Jump to content
korneliusz.com

Domeniarz gorszy niż niewolnik

Recommended Posts

Może na dzisiejszy dzień języka polskiego dobrze byłoby rozesłać jakiś artykuł o IDN-ach :).

 

o super pomysł!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korneliusz,

na dłuższą metę pewnie i bez składek ani rusz. Jednak, czy gdyby one dzisiaj zaistniały w PSID to reakcja na przykładowe działanie pazernych łap wobec polska.pl byłaby szybsza? I w ogóle byłaby zależna od składek członkowskich?

 

Zgadzam się tutaj z Patrycją. Kolejność na samym początku wg mnie nie taka być powinna.

Najpierw wypadałoby pokazać, że taki twór jest w stanie odpowiedzieć szybką reakcją na akcję. I to dosłownie i zwyczajnie odpowiedzieć. Tylko odpowiedzieć. Tylko zaistnieć. Tylko zaznaczyć swoją obecnosć w przestrzeni publicznej. Zaznaczyło?

 

Nie. Takiego publicznego pokazowego przykładu na "uzasadnienie istnienia stowarzyszenia" jeszcze nie było, [Choć nie przeczę były próby, a poniekąd sam w jakimś stopniu o te próby "zahaczyłem"] a istniały ku temu wyborne okazje.

Później, kiedy środowisko zobaczy, że jest sens wchodzić to jestem przkonany, wejdzie. I będzie płaciło składki.

 

Ponadto, zamiast formuły "związkowej" [związku zawodowego] widziałbym takowe stowarzyszenie podobne "cechowi" a raczej jako samorząd zawodowy/izba zawodowa [choć to oczywiście nie jest zawód zaufania publicznego - tutaj tylko jako przykład koncepcji, idei działania].

 

Edit: rozumiem, że istnieją/istniały obiektywne trudności organizacyjne ale generalna moja myśl jest taka, że wpierw takie stowarzyszenie pokazuje swoją siłę a później ta okazana siła przyciąga członków. Staje się nomen ome siłą przyciągania. Potencjalni członkowie przyjdą i będą płacić ale muszą zobaczyć moc.

Stowarzyszenie jest zarejestrowane, ale żeby była siła, to musimy się zjednoczyć. Historia Polski pokazuje, że zawsze mieliśmy z tym problem.

 

http://zuziagorska.natemat.pl/51567,moj-sukces

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

W kwestii obniżki cen przedłużeń, może w ramach "kompromisu" zasugerować NASK, aby niejako testowo wprowadził niższe ceny np. na okres 12-18 miesięcy i wtedy można byłoby już bez symulacji i szacowań, a na podstawie faktów przekonać się, czy taki ruch ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie dynamiki wzrostu rejestru, wskaźnika przedłużeń i przykładowo (mimo wszystko) wzrost dochodów NASK, czy też skutki są zupełnie odwrotne.

W przypadku domen globalnych zdarzało się bowiem, że ceny najpierw były obniżane, później znowu rosły, a zdaje się, że wszystkie dotychczasowe rozmowy na ten temat prowadzone były w kierunku obniżenia cen "na zawsze"... może właśnie tego boi się NASK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

co z tego, że Nask obniży ceny skoro nie zrobią tego główni gracze na rynku czyli Netart i Home (mają prawie 40% rynku)? Przy ostatniej obniżce, ceny u nich pozostały bez zmian.

Pewnie dlatego boją się obniżać. W ten sposób dadzą zarobić im jeszcze więcej :)

 

Dodatkowo wg raportu Q4 2012

 

69% klientów rejestru było Abonentem jednej nazwy, a 14% dwóch nazw domeny .pl.

1% klientów to Abonenci 20 i więcej nazw domeny .pl, w tym aż 80 dysponuje ponad 1 tys.

a trzech Abonentów posiada nawet powyżej 10 tys.nazw domeny .pl.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trzech posiada powyżej 10 000 .pl?

Delirium to jeden - http://www.aftermarket.pl/marketsearch.php?seller=055b5a1c2d327de43a1fc679472dbaff ale kim jest reszta ;)

Mały OT.

musisz szukać domen .pl czyli http://bit.ly/ZtJ4Ek + funkcjonalne.

 

Co do meritum, to dodam jeszcze, że pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie podwyżek ;) (bo ceny odnowień .net, .com czy .org chyba nie dawno trochę podskoczyły ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

co z tego, że Nask obniży ceny skoro nie zrobią tego główni gracze na rynku czyli Netart i Home (mają prawie 40% rynku)? Przy ostatniej obniżce, ceny u nich pozostały bez zmian.

