Jump to content
enzo

Zarabianie na domenach generycznych.

Recommended Posts

Witajcie,

 

Wielu z nas ma jakieś ciekawe domeny generyczne, pomyślałem sobie nad takim modelem biznesowym który mógł by pozwolić nam zarabiać na nich oczekując na klienta.

 

przykład domeny piekania.pl (nie jest moja), tworząc na niej ogólnotematyczny serwis i podstrony typu:

piekania.pl/warszawa/

piekarnia.pl/wrocław/

piekarnia.pl/kraków/

 

każdą z tych podstron wypozycjonować w google tak by wpisując frazę: "Piekarnia Warszawa" nasza domena była na czołowych pozycjach.

 

Na tej konkretnej podstronie np: piekania.pl/warszawa/ jest już reklama konkretnej piekarni z warszawy która zapłaciła nam za reklamę.

Gdy mamy dość dobrze wypozycjonowane wszystkie podstrony, uruchamiamy telemarketing i ogień.

 

-Jak myślicie czy byli by chętni na tego typu reklamę? (może domena piekarnia.pl nie jest za dobrym przykładem, ale np: ubezpieczenia, kredyty itd.)

-Jak taka reklama mogła by kosztować rocznie by była atrakcyjną dla klienta?

 

Czysto teoretyczny przykład:

40 miast, każda pozycję sprzedać za około 400zł/rok. Mamy 16000, przykład czysto spekulacyjny, nie wiem czy ktoś byłby zainteresowany taką formą reklamy za takie pieniądze.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że przy dobrym planie, miałoby to sens i byliby chętni na takie coś. Widziałem już podobne rozwiązania i miały się dobrze. Pozostaje kwestia dobrego marketingu całego projektu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witajcie,

 

 

każdą z tych podstron wypozycjonować w google tak by wpisując frazę: "Piekarnia Warszawa" nasza domena była na czołowych pozycjach.

 

OCzywiście, hłe hłe, bo w tym kraju nie ma tysiąca pińcet dziewińcet innych firm z kilkusettysięcznymi (w PLN) inwestycjami w zaplecza, programistów, ludzi i możliwości. "I od razu nam się wypozycjonuje najpewniej na pierwszym miejscu, a ilośc wejśc wyniesie tyle co na portalu wp.pl" - tak mógłby brzmieć wstęp do literatury fantasy

 

Na tej konkretnej podstronie np: piekania.pl/warszawa/ jest już reklama konkretnej piekarni z warszawy która zapłaciła nam za reklamę.

 

Naiwniak :) tak, tak, jakaś piekarnia nam zapłaci za reklamę na stornie nie wiadomo po co, z małą liczbą użytkowników itp. tak, tak. No ale rozumiem, że to pierwszy przyczynek do "byznesplanu", więc OK, lepszy rydz niż nic.

 

A tu coś z rzeczywistości. Taki niby katalog, który proponujesz: Się musieli chłopaki namęczyć.

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enzo to jest powszechnie stosowana metoda wśród ludzi żyjących ze stron niszowych.

Tworzy się prostą stronę wrzuca ciekawe teksty, pozycjonuje na różne frazy i jak jest spory ruch to przekształca się ze strony niszowej w większy projekt np:

 

http://www.securityguardtraininghq.com/

 

Jest to strona czołowego pomysłodawcy i guru tego typu stron Pat'a Flynn.

Z małej stronki wyjaśniającej jak zostać ochroniarzem stworzył największy tego typu portal w USA wraz z podziałem na wymagania według stanów.

 

 

Jeżeli będziesz generował odpowiedni ruch na stronie to na pewno znajdą się klienci na reklamę i z adsense coś wpadnie.

 

 

 

A tu coś z rzeczywistości. Taki niby katalog, który proponujesz: Się musieli chłopaki namęczyć.

Umberto oni mieli mnóstwo kasy na reklamę w mediach, więc nie ma co porównywać tego tematu do przypadku pizzaportal*pl

 

Pat Flynn stworzył 3 projekty od zera które są czołówką portali w USA, bez kasy na pozycjonowanie i marketing.

 

 

 

OCzywiście, hłe hłe, bo w tym kraju nie ma tysiąca pińcet dziewińcet innych firm z kilkusettysięcznymi (w PLN) inwestycjami w zaplecza, programistów, ludzi i możliwości. "I od razu nam się wypozycjonuje najpewniej na pierwszym miejscu, a ilośc wejśc wyniesie tyle co na portalu wp.pl" - tak mógłby brzmieć wstęp do literatury fantasy

 

Nie wiem czy miałeś coś wspólnego z marketingiem internetowym i pozycjonowaniem,

 

Polski rynek internetowy jest bardzo chłonny i niezagospodarowany. A jak już zagospodarowany to w niewielkim stopniu i łatwo się wybić.

