Jump to content
Luke

Onet sprzedany za miliard PLN

Recommended Posts

Dalsza część marszu Axel'a? Niech cały Kraków wykupi. Przy okazji obłowi się jeszcze Interią.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interię ma koncern Bauer póki co.

 

Jednak ruch ten bardzo mi sie nie podoba, gdyż wszelkie wydawnictwa Ringier Axel Springer na polskim rynku to tandeta i nakręcanie faktów. Oni nie chcą informowac o faktach, oni chcą je kreować.

 

 

PS Czyli rozumiem, że niedługo zmieni się whoois "paru" fajnych domen? :)

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS Czyli rozumiem, że niedługo zmieni się whoois "paru" fajnych domen? :)

 

Prawdopodobnie nie ;) [podobnie, jak do tej pory Abonentem nie było ITI/TVN, tylko Grupa Onet]

acz nic nie jest na 100% pewne przy tego typu sprzedażach ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie: Co TVN zamierza z taka gotówka zrobić, bo raczej na koncie trzymać jej nie bedą?

Nie masz innych zmartwień, Artur ? :)

 

Proponuję zacytować istotne informacje:

Ringier Axel Springer przejmuje kontrolę nad Onetem. Największy polski portal wyceniono na 1 mld 275 mln złotych. W wyniku transakcji TVN otrzyma 956 mln w gotówce.

 

- Z punktu widzenia sprzedającego cena za Onet jest bardzo wysoka - konstatuje Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities - to 13-krotność EBITDA

Trzynastokrotność to sporo, szczególnie że wyniki Onetu w pierwszym kwartale 2012 roku są gorsze, niż rok wcześniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie: Co TVN zamierza z taka gotówka zrobić, bo raczej na koncie trzymać jej nie bedą?

Zainwestuje w tradycyjną telewizję i VOD... Legia Warszawa i Multikino też są pod młotek więc kto się wzbogacił na domenach ;) niech śmiało uderza bo są to atrakcyjne inwestycje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zainwestuje w tradycyjną telewizję i VOD...

polsat wprowadza tv mobilną, wię oni nie mogą byc w tyle, mysle ze na to potrzebny im kapitał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie: Co TVN zamierza z taka gotówka zrobić, bo raczej na koncie trzymać jej nie bedą?

 

Splaci czesc zadluzenia...

 

 

polsat wprowadza tv mobilną, wię oni nie mogą byc w tyle, mysle ze na to potrzebny im kapitał

 

Oni nic juz nie zrobia, bo sa wlasnoscia grupy Canal+, a ta ma w nosie NTC i skupia sie na satelicie i kablowkach. Z reszta, Canal+ przejmujac/laczac sie z TVN, ma swoj udzial w NTC w postaci wlasnie TVN, TVN7, TTV i chyba TV 6. Juz pokazali Solorzowi srodkowy palec, bo nie dali innych swoich programow (TVN24, Meteo, Style i Turbo) do mobilnej, a bez "tefauenow" ten projekt ma marne szanse przy takiej cenie :)

Edited by empireus
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Splaci czesc zadluzenia...

 

Jak zawsze trafiasz w sedno - http://www.pb.pl/251...zech-kwartalach

 

Ja myślę, że te pieniądze (co zostaną po spłacie długów w sumie) pójdą na budowanie platformy cyfrowej, którą TVN będzie budował z Canal+ (telewizja n będzie łączyła się z Cyfra+). Tyle, że na to jeszcze zgodę musi wyrazić UOKiK (np. w sprawie połączenia Empiku z Merlinem się nie zgodził).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zawsze trafiasz w sedno - http://www.pb.pl/251...zech-kwartalach

 

Ja myślę, że te pieniądze pójdą na budowanie platformy cyfrowej, którą TVN będzie budował z Canal+ (telewizja n będzie łączyła się z Cyfra+). Tyle, że na to jeszcze zgodę musi wyrazić UOKiK (np. w sprawie połączenia Empiku z Merlinem się nie zgodził).

