Jump to content
Sign in to follow this  
LordTrooP

Domena z nazwą firmy u kogoś innego.

Recommended Posts

Sytuacja wygląda następująco, posiadam małą firmę o nazwie Nibylandia, która sprzedaje artykuły dla dzieci.

Domena nibylandia.pl należy do firmy która ma portal internetowy o rynku metalowym 4metal.pl.

 

Jakiś czas temu udało mi się skontaktować z firmą, niestety do końca nie było jasne czy na pewno chcą sprzedać tą domenę jednak ostatecznie się zdecydowali - podali cenę około 30.000zł! z możliwością negocjacji. Z rozmowy wyszło że 25.000zł to absolutne minimum.

 

Pomijając fakt, że takich pieniędzy nie mam a nawet gdybym miał to koszt domeny zwracał by się z 10 lat, więc mam kilka pytań:

 

- czy ta cena ma jakiekolwiek uzasadnienie? Byłem skłonny zapłacić do 5000zł

- czy inna firma może trzymać domenę nie zwązaną z jej działalnością a związaną z inną firmą

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarejestrowałeś się tutaj, bo chcesz dmuchnąć komuś domenę w białych rękawiczkach? Co za moda ostatnio nastała... B)

 

Odpowiedzi:

- cena nie ma żadnego uzasadnienia, równie dobrze mógł powiedzieć że chce milion z mojego punktu widzenia...

- firma może trzymać domenę nie związaną z działalnością jeśli spełnia przy tym kilka warunków (w tym przypadku spełnia wszystkie)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zarejestrowałeś się tutaj, bo chcesz dmuchnąć komuś domenę w białych rękawiczkach? Co za moda ostatnio nastała... B)

 

Odpowiedzi:

- cena nie ma żadnego uzasadnienia, równie dobrze mógł powiedzieć że chce milion z mojego punktu widzenia...

- firma może trzymać domenę nie związaną z działalnością jeśli spełnia przy tym kilka warunków (w tym przypadku spełnia wszystkie)

 

Hmm... zarejestrowałem się bo nie mam o tym pojęcia a bez rejestracji posta nie napisze - jakie to banalne. Nie mam pojęcia co oznacza buchnięcie w białych rękawiczkach... Firma istnieje. wystarczy wpisac w google, wyjdzie podobna domena, ale nie nibylandia.pl. Po prostu sie pytam czy jesli w tym wypadku firma chce 25.000 zl to jest to jedyna mozliwosc, i czy fakt posiadania firmy o tej samej nazwie coś zmienia czy nie.

Ostatnio czytalem jakieś artykuly, że w Polsce nie można rejestrowac domen o nazwach firm i produktow innych działających firm - ale nawet nie wiem czy to funkcjonuje i ile w tym prawdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmm... zarejestrowałem się bo nie mam o tym pojęcia a bez rejestracji posta nie napisze - jakie to banalne. Nie mam pojęcia co oznacza buchnięcie w białych rękawiczkach... Firma istnieje. wystarczy wpisac w google, wyjdzie podobna domena, ale nie nibylandia.pl. Po prostu sie pytam czy jesli w tym wypadku firma chce 25.000 zl to jest to jedyna mozliwosc, i czy fakt posiadania firmy o tej samej nazwie coś zmienia czy nie.

Ostatnio czytalem jakieś artykuly, że w Polsce nie można rejestrowac domen o nazwach firm i produktow innych działających firm - ale nawet nie wiem czy to funkcjonuje i ile w tym prawdy.

 

Jeżeli nie masz zastrzeżonej nazwy, to nic nie osiągniesz.

Musisz albo odkupić albo pogodzić się z tym, że jej nie będziesz miał, lub założyć opcję i czekaćB)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli nie masz zastrzeżonej nazwy, to nic nie osiągniesz.

Musisz albo odkupić albo pogodzić się z tym, że jej nie będziesz miał, lub założyć opcję i czekaćB)

 

Dzięki za odpowiedź. A może ktoś napisze za ile takie domeny realnie mogą być sprzedawane? Jeśli miała by to jakaś normalna firma handlująca domenami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zarejestrowałeś się tutaj, bo chcesz dmuchnąć komuś domenę w białych rękawiczkach? Co za moda ostatnio nastała... B)

 

Odpowiedzi:

- cena nie ma żadnego uzasadnienia, równie dobrze mógł powiedzieć że chce milion z mojego punktu widzenia...

