, chyba, że to prognozy z fusów "wygląda na to, że...", "wydaje mi się, że...".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, chyba, że to prognozy z fusów "wygląda na to, że...", "wydaje mi się, że...".

 

Racja i dlatego głos w tym wątku będę mógł zabrać dopiero, jak jego tytuł się zmieni na "Twoje prognozy na rok 2017" - wtedy będę miał "przesiane" dane. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dropped zacznie regulować swoje zobowiazania wobec wierzycieli - hahaha to był żart. Padną i w ich miejsce powstanie z trzy inne firmy co spowoduje większa konurencje i nizsze ceny na rynku wtornym

Edited by clever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego AM na 100% padnie? być może AM, jako AM, oficjalnie padnie, ale czy jest to aż tak prawdopodobne? wiem, że spoglądanie na ilość aktualnych aukcji nie jest miarodajne, ale ona uległa wzrostowi w odniesieniu do stagnacji z ostatnich kilku tygodni, na poziomie powyżej 5000 aukcji na AM, do tego dochodzą jakieś sprzedaże i dobre wieści, moje pytanie brzmi, skąd taka pewność, że AM przestanie działać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Październiku 2012 NASK poda informację o obniżeniu ceny odnowienia domeny.pl do 20-30zł.

;-)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się pokuszę :) Mam nadzieję, że nie uznacie mnie za troglodytę ;)

 

Rok 2013

 

Sprzedaż do KK

- mniejsza ilość transakcji niż w 2012 roku,

- niższe kwoty transakcji.

 

Przechwytywanie

- atrakcyjne spady (szczególnie w zakresie końcówki com.pl)

 

Rynek D2D

- porównywalna ilość i wysokość transakcji, co w 2012 roku,

- krystalizacja wielu portfolio w kierunku jakościowym.

 

Wnioski każdy może wyciągnąć sobie sam. Tak, czy inaczej - będzie to trudny rok dla branży, ale na szczęście ostatni taki. Rok 2014 będzie już dużo lepszy :)

 

Pozdrawiam

Edited by K@mil

Share this post


Link to post
Share on other sites

może do tego o czym tu mówimy mógłby ktoś dorzucić garść informacji odnośnie rynku d2d, mianowicie:

 

Aktywność forum di.pl na przestrzeni ostatnich lat: wzrost aktywnych uczestników, ilość nowych tematów, ilość nowych postów

 

Dodatkowo ilość transakcji i łączna kwota wszystkich transakcji na giełdach.

 

Myślę, że zamiast gdybania takie suche fakty mogą bardziej zobrazować dynamikę na przestrzeni lat, bo niczego więcej się nie dowiemy.

 

Co od ogólnych kwestii, mam nadzieję, że NASK nie podniesie cen, chociaż marzę o obniżce cen odnowień.

 

Dla mnie rok 2012 był lepszy od 2011, ucieszył mnie fakt zaangażowania konkurencji w rynek aukcji domen oraz nie najgorsza kondycja AM.

Mam nadzieję, że rok 2013 będzie rokiem ewangelizacji przez inwestorów klientów końcowych,

dzięki czemu w bezpośredni sposób wpłyniemy na wzrost cen i ilość transakcji :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane publicznie dostępne dlatego nikt się nie obrazi ;)

DI ma wystarczającą dynamikę wzrostu żeby społeczność przeżyła i do 2015r. - większy problem to stagnacja w temacie i wbrew pozorom coraz wyższe ceny za ciekawe domeny z rynku wtórnego co zwiększa próg wejścia i niechęć nowych.

postot.png

user1n.png

Gdyby ktoś potrzebował w formie tekstowej:

listopad 2006r. - start di

luty 2007r. - 2k postów/275 user

sierpień 2007r. - 24k postów/870 user

grudzień 2007r. - 45k postów/1336 user ;)

styczeń 2008r. - 50k postów/1500 user

wrzesień 2008r. - 113k postów/2600 user

grudzień 2008r. - 141k postów/3100 user

czerwiec 2009r. - 195k postów/4100 user

grudzień 2009r. - 250k postów/5200 user

sierpień 2010r. - 337k postów/6300 user

grudzień 2010r - 370k postów/7000 user

kwiecień 2011r. - 410k postów/7600 user

grudzień 2011r. - 470k postów/8400 user

grudzień 2012r. - 526k postów/9600 user

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za te wykresy, zastanawia mnie bardzo ścisłe powiązanie wzrostu postów i użytkowników, czy to przypadek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za te wykresy, zastanawia mnie bardzo ścisłe powiązanie wzrostu postów i użytkowników, czy to przypadek?

