Jump to content
DD

wycenydomen.pl czy wróżby.pl - jaką domenę użyć..? ;)

Recommended Posts

Guest Michal
Dobrze, że zawsze się znajdzie taki, co nie wie, że czegoś się nie da zrobić.. i to zrobi ;);)

Życzę powodzenia w zabawie. Uda Ci się jedynie, jeżeli będziesz wyceniał "wartość" na rynku inwestycyjnym. Aczkolwiek nie jest to prawdziwa wartość domen.

 

Wiele czasu spędziłem nad tym zagadnieniem, więc nie piszę aby sobie coś tam napisać. Nieraz warto samemu się zastanowić zamiast brnąć do przodu na podstawie jakichś tam przysłów. Wycenić domenę MOŻNA, ale tak jak już pisałem, trzeba w tym celu mieć dostęp do informacji, które posiada jeżeli wogóle to jedynie wybrany podmiot i wtedy to też tylko w pewnym przybliżeniu.

 

Edit:

Czytając ten wątek mam wrażenie, że wyrażenie "wycena domen" w środowisku domenowych ma wiele znaczeń. Ja w moich wypowiedziach piszę o prawdziwej wycenie domen, tj. ich faktycznej wartości w skali światowej, a nie transakcjach D2D czy pricingu zależnego od podmiotu zainteresowanego.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem taka usługa może tylko zaszkodzić rynkowi i usługodawca szybko straci na wiarygodności.

 

Domen nie da się wycenić jako osoba pośrednicząca (trzecia). Wycena domeny z samej teorii może zostać zrobiona jedynie przez podmiot, dla którego ona stanowi najwyższą wartość. Aczkolwiek zdecydowana mniejszość podmiotów potrafi taką wycenę wykonać, a ci, którzy wiedzą jak to zrobić, mogą wyliczyć tylko przybliżoną wartość danej domeny.

 

 

Nie zgadzam się. Osobiście dziwię się że pan Daniel dopiero teraz z tym rusza. Sam dawałem do wyceny domenę w serwisie sedo.com

Bardzo profesjonalnie podeszli do tematu. Kilkanaście stron jeśli chodzi o charakterystykę domeny dało mi niezłą lekturę. Oczywiście zgadzam się że wycena to jedno a chętny na domenę to drugie. Daniel znajdzie mnóstwo chętnych bo konkurencja nie istnieje a on w światku domenowym jest znany. Jeśli tylko będzie obiektywny w swoich ocenach odniesie kolejny sukces. Jeśli mógłbym radzić to ja bym robił to na stronie ddfund.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chodziło mi o windowanie cen zależnie od klienta, tylko o te czynniki, które wpływają na kwoty, które można uzyskać w różnych przypadkach, przy tej samej cenie wyjściowej. Czynniki te powodują, że domaining jest tak fascynujący.

Zgadza się! ;) Ale tak jak napisałem - to już będzie należało do Ciebie. Nie chcę odbierać domainerom tej fascynującej części domainingu ;)

 

Poza tym osobiście od jakiegoś czasu jestem zagorzałym zwolennikiem jawnych cen domen i sprzedaży domen po takiej samej cenie - niezależnie od kupującego.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel, powiedz jak chcesz rozwiazac kwestie delikatnie mowiac "konfliktu interesow" miedzy wycena domen i funduszem domen?

 

Konkretnie mowiac:

- w jaki sposob zlecone wyceny domen nalezacych do funduszu domen moga byc objektywne?

- w jaki sposob wyceny domen ktorymi fundusz domen bylby zainteresowany moga byc objektywne?

 

Zauwaz, ze sedo nie posiada wlasnych domen i to czyni ich wiarygodnymi.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daniel why ? ;)

Bo znalazłem "magiczną formułę", ma którą inni nie wpadli ;) A dwa lata temu też jeszcze jej nie znałem.

 

I piszę teraz całkiem serio z tą "formułą".

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgadza się! ;) Ale tak jak napisałem - to już będzie należało do Ciebie. Nie chcę odbierać domainerom tej fascynującej części domainingu ;)

 

Poza tym osobiście od jakiegoś czasu jestem zagorzałym zwolennikiem jawnych cen domen i sprzedaży domen po takiej samej cenie - niezależnie od kupującego.

