Jump to content
Liwiusz

Nacjonalicazja oszczędności na Cyprze

Recommended Posts

Jak wiadomo, banki cypryjskie znacjonalizowały 6-10% znajdujących się na ich kontach bankowych pieniędzy.

 

Czy wpłynie to na działalność naszych rodzimych cypryjskich rejestratorów, a w szczególności na wszelkie środki, które nasi domainerzy u nich mają?

Edited by Liwiusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy wpłynie to na działalność naszych rodzimych cypryjskich rejestratorów, a w szczególności na wszelkie środki, które nasi domainerzy u nich mają?

 

A ilu ich jest? Przecież wiadomo, że chodzi o Aftermarket.pl.

 

http://www.polskatimes.pl/artykul/784584,cypr-panika-po-decyzji-o-opodatkowaniu-kont-bankowych,id,t.html

 

Tysiące Cypryjczyków pobiegły w sobotę rano do banków na wieść o porozumieniu zawartym w Brukseli, na podstawie którego wszystkie depozyty znajdujące się na wyspie zostały obłożone jednorazową opłatą w wysokości od 6,75 do 9,9 proc.

 

Jeśli mam być szczery to jest to bardzo dziwna decyzja, żaden kraj jeszcze się nie odważył czegoś takiego zrobić. Niedługo lepiej będzie trzymać pieniądze w skarpecie czy w skrzynce zakopanej gdzieś w ogródku niż na tych całych kontach bankowych, bo strach, że Rostowskiemu też coś takiego do głowy strzeli, by łatać system emerytalny.

Edited by thomaso
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodatkowo Cypr podniósł podatek dochodowy dla firm z 10 do 12,5%.

 

Moim zdaniem i jedno i drugie jednocześnie (wzrost podatku dochodowego i jednorazowa opłata 9,9% od pieniędzy na koncie, bo to na pewno jest dużo więcej niż 100 tys. euro) mogłoby mieć jakiś wpływ na Aftermarket.pl, ale myślę też, że po ostatnich problemach z PayPal mogą mieć jakieś opracowane metody na takie nieprzewidziane sytuacje.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ja wiem...

 

Ja wciąż czekam na obiecane przed problemami z paypal bonusy dla stałych klientów... , jako rekompensata tych długich problemów związanych z wypłatami z konta ...

 

i co ? i nic z tego. Powiem więcej, zlikwidowane zostały nawet bonusu za przetrzymywanie domen ( które można było przeznaczyć na przechwytywanie domen )

 

A co do tematu, mam nadzieję że większość środków jest przechowywana w innych niż cypryjskich bankach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zagranicznych serwisach można znaleźć informację, że z powodu protestów dziś o 15:00 ma zebrać się parlament cypryjski i zdecydować jeszcze raz (głosując) czy ta opłata od pieniędzy na kontach w ogóle będzie wprowadzona:

 

http://www.reuters.com/article/2013/03/17/us-eurozone-cyprus-idUSBRE92E02220130317

 

Cyprus's parliament will decide on Sunday whether savers must pay a levy on bank deposits under terms for an international bailout to avert bankruptcy - with approval far from certain. Cyprus's parliament was due to convene at 4 p.m. (1400 GMT) in an emergency session to discuss the proposed penalties on deposits: 9.9 percent for those exceeding 100,000 euros and 6.7 percent on anything below that.

 

Ta opłata jednak jeszcze nie została pobrana, a ma to się stać dopiero we wtorek po otwarciu banków (na razie pieniądze są tylko zablokowane na kontach i mogą być jeszcze w całości zwrócone, wstrzymane są też wszystkie przelewy) i parlament cypryjski jeśli dziś zagłosuje przeciwko tej opłacie to pieniądze będą odblokowane na kontach i nie będą w ogóle pobrane od posiadaczy kont na Cyprze.

 

Czyli jest jednak za wcześnie by się zastanawiać czy może to mieć jakikolwiek wpływ na AM skoro może nie mieć żadnego.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem prawie przekonany, że sytuacja ta dotyczy wyłącznie obywateli Cypru, o czym świadczy ten cytat:

"Dlaczego zabierają nam, a nie tym wszystkim bogatym Rosjanom, o których tyle się ostatnio mówi?". Przypomnę, że to właśnie na Cyprze jest zarejestrowana spółka, która utrzymuje kontrolę nad całym polsatem. Wyobrażacie sobie naszego towarzysza zyga, któremu zabierają 10%? Szczerze w to wątpię.

 

Ogólnie jest to bardzo dobra informacja, UE się zaczyna rozpadać. Czekam z niecierpliwością aż w Polsce coś takiego wymyślą - może ludzie w końcu by przejrzeli na oczy i wyszli na ulice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nacjonalizacja = skok na kasę białej mafii, w białych kołnierzykach, w białych rękawiczkach, w biały dzień.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Nie wierzę że dotknie to przedsiębiorstw które są tylko zarejestrowane na Cyprze - gdyby tak się stało, pokusiłbym się o stwierdzenie "najgłupszy parlament na świecie".