 

Czemu miałoby to dziwić? Uśredniając, to wychodzi na to, że każdego roku user pisze 50 kilka postów. I to nie zmienia się od lat. Dziwne byłoby dla mnie, gdyby wzrostowi ilości użytkowników nie towarzyszył proporcjonalny wzrost ilości postów... A tak, przynajmniej z uśrednionej statystyki wynika, że forum od kilku lat rośnie (w tym znaczeniu, że nie generuje biernych użytkowników, ale każdy coś wnosi od siebie...).

 

Źle odczytałem tzn. w ten sposób, że każdego roku pisze się xxx k postów, a tak nie jest, bo chodzi o przyrost :wacko: Sorry.

Edited by K@mil
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem:

W Polsce w 2013 roku sytuacja będzie nieciekawa, zwiększy się bezrobocie, więc wzrośnie zapotrzebowanie na portale pracy = domeny z tej branży będą lepiej schodziły. Zwiększy się deficyt i dziura w budżecie. Małe i średnie firmy będą ledwo wiązały koniec z końcem, duże nie lepiej. Sprzedaż domen sięgnie dna. Budowlanka poleci w czarną otchłań, więc i domeny z tej branży stracą na wartości.

Rzesza bezrobotnych będzie się nudziła w domu, zwiększy się czas spędzany online i wzrost ruchu odnotują branże rozrywkowe.

To będzie dobry rok na zakup domen na rynku D2D. Być może pojawią się ciekawe okazje. Kto będzie miał gotówkę (a przy słabej sprzedaży o nią będzie trudno), ten wzbogaci swoje portfolio o ciekawe okazy.

Edited by ArturZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • Odświeżam temat. Koniec aukcji dziś i jutro. Obie aukcje konczą się o godzinie 22:00
    • Dziś koniec https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605852/
    • Jutro zakończenie aukcji
    • Guliwer.pl   100 pln netto poprzez AM   OFERTA WAZNA DO 7 DNI   kontakt w watku lup PM
    • vsport.pl   Zdominuj rynek sportowy z vsport.pl !   Teraz masz szansę przekształcić swoją pasję w dochodowy biznes dzięki domenie vsport.pl. Ta wyjątkowa i zapadająca w pamięć domena otwiera przed Tobą nowe możliwości na rynku sportowym w Polsce.   Jakie korzyści możesz mieć z posiadania domeny vsport.pl ?   1. Wyjątkowa i łatwa do zapamiętania: Domena vsport.pl to nie tylko pusty adres internetowy. To "pierwszy krok" do wybicia się na tle konkurencji, przyciągając uwagę klientów, partnerów biznesowych oraz inwestorów.   2. Zaufanie klientów: Profesjonalna domena, która jest ikoną sportu, buduje zaufanie klientów i wzmacnia wizerunek Twojej marki jako lidera w branży.   3. Szerokie pole możliwości: Niezależnie od tego, czy chcesz prowadzić sklep sportowy online, organizować wydarzenia sportowe czy być vlogerem, blogerem z pasją do sportu, domena vsport.pl jest idealnym fundamentem dla Twojego sukcesu.   Nie przegap wyjątkowej okazji! Rynek sportowy w Polsce czeka na lidera Twojej niszy, który będzie inspirował, angażował i dostarczał najwyższej jakości produkty i usługi. Domena vsport.pl to Twój mistrzowski klucz do sukcesu w tej pasjonującej podróży.
    • postrzelamy.pl postrzelajmy.pl   Zapraszam do zakupu i składania ofert: postrzelamy.pl postrzelajmy.pl  
    • thetimes.pl   Sprzedam domenę thetimes.pl za pośrednictwem giełdy AfterMarket. Okazyjna cena. Zapraszam!
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,181
    • Most Online
      902

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×