 

To, że pozostali rejestratorzy obniżą ceny :) (jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej obniżki), a bardziej świadomi klienci pod wpływem tak znaczącej różnicy w cenach zaczną migrować do innych rejestratorów. Odpływ klientów może skutecznie i w bardzo krótkim czasie zmienić dotychczas "żelazną" politykę cenową głównych graczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnosnie stowarzyszenia i skladek, mozna zrobic to w taki sposob, by skladki byly oplacane przez tych, co chca np. ochrony prawnej, ksiegowej, marketingowej etc Tak jest np. w ZPP, gdzie placi sie miesiecznie 50zl, ale otrzymuje sie pomoc prawna i ma sie glos. Wszystkie pozostale osoby, ktore chcialyby nalezec do stowarzyszenia, ale nie brac czynnego udzialu, oplacalyby skladki na okreslone cele i nie mialyby glosu na zgromadzeniu. Po prostu stowarzyszenie oglaszaloby, ze na jakis lunch z ministrem (czyt. lobbing) potrzeba tyle i tyle. Wowczas dzielono by zakladana kwote na ilosc wszystkich czlonkow i kazdy musialby wplacic w okreslonym czasie.

 

Jednakze zaczynanie tematu od skladek, doprowadzilo juz do ktorejs juz tam proby podejscia do stowarzyszenia...

 

Jako ze stowarzyszenie przyslugiwalo by sie wszystkim, a nie tylko czlonkom, nalezaloby wprowadzic wabik, by w tym stowarzyszeniu byc. Kiedys juz proponowalem certyfikat, albo chociaz wykorzystywanie na swojej stronie logo stowarzyszenia. Dla KK swiadczyloby to, ze ktos taki jest wiarygodny i dziala wg okreslonych norm.

 

Co do obnizki cen odnowien przez NASK, skomlenia nic nie dadza. Bez konkurencji (ktorej nie bedzie), ew silnego lobby mozna jedynie czekac na cud. Obnizka cen domen wcale by nie podniosla kosztow dzialania NASK. Przeciez NASK non profit obsluguje rezerwacje... W dobie, gdzie budzet sie nie domyka i trzeba zbierac na kolejne przekrety, rzadzacy nie odpuszcza, by kura znoszaca zlote jaja niczym fotoradary, miala przynosic mniejsze zyski "przeznaczane na nauke i walke z pedofilami". Zamiast walczyc o nizsze ceny, bardziej sklanialbym sie o glosy, by wydzielic calkowicie obsluge .pl z NASK. Bo to, co obecnie reprezentuje ta organizacja, trudno nawet okreslic, przez co nie wiadomo nawet do kogo sie zglosic i miec pretensje.

 

Nawiazujac jeszcze do kosztow dzialalnosci domeniarza, oprocz wysokich cen odnowien, nie jest tak zle. Domeny mozna wrzucac w koszta, mozna ustalac sobie cene jaka sie chce, nie ma ustawowych ograniczen, rynek jest otwarty a nie regulowany, brak inspekcji i norm itd. Co maja powiedziec np spedytorzy i przewoznicy? Ogladalem kiedys tacho, ktore bylo bialo czerwone, za ktore wlasciciel tej firmy zaplacil ok 60tys zl mandatu (1 dzien, nowo przyjety kierowca, ktory nie wiedzial, ze nie wolno wjezdzac w miasto i poruszac sie w korkach,zatrzymywac sie na czerwonym swietle, ani nie wolno miec biegunki/zapalenia pecherza i zatrzymywac sie za potrzeba). Ceny utrzymania domen tez sa na stalym poziomie, w porownaniu do cen paliw. Zawsze mozna dywersyfikowac przychody. Czesto na szkoleniach dla handlowcow slyszalem glosy, ze coraz nizsze marze, ze internet wykancza stacjonarne punkty, ze mlodzi gniewni sprzedaja ponizej kosztow z brytyjska gwarancja etc Jednakze zdecydoana wiekszosc, na propozycje wspolpracy w dziedzinie uslug stwierdzala, ze ich interesuje tylko sprzedaz i nic ponadto. W domenach zysk mozna uzyskac nie tylko z obrotu domenami, ale tez z ruchu, literowek, serwisow itd itd Naprawde, ten wycinek biznesu nie jest az tak ulomny. Ba! W odroznieniu od wspomnianych przewoznikow, tu biznes mozna przeniesc w dowolny zakątek swiata i nadal dzialac na terytorium RP :) Ostatecznie mozna isc na kurs fryzjerstwa i calkowicie sie przekwalifikowac... ;)

Edited by empireus
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodatkowo wg raportu Q4 2012

 

W rejestrze domeny .pl na 2 402 107 aktywnych nazw przypadało na koniec 2012 roku ponad 865 tys. Abonentów. 69% klientów rejestru było Abonentem jednej nazwy, a 14% dwóch nazw domeny .pl.

