Jump to content
Domain Club

Zarejestrowanie domeny o podanej nazwie jest czasowo zabronione (#9065)

Recommended Posts

Witam,

 

jak można sprawdzić przyczynę "status 9065"? Nie chcę na razie podawać nazwy domeny, gdzie można sprawdzić czy toczy się spór o konkretną domenę? Google nic o tej domenie nie wie...

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM:
Oto wynik sprawdzenia dostępności wskazanych przez ciebie domen:
Domena: *****.pl
Status: Nieznany (9065)
Opcja: Rejestracja opcji zablokowana
Informacja z serwera WHOIS: No information available about domain name *****.pl in the Registry NASK database.

Premium: Zarejestrowanie domeny o podanej nazwie jest czasowo zabronione (#9065)

AZ: Wystąpiły błędy Domena niedostępna do rejestracji: *****.pl


Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja podobne błędy (nie pamiętam kodu) miałem kilkanaście dni temu w aftermarket.pl.

Tu nie chodzi o bledy Afttermarket (co tez zauwazylem ostatnio) - domena jest zablokowana do rejestracji w rejestrze NASK, nie mozna tez zalozyc opcji. Zna ktos sposob na sprawdzenie czy o domene toczy sie jakis spor?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest VULkan energii

Tu nie chodzi o bledy Afttermarket (co tez zauwazylem ostatnio) - domena jest zablokowana do rejestracji w rejestrze NASK, nie mozna tez zalozyc opcji. Zna ktos sposob na sprawdzenie czy o domene toczy sie jakis spor?

Centrum Obsługi Klienta DNS, Dział Domen

(w sprawach zapytań, bieżącej obsługi i reklamacji)

Biuro: pon. - pt., w godzinach 8:00 - 16:00

Telefon: +48 22 380 83 00, pon. - pt., w godzinach 8:00 - 17:00

Faks: +48 22 380 83 01, 24h

Email: info@dns.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

O domenę nie toczy się spór - pewne domeny są po prostu przez NASK zablokowane "bo tak". Sprawdziliśmy to z @Domain Club wczoraj. Tak więc błąd (#9065) oznacza zablkowanie domeny przez rejestr :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Centrum Obsługi Klienta DNS, Dział Domen

(w sprawach zapytań, bieżącej obsługi i reklamacji)

Biuro: pon. - pt., w godzinach 8:00 - 16:00

Telefon: +48 22 380 83 00, pon. - pt., w godzinach 8:00 - 17:00

Faks: +48 22 380 83 01, 24h

Email: info@dns.pl

 

Obawiam się, że telefonicznie nie ma szans na uzyskanie informacji. Ludzie w NASK lubują się w listach poleconych, na odp. mają bodajże 14 dni od daty otrzymania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że telefonicznie nie ma szans na uzyskanie informacji. Ludzie w NASK lubują się w listach poleconych, na odp. mają bodajże 14 dni od daty otrzymania.

Ja się obawiam, że wogóle nie ma szans na uzyskanie informacji bardziej szczegółowej niż ta, którą udało mi się ustalić... czyli, że domena jest zabolokowana.. NASK jest ogólnie na anty i ciężko się z nimi współpracuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może spróbuj uzyskać informację poprzez wniosek o dostęp do informacji publicznej.Trzeba go tylko odpowiednio napisać.

Edited by Domenatorix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że w tym przypadku wniosek o dostep do informacji publicznej nie będzie miał zastosowania. Zgodnie z art 61 konstytucji RP mamy do takiej informacji prawo, ale dotyczy to działalności organów władzy publicznej, organów samorządąwych i ogólnie jednostek wykonujących zadania władzy publicznej lub rozporzadzających mieniem komunalnym lub skarbu Pąństwa. NASK się nie kwalifikuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ola_DM: Dziękuję za pomoc, potwierdzam, pewne domeny są po prostu blokowane przez NASK ... bo tak. Ciekawe czy jest gdzieś dostępna publiczna lista domen blokowanych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ola_DM: Dziękuję za pomoc, potwierdzam, pewne domeny są po prostu blokowane przez NASK ... bo tak. Ciekawe czy jest gdzieś dostępna publiczna lista domen blokowanych?