 

Na frazę piekarnia mając domenę piekarnia.pl mało obyty pozycjoner jest w stanie wybić się na pierwszą stronę w google w 3 miesiące, zaś na frazę piekarnia warszawa w 3 miesiące powinien być pierwszy jak się uprze.

 

A znalezienie kogoś kto zapłaci za reklamę swojej piekarni to już inna kwestia, tak samo jak ilość ruchu jaki będzie generował portal.

Z piekarnia.pl nie zrobi się wp.pl, i porównywanie wp onet o2 do tego typu przedsięwzięcia mija się z celem.

Edited by morderrca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasuwa mi się kolejna myśl, mianowicie pozycjonowanie było by trudniejsze dla większych miast, toteż cena była by inna. W mniejszych miastach gdzie konkurencja jest mniejsza wypozycjonowanie było by prostsze, toteż reklama tańsza.

 

Gdyby reklamodawcy byli zainteresowani, projekt byłby rentowny, nie widzę problemu zatrudnienia pozycjonera który będzie siedział dzień w dzień nad naszymi domenami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętaj też o jednym. Jeśli ten pozycjoner (lub ktoś indywidualnie pomagający sobie) przegnie z pozycjonowaniem, google zbanuje domenę - lecą wszyscy... i cały misterny plan w p..du

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasuwa mi się kolejna myśl, mianowicie pozycjonowanie było by trudniejsze dla większych miast, toteż cena była by inna. W mniejszych miastach gdzie konkurencja jest mniejsza wypozycjonowanie było by prostsze, toteż reklama tańsza.

 

Gdyby reklamodawcy byli zainteresowani, projekt byłby rentowny, nie widzę problemu zatrudnienia pozycjonera który będzie siedział dzień w dzień nad naszymi domenami.

 

Enzo zatrudnienie pozycjonera mija się z celem, bo efekty pozycjonowania widać po jakimś czasie(zazwyczaj do 1roku czasu)

Więc to bezsens. Wynajęcie agencji do pozycjonowania to bardzo kosztowna sprawa.

 

Jeżeli masz czas to rób to sam na zasadzie mikro stron. Tak aby strona zarobiła na serwer i przedłużenie domeny.

Jak chcesz robić biznes na stronach to nie będziesz w stanie pogodzić bycia domainerem ze stronami, chyba że masz pokaźne zaplecze finansowe.

 

 

Pamiętaj też o jednym. Jeśli ten pozycjoner (lub ktoś indywidualnie pomagający sobie) przegnie z pozycjonowaniem, google zbanuje domenę - lecą wszyscy... i cały misterny plan w p..du

 

W przypadku zakupu pozycjonowania na allegro to prawda, nigdy nie wiesz na jakiego "pozycjonera" trafisz, a uwierz mi trafiałem już na dzieciaki oferujące pozycjonowanie za niemałą kasę, ale nie znających podstawowych zagadnień z SEO i SEM.

 

Agencja nie przesadzi z pozycjonowaniem ale wyczyści Ci kieszeń.

 

Możesz zamówić w agencji pozycjonowanie z zapłatą za efekt: czyli pozycjonują Ci strony i nie płacisz nic dopóki nie będziesz pierwszy w google na jakąś frazę. Ale jak "wstrzelisz" się w coś mało dochodowego to utopisz kasę. Piekarnia to temat NIEOPŁACALNY!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na frazę piekarnia mając domenę piekarnia.pl mało obyty pozycjoner jest w stanie wybić się na pierwszą stronę w google w 3 miesiące, zaś na frazę piekarnia warszawa w 3 miesiące powinien być pierwszy jak się uprze.

 

Hmm.. Co w sytuacji, gdy "mało obytych pozycjonerów" będzie dziesięciu? Dojdzie do tego pięciu obytych pozycjonerów i trzech ekspertów? Niestety obawiam się, że ekspertów może być jednak więcej...

 

Poza tym chyba każdy pozycjoner "się upiera" ;) Jeśli ma zamiar na tym zarobić...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm.. Co w sytuacji, gdy "mało obytych pozycjonerów" będzie dziesięciu? Dojdzie do tego pięciu obytych pozycjonerów i trzech ekspertów? Niestety obawiam się, że ekspertów może być jednak więcej...

 

Poza tym chyba każdy pozycjoner "się upiera" ;) Jeśli ma zamiar na tym zarobić...