Patrząc z innej strony, to te 83% posiadaczy jednej lub dwóch domen .pl ma "tylko" 35% wszystkich zarejestrowanych domen. 65% domen należy do podmiotów, które posiadają 3 lub więcej domen (stanowią 17% wszystkich "abonentów"). Z czego ten 1% co ma 20 i więcej domen dysponuje pewnie 20-30% wszystkich domen. Można też chyba założyć, że osoby, które inwestują w domeny posiadają minimum 10% wszystkich nazw .pl.

 

To, że pozostali rejestratorzy obniżą ceny :) (jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej obniżki), a bardziej świadomi klienci pod wpływem tak znaczącej różnicy w cenach zaczną migrować do innych rejestratorów. Odpływ klientów może skutecznie i w bardzo krótkim czasie zmienić dotychczas "żelazną" politykę cenową głównych graczy.

Problem w tym, że już teraz osoby, które płacą ponad 100 PLN za odnowienie domeny .pl, mogłyby płacić o połowę mniej, ale mimo tego nie zmieniają rejestratora. Większość pewnie nie wie, że można płacić mniej. Poza tym dla kogoś kto ma jedną czy dwie domeny przenoszenie się nie opłaca. Większość osób się na tym nie zna, a przeniesienie domeny od większości rejestratorów wymaga dokumentów, skanów, zgłoszeń itd., przez co cały proces jest czasochłonny, więc również kosztowny.

 

Nie liczyłbym na obniżkę cen domen .pl. Prędzej już widziałbym podwyżkę i moim zdaniem to mogłoby nawet nie być takie złe jak się wydaje. Podwyżka ceny rejestracji do 20 PLN przy zachowaniu obecnej liczby nowych rejestracji dałaby NASKowi ok. 10 mln PLN dodatkowego przychodu. Oczywiście rejestracji byłoby mniej, ale i tak przychód z nowych rejestracji byłby minimum 50% większy niż obecnie - to daje dodatkowe 5 mln PLN. Podwyżka cen rejestracji to mniej promocji za złotówkę i większy wskaźnik odnowień w kolejnych latach, co też powinno być na rękę NASKowi. Gdyby po roku okazało się, że wynik jest satysfakcjonujący, to NASK mógłby się pokusić o obniżkę cen odnowień np. o 10 PLN za .pl. Najlepiej oczywiście, gdyby obniżka cen odnowień została wprowadzona w tym samym czasie co podwyżka cen rejestracji, ale nie sądze, że NASK się na to odważy.

 

Zrobiłem trochę wyliczeń i przy następującym cenniku domen przychody NASK powinny pozostać na tym samym poziomie, co przed zmianą cen. Oczywiście w dłuższym terminie efekt finansowy dla NASK powinien być na plus.

 

Rejestracja na 1 rok

 

.pl 20 PLN

funkcjonalne 15 PLN

regionalne 5 PLN

 

Odnowienie o 1 rok

 

.pl 30 PLN

funkcjonalne 22,50 PLN

regionalne 7,5 PLN

 

Ceny netto. Ceny IDNów mogą się zmienić odpowiednio lub nie zmieniać wcale (ilościowo to margines, a obecne ceny są myślę OK).

 

Poza tym przydałaby się promocja rejestracji domeny .pl na dwa lata w cenie 20 PLN, co znacznie poprawiłoby dynamikę przyrostu (która przypomnę, w 2012 roku spadła do 5,41%).

 

Promocja na przedłużenia też nie byłaby od rzeczy, a dzięki niej mniejsi rejestratorzy mogliby wprowadzić atrakcyjne oferty do swojego cennika. Większym pewnie by na tym nie zależało, ale takie promocje pomogłyby na zwiększenie udziałów w rynku mniejszym rejestratorom.

 

Przykładowo: przedłużenie ważności .pl o 2 lata: 60 PLN zamiast 80 PLN.