 

Nie tylko nie ma takiej publicznej listy, ale NASK w ogóle odmawia podania listy zablokowanych domen. Ostatnio dostałem jedynie ten link: http://www.dns.pl/rejestracja-domen.html#5 - ale najwyraźniej lista domen "czasowo zabronionych do rejestracji" jest nie do wyciągnięcia, nie mówiąc już o powodach. A te powody są nieraz absurdalne, np. domena myszki.pl była zablokowana przez wiele lat, bo ktoś kiedyś (w 2002?) składał do NASK wniosek o rejestrację, której potem nie opłacił, i tak kilka razy. To zablokowali domenę, żeby nie "spamował" i zapomnieli o niej. Pewnego dnia ktoś im o niej przypomniał i ją uwolnili, wraz z pulą innych, zablokowanych pewnie z równie ciekawych powodów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ pb my rozmawialiśmy o innych domenach, z których wszystkie wg konkretnego wzoru są zablokowane. No NASA tak ma, że nie muszą się tłumaczyć nikomu i z niczego...niestety

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie wiem o jakich domenach rozmawialiście, bo tajniaczycie się jak jakiś NASK. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

wiadomo....z "NASA" nie ma żartów :ph34r:

Napisz do @DomainClub - nie wiem czy on chce upubliczniac nazwę tej domeny. Ja obiecałam że się nie wyklepię więc nie klepię ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że w tym przypadku wniosek o dostep do informacji publicznej nie będzie miał zastosowania. Zgodnie z art 61 konstytucji RP mamy do takiej informacji prawo, ale dotyczy to działalności organów władzy publicznej, organów samorządąwych i ogólnie jednostek wykonujących zadania władzy publicznej lub rozporzadzających mieniem komunalnym lub skarbu Pąństwa. NASK się nie kwalifikuje.

Taki cytat z Wikipedii: „Z dniem 16 listopada 2009 r. dyrektorem NASK został płk Michał Chrzanowski, były Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, mianowany na to stanowisko przez prof. Barbarę Kudrycką, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego”. Jasne jest, że NASK podlega pod Ministerstwo Nauki i Szkolnistwa Wyższego, więc jak najbardziej będzie miał obowiązek rozpatrzyć wniosek o dostep do informacji publicznej. Zresztą w mojej ocenie NASK jest co najmniej jednostką realizującą zadania władzy publicznej (m.in. zarządzanie rejestrem domen) i jest w spisie polskich jednostek badawczo-rozwojowych.

A tu cytat ze strony NASKu: „Obecnie zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2010 r. O instytutach badawczych Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa funkcjonuje jako instytut badawczy”.

Nie tylko nie ma takiej publicznej listy, ale NASK w ogóle odmawia podania listy zablokowanych domen. Ostatnio dostałem jedynie ten link: http://www.dns.pl/rejestracja-domen.html#5

Sprawdziłem wszystkie wymienione w tym punkcie nazwy i zarejestrowane są od dawna:

www.pl

www.biz.pl

www.org.pl

ftp.pl

ftp.net.pl

http.pl

mailto.pl

news.pl

news.com.pl

tel.pl

tel.com.pl

ale nie da się na nie założyć opcji, ponieważ pokazuje się komunikat „Nazwa domeny jest zabroniona (#4009)”. Próba zarejestrowania innych domen z nazwami wymienionymi w punkcie 5. kończy się komunikatem Nazwa domeny jest zabroniona (#9015)”. Więc mamy już trzy różne kody :P . Jak macie pomysły, o co warto zapytać NASK, to napiszcie w tym wątku lub przez prywatną wiadomość do mnie. Postaram się w najbliższym czasie przygotować i wysłać taki wniosek.

