Jump to content
alicjon

Zakładanie firmy w USA, Delaware

Recommended Posts

a zatem znów pat w tym temacie a na dodatek jakiś nowy pomysł z wyspami marszala?

 

DE, NV, WY i jeszcze parę innych stanów USA a jakby się im przyglądnąć to może i uzbiera się kilkanaście unaoczniają, że rozmowa o nich w cieniu a właściwie w blasku słowa "raj" jest nieporozumieniem. Są one w zw. z faktem swojej mnogości, dowodem nie na wyjątkowość ale na regułę. Regułę, unaoczniającą, iż interesy można prowadzić nie tonąc w papierach, i urzędniczych formularzach a jeśli w czymkolwiek tonąc to może w interesach właśnie.

 

"Raj"? Chyba, że "raj" wolny od biurokracji i znanego nam wszystkim srusu. Każdy, kto myśli o otworzeniu tam działalności traktując pojęcie "raj podatkowy" w innym kontekście powinien naprawdę dać sobie spokój.

 

Oczywiście, spółki tam zawiązane, ale przecież nie tylko tam bo cały Świat nigdy jeszcze nie stał dla ludzi otworem tak, jak w XXI wieku, mogą być składnikiem szerszej i oczywiście legalnej optymalizacji podatkowej.

Wehikuły podatkowe nie są w Świecie i w Polsce również ani czymś nielegalnym ani czymś wyjątkowym.

 

W ogóle spółki LLC mają do siebie to, iż cechuje je maksymalna transparentność podatkowa, na którą składa się aksjomat, że pomiędzy dochodami spółki a dochodami właścicieli/udziałowców spółki [jako osób fizycznych] uzyskanymi z tej spółki jest znak równości. Obowiązuje to oczywiście również w PL, tzn. obywatel PL [udziałowiec spółki jeśli jest obywatelem PL, także] podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Podatkowo, są więc one traktowane jako spółki cywilne. Wszytko ponad podatki, to formuła spółki z o.o.

 

To tak, generalizując bo do tematu nie mam już raczej nic więcej do dodania.

Może jeszcze i to, iż czasami rozmawianie o zakładaniu takich jak w DE spółek, w atmosferze jakiejś mglistej tajemniczości jest ... biorąc pod uwagę jasną rzeczywistość, zupełnie niepotrzebne :)

 

Pzdr.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

to co sugerujesz? jeśli np. jestem osobą fizyczną, pracuję na komputerze, oferuję usługi hostingowe jako jednoosobowa działalność - czy w tej sytuacji mogę jakoś na granicy prawa uniknąć wysokich kosztów prowadzenia firmy w polsce? 700 zł zusów itp. to absurd w przypadku mikrofirm z niepewnymi comiesięcznymi przychodami a takich "prób" działalności podejmuje się masa ludzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
to co sugerujesz? jeśli np. jestem osobą fizyczną, pracuję na komputerze, oferuję usługi hostingowe jako jednoosobowa działalność - czy w tej sytuacji mogę jakoś na granicy prawa uniknąć wysokich kosztów prowadzenia firmy w polsce? 700 zł zusów itp. to absurd w przypadku mikrofirm z niepewnymi comiesięcznymi przychodami a takich "prób" działalności podejmuje się masa ludzi.

 

 

Ja już niczego i nikomu nie sugeruję i nie będę sugerował a zwłaszcza jakiejkolwiek działalności na granicy prawa. To co napisałem powyżej dotyczy działalności legalnej i jeśli ma cokolwiek wspólnego z jakąś granicą, to zapewne z Zagranicą.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

chodzi mi raczej o to, czy w przypadku osoby faktycznie działającej w polsce i głównie na polski rynek, operacja typu firma w DE jest rozwiązaniem rozsądnym i możliwym(dozwolonym w prawie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
chodzi mi raczej o to, czy w przypadku osoby faktycznie działającej w polsce i głównie na polski rynek, operacja typu firma w DE jest rozwiązaniem rozsądnym i możliwym(dozwolonym w prawie)?