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawie żadna z zarejestrowanych na Cyprze firm nie posiada środków pieniężnych w tamtejszych bankach. Mam nadzieję, że dropped również :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Prawie żadna z zarejestrowanych na Cyprze firm nie posiada środków pieniężnych w tamtejszych bankach. Mam nadzieję, że dropped również :)

 

Źródło?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem prawie przekonany, że sytuacja ta dotyczy wyłącznie obywateli Cypru, o czym świadczy ten cytat:

"Dlaczego zabierają nam, a nie tym wszystkim bogatym Rosjanom, o których tyle się ostatnio mówi?". Przypomnę, że to właśnie na Cyprze jest zarejestrowana spółka, która utrzymuje kontrolę nad całym polsatem. Wyobrażacie sobie naszego towarzysza zyga, któremu zabierają 10%? Szczerze w to wątpię.

 

Niestety, ale jest inaczej. "Głos Rosji" pisze, że Rosjanie jednak też zapłacą:

http://polish.ruvr.ru/2013_03_17/Rosyjskie-pieniadze-opuszcza-Cypr

 

Rosyjskie firmy i banki mogą masowo opuścić jurysdykcję Cypru. Jest to związane z decyzją o nałożeniu podatku na lokaty w cypryjskich bankach i podniesieniu podatku dochodowego w zamian za szybką pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej.

 

„Ta decyzja państw strefy euro wpłynie na rosyjskie firmy, które rozpoczną poszukiwania innych, zbliżonych pod względem zakresu usług, „rajów podatkowych”. Najbardziej obiecujące z nich jest Belize” – powiedział współprzewodniczący stowarzyszenia biznesowego „Biznesowa Rosja”, Anton Daniłow-Daniljan.

 

Kwota lokat Rosjan w cypryjskich bankach wynosi 18,3 miliarda dolarów. Mogą oni stracić około 2 miliardy dolarów.

 

Czyli widać, że nie decyduje narodowość, pieniądze w banku na terytorium Cypru to można złupić posiadacza, bez względu na narodowość (czyli jeśli Solorz-Żak ma pieniądze na cypryjskich kontach to też go obciążą i nic z tym nie zrobi).

 

Ogólnie jest to bardzo dobra informacja, UE się zaczyna rozpadać. Czekam z niecierpliwością aż w Polsce coś takiego wymyślą - może ludzie w końcu by przejrzeli na oczy i wyszli na ulice.

 

Myślę, że wcześniej niż UE może rozsypać się system bankowy, bo niezależnie czy parlament cypryjski to zatwierdzi czy nie - moim zdaniem nie będzie to miało żadnego znaczenia.

 

Głosowanie w parlamencie cypryjskim jest przesunięte z dziś na jutro:

http://wyborcza.biz/Waluty/1,111132,13574573,Cypr_zamrozil_pieniadze_na_lokatach__Obywatele_oburzeni_.html

ale to chyba wiele nie zmieni. Do ludzi już niestety poszedł sygnał, że rząd jakiegokolwiek państwa UE na spółkę z bankierami i Unią Europejską coś takiego w ogóle może zrobić (a wcześniej to było niewyobrażalne, bo wydawało się, że nikt nie może ruszyć prywatnych pieniędzy na kontach, szczególnie, że wszystkie lokaty są najczęściej w 100% gwarantowane przez bank). Jeśli to zapoczątkuje jakąś panikę i ludzie masowo zaczną wyciągać pieniądze z banków, bo przestaną im ufać i inwestować te pieniądze w jakieś aktywa bardziej namacalne np. złoto czy nieruchomości, trzymać "w skarpecie" czy jak pisali w tym artykule powyżej najbogatsi będą "przeprowadzać się do Belize" czyli całkiem poza jurysdykcję UE to banki przecież tyle pieniędzy nie mają ile ludzie wpłacili, bo pożyczyły dużą część ludziom i wtedy jakaś część banków przy masowych wypłatach i transferach się może wywrócić. I może to niekoniecznie mieć miejsce tylko na Cyprze, ale i w innych bankrutujących krajach Unii Europejskiej (np. Grecja czy Portugalia), ciężko powiedzieć.

 

Prawie żadna z zarejestrowanych na Cyprze firm nie posiada środków pieniężnych w tamtejszych bankach. Mam nadzieję, że dropped również :)

 

Jeśli jest to prawda to jest to dobra wiadomość. :) W każdym razie wpłaty / wypłaty do / z AM są zawsze robione na polskie konto BPH, też to zauważyłem i bardzo możliwe, że większa część operacji jest przeprowadzana właśnie na tym koncie, które jest na szczęście nie do ruszenia przez cypryjski gang bankierów banksterów okradający posiadaczy kont.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyzby kryzysowa narada u Solorza-Żaka, zrządu O2 i Chomikuj.pl? :D

Pewnie tak, bo wyszło to teraz dziwnie.

