Jump to content
Sign in to follow this  
Samoel

Polskie znaki w .com

Recommended Posts

To zupełna nowość. Wejdzie dopiero za kilka lat, gdy starzy domeniarze odejdą. :)

 

hahaha cenię sobie twój dowcip Korneliusz :)

odpowiadając jednak na zapytanie kolegi - Można rejestrować domeny IDN.com

Share this post


Link to post
Share on other sites
można, tylko jaki w tym cel? com jest ogolnoswiatowe i nikt tam nie uzywa polskich znakow bo i klawiature kazdy ma inna.

Chłopie, domeny IDN są dla danej grupy narodowej. Nie chodzi o to, żeby Amerykanin wchodził na stronę Gżegżółka.com, bo to oczywiste, że tego nie wpisze bo i po co. Domeny z polskimi znakami są dla użytkowników z Polski. Czy ty wpisujesz szwedzkie nazwy? A przecież takie IDny .com też są. Jesli Polak zrobi serwis w domenie .com dla anglojęzycznych, to przecież wybierze nazwę zrozumiałą dla wszystkich (jakąś abstrakcyjną czy angielskie wyrazy). Ile trzeba tłumaczyć tak oczywiste rzeczy. Poza tym, może jeszcze o tym nie wiesz, ale w Polsce też są serwisy w domenie .com.

Share this post


Link to post
Share on other sites
można, tylko jaki w tym cel? com jest ogolnoswiatowe i nikt tam nie uzywa polskich znakow bo i klawiature kazdy ma inna.

 

 

 

Kiedy rejestruję domenę "com" z polskim keyword'em to chyba logicznym jest, że jeśli posiada ona odpowiednika w formie IDN i mam możliwość jego rejestracji, to robię to.

 

W imię czego mam się pozbywać takiej możliwośći? W imię tego, żeby ktoś inny skorzystał i jechał po/na moich plecach oraz w imię tego, abym w przyszłości - o której mówi Korneliusz - został wyoutowany?

 

Polacy używają polskich znaków. Zwłaszcza w wyszukiwarce.

 

#miejcowość.com

#miejscowosc.com

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polacy używają polskich znaków. Zwłaszcza w wyszukiwarce.

 

Zgadzam się ze wszystkim, poza tym zdaniem. Póki co młodzież nie lubi polskich znaków (poczytajcie sobie fora młodzieżowe, a wiadomo, młodzież to przyszli klienci za kilka lat), a adres z polskimi znakami to nowość nawet dla wielu informatyków - co więcej, niektórzy opiekują się stronami firmowymi - których znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgadzam się ze wszystkim, poza tym zdaniem. Póki co młodzież nie lubi polskich znaków (poczytajcie sobie fora młodzieżowe, a wiadomo, młodzież to przyszli klienci za kilka lat), a adres z polskimi znakami to nowość nawet dla wielu informatyków - co więcej, niektórzy opiekują się stronami firmowymi - których znam.

 

 

Masz rację, młodzież stanowi pewien "problem" na przyszłość. Liczę na to jednak, że pewne zachowania można wymusić  :)

 

 

"Póki co" ... wrzucając w wyszukiwarkę keyword wykastrowany, zwraca mi ona lichą część wyników ... Kiedy wpisuję nazwę właściwą w języku polskim, to wyniki idą w miliony. (Oczywiście dużo zależy od tego, o jakim słowie, jakiej frazie mówimy ...).

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Póki co młodzież nie lubi polskich znaków (poczytajcie sobie fora młodzieżowe, a wiadomo, młodzież to przyszli klienci za kilka lat)

 

Młodzież kiedyś się zestarzeje i już nie będzie młodzieżą, a co przystoi młodzieży to nie koniecznie przystoi starszym. Młodzież na ogół nie chodzi w garniturach, ale jak zacznie praracować, mieć kontakty z biznesem to presja z zewnątrz wymusi takie zachowania, tak samo jak używania polskich znaków. Tekst na forum nie jest jednoznaczny z tym w oficjalnej korespondencji, stronach firmowych, itd.

 

 

 

#wierzytelności.com

#połączenia.com

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znalazlem cos takiego: http://www.wózkiwidłowe.com/

 

czyli - http://www.xn--wzkiwidowe-gbb86g.com/

 

Nie spotkalem sie dotychczas z domenami globalnymi IDN, coz to za twor? Spotkal sie ktos z czyms takim wczesniej?

 

Nic w tym dziwnego... poprawna nazwa IDN z polskimi literami w domenie najwzszego poziomu (.com) która jest w Polsce często używana i wyszukiwarki ładnie taką formę indeksują.

 

 

można, tylko jaki w tym cel? com jest ogolnoswiatowe i nikt tam nie uzywa polskich znakow bo i klawiature kazdy ma inna.

 

TAM to znaczy gdzie? Polak za granicą czy w Polsce wpisuje polskie znaki tak samo (litera + ALT)

A co do celu to jak wspomniałeś .com jest ogólnoświatowe i jest to najbardziej uniwersalna końcówka na świecie.

 

 

Zgadzam się ze wszystkim, poza tym zdaniem. Póki co młodzież nie lubi polskich znaków (poczytajcie sobie fora młodzieżowe, a wiadomo, młodzież to przyszli klienci za kilka lat), a adres z polskimi znakami to nowość nawet dla wielu informatyków - co więcej, niektórzy opiekują się stronami firmowymi - których znam.

