Jump to content

Weryfikacja prawa do domeny.


Recommended Posts

Posted

Zaciekawiło mnie jak serwisy gieldowe weryfikują prawo do domen sprzedawanych na danej giełdzie jeśli te zarejestrowane są u innego rejestratora.

Pytanie nasuneło mi się w związku z wystawieniem na gieldzie AM domeny : Kolo.pl :

https://www.aftermarket.pl/marketoffer.php?id=2525028

Z danych wynika że abonentem domeny jest :

Gmina Miejska Koło ul. Stary Rynek 1 62-600 Koło 

a ci nic nie wiedzą aby ich domena miala zostać sprzedana.

Wychodzi na to że ktoś próbuje zrobić jakiś wałek.

 

 

Posted
2 godziny temu, szmiko napisał:

Ale do wałka chyba i tak nie dojdzie bez kodu? Wystawiać ktoś sobie może.

 

Chyba...w tym wypadku slowo klucz.

Ktoś zakłada konto na Allegro i sprzedaję poprzez nich. Wystawienie oferty na AM ma np.uwiarygodnić jej posiadanie i sprzedaż nie musi się przecież odbyć poprzez AM.

Posted

"Metoda transferu: Podanie kodu AuthInfo po dokonaniu wpłaty"

Do żadnego wałka nie dojdzie, bo kod nie zostanie podany, a sprzedający nie otrzyma płatności.
Nie rozumiem też, w jaki sposób wystawienie domeny na AM miałoby uwiarygadniać jej posiadanie...

Posted
8 godzin temu, Bazyli napisał:

Zaciekawiło mnie jak serwisy gieldowe weryfikują prawo do domen sprzedawanych na danej giełdzie jeśli te zarejestrowane są u innego rejestratora.

 

https://pomoc.premium.pl/1370/domeny-z-zewnatrz/

 

"Wystawienie na sprzedaż domeny zewnętrznej poprzedzone jest weryfikacją jej własności, czyli potwierdzeniem, że masz prawo do dysponowania daną domeną. W tym celu niezbędne jest ustawienie rekordu CNAME (alias do innego hosta), który jest unikalny dla Twojego konta i zostanie wyświetlony w pierwszym kroku kreatora sprzedaży domeny."

Posted
8 godzin temu, pb napisał:

 

https://pomoc.premium.pl/1370/domeny-z-zewnatrz/

 

"Wystawienie na sprzedaż domeny zewnętrznej poprzedzone jest weryfikacją jej własności, czyli potwierdzeniem, że masz prawo do dysponowania daną domeną. W tym celu niezbędne jest ustawienie rekordu CNAME (alias do innego hosta), który jest unikalny dla Twojego konta i zostanie wyświetlony w pierwszym kroku kreatora sprzedaży domeny."

To w premium, na AM jak domena jest importowana nikt nie sprawdza abonenta, ani nie trzeba ustawiac CNAME.

Posted (edited)
10 godzin temu, damien napisał:

"Metoda transferu: Podanie kodu AuthInfo po dokonaniu wpłaty"

Do żadnego wałka nie dojdzie, bo kod nie zostanie podany, a sprzedający nie otrzyma płatności.
Nie rozumiem też, w jaki sposób wystawienie domeny na AM miałoby uwiarygadniać jej posiadanie...

 

Pisałem wyżej.

Sprzedaż nie musi się odbyć bezpośrednio przez gieldę domen. Może sie odbyć przez Allegro lub bezpośrednio. Nie wchodzi zatem w grę mozliwość blokady transakcji. Jesli kupujący złoży ofertę zakupu czy też nawiąże kontakt ze "sprzedającym" poprzez formularz  to będzie przekonany na 99,99% że zwraca się do właściciela domeny. Tym bardziej jeśli będzie osobą która z domenami miała mało co wspólnego. I dodatkowo jeśli będzie to osoba której nie zależy na rachunku a chce zaoszczędzić na Vat to prawdopodobieństwo oszustwa jest bardzo, bardzo duże.

Myślę że na tego typu rozwiązanie liczył "sprzedający" no chyba że to kolejny badacz...

 

Edited by Bazyli
Posted
1 godzinę temu, szmiko napisał:

To w premium, na AM jak domena jest importowana nikt nie sprawdza abonenta, ani nie trzeba ustawiac CNAME.