 

DD

Przecież napisałem stała cena wyjściowa, co nie oznacza, że uzyska się zawsze taką samą cenę.

Jeśli za domenę oczekuję 15 000 zł, to mam ją sprzedać za 1000 zł, bo tyle oferuje jeden klient, czy za 13 000 zł, bo tyle oferuje inny klient?

Cena jest ta sama dla każdego klienta, a możliwa do uzyskania kwota całkowicie inna, to miałem na myśli pisząc o tym co jest fascynującego w domainingu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daniel, powiedz jak chcesz rozwiazac kwestie delikatnie mowiac "konfliktu interesow" miedzy wycena domen i funduszem domen?

 

Konkretnie mowiac:

- w jaki sposob zlecone wyceny domen nalezacych do funduszu domen moga byc objektywne?

- w jaki sposob wyceny domen ktorymi fundusz domen bylby zainteresowany moga byc objektywne?

 

Zauwaz, ze sedo nie posiada wlasnych domen i to czyni ich wiarygodnymi.

A GreatDomains.com to niby czyje jest? ;)

 

W zasadzie nie wiem czy jest sens dalej odpowiadać ;)

 

Ale odpowiem ;) Fundusz domen będzie miał ceny jawne, więc nie będzie sensu wyceniać - wycena będzie taka jak podane ceny.

 

Problem może być jeśli ja będę chciał kupić domenę od kogoś, a ten ktoś będzie chciał wycenić domenę w moim serwisie. I tutaj pewnie warto sobie wycenę darować, bo masz rację, że ciężko jest być obiektywnym w swojej własnej sprawie - choćby nie wiadomo jak mocno się starać.

 

Mówimy jednak o promilach przypadków. Wyceny mają przede wszystkim pomóc w sprzedaży domen do KK.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo znalazłem "magiczną formułę", ma którą inni nie wpadli ;) A dwa lata temu też jeszcze jej nie znałem.

 

I piszę teraz całkiem serio z tą "formułą".

Ładnie wybrnęłeś ;)

No dobrze - pożiwiom , uwidim.

 

Mam nadzieję, że ta "magiczna formuła" nie ma wiele wspólnego z ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przecież napisałem stała cena wyjściowa, co nie oznacza, że uzyska się zawsze taką samą cenę.

Jeśli za domenę oczekuję 15 000 zł, to mam ją sprzedać za 1000 zł, bo tyle oferuje jeden klient, czy za 13 000 zł, bo tyle oferuje inny klient?

Cena jest ta sama dla każdego klienta, a możliwa do uzyskania kwota całkowicie inna, to miałem na myśli pisząc o tym co jest fascynującego w domainingu.

Nie bardzo chyba jednak rozumiem ;) Jak masz jednego klienta, który oferuje za tę samą domenę 1000 zł, a drugi 13 000 zł, to się nie zastanawiaj i sprzedawaj temu co daje więcej ;)

 

A jeśli chodzi Ci o to, że wyceniasz sobie sam domenę na 15k PLN, ale ostatecznie sprzedajesz ją za 5k PLN, bo tyle udało się najwięcej uzyskać w danym momencie, to znaczy tyle, że oczekiwałeś po prostu za dużo za domenę (na daną chwilę, przy tylu a tylu chętnych do kupna - czyli przy pewnych warunkach zewnętrznych).

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale odpowiem ;) Fundusz domen będzie miał ceny jawne, więc nie będzie sensu wyceniać - wycena będzie taka jak podane ceny.

 

Ja w to wierze ;) ale czy uwierzy w to kowalski?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo znalazłem "magiczną formułę", ma którą inni nie wpadli ;) A dwa lata temu też jeszcze jej nie znałem.

 

I piszę teraz całkiem serio z tą "formułą".