Edited by Domenatorix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te domeny były zarejestrowane zanim zostało wprowadzone ograniczenie, natomiast jeśli wygasną, to nie będzie można ich już zarejestrować (jak np. www.edu.pl czy sip.pl). Ten punkt jest jednak na tyle głupi, że można się spodziewać uwolnienia tych domen w niemożliwej do przewidzenia przyszłości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tu was zaskoczę bo nie jest to domena z listy domen zastrzeżonych w Regulaminie NASK :P bawimy się dalej ;)

A wracając do wniosku o udostepnienie informacji publicznej, NASK, jeżeli już, można podciągnąć pod jednostkę oświatową, natomiast nie jest to organ wykonujący władzę publiczą lub takowe zadania.

Tutaj jest ustawa o dostępie do informacju publicznej i uwierzcie mi, że nie ma co startować z takim wnioskiem. Art. 6 mówi o tym do jakiego rodzaju informacji mamy prawo (i ta nasza sprawa się nie walifikuje), a nawet jeżeli okazałoby się, że mamy do takowej prawo to NASK zawsze może się na nas wypiąć prawem do ograniczenia dostępu do informacji publicznej np. ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa lub ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy.

No co wy chłopaki...myslicie że prawo jest po Waszej stronie?? ;)

Edited by Ola_DM

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tu was zaskoczę bo nie jest to domena z listy domen zastrzeżonych w Regulaminie NASK :P

Nie ma w tym nic zaskakującego, bo te z listy mają kod 9015, a 9065 to są domeny zablokowane zgodnie z widzimisię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no w sumie racja..... ale ja wcale nie jestem blondynką.... :lol:

 

Nie ma w tym nic zaskakującego, bo te z listy mają kod 9015, a 9065 to są domeny zablokowane zgodnie z widzimisię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NASK nie ma takiej listy domen upublicznionej na stronie DNS.pl, ponieważ wtedy wyszłoby na jaw, iż instytucją tą kieruje przypadek. Poza paroma oczywistymi domenami typu ftp.pl http.pl, domyślam się, że nie ma żadnej logiki w umieszczanych tam domenach, część domen została w międzyczasie uwolniona na podstawie widzimisię, albo bo znajomi królika chcieli mieć w kolekcji właśnie którąś domenę. Istnieje brak spójnej polityki domenowej, połączony z małą transparentnością tej publicznej instytucji, w dodatku kierowanej przez oficera ABW. Jak toksyczna jest z tego mieszanka, każdy chyba widzi.

 

 

a nawet jeżeli okazałoby się, że mamy do takowej prawo to NASK zawsze może się na nas wypiąć prawem do ograniczenia dostępu do informacji publicznej np. ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa lub ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy.

;)

 

W Polsce jest niestety za mało procesów sądowych w istotnych sprawach z punktu widzenia obywateli. Oczywiście sądowych spraw administracyjnych.

 

Zobaczcie z czym w tym kraju muszą się zmagać obywatele:

http://radioszczecin.pl/1,109913,po-chce-ujawnienia-nazwisk-przez-prezydenta

Podobnie w Warszawie

http://informacjapubliczna.org.pl/wwwdane/files/710234_warszawa_udip_27_49xx.08.12.pdf

http://prawo.vagla.pl/node/9772

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

zauważ @umberto, że wszystkie te sprawy dotyczą osób/instytucji publicznych - organów władzy publicznej, gdzie ustawa ma jasne zastosowanie. A weź teraz sobie takie "NASA" porównaj...ni to prywatne, ni to państwowe, nie do końca placówka oświatowa....a ponieważ nie da się tego jednoznacznie sklasyfikować nie można nigdzie powalczyć o swoje... jak to ładnie powiedział któryś z forumowiczów (cannot chyba?) trzeba łamać prawo zgodnie z prawem...albo zgodnie z jego brakiem...my chyba już nie doczekamy lepszych czasów kiedy w tym kraju cokolwiek sie zmieni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×