 

 

Czy udział obywateli RP w spółkach zagranicznych nie jest dozwolony prawnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[reklama]

 

Dla wszystkich, którzy chcieliby się wreszcie dowiedzieć jak to jest z zakładaniem firmy w raju podatkowym, zapraszam na MeetDomainers do Sopotu :) Na Spotkaniu będą dwugodzinne wykłady "Gdzie zakładać e-biznes i jak optymalizować podatki". Sesję poprowadzi Andrzej Paczuski i Tomasz Jankowski z Kancelarii Paczuski & Taudul. Omówią kwestie związane z rejestracją, podatkami oraz prowadzeniem firmy w takich lokalizacjach jak Cypr, Delaware, Hong Kong, Luksemburg i innych.

 

Pan Andrzej W III edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego 2009 dziennika "Rzeczpospolita" otrzymał wyróżnienie dla najlepszego doradcy podatkowego obsługującego klientów z sektora usług finansowych. Możecie być pewni, że rozwiązania, które Wam przedstawi będą unikalne i sprawdzone.

 

[/reklama]

 

;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam następujące pytania związane z tematem:

 

1) jakie firmy polskie polecacie (kompetentne i niedrogie) jako pośredników w założeniu spółki w USA lub innym kraju?

 

2) jak wyglądają konkretnie sprawy podatkowe związane z taką spółką, gdy ma ona konta RP; dla uproszczenia odpowiedzi załączam następujący przykład:

spółka "Xyz LLC" ma konto w RP oraz w USA; zysk brutto tej spółki to np. 8000 PLN/miesiąc, przy czym część tych pieniędzy jest na koncie polskim a część w USA.

a) w jaki sposób spółka płaci podatek dochodowy w USA (w Delaware jest o zdajesię ryczłt 250 USD), a jaki w Polsce (o ile płaci w Polsce)?

B) jaki podatek zapłacić musi udziałowiec tej spółki jeśli mieszka w Polsce (czy płaci ten podatek w USA czy w Polsce)?

c) czy udziałowiec może w praktyce nie płacić podatku w Polsce jeśli odpowiednie służby podatkowe nie są w stanie ustalić jego zysków płynących z tej spółki?

d) czy w praktyce da się ukryć przed polskim fiskusem dochody czerpane z zagranicznej spółki?

 

3) jakie są wszystkie konkretne korzyści z posiadania firmy/spółki zarejestrowanej za granicą (poza ewentualnie niższym podatkiem)?

 

 

Zauważyłem, że do tej pory dyskusja była czysto akademicka bez konkretnych liczb i przepisów. Dobrze byłoby podsumować ten wątek jakimiś konkretami. Przydałaby się krok po kroku procedura uzyskiwania wszystkich niezbędnych danych wraz z linkami i cenami. Było kilka postów, gdzie było dużo danych, ale mimo wszystko były ułożone chaotycznie i ich autorzy nie zadbali o to by czytelnik miał pewność, że zawierają one całą kompletną procedurę (często używane były zwroty "o ile pamiętam", "wydaje mi się że" itp.). A może gdzieś jest kompetentna strona internetowa po polsku z całą procedurą i linkami do stron, które umożliwiają uzyskanie niezbędnych dokumentów?

Procedura powinna być ułożona w odpowiedniej chronologii, tak by w kolejnym kroku procedury nie okazało się, że potrzebny jest dokument lub usługa (np. adres w USA), którą uzyskuje się dopiero w późniejszym kroku...

 

A może ktoś z szanownych Forumowiczów zakładał taką spółkę i chciałby za niewygórowaną opłatę pomóc? Proszę o kontakt na priva.

Edited by anthropos

Share this post


Link to post
Share on other sites
[reklama]

 

...

 

 

[/reklama]

 

;)

 

DD

Szkoda, że mnie to ominęło. Faktycznie były jakieś konkrety ?

Edited by axis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam następujące pytania związane z tematem:

 

1) jakie firmy polskie polecacie (kompetentne i niedrogie) jako pośredników w założeniu spółki w USA lub innym kraju?

 

Żadnej. Pośrednictwo to zwielokrotnione koszty założenia spółki.

 

2) jak wyglądają konkretnie sprawy podatkowe związane z taką spółką, gdy ma ona konta RP; dla uproszczenia odpowiedzi załączam następujący przykład:

spółka "Xyz LLC" ma konto w RP oraz w USA; zysk brutto tej spółki to np. 8000 PLN/miesiąc, przy czym część tych pieniędzy jest na koncie polskim a część w USA.

a) w jaki sposób spółka płaci podatek dochodowy w USA (w Delaware jest o zdajesię ryczłt 250 USD), a jaki w Polsce (o ile płaci w Polsce)?