 

W zasadzie nie zrozumiałem o co Ci chodzidoggystyle. :)

Jednakże chciałem podkreślić, że fraza "piekarnia", a już na pewno "piekarnia warszawa" nie jest zbytnio wymagającą frazą jeżeli ma się domenę piekarnia.pl. Wiadomo im więcej ludzi do pozycjonowania tym lepiej i wszystko zależy od grubości Twojego portfela. Jeżeli stać Cię na zatrudnienie tych wszystkich osób o których napisałeś to super, jesteś na najlepszej drodze do stworzenia portalu zarabiającego xx xxx miesięcznie, ale nie będzie to portal o piekarniach ;)

 

Tak czy siak pomysł zagospodarowania domen generycznych to dobry pomysł, a jak się ma spory budżet to nawet obowiązkowy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prędzej spodziewałbym się tego typu tematu na jakimś forum telemarketerów i ich pomysłów na biznes. W żaden sposób nie krytykuje, ale głównie jedynie przez taki kanał byłbyś w stanie pozyskać ewentualnych klientów. Działać w pojedynkę raczej by się nie opłacało, ale są różnego tego typu firmy, które dzwonią po klientach i oferują powierzchnie reklamowe na stronach. Wydaje mi się, że część z nich również wykonuje zlecenia z zewnątrz, ale jakiego typu prowizje czerpią za wykonywane usług to już sam musiałbyś się dowiedzieć.

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie nie zrozumiałem o co Ci chodzi doggystyle. :)

 

Chodzi mi o to, że ani w TOP3 ani nawet w TOP10 nie ma zbyt wiele miejsca. Na pewno nie dla każdego. Ilu jest adwokatów w Warszawie? Optyków? Jubilerów? Można tak przecież bez końca. Tylko jeden może być w top1, i tylko trzech w top3. Mówienie, że przy odrobinie chęci i samozaparcia można wskoczyć na pierwsze miejsce, to troszkę chyba zbyt dużo powiedziane, bo każdy by tak chciał. Chciałbym po prostu podkreślić, że pozycjonowanie wcale nie jest takie łatwe i proste.

No i oczywiste, że nie chodzi w tym temacie o piekarnie... bez jaj ;) Enzo chciał pokazać, to co go interesuje na przykładzie którego NA PEWNO nie będzie realizował... ;)

Edited by doggystyle4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, że ani w TOP3 ani nawet w TOP10 nie ma zbyt wiele miejsca. Na pewno nie dla każdego. Ilu jest adwokatów w Warszawie? Optyków? Jubilerów? Można tak przecież bez końca. Tylko jeden może być w top1, i tylko trzech w top3. Mówienie, że przy odrobinie chęci i samozaparcia można wskoczyć na pierwsze miejsce, to troszkę chyba zbyt dużo powiedziane, bo każdy by tak chciał. Chciałbym po prostu podkreślić, że pozycjonowanie wcale nie jest takie łatwe i proste.

No i oczywiste, że nie chodzi w tym temacie o piekarnie... bez jaj ;) Enzo chciał pokazać, to co go interesuje na przykładzie którego NA PEWNO nie będzie realizował... ;)

 

Tak nie chodzi o piekarnię, to raczej kiepski przykład, podejrzewam że piekarnie nie potrzebują takiej reklamy jak inne branże, działają lokalnie, sprzedaż odbywa się obwoźnie lub w sklepach gdzie aktywnie pozyskują klienta.

Ponadto doggystyle4 wnosisz cenną uwagę, top 1 czy top 3 jest trudnym do osiągnięcia w przypadku bardzo komercyjnych branż w połączeniu z dużymi miastami gdzie przedsiębiorców jest dużo. Myślę że szybkim rozwiązaniem było by promowanie naszego pomysłu w miastach np: powiatowych gdzie szybciej wbijemy się w TOP.

Nie sądzę aby ktoś był zainteresowany płatnym wpisem do katalugu, który wyświetla się na 2-3 stronie google.

Edited by enzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, że ani w TOP3 ani nawet w TOP10 nie ma zbyt wiele miejsca. Na pewno nie dla każdego. Ilu jest adwokatów w Warszawie? Optyków? Jubilerów? Można tak przecież bez końca. Tylko jeden może być w top1, i tylko trzech w top3. Mówienie, że przy odrobinie chęci i samozaparcia można wskoczyć na pierwsze miejsce, to troszkę chyba zbyt dużo powiedziane, bo każdy by tak chciał. Chciałbym po prostu podkreślić, że pozycjonowanie wcale nie jest takie łatwe i proste.

No i oczywiste, że nie chodzi w tym temacie o piekarnie... bez jaj ;) Enzo chciał pokazać, to co go interesuje na przykładzie którego NA PEWNO nie będzie realizował... ;)

 

Oczywiście zgadzam się z Tobą, ale podawałem przykład dla piekarni i domeny piekarnia.pl, więc dla prostej frazy, którą łatwo wybić do top3.

 

I w 100% się z Tobą zgadzam, że im bardziej opłacalna branża tym trudniej, chociażby w turystyce czy finansach.

 

Nie zgadzam się natomiast, że wybicie się na frazę jubiler warszawa czy też optyk warszawa, bądź adwokat warszawa będzie czymś trudnym.

