Jump to content
bradiaga

pl com eu

Recommended Posts

Nie zrozumiałeś. ;)

 

To znaczy, że najpierw .com pobije .pl, a potem .eu pobije .pl. :D

 

Nie znam się może ale czy w Niemczech *com też wypiera *de?

 

Osobiście mam pewnie z 300-400 com ale nie znam żadnego fajnego serwisu na polskikeyword*com. Nawet firmy, które znam jeśli *pl jest zajęta to mają serwsy na com.pl a nie com. A szczerze to jako firma europejska wolałbym mieć *eu niż *com.

Twierdzenie, że *com wyprze *pl musimy traktować chyba w kategoriach niespełnionych życzeń posiadaczy dużych kolekcji *com ;)

 

EDIT:

Zresztą nie znam też nic fajnego na polskikeyword.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

udowadnianie sobie czegoś na sile niczego nie wnosi. Kto by powiedzial zanim transakcje sie dokonały ze castingonline pojdzie za taka kwote, a swingersi za taka kwote. Teraz wobrazmy sobie kwestie takich samych domen z innymi koncowkami ??!!! heheh

 

kazda domena ma swoja unikalna wartosc i tak keyword jak i koncowka graja szalenie istotna role - nie ma co okreslac i nie ma co gdybac - "domena jest warta tyle ile ktos za nia chce dac" - pierwsza i jedyna prawada

 

jezeli chodzi o rynek pl - to prym wioda plki - i one stoja najwyzej - kolejne sa comy - ze wzgledu na staz - ostatnie eu - choc widze ich potencjal - tak zostanie i raczej sie nie zmini - ale tak jak wspomnialem - mowie o rynku polskim

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

.pl będzie „rządzić” nawet długo po tym jak granice w Europie zatrą się i państwa znikną (aczkolwiek wątpię by to nastąpiło w przeciągu najbliższych paru wieków). Z tego prostego powodu że ta końcówka będzie charakteryzować strony w języku polskim. .com ani .eu tego nie zrobi, to jest jedynie lokalizacja geograficzna: Świat lub Europa. Dlaczego są forsowane końcówki typu .cat (strony w języku katalońskim), .sco (j. szkocki) czy .cym (j. walijski)? Właśnie dlatego że nie istnieje (w przypadku .cat – nie istniało) rozszerzenie które jednoznacznie identyfikowałoby strony w tych językach. A przecież to są jeżyki marginalne, a polskim posługuje się ponad 50 milionów ludzi! Dlatego dla polskich wyrazów, dla polskich stron .pl będzie zawsze królować niepodzielnie, nawet jeśli europejski/globalny rynek stanie się bardziej zunifikowany i firmy podryfują w stronę .eu/.com – ale tylko ze stronami firmowymi, na pewno nie z serwisami.

 

PS. Nie chciało mi się w całości czytać kolejnego tematu o tym samym, więc przepraszam jeśli są jakieś powtórzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że chociażby ze względów podatkowych (unifikacja) domeny .EU będą zyskiwać na znaczeniu bardziej niż .COM, które nie regionalizują tak bardzo danej firmy w świecie.

 

Myślę, że zasadne staje się pytanie jak firmy i ludzie postrzegają poszczególne końcówki:

1. Czy rozszerzenie domeny .EU ma identyfikować firmę z danego regionu świata

lub

2. Czy rozszerzenie .COM ma oznaczać ekspansję firmy na cały świat.

 

