Jump to content
Paulinho

Od czego zależy wartość domeny?

Recommended Posts

witam,

 

mam nadzieję, że okres długiego weekendu sprzyja takim rozmowom.

 

według mnie i moich obserwacji na cenę domeny mają wpływ:

 

parametry oczywiste:

  • od rozszerzenia czy np. „.pl” dla Polska
  • Występowanie znaków typu: (-), cyfr (np. 24), liter q, v, x
  • czy jest to domena z polskimi znakami diakrytycznymi (IDN)
  • Od długości (ilości znaków)
  • czy jest generyczna (np. rzeczownik występujący w słowniku języka polskiego)
  • branża
  • ostatnie spektakularne, wysokie sprzedaże

parametry typu "może mieć wpływ"

 

  • Ile ma wyszukań w google i czy fraza ta ma reklamy adwords i jak drogie
  • Występowanie określonych liter (to dziwo i potwierdzone statystycznie)

 

parametry typu "umiejętności i znajomości"

  • czyli kto sprzedaje (jak mocny sprzedawca)

  • oraz komu sprzedaje (jak duży budżet mam kupujący)

Co jeszcze Waszym zdaniem może mieć wpływ na ustalanie ceny sprzedaży domeny?

 

Zapraszam do dyskusji :-)

 

Pozdrawiam

Paulinho

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co jeszcze Waszym zdaniem może mieć wpływ na ustalanie ceny sprzedaży domeny?

 

szczęście

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co jeszcze Waszym zdaniem może mieć wpływ na ustalanie ceny sprzedaży domeny?

 

Mysle ze kapital i wyczekanie... Tak na prawde gdy mamy duze, dobre portfolio i pieniazki na przedluzenia, mozemy dopiero dyktowac warunki :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zwlaszcza poprzez fora tego typu na sprzedaz domeny jak i jej oceny wplywa w bardzo duzym stopniu nick sprzedajacego tzn kto jest wlascicielem danej domeny - smutne ale prawdziwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że jednym z podstawowych czynników to wiedza kupującego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

* szczęście, zbieg sprzyjających okoliczności, duży kapitał pozwalający na odrzucanie ofert oraz stopień desperacji klienta chcącego mieć tę domenę to kwestie od których zależy cena domeny wg. mnie

* potencjalna wartość natomiast zależy od popularności keywordu i możliwości szerokiego zastosowania w generującycm duże dochody biznesie.

 

No i stara prawda forumowa... najwyższe ceny otrzymujemy za te domeny, które ktoś chce od nas kupić a nie za te które my chcemy sprzedać :)

Edited by przemowild

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i stara prawda forumowa... najwyższe ceny otrzymujemy za te domeny, które ktoś chce od nas kupić a nie za te które my chcemy sprzedać :)

Nie zgadzam się z ta teorią. :) Moim zdaniem po części jest przekłamana.

Czasem trzeba wyjść do klienta z własną domeną, bo on nawet nie ma świadomości o istnieniu adresu i pewnie długo by jej nie miał jakby ktoś mu o tym nie powiedział. ;) Dwa tygodnie temu sprzedałem domenę za 8k na którą miałem oferty po 2-3 k. Sprzedałem ją facetowi do którego sam się zgłosiłem, który nie miał strony a co za tym idzie dobrej domeny. Dogadałem się z nim w dwa dni przez telefon. ;) Gość jest dealerem sprzętu który określała domena. Jako ciekawostkę podam, że ta duża firma składała mi oferty na domenę. ;)

Można to rozpatrywać w kategoriach indywidualnego przypadku, ale to po części obala teorię, że więcej się uzyskuje jak ktoś się sam zgłosi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
witam,

 

mam nadzieję, że okres długiego weekendu sprzyja takim rozmowom.

