Jump to content
entersite

Który rodzaj domeny lepszy dla sklepu internetowego?

Recommended Posts

Która domena będzie lepsza dla sklepu internetowego na przykład z akcesoriami komputerowymi

komputerowy.pl czy komputerowe.pl ?

 

.......

Inne przykłady:

 

sportowy.pl czy sportowe.pl

wedkarski.pl czy wedkarskie.pl

medyczny.pl czy medyczne.pl

budowlany.pl czy budowlane.pl

itp.

 

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie z końcówką "-y". Frazy "sklep sportowy", "sklep komputerowy" itp. są zakorzenione w głowach klientów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Która domena będzie lepsza dla sklepu internetowego na przykład z akcesoriami komputerowymi

komputerowy.pl czy komputerowe.pl ?

 

.......

Inne przykłady:

 

sportowy.pl czy sportowe.pl

wedkarski.pl czy wedkarskie.pl

medyczny.pl czy medyczne.pl

budowlany.pl czy budowlane.pl

itp.

 

?

pierwszy rodzaj to domena typowo na sklep w domyśle (sklep)komputerowy*pl, a drugi rodzaj to domena dla producenta, dystrybutora (artykuły)komputerowe*pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pierwszy rodzaj to domena typowo na sklep w domyśle (sklep)komputerowy*pl, a drugi rodzaj to domena dla producenta, dystrybutora (artykuły)komputerowe*pl.

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Która domena będzie lepsza dla sklepu internetowego na przykład z akcesoriami komputerowymi

komputerowy.pl czy komputerowe.pl ?

 

.......

Inne przykłady:

 

sportowy.pl czy sportowe.pl

wedkarski.pl czy wedkarskie.pl

medyczny.pl czy medyczne.pl

budowlany.pl czy budowlane.pl

 

wg mnie to są domeny na sklep

 

 

* SklepMedyczny_pl

Edited by banialuka1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja niestety szukam części komputerowe i tak wpisuje do wyszukiwarek (bo używam najczęsciej binga, yandex i google) jak szukam do komputerów części. Więc gdybym miał wpisać w pasku z palca wpisałbym np dyskikomputerowe.pl

Ale rozważanie ma sens w momencie, gdy do serwisu nie prowadzą, żadne linki.

W przypadku linków w często odwiedzanych katalogach i innych miejscach oraz przy dobrym wypozycjonowaniu nie ma to już znaczenia i sklep można po prostu postawić pod swoją marką ;)

Pomyśl jak brzmi całość dla użytkownika serwisu. Jaki asortyment oferuje sklep. Bo np. obuwiesportowe.pl brzmi poprawnie po polsku, a nie obuwiesportowy.pl akcesoriakomputerowe.pl a jak brzmią akcesoriakomputerowy.pl ?

Tak więc szukając "generyka" dla sklepu, sprawdź asortyment sklepowy ;)

a jak budujesz markę to ładnie brzmiąca nazwa domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie jest to jeszcze uzależnione od tego jaka fraza jest częściej poszukiwana lub jaka najbardziej kojarzy się z daną branżą, np.:

[sprzęt/sklep] komputerowy.pl

[artykuły] biurowe.pl

Edited by doggystyle4
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pieprzenie :) Dopóki nie zrobi brandu na skalę Agito czy Komputronika to nikt nie będzie się zastanawiać jaką ma końcówkę -y czy -e w domenie tylko wpisze w pasek Google nazwę czy symbol części/podzespołu jaki ma kupić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pieprzenie :) Dopóki nie zrobi brandu na skalę Agito czy Komputronika to nikt nie będzie się zastanawiać jaką ma końcówkę -y czy -e w domenie tylko wpisze w pasek Google nazwę czy symbol części/podzespołu jaki ma kupić.

To w takim razie skąd bierze się "fenomen dobrych sprzedaży domen" - często to są startupy. Poza tym jak już "zrobi brand", to już chyba będzie za późno na wybór domeny... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pieprzenie :) Dopóki nie zrobi brandu na skalę Agito czy Komputronika to nikt nie będzie się zastanawiać jaką ma końcówkę -y czy -e w domenie tylko wpisze w pasek Google nazwę czy symbol części/podzespołu jaki ma kupić.

Wejdę na chwilę w tę konwencję.

Jak się ma łyżwy to po co ślizgać się po gów...e a nie po lodzie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteśmy na forum o domenach i stąd taka akademicko-teoretyczna dyskusja wyższości jednej domeny nad drugą. Mając sklep (czy zakładając sklep) zależałoby mi na ruchu i na klientach, żadna z tych (tego typu jak w pierwszym poście) domen nie zagwarantuje mi ani ruchu ani klientów, a tylko obecność w Google, w porównywarkach cenowych oraz świadomość marki/brandu i dobrej obsługi. Nie wiadomo też czy wątkotwórca pisze w sprawie wyboru domeny dla siebie (zakłada sklep) czy pyta się pod kątem zakupu domen na dalszą odsprzedaż dla KK itp itd.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteśmy na forum o domenach i stąd taka akademicko-teoretyczna dyskusja wyższości jednej domeny nad drugą. Mając sklep (czy zakładając sklep) zależałoby mi na ruchu i na klientach, żadna z tych (tego typu jak w pierwszym poście) domen nie zagwarantuje mi ani ruchu ani klientów, a tylko obecność w Google, w porównywarkach cenowych oraz świadomość marki/brandu i dobrej obsługi. Nie wiadomo też czy wątkotwórca pisze w sprawie wyboru domeny dla siebie (zakłada sklep) czy pyta się pod kątem zakupu domen na dalszą odsprzedaż dla KK itp itd.