Wiadomo, że dla firmy polskiej najlepszą i najbezpieczniejszą jest .PL, ale też nie może być to na zasadzie "nie ma .PL to weźmy .EU lub .COM a w ostateczności .ORG, .NET" itd. Domeny także zasługują na politykę PR i marketingową a w tym m.in. rola inwestorów domen, domainerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
.pl będzie ?rządzić? nawet długo po tym jak granice w Europie zatrą się i państwa znikną (aczkolwiek wątpię by to nastąpiło w przeciągu najbliższych paru wieków). Z tego prostego powodu że ta końcówka będzie charakteryzować strony w języku polskim. .com ani .eu tego nie zrobi, to jest jedynie lokalizacja geograficzna: Świat lub Europa. Dlaczego są forsowane końcówki typu .cat (strony w języku katalońskim), .sco (j. szkocki) czy .cym (j. walijski)? Właśnie dlatego że nie istnieje (w przypadku .cat ? nie istniało) rozszerzenie które jednoznacznie identyfikowałoby strony w tych językach. A przecież to są jeżyki marginalne, a polskim posługuje się ponad 50 milionów ludzi! Dlatego dla polskich wyrazów, dla polskich stron .pl będzie zawsze królować niepodzielnie, nawet jeśli europejski/globalny rynek stanie się bardziej zunifikowany i firmy podryfują w stronę .eu/.com ? ale tylko ze stronami firmowymi, na pewno nie z serwisami.

 

PS. Nie chciało mi się w całości czytać kolejnego tematu o tym samym, więc przepraszam jeśli są jakieś powtórzenia.

 

 

 

... Co do panowania "pl" w Polsce - zgoda (poza szczególnymi wyjątkami, kiedy nabywca szuka rozszerzenia "eu"

w związku ze słowem kluczowym, gdzie "pl" jest dla niego za "wąskie" :D).

 

Jeśli chodzi, o Katalonię, Szkocję, Walię, to oprócz kwestii językowej, narodowościowej, zachodzi tutaj przypadek dotyczący państwowości. Każde państwo chciałoby mieć swoja domenę. Szkocja i Walia są odrębnymi państwami, "zjednoczone" co prawda jeszcze, we Wspólnocie Brytyjskiej. Można sobie wyobrazić, że i Katalonia przekształci się (ponownie) w niezależny kraj. Tak, czy inaczej, również zgadzam się, w sprawie domen "narodowych" ...

 

Myślę, że posiadacze domen "pl", będą, tak jak kiedyś poszukiwali "uzupełnienia" w postaci "com.pl", teraz w postaci IDN, tak w przyszłości w postaci "eu".

Patrząc jakby globalnie, zapewne Amerykanin wchodząc z firmą do Europy, "końcówki" europejskiej dla swojej firmy, będzie poszukiwał. W tym sensie, domeny "eu" będą siłą na tym kontynencie.

Nie znam się na ekonomii, są w tej dziedzinie mądrzejsi ode mnie, ale tak na szybko "na chłopski rozum" sobie pomyślałem.

 

 

Spór w tym temacie, przechylił się zapewne bardziej w kierunku określenia "drugiego miejsca" w Polsce.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie znam się może ale czy w Niemczech *com też wypiera *de?

Wydaje mi się, że powoli tak.

Twierdzenie, że *com wyprze *pl musimy traktować chyba w kategoriach niespełnionych życzeń posiadaczy dużych kolekcji *com :D

To jest odległa przyszłość i dlatego najlepiej mieć zdywersyfikowane portfolio. ;)

Myślę, że posiadacze domen "pl", będą, tak jak kiedyś poszukiwali "uzupełnienia" w postaci "com.pl", teraz w postaci IDN, tak w przyszłości w postaci "eu".

Patrząc jakby globalnie, zapewne Amerykanin wchodząc z firmą do Europy, "końcówki" europejskiej dla swojej firmy, będzie poszukiwał. W tym sensie, domeny "eu" będą siłą na tym kontynencie.

Amerykanie nie doceniają .us to dlaczego mieli by się interesować .eu?

 

Wydaje mi się, że promocja .eu jest prowadzona trochę na siłę. Tylko Polsce tak się zachłysnęła .eu, co ma odzwierciedlenie w stosunku do zarejestrowanych domen.pl. Wynika to z narodowego kompleksu i chęci przynależności do Europy. Wystarczy trochę pojeździć po Europie, żeby zobaczyć na jakich domenach teraz buduje się biznesy.