 

DD

No ale czym miałaby być ta formuła, jakiś algorytm, metoda porównawcza? No chyba, że wprowadzasz swój umysł w stan alfa i wtedy przewidujesz przyszłość, bo chyba nic innego nie zapewni trafnej wyceny ;)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam nadzieję, że ta "magiczna formuła" nie ma wiele wspólnego z ;)

Na pewno nazwa będzie inna MFDD ;)

 

No ale czym miałaby być ta formuła, jakiś algorytm, metoda porównawcza? No chyba wprowadzasz swój umysł w stan alfa i wtedy przewidujesz przyszłość, bo chyba nic innego nie zapewni trafnej wyceny ;)

No to już jest tajemnica ;) Przynajmniej do września ;)

 

Myślę, że finalnie zastosuję mix czynników, które wpływają na wartość domeny, ALE jedna rzecz w tej wycenie będzie najważniejsza. Pozostałe - takie jak ilość wyników w Google, branża, popularność w Google AdWords itp. będą drugorzędne.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale odpowiem ;) Fundusz domen będzie miał ceny jawne, więc nie będzie sensu wyceniać - wycena będzie taka jak podane ceny.

 

W wielu portfoliach są ceny jawne. Czy to znaczy, że nie będziesz ich wyceniał ?

Mimo wszystko klient, który zobaczy twoją domenę w funduszu za 10k może zastanawiać się czy jest tyle warta i napisać do wyceny. Co mu wtedy odpowiesz ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ale czym miałaby być ta formuła, jakiś algorytm, metoda porównawcza? No chyba wprowadzasz swój umysł w stan alfa i wtedy przewidujesz przyszłość, bo chyba nic innego nie zapewni trafnej wyceny ;)

Statystyka matematyczna ;)

Cena domeny to kwestia bardzo indywidualna i raczej nie da się określić jej konkretnej wartości w danym momencie.

Taką wycenę będzie należało traktować raczej jako zbiór wskazówek..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taką wycenę będzie należało traktować raczej jako zbiór wskazówek..

Tylko jak to później wytłumaczyć klientowi, ze wycena która zamówił w prestiżowym (w końcu jedynym) serwisie to tylko zbiór wskazówek i masz prawo wyceniać ja inaczej...

 

Dobra idę spać, bo już za dużo postów tu napisałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W wielu portfoliach są ceny jawne. Czy to znaczy, że nie będziesz ich wyceniał ?

Mimo wszystko klient, który zobaczy twoją domenę w funduszu za 10k może zastanawiać się czy jest tyle warta i napisać do wyceny. Co mu wtedy odpowiesz ?

Kluczem jest tu obiektywizm. Dlatego jak przyjdzie do mnie klient z prośbą o wycenę domeny znajdującej się w funduszu - odprawię go z kwitkiem z informacją, że serwis z wycenami jest podmiotem zależnym, a ceny podane w funduszu są cenami właściwymi - z subiektywnego punktu widzenia sprzedawcy.

 

Takiej wycenie kupujący może uwierzyć lub nie.

 

Tak naprawdę na całej tej wycenie sam najwięcej stracę, bo nie będę mógł wycenić swoich domen ;) Dlatego tak jak na początku było powiedziane - dobrze jak będą konkurencyjne serwisy wyceniające domeny ;)

 

[dygresja]Przy okazji zamknięcia serwisu aukcyjnego Bido.com (wczoraj) pojawił się komentarz z cytatem słów jakie Sahar Sarid (Bido.com) powiedział kiedyś do Ricka Latony (dom aukcyjny Latonas.com / TRAFFIC), kiedy ten ostatni otworzył konkurencyjny serwis aukcyjny Latonas.com. Słowa te brzmiały mniej więcej tak: "jeśli Ci się powiedzie - wszyscy na tym skorzystamy, a jeśli Ci się nie uda - wszyscy stracimy" - myślę, że tak właśnie jest w naszej branży - każdy kolejny dobry serwis przechwytujący, giełda czy broker to korzyść dla nas wszystkich.[/dygresja]

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ale czym miałaby być ta formuła ...

Póki co stawiam na formułę Ayahuasca czyli tajną misję El Domeno - ale czas pokaże, może kiedyś zmienię zdanie ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko jak to później wytłumaczyć klientowi, ze wycena która zamówił w prestiżowym (w końcu jedynym) serwisie to tylko zbiór wskazówek i masz prawo wyceniać ja inaczej...