 

według mnie i moich obserwacji na cenę domeny mają wpływ:

 

parametry oczywiste:

  • od rozszerzenia czy np. „.pl” dla Polska
  • Występowanie znaków typu: (-), cyfr (np. 24), liter q, v, x
  • czy jest to domena z polskimi znakami diakrytycznymi (IDN)
  • Od długości (ilości znaków)
  • czy jest generyczna (np. rzeczownik występujący w słowniku języka polskiego)
  • branża
  • ostatnie spektakularne, wysokie sprzedaże

parametry typu "może mieć wpływ"

 

  • Ile ma wyszukań w google i czy fraza ta ma reklamy adwords i jak drogie
  • Występowanie określonych liter (to dziwo i potwierdzone statystycznie)

 

parametry typu "umiejętności i znajomości"

  • czyli kto sprzedaje (jak mocny sprzedawca)

  • oraz komu sprzedaje (jak duży budżet mam kupujący)

Co jeszcze Waszym zdaniem może mieć wpływ na ustalanie ceny sprzedaży domeny?

 

Zapraszam do dyskusji :-)

 

Pozdrawiam

Paulinho

 

parametry oczywiste: ostatnie spektakularne, wysokie sprzedaże

 

parametry typu "może mieć wpływ": Ile ma wyszukań w google

 

parametry typu "umiejętności i znajomości": czyli kto sprzedaje (jak mocny sprzedawca)

? :) ? ;) ?

 

Co mają "spektakularne sprzedaże" do ceny innych domen? Ilość zapytań jest mniej ważna od "spektakularnych sprzedaży" ?

A już kompletnie nie mam pojęcia co ma do wartości domeny fakt kto ją sprzedaje :)

 

IMO główne czynniki wartości domeny to:

  • jej potencjał komercyjny (keyword, SEO, PR, traffic, Google)
  • extension (odpowiednie dla odpowiedniego projektu i nazwy domeny)
  • branding (jak łatwo domenęmożna przeczytać, zapamietać, promować)

Kompletnie nie interesuje mnie czy sprzedaje ją Michael Jackson czy Jan Kowalski. Jeżeli cena jest dobra i potencjał domeny jest warty tej ceny to jest to dobry wstęp do negocjacji.

"Spektakularne sprzedaże" kompletnei nie wpływająna mój osąd bo jest to moim zdaniem nielogiczne. Rozpatruje takie news'y spod kata ciekawostek ale kieruję sie konkretnymi danymi świadczacymi o ewentualnym zsku jakie posiadanie / wykorzystanie lub sprzedaż domeny może przynieść .

Share this post


Link to post
Share on other sites
parametry oczywiste: ostatnie spektakularne, wysokie sprzedaże

 

parametry typu "może mieć wpływ": Ile ma wyszukań w google

 

parametry typu "umiejętności i znajomości": czyli kto sprzedaje (jak mocny sprzedawca)

domeny)[/color][/color]

spektakularne sprzedaże - czyli przykłady tego typu, żeby daleko nie szukać: mieszkania-online.pl i wpływ na cenę mieszkaniaonline.pl i na pozostałe online

 

"..jak mocny jest sprzedawca" - chyba w sensie jak mocny jest w negocjacjach bo dla end usera nie ma znaczenia czy to domenowy wyjadacz czy posiadacz 10 domen. Obaj dla niego są anonimowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
spektakularne sprzedaże - czyli przykłady tego typu, żeby daleko nie szukać: mieszkania-online.pl i wpływ na cenę mieszkaniaonline.pl i na pozostałe online

 

"..jak mocny jest sprzedawca" - chyba w sensie jak mocny jest w negocjacjach bo dla end usera nie ma znaczenia czy to domenowy wyjadacz czy posiadacz 10 domen. Obaj dla niego są anonimowi.

 

@monty

dzięki za interpretację, jest to dokładnie to co mi chodziło w pierwszym poście.