 

.com RULEZZ!

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie ma co debatować nad .pl, bo ona w naszym kraju zawsze będzie na 1 miejscu ;). No chyba że jakieś cuda się zdażą ;).

 

Co do .com i .eu. To sądzę, że lepiej inwestować póki co w domeny .com, możliwe, że w czasie .eu zdobędzie wiekszy prestiż, ale wątpię że wyprzedzi .com :D .

 

Jeżeli firma x, wychodzi na rynki zagraniczne. To po co ma się ograniczać do europy ? ;), .com w takim przypadku króluje ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przecież bradiaga pyta o te same słowo w różnych końcówkach.

 

No właśnie, Ale każde słowo z dwoma róznymi końcówkami ma inne relacje.

Wakacje.com vs. wakacje.eu mogą mieć podobną wartość gdy afryka.com vs afryka.eu będzie już bardziej zróżnicowana

 

 

 

 

To znaczy, że najpierw .com pobije .pl, a potem .eu pobije .pl. :D

 

.pl nie pobije nic bo to ccTLD, co najwyżej popularnosć .com lub .eu może się zrównoważyć wraz ze wzrostem używalności wyszukiwarek względem wpisywania adresów.

Pozatym ccTLD i TLD to dwa różne zwierzaki na innycharakter stron

 

 

Osobiście mam pewnie z 300-400 com ale nie znam żadnego fajnego serwisu na polskikeyword*com. Nawet firmy, które znam jeśli *pl jest zajęta to mają serwsy na com.pl a nie com.

 

Ja dziś widziałem parę reklam w TVN z końcówką.com. Jedna z nich to DobrySen.com , i jakaś babka mówiła coś o łóżkach w programie "nieruchomości".

Co wiecej grono.net jest w czołówce polskich stron, chodź to tylko .net

 

To jest kwestia tego co jest na stronei a nie jaka jest końcówka.

 

 

 

A szczerze to jako firma europejska wolałbym mieć *eu niż *com.

 

Jeżeli robisz biznes tylko w Europie to tak. Jak chcesz trafić do klienta w USA to zapomnij.

W USA nikt narazie (poza domainerami) nie wie że jest taka końcówka

 

 

Twierdzenie, że *com wyprze *pl musimy traktować chyba w kategoriach niespełnionych życzeń posiadaczy dużych kolekcji *com ;)

 

EDIT:

Zresztą nie znam też nic fajnego na polskikeyword.eu

 

nie wyprze tylko znaczenie końcówek będzie powoli zanikać i dobre keywordy pod .com i innymi będą w cenie

A co do polskich keywordów.eu to jest ich pare i budują sie nowe.

Sam kupiłem wycieczki.eu, i na pewno nie na parking ;)

 

 

 

 

Amerykanie nie doceniają .us to dlaczego mieli by się interesować .eu?

 

Skąd te informacje?

Amerykanie doceniają .us i jest sporo stron w reklamach z tą właś nie końcówką

Ostatnio widziałem że VOLVO reklamuje się w TV pod końcówką volvocars.us, tak samo bmwcars.us i parę innych

 

Powstaje też sporo serwisów i stron biznesowych pod .us. Ostatnio paru moich klientów rejestrowało takie końcówki.

Ludzie widzą że z dobrym SEO można wypromować wszystko.

 

 

 

Wydaje mi się, że promocja .eu jest prowadzona trochę na siłę. Tylko Polsce tak się zachłysnęła .eu, co ma odzwierciedlenie w stosunku do zarejestrowanych domen.pl. Wynika to z narodowego kompleksu i chęci przynależności do Europy. Wystarczy trochę pojeździć po Europie, żeby zobaczyć na jakich domenach teraz buduje się biznesy.

 

.com RULEZZ!