 

Myślę o domenia na własny sklep.

Jezeli mam domene w stylu wedkarski.pl i wedkarskie.pl to wiadomo, że będę chciał stworzyc brand na którejś z tych domen, a nie na czymś w stylu e-szczupak24 pomimo, że dla google będą miały podobną wartość. Gdybym myslal ze pozycjonowanie jest najwazniejsze to pewnie nie byloby mnie na tym forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg mnie jest to jeszcze uzależnione od tego jaka fraza jest częściej poszukiwana lub jaka najbardziej kojarzy się z daną branżą, np.:

[sprzęt/sklep] komputerowy.pl

[artykuły] biurowe.pl

 

Prosto, krótko i do rzeczy :)

 

 

jak ryba to scumbria.pl i pod markę dobra a i wędkarze wiedzą o co chodzi :P

 

 

"... skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie,

Chcieliście Polski, no to ją macie!

skumbrie w tomacie, pstrąg"

K. I. Gałczyński

 

Klasyka. I wciąż aktualne :)

 

A domena zajęta:

 

http://www.skumbriewtomacie.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosto, krótko i do rzeczy :)

 

A dziękuję dziękuję ;)

 

Kolejny przykład - terenowe*pl - myślę, że lepsza od terenowy*pl dla handlarza specjalizującego się wyłącznie w sprzedaży aut offroad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, ale nie założyłbym żadnego sklepu na samym przymiotniku. Dla mnie to jakieś nieporozumienie.

 

 

Uważasz, że założenie sklepu wędkarskiego na domenie wędkarski.pl, lub sportowego na sportowy.pl to nieporozumienie?

Chciałbym mieć takie nieporozumienia w portfolio.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważasz, że założenie sklepu wędkarskiego na domenie wędkarski.pl, lub sportowego na sportowy.pl to nieporozumienie?

Chciałbym mieć takie nieporozumienia w portfolio.

 

Domeny takie mógłbym mieć - na sprzedaż, jednak pod własny projekt sklepu szukałbym domen z pełnymi nazwami np. sklepsportowy.pl (sklep-sportowy.pl) lub ciekawych domen kojarzących się ze sportem np. sportex.pl, prosport.pl, proactive.pl, itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny takie mógłbym mieć - na sprzedaż, jednak pod własny projekt sklepu szukałbym domen z pełnymi nazwami np. sklepsportowy.pl (sklep-sportowy.pl) lub ciekawych domen kojarzących się ze sportem np. sportex.pl, prosport.pl, proactive.pl, itd.

 

Nie wiem, czy to jakaś prowokacja, czy robisz sobie jaja, ale chyba nie piszesz poważnie.

Sportex ?!? O zgrozo, to przecież nazwa rodem z lat 90-tych. Wtedy to królowała chora moda na nazywanie swoich firm ex, max itd., w wyniku czego w każdym zakątku Polski powstawały waldexy, maxbudy, heniexy, marexy. itp.

Sportex to idealna nazwa do poradnika "Jak nie nazywać swojej firmy!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy to jakaś prowokacja, czy robisz sobie jaja, ale chyba nie piszesz poważnie.

 

Piszę jak najbardziej poważnie.

 

Sportex ?!? O zgrozo, to przecież nazwa rodem z lat 90-tych. Wtedy to królowała chora moda na nazywanie swoich firm ex, max itd., w wyniku czego w każdym zakątku Polski powstawały waldexy, maxbudy, heniexy, marexy. itp.

Sportex to idealna nazwa do poradnika "Jak nie nazywać swojej firmy!"

 

I bardzo dobrze, że to nazwa rodem z lat '90 - jej najważniejszym walorem jest to, że zakorzeniła się w mentalności ludzi i jeszcze długo tam pozostanie. Jak dla mnie świetna nazwa dla mas, na długie lata. Nie wszyscy są koneserami, czy służbistami... Na straganie najwięcej sprzedasz średnich karpi, duże mają przerośnięte często zbyt tłuste mięso, a małe - są po prostu za małe.

 

P.S. Jak masz/będziesz miał dobre domeny z końcówką "-ex" - chętnie odkupię.

 

Edit: Poprawa błędu.

Edited by exallwave

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bardzo dobrze, że to nazwa rodem z lat '90 - jej najważniejszym walorem jest to, że zakorzeniła się w mentalności ludzi i jeszcze długo tam pozostanie. Jak dla mnie świetna nazwa dla mas, na długie lata. Nie wszyscy są koneserami, czy służbistami... Na straganie najwięcej sprzedasz średnich karpi, duże mają przerośnięte często zbyt tłuste mięso, a małe - są po prostu za małe.

 

Bardzo dobre spostrzeżenie, takie nazwy zakorzeniły się w mentalności ludzi tamtych czasów, którzy przyzwyczajeni są do kupowania na straganie i nie mają zamiaru kupować w internecie.

Zobacz stronę sportex.pl którą wcześniej podałeś za przykład. Firma powstała w 1992. Domenę zarejestrowali w 2008. Mimo to strona wygląda jak z lat '90. To jest ta mentalność o której piszesz. Oni prawdopodobnie nie wejdą ze sprzedażą do internetu, bo wolą sprzedawać na "straganach".

 

Budowanie marki internetowej na takiej domenie to tak jakby sprzedawać nowoczesne meble w skansenie. Takie domeny powinno oddawać się do muzeum!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×