Jump to content
pavka

Problem z NASK

Recommended Posts

Witam, kiedyś wysłałem zamówienie faxem na domene w nasku (244PLN) domeny nie opłaciłem bo się rozmyśliłem i to jak się okazało był błąd bo teraz przyszedł mi wyrok z sądu o nakazie zapłaty za fakturę za domene z 2001 roku + odsetki za 7 lat

 

ale...

 

 

Po sprawdzeniu okazało się, że tą domene zarejestrowałem 2 marca 2001 roku i z tego co pamiętam działała ona około miesiąca - dwóch (bez opłacenia f-ry) i teraz patrze we whois i jest zarejestrowana od 5 maja 2001 roku.

 

Czy to zgodne ze starym regulaminem (nie mogę go znaleźć) , że Nask sprzedał mi domene za 244zł /12 m-cy następnie po 1-2 m-cach ją zablokował do postępowania wyjaśniającego a następnie po ok 3 m-cach od mojej rejestracji zwolnił (zapewne na życzenie następnego kupującego) do rejestracji i pobrał drugi raz za to samo opłatę?

 

 

Z góry dziękuje za wszelkie komentarze.

Edited by pavka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nie wyrejestrowałeś domeny, to od czasu rejestracji jest ona cały czas twoja. Tak to działa w NASK, z tego co się orientuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb : oni ja zablokowali i zwolnili do rejestracji osobie trzeciej. Teraz ja bardzo chętnie zapłacę za wszystkie m-ce utrzymania tej domeny bo na dzień dzisiejszy jest warta o wiele więcej.

 

I teraz pytanie czy to ok, że wołają pieniądze ode mnie za rejestracje od 2 marca 2001 do 2 marca 2002 podczas gdy ktoś od 5 maja inny ją użytkuje i opłaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, takie buty. No to ok, zgadza się, musisz zapłacić tylko za rejestrację + odsetki.

 

Była już taka sprawa gdzie osoba która dostała takie wezwanie broniła się że to jest przedawnione, ale nie wiem kto sprawę wygrał, poszukaj w sieci, może czegoś się dowiesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb : ale nigdzie nie jest rozbite co jest rejestracją a co utrzymaniem kwotowo... a nawet znając życie to NASK powie, że rejestracja kosztuje 244pln i rok jest gratis utrzymania ;)

 

p.s. a ile czasu je do przedawnienia i od którego momentu się to liczy?

Edited by pavka

Share this post


Link to post
Share on other sites

przedawnienie - 3 lata od terminu płatności, jeżeli uznać, że nask prowadzi działalność gospodarczą, ale warunkiem jest podniesienie tego w zarzutach do nakazu zapłaty, zarzuty trzeba wysłać w terminie,

 

inne zarzuty, kwestia zwolnienia domeny, też warto podać

Share this post


Link to post
Share on other sites
przedawnienie - 3 lata od terminu płatności...

Więcej o przedawnieniu na Wiki.

Możesz podać uzasadnienie prawne podane w tym wyroku ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur: "wyrokiem sądu nakazuje się zapłatę na rzecz powoda kwoty.... + odsetki ustawowe"

 

żadnego uzasadnienia ani nawet słowa za co w wyroku sądu.

 

@Andro:

Paragraf 2 pkt 2 statutu NASK:

 

NASK prowadzi działalność gospodarczą na zasadach określonych w

przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności

gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) ...

 

A co zrobić gdy to wezwanie do sądu wysłano 2 m-ce temu /nie odebrałem bo mnie nie było i sąd pewnie uznał to za dostarczone jak wróciło - adresat nieobecny/?

 

Ktoś doradził znajomy, żeby napisać do sądu prośbę o przywrócenie terminu odwołania z racji tego, że nie było mnie pod wskazanym adresem etc.?

Edited by pavka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się dziwne to, że nie ma żadnego uzasadnienia.

Szczegóły postępowania reguluje kodeks postępowania administracyjnego.

 

Czy wezwanie nie zostało dostarczone w ogóle czy też nie zostało odebrane tylko przez Ciebie ?

Nie jestem pewien jak jest teraz ale jeszcze jakiś czas temu obowiązywały przepisy z lat 20-tych XX wieku i wystarczyło, że odebrał je ktoś z rodziny lub ... gospodarz domu jeśli ktoś taki jest u Ciebie.