 

.com to .com.... fakt że jest to PRIME domain i jak powiesz .co to każdy na całym świecie wie co a z tym zrobić. Z .eu już tak łatwo nei jest ale jest to dobra alternatywa dla biznesów prowadzących interesy w EU. W Polsce dobre nazwy połyka rynek wtórny a przeciętny Kowalski nigdy nei zapłaci 1000zł za warzywniak.pl tylko będzie kombinował. Ludzie nei sąprzyzwyczajeni do dzikiego zachodu domenowego budowanego na wzór amerykański. Pare domen sprzeda sieza xxx,xxx ale przeciętny Pan Staszek popuka się w czoło. Coraz więcej będzie rejestracji .net, .info etc etc w zależności od charakteru strony. Juz widać ten trend.

 

 

 

Te porównania końcówek to jak wojna PC z APPLE. Kazdy ma swoje preferencje a i tak będą używać je wszyscy.

W domenie najważniejszy jest keyword bo po nim wyszukiwarka porównuje zapytanie. Końcówka to w dzisiejszym internecie sprawa drugorzędna.

 

.com / .net / .pl / .info ..... kazda będzie OK jak tylko będzie dobrana odpowiednio do charakteru strony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężko określić procentową wartość .com czy .eu w stosunku do .pl. Myślę natomiast, że spokojnie już teraz można ocenić ich wartość jako wyższą niż np. domen w rozszerzeniu .com.pl.

 

Wartość domen w Polsce z polskimi keywordami uszeregowałbym w następującej kolejności:

 

.pl

.eu

.com

 

Wartość odpowiednika .eu czy .com oceniam na nie więcej niż kilkanaście % wartości .pl.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

można napisać dużo słów, ale wiele, jak nie wszystko powiedzą liczby, i ich zmiany

 

statystyka sprzedaży - ceny, dynamika zmian, jak ktoś zrobi taką dokładną statystykę, wtedy będzie to konkret,

 

można także skorzystać z innych łatwiej dostępnych statystyk, aby cokolwiek zarysować temat, statystyk otrzymywanych ofert i zapytań o cenę - średnio dla 100 domen pl/com/eu. Gdyby każdy podał swoje statystyki to byłby jakiś punkt odniesienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wartość odpowiednika .eu czy .com oceniam na nie więcej niż kilkanaście % wartości .pl.

 

Tu sie zgodzę i nie zgodzę zarazem :blink:

 

Dostałem ofertę za jedną z moich polskich keywordów .com na poziomie $43K

Negocjowałem zakup tej samej domeny z końcówką .pl i cena za jaką sprzedający był w stanie ją sprzedać oscylowała w okolicach 350,000 pln.

 

Na marginesie: Jest to bardzo mocny keyword ale nie oszukujmy się że 350,000 za domenę w Polsce może dać tylko paru graczy a i oni nie są zainteresowani i wolą przejmować tańsze domeny.

Ale nie o to chodzi.....

 

wygląda na to że w tym konkretnym przypadku wartosć .com do .pl to okolice 25%

Ale to jest bardzo mocny komercyjny keyword więc zgadzam sięzupełnie że średnio ten stosunek to kilkanascie procent.

 

 

Z drugiej zaś strony wszystko zależy co na danej stronie jest.

Dla przykładu grono.net ma o wiele większa wartość niż grono.pl, także jak widać końcówka nie zawsze przesądza o wartości domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedałem już domenę .com drożej niż .pl była oferowana, gdyż kupujący też twierdził, że .com jest lepsza. Drugim razem sprzedałem za takie same pieniądze. A nie sprzedaję domen na siłę.