 

Zamiast czytać fora spójrz na statystyki co internauci wpisują w wyszukiwarki:

 

http://google.com/insights/search/#q=nieru...o=PL&cmpt=q

 

Nie oszukujmy sie ale polskie znaki to nieodłaczna część języka Polskiego. Wprowadzenie IDNów jest naturalnym rozwojem polskiego internetu i ułatwieniemw dostępie do poprawnych form językowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba takie osoby jak twórca tego wątku zakopywały mój niby apel na wykop.pl w sprawie wsparcia dla domen IDN i obsługi e-maili z ich użyciem http://www.wykop.pl/link/332359/dyskrymina...-google-i-inne/ jako informacja nieprawdziwa, a w komentarzach dawały upust swoim poglądom na temat rozwoju polskojęzycznego internetu i w ogóle domen IDN.

Przytoczę kilka cytatów z wypowiedzi, które były akceptowane przez innych komentujących pod wspomnianym wyżej apelem na wykopie (plusy przy komentarzach) i wpisują się w tendencje nie zrozumienia idei domen IDN:

[użytkownik: (ilość pozytywnych opinii na temat wypowiedzi+)]

ignacyteodor:(+42)

"Tylko kto do poważnych zastosowań używa domen z polskimi znakami? Chyba firma zajmująca się spamem, po to żeby mieć domenę podobną do innej (jak to z świstak.pl - swistak.pl)."

zorax:(+21)

Racja. Niech się nauczą, że w URL i poczcie nie używa się polskich znaków i niech zamkną ryje. W dupach się poprzewracało.

kficzol:(+25)

Netykieta generalnie jest przeciwko używaniu polskich znaków w komunikacji internetowej w ogóle, z czym ja się nie do końca zgadzam, bo dla mnie pisanie maila bez "ogonków" to okazywanie braku szacunku do adresata. Co do adresów nie mam jednak wątpliwości - wprowadzanie zmian w doskonale funkcjonującym standardzie żeby zadowolić mniejszość to lekka przesada. Ja na pewno nie zamierzam korzystać z "ż" w swoim adresie (a mam w nazwisku), bo czasem trzeba się też skomunikować z osobami nieznającymi języka polskiego.

remczar:(+26)

Nie rozumiem problemu, czy ktos z was widzial, zeby w Niemczech mieli w mailach: ä, ö, ü albo w innych jezykach wlasciwe dla tego jezyka litery alfabetu? Po co utrudniac zycie sobie i innym?

diabeu666:(+12)

Gimbusyfikacja Internetu - faza 2-ga rozpoczeta :> Kto by tam pamietal jakies historyjki o wiezy Babel... Słitaśny profileq i ągonkowa domeńcia z pocztunią to jest to! :>

Edited by beldziu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem problemu, czy ktos z was widzial, zeby w Niemczech mieli w mailach: ä, ö, ü albo w innych jezykach wlasciwe dla tego jezyka litery alfabetu? Po co utrudniac zycie sobie i innym?

diabeu666:(+12)

 

ktoś kto pisze takie bzdety, nie ma najmniejszego pojęcia o tym co się dzieje w internecie.

Technologie mają tendecję ewolucyjną a nei uwsteczniającą. Kwestią czasu jest aby powszechne stały się narzędzia umozliwiajace poprawne wysławianie sie w internecie.

 

a to parę sprzedazy niemieckich IDNów:

 

Gartenmöbel.de sprzedane za €150,000

Büromöbel.de sprzedane za €69,000

Share this post


Link to post
Share on other sites
ktoś kto pisze takie bzdety, nie ma najmniejszego pojęcia o tym co się dzieje w internecie.

 

Niektórzy przyswajają pewne informacje znacznie dłużej niż inni. Zwłaszcza jak myślą, że są informatykami, bo umieją grę przejść do końca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niektórzy przyswajają pewne informacje znacznie dłużej niż inni. Zwłaszcza jak myślą, że są informatykami, bo umieją grę przejść do końca.

Może też nie zawsze jest tak że dłużej przyswajają, możliwe że do niektórych pewne informacje albo jeszcze nie dotarły, albo zostały wyłożone w sposób dla nich nie zrozumiały i nie uda im się ich przyswoić w takiej postaci mimo szczerych chęci.

Dlatego też jestem zdania, że potrzebne są takie akcje społeczne jak ta moja na wykop.pl może nie zawsze z głupim, krzykliwym hasłem, ale jednak uderzającym w jakieś tam odpowiednie struny u osób, które z rynkiem domenowym nie mają za wiele wspólnego. Ponieważ co z tego, że my o rynku domen wiemy bardzo dużo, jeśli do ogółu społeczności internetowej nie dotarły nawet informacje o IDNach, które funkcjonują od bodajże 2003r.

 

Uważam, że szczególnie posiadaczom IDNów powinno zależeć nad, jak ktoś to nazwał w innym wątku, "propagandą". Niech ludzie na początek się o nich chociaż dowiedzą, to i łatwiej będzie o wsparcie w niezbędnym oprogramowaniu do prawidłowej ich obsługi. W ślad za powstaniem którego pójdzie zapewne wzrost wartości takich domen i to już chyba wydaje się jakby oczywiste :) skoro ich potencjał byłby w pełni wykorzystywany.

Edited by beldziu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgadzam się ze wszystkim, poza tym zdaniem. Póki co młodzież nie lubi polskich znaków (poczytajcie sobie fora młodzieżowe, a wiadomo, młodzież to przyszli klienci za kilka lat)

 

Młodzież nie lubi polskich znaków, ale i w ich kulturze są tacy, którzy mówią nie tędy droga :). Ostatnio natrafiłem na coś zabawnego :) posłuchajcie:

. Dla tych którzy tekstu "nie skumali" przesłuchując, możecie sobie przeczytać http://www.emuzyka.pl/piosenki/Lona,A_-E,142523.html Edited by beldziu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×