Jump to content
dij

Backup danych - w jaki sposób?

Recommended Posts

Nie robię backupu danych firmowych, tylko część plików co jakiś czas kopiuję.

W jaki sposób zabezpieczacie swoje dane? Jakiś dodatkowy dysk, czy po prostu wysyłacie pliki na serwery?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dropbox, zewnętrzny dysk twardy, kopiowanie danych na inny komputer w sieci. Dużo jest możliwości.<br />Z programów, to: Cobian Backup, FreeFileSync, SyncBack czy DSynchronize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakikolwiek, byleby go naprawdę zrobić i nie wierzyć w bezawaryjność dysków HDD jak i SSD ;) Bo wielu pyta, wielu twierdzi, że ma backup, a później płacz, bo a to się nie chciało, a to się zapomniało, a to ma super duper RAID kosmicznej generacji, a to nowy sprzęt na gwarancji, a to ... itd :) I jeszcze lepiej nie polegać tylko na dyskach zewnętrznych (tzw. chmurach/dyskach sieciowych), bo te w zależności od regulaminu, kaprysu FBI i innych kosmicznych czynników, mogą w każdej chwili być niedostępne... Niech będą jako backup backupu... Aczkolwiek wszystko rozchodzi się, jakie to dane i na ile one dla nas są ważne, bo czasem nie warto męczyć się z ekstremalnym backupem kilku fotek z wakacji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukam rozwiązania internetowego - czyli odpowiednie szyfrowanie danych, kopie plików w kilku miejscach i dostawca usługi z nieposzlakowaną opinią. Mogę nawet ręcznie przesłać kopie tych danych, aby tylko pliki były bezpieczne.

Damien - programy przejrzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrzebuję znacznie mniej powierzchni - to jest nawet na wyrost. Ale widzę, że ta gratisowa oferta jest bez szyfrowania danych.

Czy to porównanie jest rzetelne? Faktycznie jest tam najtaniej? Orientuje się ktoś w cenach rynkowych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trudno poklikać kilka stron i sprawdzić czy ceny są prawdziwe? Kliknąłem kilka i faktycznie się zgadzają, ale resztę sprawdź już samodzielnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbardziej mnie powalają różnice tutaj - http://www.tanibackup.pl/oferta/bezpieczna-przystan-porownanie-cen/

Czym się różni usługa za 41 koła od tej za 400 złotych?

 

Przecież ta tabelka porównawcza to zwykłe oszustwo, te usługi konkurencji w ogóle tyle nie kosztują (niektóre są darmowe, a w niektórych ceny zaczynają się już od 10 zł / m-c). ;)

Dla przykładu np. Storino wg tej "tabelki" kosztuje 765 zł / m-c, a wg cennika na stronie - https://storino.pl/cennik-indywidualny już od 89 zł za rok (czyli ok. 7-8 zł / m-c).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrzysz chyba nie na te pakiety co trzeba - oni pewnie porównywali ceny przy założeniu takich samych parametrów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrzysz chyba nie na te pakiety co trzeba - oni pewnie porównywali ceny przy założeniu takich samych parametrów.

 

Faktycznie, nie zwróciłem uwagi na:

 

Ceny przedstawiają wyliczony koszt zakupu usługi o ilości przestrzeni dyskowej dostępnej dla użytkownika równej 1 TB lub większej (w przypadku niektórych usług przedstawione ceny są łącznymi cenami dla kilku kont o mniejszej pojemności).

 

Tylko, że tak się powinno łączyć cen, bo zamawiając większą ilość miejsca, spoza cennika (np. konto 100 GB czy 1 TB) to każdy z konkurencyjnych usługodawców policzy za 1 TB dużo, dużo niżej niż jak za 1000 kont po 1 GB, miejsce aż takie drogie nie jest.

 

A tak w ogóle to dysk wirtualny jest praktyczny właśnie do 4 czy 8 GB, a nie do 100 GB czy 1 TB, bo nie wyobrażam sobie w ogóle operacji ładowania danych wielkości 100 GB poprzez zwykły upload na serwer. Policzyłem właśnie, że na moim łączu 100 GB kopiowałoby się na serwer ok. 30 dni, co wyklucza jakąkolwiek sensowność takiego rozwiązania. Taka sama ilość danych (100 GB) na zwykły dysk zewnętrzny (dysk jest na USB 3.0) kopiuje się ok. 30 minut.