 

Oni (ITI) takie straty mieli rok w rok, wlasnie przez n-ke. A UOKiK zgodzi sie, bo przeciez nawet po polaczeniu C+N nie bedzie najwieksza platforma, bo najwieksza (pod wzgledem abonentow, bo najbardziej dochodowa jest i tak sama C+ nawet bez n-ki) jest Cyfrowy Polsat. Do tego depcze im po pietach TP ze swoja platforma (acz ta to kalka n-ki). No i jeszcze wspomniana NTC, ktora juz narobila zamieszania u operatorow, co widac chociazby po obecnych promocjach :)

 

W sumie, jak doszlo do tej fuzji, to trudno bylo sie polapac kto co tam wnosi. Wydzielili TVN, n-ke i onet (i chyba multikino i Legie, ale nie chce mi sie szukac) z ITI, potem wniesli to barterem do C+, przy okazji robiac zaleznosci miedzy tymi spolkami. Niby doszlo do polaczenia, aczkolwiek wyszlo na to, ze karty i tak beda rozdawac Francuzi. Na dodatek, jest zapis w umowie, ze po ilus tam latach obecni udzialowcy TVN/n maja prawo sprzedazy akcji C+, zatem za te kilka lat Francuzi moga byc jedynymi wlascicielami. Juz z reszta widac wspolprace miedzy platformami. Niby przez najblizsze 2-3 lata maja ze soba konkurowac, jednakze coraz bardziej odczuwalne sa rzady i logika zarzadzania francuzow w n-ce.

 

Ciekawe jest to, ze jestesmy jednym z nielicznych krajow w Europie, a nawet na swiecie, gdzie mamy tyle platform cyfrowych. W DE jest jedna, to samo w UK, w IT, ES etc :)

 

Swoja droga, onet juz nigdy nie bedzie taki, jak za czasow Optimusa... :( A po tym przejeciu to juz w ogole bedzie jeden wielki niemiecki "szajs".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwota 969 mln zł, która trafi na konto Grupy TVN po sprzedaży Onetu, pójdzie na spłatę gigantycznego długu wynoszącego netto 2,65 mld zł.

 

dlatego tak chwalą władzę, przy takim długu boją się o byt,

 

w artykule pokazana jest też wycena Agory na 500 mln zł, a jeszcze w 2008 kupili za 120 mln zł Tradera, promowanie socjalizmu wychodzi więc im bokiem, tak samo jak i dla tvn,

 

Agora spada do poziomu TVN

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak to ładnie zabrzmiało w oficjalnej wypowiedzi :)

pozyskane środki „stanowić będą istotny element poprawy struktury bilansu w efekcie planowanego zmniejszenia długu spółki”

I dodatkowo warta odnotowania uwaga.

Sprzedaż Onetu to element porządkowania grupy przez Canal+, który wprawdzie jeszcze formalnie nie ma kontroli nad TVN, jednak stanie się to lada moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwota 969 mln zł, która trafi na konto Grupy TVN po sprzedaży Onetu, pójdzie na spłatę gigantycznego długu wynoszącego netto 2,65 mld zł.

 

dlatego tak chwalą władzę, przy takim długu boją się o byt,

 

w artykule pokazana jest też wycena Agory na 500 mln zł, a jeszcze w 2008 kupili za 120 mln zł Tradera, promowanie socjalizmu wychodzi więc im bokiem, tak samo jak i dla tvn,

 

Agora spada do poziomu TVN

Przy skonsolidowanych aktywach na poziomie 5,2 mld zł ten dług tak strasznie nie wygląda, choć i super dobrze też nie,

 

Co ma Państwo do finansów TVN? NBP nie wspiera prywaciarzy, a prywatne banki nie są społecznikami, tymbardziej w obecnych czasach.

Poza tym takie marki nie upadają, a co najwyżej mogą zostać przejęte przez bogatszego. A co doświadczają media prawicowe, na prawicowych poglądach ciężko zarobić, więc nikt z tych rejonów się TVN'em nie zainteresuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A ja głupi pomyślałem, że coś porządnego z tych pieniędzy będzie. No kurcze nie pojmuję jak można narobić tyle długów i to przecież w dobrej, zarabiającej branży - gdy ma się tam jakiś duży kawałek rynku. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja głupi pomyślałem, że coś porządnego z tych pieniędzy będzie. No kurcze nie pojmuję jak można narobić tyle długów i to przecież w dobrej, zarabiającej branży - gdy ma się tam jakiś duży kawałek rynku. ;)

Thomaso, większość firm korzysta z możliwości kredytowych ile się da. A ten dług nie powstał z bieżącej działalności , ale został zaciągnięty właśnie na rozwój telewizji, czy też zakupy(przejęcia). Na bierzącej działalności grupa TVN notuje zysk, choć w ostatnich latach coraz mniejszy.

