Jump to content
alicjon

Zakładanie firmy w USA, Delaware

Recommended Posts

A może ktoś miał do czynienie z zakładaniem firmy w Panamie? Prestiż może mniejszy niż USA, ale tu nie o prestiż chodzi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A może ktoś miał do czynienie z zakładaniem firmy w Panamie? Prestiż może mniejszy niż USA, ale tu nie o prestiż chodzi :)

 

W Panamie to już trzeba bodaj 100k papieru zainwestować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Panamie to już trzeba bodaj 100k papieru zainwestować.

 

 

Otwarcie firmy w pierwszym roku w Panamie to koszt ok 2000 USD. Jednak nie polecam, ten kraj ma bardzo niską wiarygodność na świecie, co owocuje że Twoi przyszli kliencie nie będą chcieli z tobą współpracować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym razem takie dwa pytania:

 

- Czy nazwę LLC można w dowolnym czasie zmienić? Jaki jets orientacyjny koszt takiej zmiany?

- Czy jest jakiś górny limit wiekowy dla właściciela jednoosobowej LLC?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Otwarcie firmy w pierwszym roku w Panamie to koszt ok 2000 USD. Jednak nie polecam, ten kraj ma bardzo niską wiarygodność na świecie, co owocuje że Twoi przyszli kliencie nie będą chcieli z tobą współpracować.

Firmy może i tak, ale najpierw musisz mieć paszport panamski, a to kosztuje chyba, że firma przez słupy.

 

- Czy nazwę LLC można w dowolnym czasie zmienić? Jaki jets orientacyjny koszt takiej zmiany?

Można, ale to kosztuje 300 usd bodaj.

- Czy jest jakiś górny limit wiekowy dla właściciela jednoosobowej LLC?

Nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@necik

 

Po twoich zapytań wydaję mi się, że nadal nie rozumiesz co jest "osoba prawna" - może to jest trochę inaczej w pl us, panama, de, uk, itd. ale ogólnie powinno być bardzo podobne. Polecam np. KSH (Kodeks Spólek Handlowych), żeby rozumieć róznicy między właścicielem, zarządem, pracownikiem - może być ta sama osoba)).

 

W Polsce te wszystkie funkcje w Spółce są jawne - w Delaware (i innych) niekonieczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli tak jakby podsumowując to Delaware jest najtańsze i najlepsze?

 

A może ktoś ma jakąś listę krajów z ciekawą ofertą offshore?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli tak jakby podsumowując to Delaware jest najtańsze i najlepsze?

 

A może ktoś ma jakąś listę krajów z ciekawą ofertą offshore?

 

Stany Nevada, Wyoming? Brak w ogóle podatku dochodowego chyba ...

 

Portugalska Madera? Może bezstresowo bo to członek (Portugalia) UE?

 

Belize.

 

----------

 

Angielska Ltd :);):P, ale to już chyba nie jest offshore i skład spółki oczywiście jawny - założenie firmy kilkadziesiąt GBP (w firmach pośredniczących) + drugie tyle za adres firmy ale z księgowością chociaż pewnie prostą oraz reprezentacją przed brytyjskimi urzędami to bym się nie połapał. Ze wzgl. na nikłą znajomością j. ang ;) ...

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
EIN mogę załatwić każdej zaprzyjaźnionej mi osobie, a właściwie sama może sobie go załatwić w max 10min, bo EIN dostaje się podczas rozmowy telefonicznej. Jakby ktoś chciał to mogę podesłać formularz na podstawie którego "customer service" zadaje pytania (ułatwia to rozmowe), bo pytają po rubrykach :)

Przez telefon możesz go sobie założyć w 10 minut, mając SSN (obywatel amerykański albo zielona karta). Nie mając SSN, musisz najpierw wyrobić sobie ITIN (pocztą, ok. miesiąc czasu) a potem na jego podstawie wyrabiasz EIN w formularzu online. Albo poprosić firmę zakładającą spółkę o "nominee EIN".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przykład w praktyce: istnieje serwis internetowy gdzie użytkownicy mogą za darmo wgrywać na serwer różne pliki (regulamin pozwala wgrywać tylko legalne treści). Właścicielem serwisu jest Polska firma, pewnego dnia w siedzibie firmy zjawiają się "służby niebieskie" z zaproszeniem "do poloneza" (zarzut = piractwo). Oczywiście firma później może jakoś wybroni się w sądach, ale zajmie to pół roku, rok, czy może nawet dłużej. Na koniec wyrok - niewinny, przepraszamy za zajście. W tym czasie można powiedzieć że firma padła i już raczej nie podniesie się.

LLC do tego celu może być, ale chyba lepiej w Nevadzie. W Delaware dane właścicieli spółki są tajne, ale teoretycznie amerykański IRS może poprosić Departament Stanu Delaware o informacje na temat spółki. W Nevadzie nie może.