 

Sam używam do tworzenia kopii dysku zewnętrznego + te same ważniejsze dane na dwóch różnych komputerach + synchronizacja pomiędzy nimi w sieci lokalnej. Dysku w chmurze czasem używam, ale bardziej, aby mieć dostęp do niektórych danych (głównie zdjęcia, filmy, muzyka) zdalnie - z telefonu komórkowego.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Policzyłem właśnie, że na moim łączu 100 GB kopiowałoby się na serwer ok. 30 dni, co wyklucza jakąkolwiek sensowność takiego rozwiązania. Taka sama ilość danych (100 GB) na zwykły dysk zewnętrzny (dysk jest na USB 3.0) kopiuje się ok. 30 minut.

...

Przy upie 10MBps to już ~2,5 doby, a coraz częściej firmy mają symetryki 100MBps i więcej, więc te 100GB mogą przepchać w kilka godz :) Z resztą, nie wyobrażam sobie, by codziennie pchać paczki po 100GB ;) Jak już to jakieś przyrostowe po max kilka GB. Przy takiej wielkości, lepiej zdać się na inne rozwiązania we własnym zakresie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

100 GB w 30 dni? Co Ty masz za łącze? ;-) Mam najtańszy pakiet kablówki i 1 Gb uploaduje w godzinę ;-)

Co do samego przekazywania danych na stronie w pytaniach jest coś takiego:

 

3. Chciałbym na początek przesłać do Was 8 terabajtów danych, a później przesyłać tylko zmiany, jednak mam bardzo wolne łącze. Jak to zrobić?

  • Skontaktuj się z nami, podpowiemy Ci jak najlepiej przesłać do nas dyski twarde z danymi, aby nie uległy one po drodze uszkodzeniu, a także aby nikt postronny nie był w stanie uzyskać dostępu do znajdujących się na nich danych. Gdy już do nas dotrą, skopiujemy ich zawartość na nasze serwery i podłączymy ją do Twojej usługi w taki sam sposób, jak gdybyś ją przekopiował do usługi przez Internet. Na koniec same dyski odeślemy Ci w bezpieczny sposób.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest usługa dla tych co mają 500 MB danych do uploadu i ochrony, lecz raczej chodzi o potęzne bazy danych.
Przekalkuluj, albo może po prostu skorzystaj z darmowej wersji i przetestuj czy sam poziom usługi jest ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

My wypróbujemy ten tani backup - usługa się sprawdzi to skorzystamy. Jeśli nie będzie się sprawdzała, to na pewno odpuścimy.

Na razie w opcji darmowej. Wkrótce dam znać co z tego wyszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widziałeś, że w pakiecie Lekki start włączyli szyfrowanie? Tego nie było tam wcześniej prawda? Sprawdź jak to działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie tam samo jak każde inne szyfrowanie. Plus za włączenie tego w pakiecie podstawowym. Korzystam już, wkrótce będę wiedział więcej, po testach sklecę parę zdań na temat usługi i zdecydujemy czy korzystamy z tego dalej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecam alternatywę dla Dropboksa: Copy.com.

 

Otrzymujemy dużo miejsca za darmo: 5GB na start, 2GB za tweeta o usłudze, 5GB za zarejestrowanie się z czyjegoś linka polecającego ( https://copy.com?r=sfTeaG ) oraz 5GB za zaproszenie każdej kolejnej osoby - bez limitu. Trzeba się jednak spieszyć, bo promocja na przypisanie do konta dodatkowej powierzchni jest ograniczona czasowo.

Usługa posiada aplikacje na wszystkie ważniejsze systemy: Windows, OS X, Linux, Android, iOS.

 

Zachęcam do rejestracji z mojego linka, zyskamy wspólnie ;) : https://copy.com?r=sfTeaG

 

Co ważne: aby otrzymać dodatkowe 5GB za zarejestrowanie się z linka lub polecenie usługi komuś innemu, trzeba potwierdzić rejestrację klikając linka z e-maila oraz zainstalować aplikację na jakimś urządzeniu. Nie wystarczy sama rejestracja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

damien - ja już testuję tani backup

wiolka - jak na razie bez problemów. Kontakt jest bardzo dobry. Transfer w zasadzie zbliża się cały czas do maxa, jaki mogą wyciągnąć na moim łączu, tak więc jest ok. Jak na razie, nie widzę większych minusów usługi. Jestem zadowolony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A upload nie przerywa? Odpisują nawet na głupie pytania? Nie dziw się - sami często takie głupie pytania wysyłamy dla testu ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Póki co, wszystko jest ok, ale jakoś wybitnie długo nie testowałem. Sądzę, że wykupimy usługę na stałe. Jesteśmy zadowoleni, nie kolejne testy średnio mam czas, a skoro to działa ok, to raczej dalej kombinować nie będę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Najnowsze posty na forum

