Jump to content
mwyczolkowski

Pismo z Urzędu Skarbowego

Recommended Posts

Witam.

Mam kilka domen .com u jednego z rejestratorów i własnie otrzymałem informację z US o zajęciu wierzytelności na kwotę ponad 100 tys. zł . Skarbówka żąda wpłacania kasy na poczet zajęcia. Co w sytuacji jak wpłacę kasę do skarbowego zamiast na opłacenie domeny/serwera czegokolwiek co tam mam, ja się pytam? :)

 

Dodatkowo ten rejestrator od pewnego czasu wysyłał mi faktury do opłacenia domen , które wcześniej były u niego a zostały przeniesione - teraz już wiem czemu próbował naciąć mnie na kasę , pomimo że myślałem że to po prostu burdel w papierach mają...

Uciekać z tymi domenami , które jeszcze mam u niego czy czekać? Co się dzieje z domenami w przypadku ewentualnego bankructwa / plajty itp.?

 

Ktoś , coś?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z taki sprawami najlepiej do prawnika się udać, ale sugerowałbym przede wszystkim przeanalizować Ustawę z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Zwłaszcza art. 38 tej ustawy, który mówi, że właściciel zajętej rzeczy lub prawa, może wystąpić z żądaniem wyłączenia spod egzekucji.

Jest na to tylko 14 dni ( więcej ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 2003 miałem sytuację, że upadł rejestrator, u którego miałem domenę .net i .org, obie niestety straciłem, a kasę wpłaconą na przedłużenie odzyskałem dopiero po kilku latach postępowania sądowego. W przypadku domen .pl jest trochę lepiej, kiedyś już pisałem szczegółowo, więc wkleję tylko link: http://di.pl/topic/82696-niewyplacalny-rejestrator-co-z-domenami/?do=findComment&comment=490251

 

Co do samego pisma, to nie masz się czym przejmować, skoro nie masz wobec rejestratora żadnych długów, to też nie musisz nic do skarbówki wpłacać - wynieś po prostu domeny póki panel działa i zapomnij o sprawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem, dlaczego US miałby zająć domeny, których abonentem nie jest jak mniemam ta firma, a więc nie wchodzą one chyba w poczet majątku firmy. Moim zdaniem jeśli postępowanie nie jest jeszcze zaawansowane, nalezy wyprowadzić domeny jak najszybciej. W razie czego szperaj jaka jest polityka ICANN w tego typu przypadkach.

 

"Skarbówka żąda wpłacania kasy na poczet zajęcia" - ale napisz może precyzyjniej: od kogo żąda wpłacania pieniędzy i dlaczego? Wątpię,a by żadali od ciebie. Jeśli opłacałeś domeny, to nie masz żadnych zobowiązań względem upadającej firmy.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

We wcześniejszej mojej wypowiedzi skupiłem się na zajęciu praw majątkowych a tutaj faktycznie chodzi "tylko" o zajęcie wierzytelności. Prawdopodobnie urząd skarbowy oczekuje żebyś wpłacał pieniądze na konto fiskusa za usługi, za które ten rejestrator wystawi Tobie fakturę. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że jeżeli ten rejestrator nie wpłaci tych środków dalej, to stracisz nieprzedłużone domeny.

Pozostaje więc chyba tylko szybko zrezygnować z usług tej firmy, przenosząc domeny do innego rejestratora i w ciągu tygodnia napisać, że nie jest możliwe przelewanie środków na rzecz komornika skarbowego, gdyż nie korzystasz już z usług tej firmy. Jeżeli rejestrator wystawił ci faktury nienależne, to powinieneś to napisać w odpowiedzi.

Więcej poczytaj w powyższym linku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jak mam fakturę na przedłużenie domen/hostingu itp. i wpłacę tą kasę do US to nie będzie dobrze :) A tego właśnie US wymaga, aby nie płacić dłużnikowi tylko zaspokoić najpierw wierzyciela czyli Skarb Państwa.

Domeny przenoszę a skarbówce dam odpowiedź że nic im nie wpłacę .

Share this post


Link to post
Share on other sites

W najgorszym wypadku zapłacisz Skarbówce, a później transferujesz domeny w nowe miejsce i zapłacisz ponownie za przedłużenie.

 

Ale gdyby Ci się chciało, to możesz wyjaśnić im pisemnie sytuację i spróbować powalczyć o to, aby domeny wyłączano spod zajęcia wierzytelności. Zwłaszcza jeśli nie masz się pewności, czy będą przedłużone. W końcu świadoma utrata domeny, to może być działanie na szkodę własnego przedsiębiorstwa, w szczególności gdy jest ona zagospodarowana lub wartościowa.

Wyrządzenie szkody majątkowej (lub choćby sprowadzenie niebezpieczeństwa jej wyrządzenia) jest w świetle prawa przestępstwem i może skutkować pociągnięciem osoby, która do tego doprowadziła nawet do odpowiedzialności karnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×