Jump to content
kopara

Czy to już Cybersquatting?

Recommended Posts

Witam.

Mam następujące pytanie. Załóżmy, że istnieje firma x, która ma swój serwis internetowy x.pl. Firma ta prowadzi również handel internetowy i posiada sklep internetowy sklep.x.pl. Ja w tym momencie chciałbym zarejestrować domenę sklep-x.pl i złożyć zapytanie do firmy x, czy nie byłaby zainteresowana odkupieniem ode mnie takiej domeny. Co o tym sadzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.

Mam następujące pytanie. Załóżmy, że istnieje firma x, która ma swój serwis internetowy x.pl. Firma ta prowadzi również handel internetowy i posiada sklep internetowy sklep.x.pl. Ja w tym momencie chciałbym zarejestrować domenę sklep-x.pl i złożyć zapytanie do firmy x, czy nie byłaby zainteresowana odkupieniem ode mnie takiej domeny. Co o tym sadzicie?

Nie rób tak, szkoda zachodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rób tak, szkoda zachodu.

 

Jeśli możesz to uzasadnij swoją odpowiedź:) Chodzi mi to po głowie bo znam tą firmę i wiem, że na 80%ta firma odkupiła by taką domenę:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A potem przychodzi zdziwienie dlaczego domainer jest postrzegany jako cwaniak i naciągacz.

Edited by Arcanis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam następujące pytanie. Załóżmy, że istnieje firma x, która ma swój serwis internetowy x.pl. Firma ta prowadzi również handel internetowy i posiada sklep internetowy sklep.x.pl. Ja w tym momencie chciałbym zarejestrować domenę sklep-x.pl i złożyć zapytanie do firmy x, czy nie byłaby zainteresowana odkupieniem ode mnie takiej domeny. Co o tym sadzicie?

 

To jest zwykły cybersquatting, połączony ze spamem mailowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat brzmi "Czy to już Cybersquatting?", a ja bym go nazwał "Czy to już zwykłe chamstwo, arogancja i cwaniactwo?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście to cybersquatting, narażasz się na utratę domeny i dodatkowe koszta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiem krótko i slangowo na Twoje pytanie: ofc lol

Edited by polo333

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.

Mam następujące pytanie. Załóżmy, że istnieje firma x, która ma swój serwis internetowy x.pl. Firma ta prowadzi również handel internetowy i posiada sklep internetowy sklep.x.pl. Ja w tym momencie chciałbym zarejestrować domenę sklep-x.pl i złożyć zapytanie do firmy x, czy nie byłaby zainteresowana odkupieniem ode mnie takiej domeny. Co o tym sadzicie?

Zajmij się czymś porządnym. Może stań na ulicy z cegłą i krzycz "Kup Pan cegłę!". To jest to samo. Po twoim podanym wyżej modelu biznesowym widać, że domaining nie jest dla Ciebie.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojnie panowie nie nakręcać się tak. Zauważyłem takie praktyki wśród niektórych userów na forum i mnie zaciekawił temat, a że miałem wątpliwości co do tego to założyłem ten temat, że nie popełnić jakiegoś błędu i jak widać słusznie, że to zrobiłem bo dzięki temu wiem, że nie jest to do końca uczciwe i fair:) Dziękuję za cenne wskazówki i to tyle w tym temacie.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zauważyłem takie praktyki wśród niektórych userów na forum

 

Niestety :) , ale to tylko znaczy, że nie wszyscy na forum są "święci".

 

"Plus" dla Ciebie za wyciąganie wniosków :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podepnę sie pod wątek.

 

nikesklep.com

nokiaskleponline.pl

 

Pod tymi adresami działają sklepy internetowe.

Może mi ktoś wyjaśnić, czy takie wykorzystanie marki w nazwie domeny jest zgodne z prawem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podepnę sie pod wątek.

 

nikesklep.com

nokiaskleponline.pl

 

Pod tymi adresami działają sklepy internetowe.

Może mi ktoś wyjaśnić, czy takie wykorzystanie marki w nazwie domeny jest zgodne z prawem?