 

Pomysły można mnożyć. Jeśli nie będzie zmian, to dynamika przyrostu spadnie do zera, a rejestry domen z innych, mniejszych krajów, zaczną nas wyprzedzać.

 

DD

Edited by DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nask będzie zmuszony na poważnie zastanowić się nad obniżką cen odnowień, kiedy ogólna liczba domen zacznie zmniejszać się lub będzie spadać liczba odnowień, i tak może się zdarzyć. Tak więc dzień kiedy nastąpi obniżka cen odnowień jest jak najbardziej realny, to kwestia czasu.

 

Gdyby domenowo i inne serwisy stale rezerwowały wolne domeny, to liczba nowych rejestracji, jak i ogólna liczba domen w statystykach, mogłaby spaść. W praktyce jest to najbardziej realna forma wpływu na obniżkę cen odnowień. Przy okazji takie rezerwacje korzystnie mogą wpłynąć na sprzedaż domen na rynku wtórnym.

 

Cena odnowień zależna od liczby utrzymywanych domen na danym kontakcie abonenckim byłaby najkorzystniejsza, zwiększyłaby ogólną liczbę domen oraz ich odnowień. To jest także dobry argument marketingowy, by firmy zainteresowały się dodatkowymi domenami oraz rynkiem wtórnym. Rejestratorzy na pewno zaczęliby reklamować niższe ceny zależne od liczby utrzymywanych domen.

 

Ciekawym pomysłem jest także zniżka na odnowienie domen na okres dłuższy niż rok. Na dodatek jest argument, że procent odnowień wtedy wzrośnie. NASK powinien wprowadzić różne zniżki, by rejestratorzy mieli jak najwięcej powodów do reklamowania domen, a nie tylko tanie rejestracje.

 

Jeżeli cena rejestracji domen zostanie podwyższona, to ogólna liczba domen zmniejszy się. Jakikolwiek pomysł na podwyżkę jest zły, gdyż w praktyce skończyłoby się to głównie podwyżką, więc rozsądniej jest nie używać słowa "podwyżka". Grozi to też wzrostem cen na inne usługi.

 

Natomiast cena odnowień nie jest wcale decydująca dla rynku wtórnego, określa jedynie linię oddzielającą, w które domeny warto inwestować, a w które nie, im ceny odnowień są niższe, tym ta linia jest niżej, i na odwrót, tak więc niekoniecznie trzeba być niewolnikiem domen.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że cena zależna od liczby to dobry pomysł. Jak powiedziano na DM2 zadowoliłoby to domainerów, którzy tak naciskają na obniżkę.

Jednak nie da się tego egzekwować. Nie jeden zgodzi się, by zarejestrowano domenę na ID rekomendowane przez rejestratora, by obniżyć cenę. Wiele agencji rejestruje obecnie domeny na siebie, więc sprzeciwów ze strony KK nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesli wy klienci nie wpłyniecie na te firmy to one nie zmienią swojego postepowania i będa was dalej łupić proste. :)

Może podasz receptę, JAK wpłynąć na "te firmy", by one wpłynęły na NASK, by ten zechciał obniżyć ceny odnowień?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sytuacja na rynku domen jest podobna do rynku bankowego. Powiem trochę w uproszczeniu, ale to ułatwi zrozumienie mojego toku myślenia. Obecnie mamy sytuację w której NASK, podobnie jak NBP ustala warunki, na których działają rejestratorzy (tam banki komercyjne), a rejestratorzy ustalają warunki z klientami (ograniczają ich zasady z NASK). Takie rozwiązanie sprzyja konkurencyjności na rynku usług, ale i tak ta konkurencyjność jest ograniczana (do NASK trzeba wpłacać spore zaliczki, a żeby otworzyć bank trzeba mieć S.A.). Z uwagi na te ograniczenia, rejestratorzy (banki) dość swobodnie mogą określać zasady współpracy z klientami. I zasadniczo nie są zainteresowane obniżaniem cen poniżej określonego poziomu. Drobny klient nie ma szans na zmianę czegokolwiek w tym układzie. VIP ma szanse, ale z uwagi na swoją wysoką pozycję może indywidualnie określać zasady współpracy z danym rejestratorem (bankiem), z reguły wywalczy co chce, i nie opłaca mu się stawać w obronie drobnych klientów. Jakakolwiek zmiana tego układu musi wyjść od NASK, który narzuci rejestratorom zmianę cen. Ale też nie jest zbytnio tym zainteresowany, bo dzięki nim zarabia, a nie gryzie się ręki, która Cię karmi.