- firma może trzymać domenę nie związaną z działalnością jeśli spełnia przy tym kilka warunków (w tym przypadku spełnia wszystkie)

Bzdury opowiadasz.

 

Człowiek chce się dowiedzieć, czy uzasadniona jest tak wygórowana cena a ty piszesz o "dmuchaniu domen" Może twoje są plastikowe i dają się nadmuchiwac, ale odpowiedź powinna być inna.

 

@LordTrooP

 

Rozumiem, że chcesz mieć domenę, którą ktoś inny ma prowadząc działalnośc w innej branży. Musisz się oswoić z myśla, że tamta osoba była pierwsza i tyle. Byc może podaje zaporową cenę, bo po prostu bawi się z Toba, gdyż wie, że i tak jej nie sprzeda. Nikt nic nie musi, tylko może. Może sprzedac, ale i wtedy a ) powinien podac rozsądną cenę b ) nawet jesli poda na podstawie oszacowan cene, ktora tobie wyda sie kosmniczna, byc moze rzeczywiscie on prowadząc biznes ma takie koszty a ciebie po prostu nie stac na domenę a nie chcesz ja splacac z 20 lat, prawda? Kazdy z nas nie moze kupic wielu domen nawet oferujac rozsadne ceny, nie mogac patrzec przy tym jak sie marnuja, no ale takie prawo abonenta danej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zarejestrowałeś się tutaj, bo chcesz dmuchnąć komuś domenę w białych rękawiczkach? Co za moda ostatnio nastała... B)

Przynajmniej człowiek pyta jak to porządnie, legalnie i w sposób cywilizowany załatwić. Nie każdy musi być specjalista we wszystkim i to, że pyta się na - bądź co bądź eksperckim - forum, akurat bardzo dobrze świadczy.

 

A co do meritum: tak naprawdę nie można niczego zrobić. Własność jest sprawą niemal świętą.

Można negocjować oczywiście...

...ale zastanów się proszę - nie mam pojęcia jak wielki jest Twój biznes - czy aby nie warto zastanowić się nad zmianą nazwy firmy. Im wcześniej się na to zdecydujesz tym ewentualne straty tym wywołane będą mniejsze.

Takie mamy czasy, ze najpierw rejestruje się domenę a dopiero później działalność gospodarczą.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów w prowadzeniu interesów!

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ale zastanów się proszę - nie mam pojęcia jak wielki jest Twój biznes - czy aby nie warto zastanowić się nad zmianą nazwy firmy.

np. na wirtulandia B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
np. na wirtulandia B)

A to już pozostawmy w gestii samego zainteresowanego... pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może dzierżawa, wynajem domeny?

Zapytaj. Oczywiście z opcją pierwokupu.

Tylko z tego co pamiętam to trudno o dobra umowę najmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A może dzierżawa, wynajem domeny?

Dzierżawa to nie jest dobra opcja dla firmy. Promujesz cudzą domenę, zdobywasz dla niej pozycję w wyszukiwarkach, zaufanie klientów, renomę... a potem jej właściciel podnosi "czynsz".

Wynajem jest ok, ale na przekierowanie ruchu z innych dobrych domen na Twoją dobrą.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
- czy inna firma może trzymać domenę nie zwązaną z jej działalnością a związaną z inną firmą

nibylandia.pl

 

Data utworzenia: 2004.03.23 06:45:25

 

Przewrotnie zapytam kiedy powstala Twoja firma? Domyslam sie, ze duzo pozniej od zarejestrowania tej domeny wiec skad w odole pomysl, ze ktos inny nie moze jej posiadac?

 

Ostatnio czytalem jakieś artykuly, że w Polsce nie można rejestrowac domen o nazwach firm i produktow innych działających firm - ale nawet nie wiem czy to funkcjonuje i ile w tym prawdy.

 

Mylisz pojecia bo w tym przypadku domena zostala zapewne zarejestrowana jeszcze w chwili gdy sam nie wiedziales, ze bedziesz prowadzil firme pod taka nazwa B)

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
A może warto zastanowić się nad "wirtualnymi wariacjami" nibylandii? Np. e-nibylandia.pl itd.