 

Wartość domen w Polsce z polskimi keywordami uszeregowałbym w następującej kolejności:

 

.pl

.eu

.com

Stwierdzenie tego przez DD to dla mnie szok. :blink: Potrafisz to czymś poprzeć? Z moich obserwacji wynika:

- .com ma zawsze większy ruch od .eu

- istnieje sporo wolnych nazw w domenie .eu, gdzie .com już są dawno zajęte,

- .eu nie posiada, żadnego prestiżu, a prestiż .com rośnie już od lat,

- ceny ofertowe i transakcyjne .com są zacznie wyższe,

 

Uważam, że w Polsce .com są nie doszacowane, ale rekordy .eu są tragicznie śmieszne: http://www.di.pl/index.php?showtopic=16175&hl=

 

lodz.eu - €1,400

pozyczki.eu - €1,250

pieniadze.eu - €800

bizuteria.eu - €600

gotowka.eu - €400

 

beton.eu pomijam, gdyż występuje przynajmniej w 6 językach i kupili go Niemcy.

 

Wiem, że dużo osób zainwestowało spore środki w .eu, ale po co uprawiać propagandę? Rynek i tak to zweryfikuje. Lepiej je posprzedawać i zainwestować coś innego.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, że dużo osób zainwestowało spore środki w .eu, ale po co uprawiać propagandę? Rynek i tak to zweryfikuje. Lepiej je posprzedawać i zainwestować coś innego. :)

 

A miałem napisać to samo o Twoich *com. Też masz ich dużo więc Twoje wypowiedzi mogą być nieobiektywne. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sylyx hehe nie bądz taki zszokowany ;-) na tym rynku i wielbiciele .com i zwolennicy .eu zarobią, jednak za końcówkę która jeszcze "wczoraj" nie istniała, kwoty te można uznać za dość ciekawe i zapowiadające coraz wyższe ceny przy odsprzedaży .eu

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za kilka-kilkanaście lat - gdy domena się ostoi w eu tak jak com w usa ceny beda na pewno rewelacyjne, nie zgodze sie ze nie ma prestizu - ta koncowka ma ogromny potencjal, wydaje mi sie ze com odejdzie bardziej do usa gdyz wyprze go eu, ale czas pokaże kto ma racje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Stwierdzenie tego przez DD to dla mnie szok. :blink: Potrafisz to czymś poprzeć? Z moich obserwacji wynika:

- .com ma zawsze większy ruch od .eu

- istnieje sporo wolnych nazw w domenie .eu, gdzie .com już są dawno zajęte,

- .eu nie posiada, żadnego prestiżu, a prestiż .com rośnie już od lat,

- ceny ofertowe i transakcyjne .com są zacznie wyższe,

Ważną umiejętnością na rynku domen jest przewidywanie przyszłości. Często nie da się niektórych tez potwierdzić empirycznie, ale na tym polega ten biznes - intuicja i zauważenie pewnych prawidłowości, które nie są łatwe do udowodnienia jest bardzo istotne. Z moich obserwacji wynika, że siła domen .eu rośnie w bardzo szybkim tempie, co przy fakcie, że domena .eu jest bardzo młoda, bardzo dobrze wróży jej przyszłości.

 

Mam też wrażenie, że globalizm .com i jej bezpłciowość zaczyna grać na jej niekorzyść. Odwrotnie rzecz się ma w przypadku domeny .eu.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ważną umiejętnością na rynku domen jest przewidywanie przyszłości. Często nie da się niektórych tez potwierdzić empirycznie, ale na tym polega ten biznes - intuicja i zauważenie pewnych prawidłowości, które nie są łatwe do udowodnienia jest bardzo istotne. Z moich obserwacji wynika, że siła domen .eu rośnie w bardzo szybkim tempie, co przy fakcie, że domena .eu jest bardzo młoda, bardzo dobrze wróży jej przyszłości.

 

Mam też wrażenie, że globalizm .com i jej bezpłciowość zaczyna grać na jej niekorzyść. Odwrotnie rzecz się ma w przypadku domeny .eu.

 

DD

 

Te słowa, są jak "balsam" :blink:, na rany cięte zadawane przez com-owców :)

Bardziej poważnie: zgadzam się po prostu z Danielem Dryzkiem, w całej rozciągłości. Pewne rzeczy, sprawiają na razie wrażenie takie, że nie są w stanie się obronić. Czas jednak, sądzę, gra na korzyść.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wartość domen w Polsce z polskimi keywordami uszeregowałbym w następującej kolejności:

.pl

.eu

.com

Najpierw piszesz o teraźniejszości.