 

Płaci pod pewnymi warunkami podatek Stanowy w USA, a może zapłacić pod pewnymi warunkami podatek federalny w USA. Nie podlega polskiej jurysdykcji więc w Polsce nie płaci.

 

;) jaki podatek zapłacić musi udziałowiec tej spółki jeśli mieszka w Polsce (czy płaci ten podatek w USA czy w Polsce)?

 

Jeśli jest rezydentem RP, płaci podatek dochodowy na zasadach ogólnych w Polsce w zw. z przepisami o nieograniczonym opodatkowaniu.

 

c) czy udziałowiec może w praktyce nie płacić podatku w Polsce jeśli odpowiednie służby podatkowe nie są w stanie ustalić jego zysków płynących z tej spółki?

 

Nie kombinuj ;). Przestępstwo podatkowe jest surowo karane nie tylko w USA.

 

d) czy w praktyce da się ukryć przed polskim fiskusem dochody czerpane z zagranicznej spółki?

 

Nie kombinuj.

Zwłaszcza, że jedną z podstawowych cech spółki, o której mówimy jest transparentność podatkowa.

 

3) jakie są wszystkie konkretne korzyści z posiadania firmy/spółki zarejestrowanej za granicą (poza ewentualnie niższym podatkiem)?

 

Brak duszącej biurokratycznej upierd ... wości o każdy bzdet, szczegół, kropkę, przecinek, raporty, srusy, terminy, sprawozdania, formularze i pozostały szajs.

 

[...]

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy dyrektor jednoosobowej Delaware LLC (mieszkaniec Polski) płaci podatek w Polsce od wszystkich dochodów osiągniętych przez LLC? Czy tylko od dywidendy wypłaconej co jakiś czas dyrektorowi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy dyrektor jednoosobowej Delaware LLC (mieszkaniec Polski) płaci podatek w Polsce od wszystkich dochodów osiągniętych przez LLC? Czy tylko od dywidendy wypłaconej co jakiś czas dyrektorowi?

 

Wszystkich, bo z tego co sie zorietowalem, to LLC pod wzgledem podatkowym jest jak nasza s.c. a prawnie jak sp. z o.o.

Od dywidendy to trzeba by zalozyc np. spolke IBC na Wyspach Marszala.

Jako tako opisane jest to tutaj

http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje/vi...asc&start=0

 

Przebrnalem te 6X stron aczkolwiek mam juz metlik, bo za duzo tam bania sie, pieprzenia glupot i gderania o "optymalizacjach", a malo o konkretach. Jedynie MrYogi, ktory i na di.pl w tym watku sie udzielil, cos sensownego napisal, a wiekszosc postow to popluczyny...

 

Pozwole sobie odkopac watek i pociagnac go dalej.

 

Jako ze potrzebuje jedynie firme gdziekolwiek oprocz Polski itp biurwokratycznych krajach, oraz ponosic jak najmniejsze koszta obslugi, to zaczalem sie wlasnie rozgladac za DE. Jednakze co z innymi stanami/krajami?

 

Podatki i tak bede placil w PL, wiec na pozornej anonimwosci, ktora zapewnia DE, mi nie zalezy.

 

Gdyby ktos mogl sie podzielic jeszcze jakimis informacjami, bylbym zobowiazany. Chodzi glownie o sprawdzone linki, bo niby w necie jest tego pelno, ale tak, jak na w/w forum, pelno dywagacji, a malo konkretow. Poza tym, co strona to sprzeczne informacje

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

Przebrnalem te 6X stron aczkolwiek mam juz metlik, bo za duzo tam bania sie, pieprzenia glupot i gderania o "optymalizacjach", a malo o konkretach. Jedynie MrYogi, ktory i na di.pl w tym watku sie udzielil, cos sensownego napisal, a wiekszosc postow to popluczyny...

 

[...]

 

 

Post nr 112 chyba był dosyć konkretny :)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Post nr 112 chyba był dosyć konkretny :)?

 

Ale o ktorym poscie mowa? Na di, czy na tym forum, do ktorego podalem link?