 

Potencjalnie ta sytuacja mogłaby ulec poprawie, gdyby powstał porządek prawny regulujący branżę, tzn: NASK byłby jedynym rejestratorem i prowadziłby jedyną w Polsce giełdę domen. Powstałby też zawód brokera domen internetowych potwierdzany egzaminem Państwowym (na wzór egzaminów maklerskich). Brokerzy zrzeszaliby się w izbach (na wzór adwokatów czy radców prawnych). Dzięki temu uzyskałoby się prestiż zawodu oraz możliwość zakładania spółek partnerskich. Uregulowanie obrotu domenami pozwoliłoby też na tworzenie czegoś w rodzaju funduszy inwestycyjnych, które inwestowałyby w domeny. Byłoby to coś na wzór GPW i zawodu maklera. Dzięki temu rynek ruszyłby z miejsca, bo pojawiłyby się w nim spore pieniądze, które miałyby fundusze na zakup domen. Wydaje mi się, że taki układ byłby w miarę zdrowy. Możnaby jeszcze pomyśleć nad wydawaniem pozwoleń na rejestrację domeny (na wzór pozwoleń na budowę itd.). Dzięki temu wartość zarejestrowanych domen byłaby wyższa (z uwagi na trudności rejestracyjne), a dodatkowo na tym etapie eliminowałoby się wszystkie przypadki naruszeń jak cybersquatting itp. Byłyby też z tego korzyści, bo po wydaniu pozwolenia na taką rejestrację, nikt nie mógłby się powoływać, że jemu się ta domena należy, więc zyskalibyśmy pewność obrotu.

 

Jeżeli chodzi o obecnych inwestorów, to najwięksi gracze założyliby pewnie swoje fundusze, ewentualnie duże firmy maklerskie, a mniejsi, mogliby kupować udziały, tak jak to się odbywa obecnie z funduszami inwestycyjnymi.

 

Ale niestety to tylko marzenia póki co, bo NASK tym nie będzie zainteresowany, bo miałby więcej pracy, obecni rejestratorzy też nie, bo musieliby się przekwalifikować w biura maklerskie/brokerskie/fundusze inwestycyjne, pewnie też sporo kasy na początku by stracili. W sumie drobni inwestorzy liczący na złoty strzał też pewnie nie, bo już nie dałoby się robić takich kombinacji z cenami jak teraz.

 

Dałoby radę to wprowadzić, ale środowisko musiałby się jednoznacznie wypowiedzieć, np poprzez stowarzyszenie, oraz trzebaby zapewnić wspracie finansowe na lobbowanie takiego rozwiązania, bo niejedna kolacja musiałaby być zjedzona z naszymi parlamentarzystami, żeby przekonać ich że coś trzeba zrobić, a później zrobić to po naszemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potencjalnie ta sytuacja mogłaby ulec poprawie, gdyby powstał porządek prawny regulujący branżę, tzn: NASK byłby jedynym rejestratorem i prowadziłby jedyną w Polsce giełdę domen. Powstałby też zawód brokera domen internetowych potwierdzany egzaminem Państwowym (na wzór egzaminów maklerskich). Brokerzy zrzeszaliby się w izbach (na wzór adwokatów czy radców prawnych). Dzięki temu uzyskałoby się prestiż zawodu oraz możliwość zakładania spółek partnerskich. Uregulowanie obrotu domenami pozwoliłoby też na tworzenie czegoś w rodzaju funduszy inwestycyjnych, które inwestowałyby w domeny. Byłoby to coś na wzór GPW i zawodu maklera. Dzięki temu rynek ruszyłby z miejsca, bo pojawiłyby się w nim spore pieniądze, które miałyby fundusze na zakup domen. Wydaje mi się, że taki układ byłby w miarę zdrowy. Możnaby jeszcze pomyśleć nad wydawaniem pozwoleń na rejestrację domeny (na wzór pozwoleń na budowę itd.). Dzięki temu wartość zarejestrowanych domen byłaby wyższa (z uwagi na trudności rejestracyjne), a dodatkowo na tym etapie eliminowałoby się wszystkie przypadki naruszeń jak cybersquatting itp. Byłyby też z tego korzyści, bo po wydaniu pozwolenia na taką rejestrację, nikt nie mógłby się powoływać, że jemu się ta domena należy, więc zyskalibyśmy pewność obrotu.