 

"..jak mocny jest sprzedawca" to także, jak długo może czekać no osiągnięcie satysfakcjonującej ceny. zapewne są i tacy dla których maks. to xxx zł a inni zaczynają odpisywać na maile gdy cena ma 4 x :-)

 

jeśli chodzi o liczbę wyników w google, to tak jak pisałem w którymś poście. po analizie bazy 6 tys sprzedanych pomiędzy nazwą domeny a ilością wywołań w g nie ma żadnych znaczących i trwałych zależności.

 

 

Jakie inne, mierzalne cechy mają wpływ na wartość?

 

Paulinho

Share this post


Link to post
Share on other sites
@monty

dzięki za interpretację, jest to dokładnie to co mi chodziło w pierwszym poście.

 

"..jak mocny jest sprzedawca" to także, jak długo może czekać no osiągnięcie satysfakcjonującej ceny. zapewne są i tacy dla których maks. to xxx zł a inni zaczynają odpisywać na maile gdy cena ma 4 x :-)

 

Trzeba było tak zaczać i napisać po Polsku że chodzi o cierpliwego sprzedawcę. Mocny to nie jest właściwe słowo. Zresztą abstrachujac od słownictwa, mocny , cierpliwy ....co to ma za zwiazek z wartoscią domeny? Nic. Domena albo wartość ma albo nie, bez wzgledu na sprzedawcę. On może ją co najwyżej niedowartościować lub przewartosciować.

 

 

 

jeśli chodzi o liczbę wyników w google, to tak jak pisałem w którymś poście. po analizie bazy 6 tys sprzedanych pomiędzy nazwą domeny a ilością wywołań w g nie ma żadnych znaczących i trwałych zależności.

 

;) no to sie ubawiłem (rozumiem że jeden z moich .com na który z Google search wchodzi ~25,000 uu/mieś i ~15,000 z palca, nie jest wiele warty)

 

możesz powiedzieć co to za "baza 6 tys sprzedanych" ? (sprzedanych czego?)

Edited by MisUszatek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzeba było tak zaczać i napisać po Polsku że chodzi o cierpliwego sprzedawcę. Mocny to nie jest właściwe słowo. Zresztą abstrachujac od słownictwa, mocny , cierpliwy ....co to ma za zwiazek z wartoscią domeny? Nic. Domena albo wartość ma albo nie, bez wzgledu na sprzedawcę. On może ją co najwyżej niedowartościować lub przewartosciować.

 

;) no to sie ubawiłem (rozumiem że jeden z moich .com na który z Google search wchodzi ~25,000 uu/mieś i ~15,000 z palca, nie jest wiele warty)

 

możesz powiedzieć co to za "baza 6 tys sprzedanych" ? (sprzedanych czego?)

 

1. eh, przymiotniki i ich interpretacja. mocny w tym sensie dobry. cierpliwy, pewnie chodzi nam o to samo. cały czas mówimy rzeczach niemierzalnych i faktem jest to, że dobry sprzedawca (w sensie nie ulegający jakiejkolwiek presji typu czas, brak funduszy na przedłużenie domen może dłużej czekać na kupca, tym samym osiągając oczekiwaną, najczęściej wyższą cenę

 

 

2.

moi zamiarem, bynajmniej, nie było wprawiać Ciebie w dobry humor. włącz tv, program tvp 19.30 :-)

 

ja napisałem, że nie zależności pomiędzy wysokością sprzedaży a liczbą wywołań w g.

nie pisze, że to nic nie warte ale że nie ma zależności. Twój przypadek może i jest wyjątkiem.

 

3. baza 6 tys sprzedanych = baza 6 tys sprzedanych domen .pl

 

4. lubię Twoje posty bo dużo wnoszą ale w tym przypadku generalnie mylisz sprawy albo źle interpretujesz słowa napisane w języku polskim. jeśli jest inaczej, dywagacje przenieśmy na PW, tam wszystko wyjaśnię, jesli jest taka potrzeba.

Edited by Paulinho

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×