Edited by horacy11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thomaso, większość firm korzysta z możliwości kredytowych ile się da. A ten dług nie powstał z bieżącej działalności , ale został zaciągnięty właśnie na rozwój telewizji, czy też zakupy(przejęcia). Na bierzącej działalności grupa TVN notuje zysk, choć w ostatnich latach coraz mniejszy.

 

Tak trochę poszperałem i wyszło mi, że tu o coś innego chodzi niż o zwykły kredyt albo linię kredytową, bo takie to można spłacać latami albo negocjować w kółko z bankami, takie kredyty (a szczególnie linie kredytowe) to ma ogromna większość firm.

 

Ale za to grupa ITI (właściciel TVN) wzięła raczej dziwną pożyczkę:

 

W listopadzie 2007 grupa ITI zawarła umowę dotyczącą udzielenia pożyczki o wartości 320 milionów euro z konsorcjum składającym się z kilku banków, których nazw nie ujawniono. Jest to pożyczka terminowa, która musi być spłacona w całości jednorazową spłatą po upływie pięciu lat i która jest zabezpieczona zastawem ustanowionym na 52% akcji TVN.

 

http://www.wirtualne...agencji-reuters

 

Na logikę jeśli ITI zastawiła 52% akcji TVN w bankach i w 2012 roku czyli tym (po 5 latach od 2007) nie spłaciliby tego to banki mogłyby przejąć te 52% zastawionych akcji TVN zamiast długu. Nie wiem jak to działa w przypadku akcji, ale tak przeważnie działa w przypadku kredytów branych pod zastaw.

 

To chyba bardziej jest ten przysłowiowy "nóż na gardle" niż zwykła spłata długów. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co ma Państwo do finansów TVN?

koncesje wydaje, reguluje rynek, podatki nakłada, decyduje o działaniu konkurencji i emisji reklam - tvp, i pewnie dużo więcej, nawet to, że ma wpływ na cenę długu, bo pożycza pieniądze na rynku, itd.

 

Przy skonsolidowanych aktywach na poziomie 5,2 mld zł

a konkretnie jakich, link ?

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

koncesje wydaje, reguluje rynek, podatki nakłada, decyduje o działaniu konkurencji i emisji reklam - tvp, i pewnie dużo więcej, nawet to, że ma wpływ na cenę długu, bo pożycza pieniądze na rynku, itd.

Nie powiesz mi że NBP zmienia stopy, lub zmniejsza poziom rezerw obozwiazkowych by pomóc TVN'owi? :)

a wszystkie podmioty działające na rynku dotyczą te same regulację, jeśli uważasz że któraś z nich jest pisana pod TVN, proszę wymień.

Prawdą jest że telewizją prywatnym na ręke jest zakaz reklam w tvp w czasie trwania programów, ale był on ustalany z troską o widzów, a nie prywaciarzy.

 

 

a konkretnie jakich, link ?

http://www.bankier.p...ort-roczny.html

 

dokładnie to 5 111 958 tyś zł,

na tej samej stronie możesz sobie wyklikać Q1 z 2012, ale pod tym względem wynik się dużo nei zmienił.

Edited by horacy11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie powiesz mi że NBP zmienia stopy, lub zmniejsza poziom rezerw

 

http://www.bankier.p...ort-roczny.html

dokładnie to 5 111 958 tyś zł,

 

- o NBP to sam tworzysz teorie i sam je komentujesz, typowa dezinformacja

- o aktywa, było pytanie - konkretnie jakie, skoro komentowałeś, że dług to nic strasznego, bo szybciej to tvn ma nóż na gardle, skoro brali takie pożyczki,

 

Na bierzącej działalności

 

i lepiej weź się za ortografię, a nie komentowanie, bo błędy wrzucasz cały czas, nie da się tego czytać

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×