 

Tak, ale takie rozwiązanie jak w AM było dla nas niedopuszczalne. AM jako wirtualna firma z Cypru może sobie na to pozwolić, nie przejmując się tym, że sprzedaż, a nawet samo oferowanie takiej domeny rodzi konsekwencje prawne. Tak czy inaczej, Bazyli pytał o "serwisy giełdowe", więc napisałem jak to jest w premium.pl.

  • Like 1
Posted (edited)
1 godzinę temu, cannot napisał:

Twierdzisz, że AM to jakaś lipa ?

 

Nie napisałem firma-krzak, tylko "wirtualna firma z Cypru", czyli taka, która ma na Cyprze tylko adres, a całą infrastrukturę (chyba) w Polsce.

 

 

Edited by pb
  • Like 1
Posted (edited)
3 godziny temu, polo333 napisał:

Od Gimny Koło uzyskałem informację, że wystawiany na AM adres to idn KOŁO.pl ;)

 

Od gminy mogłeś się dowiedzieć że nie sprzedają swojego adresu...Bo oni o IDN-ach zielonego pojęcia nie mają...Poza tym gmina nie mogła sprzedawać IDN-a bo ten należy do kogoś innego.

Zatem zamiast pisać bajki mogłeś sprawdzić...

:)

Oferta została już usunięta.

Edited by Bazyli
  • Like 1
Posted (edited)
1 godzinę temu, polo333 napisał:

wybacz, padłem ofiarą niekompetencji urzędników.

 

IMG_20180420_140315.jpg

 

Ja pitolę...Czytaj chłopie ze zrozumieniem....Bo ja tu nie widzę nic co by wskazywalo że oni sprzedają IDN-a...

:)

 

 

 

 

Edited by Bazyli
Posted (edited)

Bazyli, nie nadymaj się tak, bo nie masz racji. Przesłał im ten sam link, który Ty wkleiłeś w pierwszym poście. Ale zanim odpisali, aukcja była już usunięta, więc (jak się domyślam) zaczęli szukać po giełdzie i znaleźli jedynie domenę koło.pl, więc w tym duchu odpisali.

 

 

 

 

Edited by pb
Posted (edited)
14 minut temu, pb napisał:

Bazyli, nie nadymaj się tak, bo nie masz racji. Przesłał im ten sam link, który Ty wkleiłeś w pierwszym poście. Ale zanim odpisali, aukcja była już usunięta, więc (jak się domyślam) zaczęli szukać po giełdzie i znaleźli jedynie domenę koło.pl, więc w tym duchu odpisali.

 

 

 

 

 

Nie nadymam, jednak trudno zarzucać komuś niekompetencję jak się samemu nie zrozumiało przekazu.

Oni już wczesniej wiedzili że ktos wystawil ich domenę na sprzedaż bo dzwonilem do UG. Sprawdzili że ich domena hula jak należy a na sprzedaż jest wystawiona KOŁO.pl tzn.nie ich. A w między czasie AM usunał ofertę z KOLO.pl 

Ale masz rację...Moje rozumowanie poszło w zlym kierunku...

:)

 

 

Edited by Bazyli
Posted
4 minuty temu, Bazyli napisał:

Nie nadymam, jednak trudno zarzucać komuś niekompetencję jak się samemu nie zrozumiało przekazu.

Oni już wczesniej wiedzili że ktos wystawil ich domenę na sprzedaż bo dzwonilem do UG. Sprawdzili że ich domena hula jak należy a na sprzedaż jest wystawiona KOŁO.pl tzn.nie ich. A w między czasie AM usunał ofertę z KOLO.pl

 

Skoro się nie nadymałeś, to dlaczego wyedytowałeś treści 3/4 posta? ;-) Nawet jeśli ktoś się pomylił, czy coś źle zrozumiał, to można zwrócić uwagę bez zbędnych emocji.

Posted (edited)
9 minut temu, pb napisał:

 

Skoro się nie nadymałeś, to dlaczego wyedytowałeś treści 3/4 posta? ;-) Nawet jeśli ktoś się pomylił, czy coś źle zrozumiał, to można zwrócić uwagę bez zbędnych emocji.

 

Dlatego że trakcie czytania postu uświadomilem sobie że link który jest zamieszczony w screnie prowadził do właściwej domeny. Stąd napisalem że moje rozumowanie poszło w złym kierunku.

 

 

Edited by Bazyli
Posted (edited)

Każda moja większa sprzedaż szła przez escrow. Przy tych rzędu do kilku tysięcy po prostu  ustawiałem serwery DNS na podane przez klienta zanim wpłacił pieniądze.

Edited by FlashT

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.