No, nie uczmy "świeżaka" (bez obrazy...), złych nawyków na początek... a poza tym czy taka nazwa wygląda poważnie przy poważnym biznesie??? Nie sądzę... firma się za parę lat rozwinie (czego życzę...) a kłopot z domeną pozostanie, bo jedna trzecia klientów odruchowo wpisze nibylandia.pl a pozostali będą się zastanawiali czy jest to e-nibylandia, enibylandia, nibylandia24 czy może jeszcze coś innego.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
A może warto zastanowić się nad "wirtualnymi wariacjami" nibylandii? Np. e-nibylandia.pl itd.

 

Nie mogę uwierzyć, że to napisałeś B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sytuacja wygląda następująco, posiadam małą firmę o nazwie Nibylandia, która sprzedaje artykuły dla dzieci.

Domena nibylandia.pl należy do firmy która ma portal internetowy o rynku metalowym 4metal.pl.

 

Ta domena to przykład Heden B)

 

Raczej nie chodzi tu o przyklad ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Raczej nie chodzi tu o przyklad B)

Nie chodzi.

 

W Mysiadle k/W-wy jest przedszkole o nazwie Nibylandia więc chętnych na domenę byłoby trochę więcej.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

LordTrooP napisał że ma małą firmę nibylandia , nie wiem czy ma internetową wizytówkę firmy, ale przytomnie sprawdził, to co każdy by sprawdził najpierw a więc czy domena z nazwą firmy jest wolna a jeśli nie, to czy można ją odkupić. No niestety dla niego musi na domenę wyłożyć 25 tysięcy, co jest na pewno sporą sumą dla małej firmy.

 

Jeśli chce mieć wizytówkę lub nawet sklep, ale nie ma aspiracji żeby być w ALEXA 100 i jeśli chce mieć domenę z nazwą swojej firmy to jaki ma wybór?(oprócz wyłożenia 25 tysięcy to dzierżawa odpada) Domeny typu nibylandiasklep.pl itp nie są złą alternatywą dla małej firmy, która chce mieć swoje miejsce w sieci i taka domena będzie spełniała swoją rolę. A jak firma się rozrośnie, to może i znajdą się pieniążki na odkupienie domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli chce mieć wizytówkę lub nawet sklep, ale nie ma aspiracji żeby być w ALEXA 100 i jeśli chce mieć domenę z nazwą swojej firmy to jaki ma wybór?(oprócz wyłożenia 25 tysięcy to dzierżawa odpada) Domeny typu nibylandiasklep.pl itp nie są złą alternatywą dla małej firmy, która chce mieć swoje miejsce w sieci i taka domena będzie spełniała swoją rolę. A jak firma się rozrośnie, to może i znajdą się pieniążki na odkupienie domeny.

Na tej zasadzie to lepiej odkupić za kilka stówek nls.pl (NibyLandiaSklep) czy nbl.pl (NibyLandia) czy coś w tym guście - przynajmniej krótkie.

 

Choiciaż raczej nie nls - funkcjonuje tam jakiś serwisik o szkoleniach z uwodzenia... ale nbl... do odkupienia jak widzę. Bo nl.pl raczej za wysokie progi...

Pozdrawiam!

Edited by Renek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na tej zasadzie to lepiej odkupić za kilka stówek nls.pl

Od razu widać Renek że nie masz problemów z uwodzeniem płci przeciwnej, skoro nie kojarzysz skrótu NLS B)

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites

LordTrooP, a może skontaktuj się z tym przedszkolem ? Oni mają nibylandia.com , .com.pl oraz .eu . Może sprzedadzą Tobie nibylandia.eu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Rzeczywiście używam teraz domeny nibylandiasklep.pl B) i też myślałem nad jakimś skrótem, typu nbl.pl itp, ale nawet nie wiem, gdzie takie wolne domeny (do zakupu) można znaleźć. Po sprawdzeniu widze tylko czy domena jest wolna czy zajęta.

 

nibylandiasklep.pl dzała narazie bez zarzutu, ale obawiam się że 2/3 klientów chcących ponownie wejść na stronę odruchowo wpisze nibylandia.pl, z czego połowa odpuści jak nie znajdzie sklepu a druga połowa wpisze w google i znajdzie od razu - tylko po co tracić klientów w ten sposób.

 

Jeszcze raz dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×