Podatek dochodowy w Polsce to 19% (jak ktoś się zdecyduje na liniowy czyli duże firmy). A jeśli rząd cypryjski teraz złupi firmy na 12,5% czyli podwyższony podatek dochodowy + dodatkowo złupi im zawartość kont cypryjskich na 9,9% to jest o wiele więcej i całą "optymalizację podatkową" robioną przez "przeprowadzkę" na Cypr szlag trafia. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oby tak dalej! :) Już w EU coraz bardziej nacisk kładzie się na obrót bezgotówkowy. Zamiast się rozwijać, społeczeństwo w EU cofnie się do epoki, gdzie będziemy rozliczać się nie za pomocą waluty, ale wymianą barterową ;) "ja cie ostrzygę, a ty mi przynieś worek ziemniaków" :D A co do AM, to wątpie, by trzymali tam (o ile w ogóle) jakieś większe zasoby gotówki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oby tak dalej! :) Już w EU coraz bardziej nacisk kładzie się na obrót bezgotówkowy. Zamiast się rozwijać, społeczeństwo w EU cofnie się do epoki, gdzie będziemy rozliczać się nie za pomocą waluty, ale wymianą barterową ;) "ja cie ostrzygę, a ty mi przynieś worek ziemniaków" :D

No właśnie - jest to bardzo możliwe.

Jeszcze warto dodać, że osoby, którym rząd zabierze te pieniądze dostaną w zamian akcje cypryjskich banków, które pewnie będą wkrótce warte tyle, ile papier, na którym je wydrukowano. ;) I dodać to, że to są w 100% komunistyczne metody - państwu brakuje pieniędzy, więc niech składają się obywatele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gotówka też niepewna. Dodrukują sobie pieniądze i Twoje 100zł będzie warte 50zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba nie wierzycie, że zamożni Rosjanie, politycy UE etc. zostaną objęci tą o to "nacjonalizacją"? :) To oni tworzą to prawo i już dawno nie ma ich kasy na kontach Cypryjskich banków...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba nie wierzycie, że zamożni Rosjanie, politycy UE etc. zostaną objęci tą o to "nacjonalizacją"? :) To oni tworzą to prawo i już dawno nie ma ich kasy na kontach Cypryjskich banków...

Uważam podobnie, ta cała sytuacja dotyczy pewnie przeciętnego "kowalskiego" na Cyprze i te mniejsze "płotki" biznesowe.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosyć rozsądne wyjaśnienie sytuacji http://blogi.bossa.pl/2013/03/17/cypr-to-nie-byla-najlepsza-z-najgorszych-decyzji/

Sam myślałem że ludzie przed rabunkiem uchronią się wypłatą środków z bankomatu ale "W bankomatach szybko kończyły się pieniądze, a cypryjskie władze tłumaczyły, że opróżnianie kont nie ma sensu, gdyż wkład prywatnych ciułaczy w ratowanie Cypru został już na wszystkich kontach zamrożony, a elektroniczne transfery pieniędzy - zablokowane do wtorku (poniedziałek jest na Cyprze świętem)."

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba nie wierzycie, że zamożni Rosjanie, politycy UE etc. zostaną objęci tą o to "nacjonalizacją"? :) To oni tworzą to prawo i już dawno nie ma ich kasy na kontach Cypryjskich banków...

W sumie jest to bardzo możliwe, jak ktoś wiedział wcześniej to pieniądze mógł wyciągnąć z banków przed ich zablokowaniem. Też myślę, że były takie osoby i cała nacjonalizacja pieniędzy uderzy w cypryjskiego "Kowalskiego" najmocniej. Myślę, że uderzy też w sporo firm offshore bez żadnych większych wpływów na Cyprze, które chciały tylko zoptymalizować podatki (takie jak właśnie wymienieni właściciele O2 czy Chomikuj, a może i Polsatu).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cypr jest wykorzystywany wyłącznie do optymalizacji podatkowej, do "bezpiecznego" lokowania kapitału wybierane są inne kraje. Nie ma problemu z otwarciem konta dla cypryjskiej firmy na przykład w Szwajcarii czy chociażby w Polsce. Z tego powodu mało kto trzyma pieniądze na cypryjskich kontach - jest to po prostu niewygodne i nieuzasadnione ekonomicznie. Przez Cypr przechodzi głównie "papier" :P dlatego nie obawiałbym się o kondycje takich firm jak O2 czy innych dużych graczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×