 

Chciałbym po prostu podkreślić, że pozycjonowanie wcale nie jest takie łatwe i proste.

 

Zgadzam się, ale nie do końca. Zanim zacząłem "bawić się" domenami, zajmowałem się właśnie SEO i SEM i robię to do dzisiaj. Więc wydaje mi się stosunkowo proste. Jestem też pewien, że przy odrobinie zaparcia każdy z forum mógłby wynieść swoją domenę np optyk.pl/warszawa na czołowe miejsce, jeżeli wcześniej poświęci trochę czasu aby się podszkolić w pozycjonowaniu. Ale to jest tylko jedna opcja (ta bardziej czasochłonna) drugą opcją jest zapłacenie komuś żeby to zrobił za nas, a to na pewno nie będzie tanie.

 

Trzeba sobie zadać pytanie. Czy chcemy sprzedawać domeny czy tworzyć pod nimi strony. Drugi sposób na pewno przyniesie lepsze pieniądze, ale nie w każdej branży.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słaby pomysł z tym zwykłym katalogiem na piekarnia.pl - ludzie nie będą zainteresowani samą reklamą za jakieś absurdalne pieniądze jeśli im się to nie przełoży na liczbę klientów, bo katalog będzie miał znikomą odwiedzalność. Piekarnia.pl byłaby dobra pod podobny projekt jak wspomniany wyżej przez umberto http://pizzaportal.pl czyli możliwość zamawiania pieczywa / ciast / tortów z najbliższej piekarni z dowozem (rozliczenie z piekarniami za prowizję od zamówienia, a nie samo umieszczenie wpisu w jakimś katalogu). Czegoś takiego właściwie nawet brakuje na polskim rynku, więc jak ktoś z czymś takim by wszedł to może zarobić sensowne pieniądze.

Mój kolega z dzielnicy miał taki serwis jak http://szama.pl - działający w systemie zamówień online oraz rozliczeniu prowizyjnym z restauracjami i sprzedał ten serwis z rok czy dwa lata temu dla pizzaportal.pl za naprawdę kosmiczne pieniądze, aż się zdziwiłem ile mogą kosztować takie serwisy przy sprzedaży, bo sama domena bardzo średnia. Domenę od biedy można nawet uznać za generyczną, bo w sumie szama = jedzenie tylko bardzo potocznie.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słaby pomysł z tym zwykłym katalogiem na piekarnia.pl

 

Zalecał bym przeczytać raz jeszcze, post przewodni, bo chyba tego nie zrobiłeś. Piekarnia.pl to tylko i wyłącznie przykład. Mówimy o domenach typu: noclegi.pl, remonty.pl,, ubezpieczenia.pl itd... A więc wszystkie te których keyword często wpisywany jest w wyszukiwarki.

Jeszcze raz mówię domena piekarnia to tylko przykład jako domeny generycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytałem całą dyskusję i dalej uważam, że stawianie zwykłego katalogu firm to zmarnowanie domeny, a w przypadku domen typu "noclegi.pl, remonty.pl, ubezpieczenia.pl" nawet zbrodnia i to z premedytacją. Równie dobrze można postawić na takich domenach zaplecze pozycjonerskie. ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytałem całą dyskusję i dalej uważam, że stawianie zwykłego katalogu firm to zmarnowanie domeny, a w przypadku domen typu "noclegi.pl, remonty.pl, ubezpieczenia.pl" nawet zbrodnia i to z premedytacją. Równie dobrze można postawić na takich domenach zaplecze pozycjonerskie. ;)

Tomaso tutaj chyba bardziej chodziło enzo o stworzenie czegoś na pozór spanie.pl a nie sensu stricto katalogu firm. Katalog to rzeczywiście byłą by zbrodnia ale już portal na pozór spanie.pl nie.

 

Oczywiście do każdej topowej domeny trzeba dobrać osobną strategię tak aby "wycisnąć" z jej potencjału jak najwięcej :)

 

... Według mnie pomysł enzo jest b.dobry. Po co sprzedawać topową domenę za 100 000zł skoro można zarobić na portalu pod tą domeną 100 000zł w rok?

Może jakaś spółdzielnia domeniarska się pojawi na di.pl ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście do każdej topowej domeny trzeba dobrać osobną strategię tak aby "wycisnąć" z jej potencjału jak najwięcej :)

 

Takie podejście to już dużo lepsze. Aż kliknąłem Tobie "Lubię to".

Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby przykładowo pod ubezpieczenia.pl była porównarka ofert PLUS składanie wniosków online PLUS katalog firm ubezpieczeniowych, a może coś jeszcze, nowatorskiego, czego jeszcze w Polsce wcześniej nie było.

 

Zarabianie na domenach generycznych - TAK, ale zarabianie na domenach generycznych przy pójściu na łatwiznę - NIE.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×