Ważną umiejętnością na rynku domen jest przewidywanie przyszłości. Często nie da się niektórych tez potwierdzić empirycznie, ale na tym polega ten biznes - intuicja i zauważenie pewnych prawidłowości, które nie są łatwe do udowodnienia jest bardzo istotne. Z moich obserwacji wynika, że siła domen .eu rośnie w bardzo szybkim tempie, co przy fakcie, że domena .eu jest bardzo młoda, bardzo dobrze wróży jej przyszłości.

A później objawiasz się jako Janek Wróżka. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najpierw piszesz o teraźniejszości.

 

A później objawiasz się jako Janek Wróżka. :blink:

Drogi Sylyx - zrozum proszę jedno - ja nikogo nie chcę przekonywać do tego, że domeny .eu są bardziej wartościowe niż .com. Ja tylko wyrażam swoją opinię, która może być mylna. Prawdę mówiąc to jest mi to średnio na rękę, żeby mówić, że domeny .eu są wartościowe - wolę je tanio kupować, póki są właśnie tanie.

 

Życzę Ci, żebyś sprzedawał swoje comy za miliony $$$ - szczerze.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, że dużo osób zainwestowało spore środki w .eu, ale po co uprawiać propagandę? Rynek i tak to zweryfikuje. Lepiej je posprzedawać i zainwestować coś innego.:blink:

 

Przecież nie inwestuje się na górce:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Drogi Sylyx - zrozum proszę jedno - ja nikogo nie chcę przekonywać do tego, że domeny .eu są bardziej wartościowe niż .com. Ja tylko wyrażam swoją opinię, która może być mylna. Prawdę mówiąc to jest mi to średnio na rękę, żeby mówić, że domeny .eu są wartościowe - wolę je tanio kupować, póki są właśnie tanie.

 

Życzę Ci, żebyś sprzedawał swoje comy za miliony $$$ - szczerze.

 

DD

Rozumiem, że każdy ma prawo do swojej opinii i tylko krowa nie zmienia zdania. :blink: Ale czemu zmieniasz zdanie z postu na post?

 

Ja Tobie życzę, żebyś sprzedawał swoje .eu za miliony €.

Przecież nie inwestuje się na górce:)

Zgadzam się, ale mowa jest o cenach.

Edited by sylyx.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem, że każdy ma prawo do swojej opinii i tylko krowa nie zmienia zdania. :blink: Ale czemu zmieniasz zdanie z postu na post?

Sylyx - dużo zdrowia Ci życzę, ale dyskusję w tym wątku już z Tobą skończyłem :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny .eu będą więcej warte dopiero wtedy, kiedy w większości krajów europejskich będą przynajmniej tak popularne jak u nas. Staną się po prostu domenami europejskimi. Jest tylko mały kłopot. W jakim języku miałyby być postawione tam portale. Przypuszczam, w każdym kraju w "ichniejszym". Jeżeli tak, to będzie wykorzystywać się domeny lokalne (krajowe). Przynajmniej wiadomo na jakim rynku dziala dany portal (firma). Na szczeblu "ponadkrajowym" wykorzystuje się, przynajmniej na razie domeny .com Oczywiście domen .com zaczyna powoli "brakować". Pytanie tylko czy już jest ten moment, że kolejna domena globalna (europejska) jest niezbędna. Może trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, rok, dwa a może jednak 10 lat lub więcej. Ten kto najlepiej przewidzi WYGRA! Trzeba wiedzieć kiedy wskoczyć do uciekającego pociągu...

Kupno domen to oczywiście inwestycja. Dla jedych z krótkim horyzontem czasowym dla innych z długim. Moim zdaniem w krótkim czasie domeny .eu nie zyskają wiecej na wartości niż .com. W długim czasie być może...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×