 

 

Jeśli osoby, które prowadzą działalność za pośrednictwem stron w ww. adresach mają umowę z ww. firmami, w tym licencję na posługiwanie się zastrzeżoną nazwą handlową włącznie z nazwą domeny, to oczywiście nie ma żadnych problemów. Niestety nie wiesz, jak wygląda umowa i czy ona w ogóle jest. Lepiej jednak mieć niż nie mić, bo wtedy handelek trwa wyłącznie do czasu pierwszego pisma od prawników. i nie ma tu żadnego znaczenia, że handlujesz np. ciuchami tylko tej jednej firmy (i nawet nie konkurencyjnych marek).

 

reasumując, na podstawie wyłącznie nazwy domeny nie można stwierdzić, czy takie wykorzystanie domeny jest legalne i nie nosi znamion czynu nieuczciwej konkurencji. Musiałbyś zajrzeć w papiery.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedno pytanie.

Dawno temu dałem do przechwycenia domenę kikko.pl (istniała wtedy pod ta nazwą strona firmy zajmującej się tworzeniem stron www)

Dzisiaj w nocy domena została dla mnie zarejestrowana.

Jednak dziś sprawdzając wykorzystanie innych końcówek odkryłem że nazwa kikko ma "nieczczęsny" znak ®.

Czy ta domena może mi zostać odebrana narażając dodatkowo na koszty? Co zrobić w takiej sytuacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak najbardziej moga być problemy, skontaktuj się z firmą u której utrzymujesz domenę w celu jej ręcznego usunięcia, każdy partner ma taką opcję i domena zostanie usunięta w przeciągu 24 godzin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedno pytanie.

Dawno temu dałem do przechwycenia domenę kikko.pl (istniała wtedy pod ta nazwą strona firmy zajmującej się tworzeniem stron www)

Dzisiaj w nocy domena została dla mnie zarejestrowana.

Jednak dziś sprawdzając wykorzystanie innych końcówek odkryłem że nazwa kikko ma "nieczczęsny" znak ®.

Czy ta domena może mi zostać odebrana narażając dodatkowo na koszty? Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Nazwa "kikko" na pewno nie jest generyczna. Poza tym rzeczywiście, jest ona zastrzeżona.

domena nie musi być odebrana, ale wszystko zależy jak zostanie ona wykorzystana - na pewno nie może dotyczyć prezentowania towarów i usług w klasach, w których zastrzeżone są znaki towarowe. Na pewno samobójem byłoby zaoferowanie takiej domeny firmie. A już na pewno unikaj firm niemieckich. Jeśli chcesz się pozbyć domeny możliwie jak najszybciej, możesz uruchomić procedurę jej kasacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazwa "kikko" na pewno nie jest generyczna. Poza tym rzeczywiście, jest ona zastrzeżona.

domena nie musi być odebrana, ale wszystko zależy jak zostanie ona wykorzystana - na pewno nie może dotyczyć prezentowania towarów i usług w klasach, w których zastrzeżone są znaki towarowe. Na pewno samobójem byłoby zaoferowanie takiej domeny firmie. A już na pewno unikaj firm niemieckich. Jeśli chcesz się pozbyć domeny możliwie jak najszybciej, możesz uruchomić procedurę jej kasacji.

Dzięki za odpowiedź.

Na razie ją zatrzymam, wystawiłem na sprzedaż bez podawania ceny KT.

Grzebałem trochę w necie na temat tej firmy i nazwy. Używają też nazwy XKKO, być może będą chcieli pozostać na tej czteroliterowej.

Skasować chyba zawsze zdążę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Na razie ją zatrzymam, wystawiłem na sprzedaż bez podawania ceny KT.

Grzebałem trochę w necie na temat tej firmy i nazwy. Używają też nazwy XKKO, być może będą chcieli pozostać na tej czteroliterowej.

Skasować chyba zawsze zdążę.

Kwestia wytrzymałości poziomu adrenaliny. nie żebym straszył, ale np. list od niemieckiego prawnika (nazywany "Mahnung") dociera również do Polski, a tam oprócz "Unterlassungserklärung" jest również rachunek za czynności przedprocesowe w wysokości 1200-1700 EUR, które niestety, trzeba zapłacić. Na końcu jest po prostu "Inkasso" w przypadku zwlekania z zapłatą. Jasne, zawsze można się dogadać, jeśli trafisz na ludzkiego prawnika, to może odkupią domenę za 200 EUR, bo po co mają iść do sądu polubownego, gdzie koszty wyższe, nie mówiąc już o WIPO, gdzie to jeszcze więcej kosztuje. Ale może być zupełnie inaczej. Taki totolotek. Każdy sobie wybiera modus operandi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×