W razie braku możliwości dostarczenia wezwania w/w, sąd mógł wyznaczyć kuratora sądowego i dopiero dostarczenie jemu skutkowało tak jak Ty byś je odebrał.

 

Przynajmniej tak było w moim przypadku, w znacznie poważniejszej sprawie.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kangur: Z tego co kojarzę to nikt nie odebrał lub w ogole tego nie było /przyszedł pewnie tylko wyrok zaoczny bo to sąd grodzki/ i jego nikt nie odebrał i zapewne wrócił.

 

Jutro się tam wybiorę i zobaczę akta sprawy to napisze coś więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A co zrobić gdy to wezwanie do sądu wysłano 2 m-ce temu /nie odebrałem bo mnie nie było i sąd pewnie uznał to za dostarczone jak wróciło - adresat nieobecny/?

 

Ktoś doradził znajomy, żeby napisać do sądu prośbę o przywrócenie terminu odwołania z racji tego, że nie było mnie pod wskazanym adresem etc.?

 

pisz do sądu o przywrócenie terminu, ale teraz to pod górkę, zobaczysz jaka będzie odpowiedź sądu, trzeba dobrze umotywować, i nie wiadomo czy sądowi będzie chciało się przywracać załatwioną sprawę,

 

jeżeli sąd może wydać nakaz zapłaty, to nie rozpatruje meritum sprawy, od tego są zarzuty od nakazu, i po opłaceniu kosztów sądowych, sprawa przechodzi w tryb postępowania zwykłego, które kończy wyrok

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andro : dzięki za konkrety. Jutro dowiem się co i jak w sądzie może coś da się załatwić z przywróceniem terminu.

 

@kulas: 244 PLN + odsetki od 2001 roku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w podobnej sprawie wygrałem proces z Naskiem tylko w moim przypadku było to kilkadziesiąt tyś. zł o które pozwał mnie nask i przegrał sprawę w obu instancjach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, kiedyś wysłałem zamówienie faxem na domene w nasku (244PLN) domeny nie opłaciłem bo się rozmyśliłem i to jak się okazało był błąd bo teraz przyszedł mi wyrok z sądu o nakazie zapłaty za fakturę za domene z 2001 roku + odsetki za 7 lat

 

ale...

 

 

Po sprawdzeniu okazało się, że tą domene zarejestrowałem 2 marca 2001 roku i z tego co pamiętam działała ona około miesiąca - dwóch (bez opłacenia f-ry) i teraz patrze we whois i jest zarejestrowana od 5 maja 2001 roku.

 

Czy to zgodne ze starym regulaminem (nie mogę go znaleźć) , że Nask sprzedał mi domene za 244zł /12 m-cy następnie po 1-2 m-cach ją zablokował do postępowania wyjaśniającego a następnie po ok 3 m-cach od mojej rejestracji zwolnił (zapewne na życzenie następnego kupującego) do rejestracji i pobrał drugi raz za to samo opłatę?

 

 

Z góry dziękuje za wszelkie komentarze.

 

 

Wysłałem Ci wiadomość na PW.

Jeśli nie minął jeszcze termin złożenia sprzeciwu od tego nakazu zapłaty to pomogę Ci napisać ten sprzeciw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się dziwne to, że nie ma żadnego uzasadnienia.

Szczegóły postępowania reguluje kodeks postępowania administracyjnego.

 

Czy wezwanie nie zostało dostarczone w ogóle czy też nie zostało odebrane tylko przez Ciebie ?

Nie jestem pewien jak jest teraz ale jeszcze jakiś czas temu obowiązywały przepisy z lat 20-tych XX wieku i wystarczyło, że odebrał je ktoś z rodziny lub ... gospodarz domu jeśli ktoś taki jest u Ciebie.

W razie braku możliwości dostarczenia wezwania w/w, sąd mógł wyznaczyć kuratora sądowego i dopiero dostarczenie jemu skutkowało tak jak Ty byś je odebrał.

 

Przynajmniej tak było w moim przypadku, w znacznie poważniejszej sprawie.

 

 

Obecnie, nawet pozostawienie "awiza" w skrzynce, skutkuje prawnie, doręczeniem.

Bez znaczenia, czy ktoś odebrał czy nie. Te przepisy niestety są bardzo chore ;) .

 

Ważne jest już niestety przede wszystkim to, w opisywanej sprawie, czy, i ile pozostało jeszcze czasu na reakcję Strony, począwszy od dnia doręczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×