 

Jeżeli chodzi o obecnych inwestorów, to najwięksi gracze założyliby pewnie swoje fundusze, ewentualnie duże firmy maklerskie, a mniejsi, mogliby kupować udziały, tak jak to się odbywa obecnie z funduszami inwestycyjnymi.

 

Ale niestety to tylko marzenia póki co, bo NASK tym nie będzie zainteresowany, bo miałby więcej pracy, obecni rejestratorzy też nie, bo musieliby się przekwalifikować w biura maklerskie/brokerskie/fundusze inwestycyjne, pewnie też sporo kasy na początku by stracili. W sumie drobni inwestorzy liczący na złoty strzał też pewnie nie, bo już nie dałoby się robić takich kombinacji z cenami jak teraz.

 

Dałoby radę to wprowadzić, ale środowisko musiałby się jednoznacznie wypowiedzieć, np poprzez stowarzyszenie, oraz trzebaby zapewnić wspracie finansowe na lobbowanie takiego rozwiązania, bo niejedna kolacja musiałaby być zjedzona z naszymi parlamentarzystami, żeby przekonać ich że coś trzeba zrobić, a później zrobić to po naszemu.

Fajny pomysł, ale mam prośbę, pod żadnym pozorem nie opowiadaj o tym nikomu z NASK, ani żadnemu politykowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sytuacja na rynku domen jest podobna do rynku bankowego. Powiem trochę w uproszczeniu, ale to ułatwi zrozumienie mojego toku myślenia. Obecnie mamy sytuację w której NASK, podobnie jak NBP ustala warunki, na których działają rejestratorzy (tam banki komercyjne), a rejestratorzy ustalają warunki z klientami (ograniczają ich zasady z NASK). Takie rozwiązanie sprzyja konkurencyjności na rynku usług, ale i tak ta konkurencyjność jest ograniczana (do NASK trzeba wpłacać spore zaliczki, a żeby otworzyć bank trzeba mieć S.A.). Z uwagi na te ograniczenia, rejestratorzy (banki) dość swobodnie mogą określać zasady współpracy z klientami. I zasadniczo nie są zainteresowane obniżaniem cen poniżej określonego poziomu. Drobny klient nie ma szans na zmianę czegokolwiek w tym układzie. VIP ma szanse, ale z uwagi na swoją wysoką pozycję może indywidualnie określać zasady współpracy z danym rejestratorem (bankiem), z reguły wywalczy co chce, i nie opłaca mu się stawać w obronie drobnych klientów. Jakakolwiek zmiana tego układu musi wyjść od NASK, który narzuci rejestratorom zmianę cen. Ale też nie jest zbytnio tym zainteresowany, bo dzięki nim zarabia, a nie gryzie się ręki, która Cię karmi.

...

Bardzo fajny pomysł, z jednym ale. O ile na przykładowy NBP wpływ mają nie tylko banki, ale cała gospodarka (np. obniżki stóp procentowych itp) na czele z ekonomistami, prezesami, premierami itd o tyle NASK hasa sobie swawolnie i nikt na niego żadnych nacisków nie wywiera. Nawet ministerstwo szkolnictwa wyższego, pod które podlega NASK (aczkolwiek powinien bardziej podlegać pod UKE, choćby z tej przyczyny, że jest operatorem telekomunikacyjnym i domeny to bardziej technologia, a nie edukacja, ew pod min. gospodarki lub finansów ;-) ) nie ma dużego wpływu na to, co się w tej instytucji wyrabia.

 

Giełda organizowana przez NASK? Tak, pod warunkiem, że ceny byłyby rynkowe, a niestety już na przykładzie cen domen mamy dowód, że ceny są z czapy wzięte... NASK jest nastawiony tylko i wyłącznie na zysk, nie oglądając się na inne czynniki ekonomiczno-społeczno-gospodarcze. Totez należałoby najpierw wyłączyć obsługę domen do nowego tworu, a dopiero później zastanowić się co dalej, bo na razie, NASK to taki miszmasz wszystkiego i nie wiadomo gdzie i do kogo uderzać w razie pretensji...

Edited by empireus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • Jutro godzina 20:00 koniec aukcji.   https://0-0.pl/ 
    • wycenamajatku.pl   WycenaMajatku.pl 500 zł    
    • L-4.PL   Sell: https://www.aftermarket.pl/domena/l-4.pl/
    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,181
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×