Bo to, co napisales tu w #112, to akurat juz wiem i nic tam odkrywczego nie ma, o czym bym i ja nie wiedzial. Chodzi mi o alternatywy wobec DE - jeszcze tansze, ew mniej skomplikowane ;-) Podobno inne stany maja podobny system i tanszy w obsludze, jednakze nie wiem, jakie sa roznice wobec DE. Wszedzie w polskim necie pisze sie jedynie o DE, a tylko wzmiankuje o alternatywach, lecz bez wiekszych konkretow.

Edited by empireus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale o ktorym poscie mowa? Na di, czy na tym forum, do ktorego podalem link?

Bo to, co napisales tu w #112, to akurat juz wiem i nic tam odkrywczego nie ma, o czym bym i ja nie wiedzial. Chodzi mi o alternatywy wobec DE - jeszcze tansze, ew mniej skomplikowane ;-) Podobno inne stany maja podobny system i tanszy w obsludze, jednakze nie wiem, jakie sa roznice wobec DE. Wszedzie w polskim necie pisze sie jedynie o DE, a wzmiankuje jedynie o alternatywach, lecz bez wiekszych konkretow.

 

 

Na Di. Nie chodzi mi o odkrywczość ale o "popłuczyny" :).

W jeszcze wcześniejszym poscie wymieniłem z nazwy stany Nevada i Wyoming. Są one na pewno alternatywą. Dlaczego wiele osób skupia się - jeśli już to - na DE? Może sprawny system obsługi Klientów przez agentów stanowych, ma duże znaczenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle, ze tu nie ma 60 kilku stron z tematem ;-) Chodzilo mi o tamte forum, ktore przytoczylem, a szczegolnie o ten post

http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje/vi...p=147186#147186

 

Reszta tam, z kilkoma wyjatkami, to pozniej juz tylko dywagacje i rozwazania, jak uniknac placenia podatku i wrozenie z fusow. Niektorzy tam juz wroza i dopytuja trzeci rok, wiec nie ma sensu dalej tego czytac ;-)

 

Tutaj tez przebrnalem przez 3 strony, ale tu podobnie - pytania, pytania i malo konretnych, czesto sprzecznych odpowiedzi :-) A z tego co sie juz orietuje, to jest kilka osob na forum, ktore takowe firmy w DE maja pozakladane. Nawet Ty Yarowa ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

 

Tutaj tez przebrnalem przez 3 strony, ale tu podobnie - pytania, pytania i malo konretnych, czesto sprzecznych odpowiedzi :-) A z tego co sie juz orietuje, to jest kilka osob na forum, ktore takowe firmy w DE maja pozakladane. Nawet Ty Yarowa ;-)

 

No tak. Jestem tylko jednym z udziałowców jednej z amerykańskich firm.

 

Dlaczego DE? Chyba klimat Wschodniego Wybrzeża mi odpowiada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No tak. Jestem tylko jednym z udziałowców jednej z amerykańskich firm.

Cóż to za program optymalizacji podatkowej?:) kto oferuje coś takiego?

Edited by artman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cóż to za program optymalizacji podatkowej?:) kto oferuje coś takiego?

 

Nie rozumiem Twojego pytania. Do jakiego programu nawiązujesz w zw. z moją wypowiedzią?

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do działalności na terenie USA to jak sprawa wygląda jeśli ktoś ma np. firmę hostingową i prowadzi program partnerski. Jeśli partnerem jest m.in. obywatel USA i będzie chciał z tych zysków z PP rozliczyć się w IRS. Czy to już podchodzi pod działalność na terenie USA, robienie interesów z obywatelami USA?

Edited by x1000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie - jak to jest z tym Delaware. Czy to prawda, że tam nie ma dochodowego, vatu, zusu, a jedynie opłata roczna w postaci 250 dolarów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W USA nie ma VAT-u, ZUS-u oczywiście też. Dochodowy jest właśnie w tej postaci $250 rocznie.

Jednak nie jest tak ciekawie jakby się zdawało: po sprowadzeniu tych pieniędzy do Polski, musisz zapłacić podatek. A jeżeli masz dużo kosztów, to przestaje już być tak opłacalne, gdyż nie możesz żadnych faktur wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co oznacza że płacisz ryczałt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem - dlaczego faktur nie można wpisać w koszty? W koszty można wpisać każdy rachunek, umowę zlecenie czy fv.

Na jakiej podstawie stwierdzasz, że nie ma tam takiej możliwości?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×