No właśnie tutaj pojawi się ten element, którego do tej pory brakowało ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
W wielu portfoliach są ceny jawne. Czy to znaczy, że nie będziesz ich wyceniał ?

Mimo wszystko klient, który zobaczy twoją domenę w funduszu za 10k może zastanawiać się czy jest tyle warta i napisać do wyceny. Co mu wtedy odpowiesz ?

 

mysle ze duzo ciekawsze jest pytanie: dajac Ci do wyceny domene. skad mam byc pewny ze cena jest taka a nie inna bo np. dobrze pasowalaby do portfolia funduszu domen albo domena stoi w konkurencji z ktoras z domen tego funduszu? (ze wzgledu na podobienstwo, albo nawet ten sam klient szuka domeny pod projekt, zapytal sie u mnie, skad mam wiedziec czy nie zapukal tez do funduszu?)

Share this post


Link to post
Share on other sites
mysle ze duzo ciekawsze jest pytanie: dajac Ci do wyceny domene. skad mam byc pewny ze cena jest taka a nie inna bo np. dobrze pasowalaby do portfolia funduszu domen albo domena stoi w konkurencji z ktoras z domen tego funduszu? (ze wzgledu na podobienstwo, albo nawet ten sam klient szuka domeny pod projekt, zapytal sie u mnie, skad mam wiedziec czy nie zapukal tez do funduszu?)

Zbyt to dla mnie zagmatwane co napisałeś ;) Za bardzo doszukujesz się drugiego i trzeciego dna (mówiłem Ci też o tym w Mediolanie) ;) Jak serwis będzie robił w konia swoich klientów to długo nie podziała. Ja to rozumiem i nie zamierzam robić "lewych" wycen, bo chcę sobie coś do funduszu kupić. wycenydomen.pl będzie zarabiał na wycenie i obiektywna wycena będzie jedynym celem serwisu, a nie korzyści innych firm, które będę prowadził. A jak nie, to szybko stracę klientów w jednej i drugiej firmie, i trzeciej itd.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeszcze dwa lata temu do wyceny domen podchodziłeś sceptycznie.

Jak większość zresztą osób ;)

 

Polecałeś też blog Rick'a.

http://www.ricksblog.com/my_weblog/2008/02...tion-is-in.html

 

Teraz widać zmianę Twojego stanowiska.

Zechcesz odpowiedzieć na moje proste pytanie:

 

Daniel why ? ;)

 

spójrz na datę wypowiedzi Daniela ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

DD, jak tak dalej pójdzie to będę się bał zajrzeć do lodówki, bo Ty tam będziesz ;)

 

Ja od pewnego czasu również mam pomysł na podobny serwis i jak tylko uporam się z najpilniejszymi projektami to postaram się przedstawić go szerszej publiczności. Naturalnie nie zdradzę swojego sekretu, ale mogę tylko dodać, że podobne mechanizmy można spotkać w innej branży i zdają one egzamin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja od pewnego czasu również mam pomysł na podobny serwis i jak tylko uporam się z najpilniejszymi projektami to postaram się przedstawić go szerszej publiczności. Naturalnie nie zdradzę swojego sekretu, ale mogę tylko dodać, że podobne mechanizmy można spotkać w innej branży i zdają one egzamin.

Ostatnio pomysły pączkują w branży domen i fajnie! Coś się przynajmniej dzieje ;) Teraz, żeby te wszystkie projekty i plany przełożyły się na realne działające i zarabiające serwisy ;) Czego sobie, Tobie i Wam życzę ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ostatnio pomysły pączkują w branży domen i fajnie! Coś się przynajmniej dzieje ;) Teraz, żeby te wszystkie projekty i plany przełożyły się na realne działające i zarabiające serwisy ;) Czego sobie, Tobie i Wam życzę ;)

 

DD

 

cholera uświadomiłem sobie ze za rok (jak dożyje ) będę obchodził 15 rocznice mojego obcowania z domenami ale nie wierze żeby było realne wycenianie domen bez wielkiego ekwiwalentu wkładu "czynnika ludzkiego" .Po prostu nie da się tego zrobić z "automatu "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×