    • Dobra wycena Przemka. Moim zdaniem bliżej nawet tej dolnej granicy niż górnej. Porównywanie rynku i trendów pomiędzy .com a .pl nie ma sensu, to tak jakby porównywać polską gospodarkę do amerykańskiej lub chińskiej.
    • archiwizacja.pl   Dobra domena w dobrej cenie.   https://www.aftermarket.pl/aukcja/2606689/?utm_source=market_redirect&_track=249a42ce335537159e067eec5d1c68a9
    • Każda z niżej wymienionych domen .com.pl po 90 zł netto w opcji "kup teraz" na AM. Oferta ważna do jutra do godziny 19:00. Promocją objąłem te domeny, które uważam, że mają dużą szansę na znalezienie KK. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany zakupem większej ilości domen (od 3 sztuk wzwyż) to proszę o wiadomość na priv (lista domen + login). Robię wtedy escrow i daję  rabat 20 zł netto/domenę.   Dla osób, które przestały wierzyć w moc domen .com.pl informacja; sprzedaje dużo domen tego typu (całkiem niedawno: kret*com*pl za niskie XXXX netto i nie było to 1000 zł). Zapraszam do zakupów. --- Alfabetyczna lista 50 domen.   alternatory.com.pl autolak.com.pl carrental.com.pl culture.com.pl cynamon.com.pl dexterity.com.pl dladzieci.com.pl dobrykredyt.com.pl dobrywegiel.com.pl drukarkifiskalne.com.pl fuga.com.pl gabinetylekarskie.com.pl granitex.com.pl habitat.com.pl harcowka.com.pl instalacjegazowe.com.pl instalgaz.com.pl invitro.com.pl knowledge.com.pl koks.com.pl kolektorysloneczne.com.pl kotlyweglowe.com.pl lighters.com.pl maszynypakujace.com.pl meblenierdzewne.com.pl ocieplenie.com.pl oryginalneprezenty.com.pl orzeszki.com.pl paragon.com.pl pcv.com.pl phone.com.pl piwokraftowe.com.pl posrednictwopracy.com.pl radek.com.pl raki.com.pl rarytas.com.pl rozruszniki.com.pl serwisklimatyzacji.com.pl silikony.com.pl systemykominowe.com.pl szkoleniastrzeleckie.com.pl t-shirts.com.pl + tshirts.com.pl taniekredyty.com.pl tanieogrzewanie.com.pl testing.com.pl tukan.com.pl wrozbyonline.com.pl wycinki.com.pl wyrobyskorzane.com.pl wystrojwnetrz.com.pl
    • gasior.pl techma.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   gasior.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10368/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-14 14:00:41) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-20 godz. 19:15   techma.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10370/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-14 14:11:27) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-20 godz. 19:15   DD
    • Ja już sobie przestawiłem myślenie i wycenę. Widzę jak to się zmieniło dla rynku .com, gdzie domeny, które kiedyś kosztowały po kilkadziesiąt tysięcy dolarów, teraz schodzą po 150-200k USD.   50-100k PLN to już nie ta sama kwota co parę lat temu.   Myślę, że dla tego typu domeny co ogrodzenia.pl, to cena 50k+ PLN może spokojnie mieć zastosowanie w handlu między inwestorami. Ale nie oczekiwałbym, że ktoś chciałby ją w tej cenie sprzedać.   DD
    • Miałem na myśli PLN, ale może masz rację, że za tanio. Zależy jak bardzo kupujący będzie chciał ją kupić i jak bardzo sprzedający będzie chciał sprzedać. ;-)
    • Poszedłeś bardzo minimalnie z tą wyceną  Można by rzec konserwatywnie. Ale myślę, że przy odpowiedniej cierpliwości ten przedział, ale w euro, jest możliwy.   W sumie nie podałeś waluty, więc może nie chodziło Ci o PLNy    DD
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×