 

Także Panama. Prawnik opowiadał mi, jak polskie Urzędy Skarbowe korespondują z władzami w Panamie, boki zrywałem ze śmiechu :)

Edited by Dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może ktoś może mi poradzić w sprawie założenia firmy w usa - jestem na miejscu. A tak swoją drogą to mieszkam na Cap May w New Jersey i promem stąd do Delaware jest 1/2h. Czy mogę założyć tutaj firmę będąc w Stanach na wizie turystycznej (biznesowej)?

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy firma amerykańska z DE, NV czy WY, może sprzedawać domeny np. na giełdzie "AM" albo innych giełdach należących do firm zarejestrowanych w USA? (To w kontekście amerykańsko amerykańskim, prawa stanowego, rezydencji itp).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Post zdublował mi się niechcący ... Przepraszam.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też mnie to interesuje.

 

 

W takim razie podnoszę ten temat jeszcze raz.

 

Dodatkowo, proszę o informację w nast. kwestii: Czy posiadanie EIN jest komuś kto zakłada firmę w DE naprawdę do czegoś potrzebne? [EIN nie jest niezbędny do otworzenia firmy to wiem na 100% - mówię tu o obywatelu RP, który zakłada firmę w DE].

Czy jest wymagany przed polskimi bankami [w przypadku jeśli firma z DE zakłada tam konto, bo przed amerykańskimi jest prawdopodobnie wymagany], czy jest wymagany podczas "przechodzenia" przez jakieś istotne formularze rejestracyjne online

[np. jakieś konta firmowe w dotPay czy coś podobnego?].

Czy może EIN jest właściwie "balastem"? Niepotrzebnym i z pewnych względów bardzo niepewnym elementem w konstrukcji?

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też mnie to interesuje.

 

 

Odpowiedziałem Ci w ostatniej PW ale nie wiem, czy czytałeś ;)

 

 

---------------

Widzę, że w wątku są już tylko pytania, bez echa. Nie będę wiec tutaj prowadził monologu bo to wyglądałoby śmiesznie.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżam temat. Podsumowując zatem, w przypadku osoby-rezydenta polskiego mieszkającego w Polsce, otwarcie firmy w DE nie ma sensu. Prawda? Ktoś jeszcze uważa, że jest inaczej, a może taką firmę prowadzi bez wizytowania USA specjalnie w tym celu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odświeżam temat. Podsumowując zatem, w przypadku osoby-rezydenta polskiego mieszkającego w Polsce, otwarcie firmy w DE nie ma sensu. Prawda? Ktoś jeszcze uważa, że jest inaczej, a może taką firmę prowadzi bez wizytowania USA specjalnie w tym celu?

 

 

Podsumowujesz wątek ale nie zagłębiasz się w niego. Równie dobrze możnaby powiedzieć, że otwarcie firmy w DE nie ma sensu dla rezydenta amerykańskiego. I chyba ta teza byłaby bliższa prawdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odświeżam temat. Podsumowując zatem, w przypadku osoby-rezydenta polskiego mieszkającego w Polsce, otwarcie firmy w DE nie ma sensu. Prawda? Ktoś jeszcze uważa, że jest inaczej, a może taką firmę prowadzi bez wizytowania USA specjalnie w tym celu?

 

 

Jeśli jesteś rezydentem w PL to możesz założyć taka firmę i na nią normalnie prowadzić z PL.

DO założenia firmy w Delaware ( oraz jej prowadzenia ) nie trzeba jechać do USA, siedzisz na tyłku przed kompem, wypełnienie wszystkich wniosków do założenie firmy trwa 5 minut, potem tylko czekasz na przesyłkę z USA, bo wszystkim zajmuje się Twój agent. ( ja od momentu wypełnienia wniosku do odebrania przesyłki czekałem 4 dni, czy czym był jeszcze weekend )

 

 

Nie wiem jak wygląda sprawa z Allegro, ale dużo zależy od tego co sprzedajesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezydent PL nie może prowadzić firmy z PL nie tworząc w Polsce Zakładu.

Rezydent PL może być udziałowcem ale nie może prowadzić firmy z PL gdyż wówczas tworzy automatycznie Zakład. Tzn. może sobie prowadzić ale podlega takim wówczas przepisom i procedurom jak firmy w Polsce (ZUS itp). Firma ta, jest odrębnym bytem prawnym od udziałowców więc to ona działa a udziałowiec ma w niej nomen omen udziały. Czyli w zw. z tymi udziałami posiada lub nie posiada przychody. Z tych przychodów a właściwie z tych dochodów, jako obywatel/rezydent RP musi się opodatkować i robi to, bardzo grzecznie wypełniając odpowiedni polski PIT dla polskiego US.

Te sprawy (Zakład) są oczywiste nie tyle w kontekście spółek zakładanych w USA co w ogóle są oczywiste w zw. z definicją Zakładu oraz odpowiednimi przepisami polskimi i prawem międzynarodowym.

 

MrYogi, zmień proszę, jeśli możesz treść posta (albo usuń treść) - wprowadza nieumyślnie w błąd.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×