Jump to content
DD

wycenydomen.pl czy wróżby.pl - jaką domenę użyć..? ;)

Recommended Posts

cholera uświadomiłem sobie ze za rok (jak dożyje ) będę obchodził 15 rocznice mojego obcowania z domenami ale nie wierze żeby było realne wycenianie domen bez wielkiego ekwiwalentu wkładu "czynnika ludzkiego" .Po prostu nie da się tego zrobić z "automatu "

No chyba nie myślałeś, że chcę wyceniać domeny "z automatu"? ;)

 

Też nie wierzę w automaty wyceniające domeny. Chociaż taki Estibot.com daje sobie całkiem dobrze radę dla domen globalnych .com, .net itd. Wielu inwestorów naprawdę kieruje się tymi wycenami. Ale ten serwis korzysta z olbrzymiej bazy danych. W Polsce jest zupełnie inna skala, więc taki serwis nie działałby tak dobrze jak dla rynku .com.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daniel ma dobry sposób działania taki który jest nastawiony na szum medialny ;) Nie ?

Zapowie ze będzie coś robił żeby ci wszyscy inni co maja podobne pomysły , a nawet realizacje w trakcie pomyśleli ze trzeba sie możne obawiać konkurencji ;) To skuteczny sposób którego sile sobie uświadomiłem jak ktoś ostatnio dal post ze szuka na forum brokera i była jedna odpowiedz ze wstrzymaj się bo DD zaraz zacznie .Ja czekam az zacznie i po efektach będziemy go oceniać !

Tak wiec yarowa ty się bierz za robotę bo brak konkurencji doprowadza do patologi ..jakieś przykłady ? ;)

 

 

 

Gdybym wypalił z czymś takim to mogłoby już na poważnie wyglądać, że ja Daniela nieudolnie prze (na) śladuję ;)

Zresztą, gdybym miał w ogóle uzewnętrzniać się z moim podejściem do wyceny to wpierw opatentowałbym swój pomysł ;) ... a poważniej, najpierw na pewno spróbowałbym "na sucho" w obrębie di.pl żeby to sprawdzić ... Na razie, w chwilach "ułomności" korzystam z Działu "Wycena i opinia" jako Klient ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym zapytać jako moderator jaki cel ma ten wątek?

a ) To wycena domeny Wycenydomen.pl,

b ) Szukanie pomysłów i wysłuchanie opinii,

c ) nie mam pomysłu co to w ogóle jest? ;)

 

Pytam ponieważ tytuł wątku wskazuje na opinie, a od tego jest inny dział i chętnie przeniosę wątek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wycena nie jest trudna. Jest na to system zresztą bardzo łatwy do ogarnięcia. Otóż dzieli się domeny na trzy kategorie:

 

- Słabe

- Dobre

- Premium

 

O tym czy domena jest dobra czy słaba, sam może zdecydować nawet średnio kumaty domainer a czy premium to zdecydować może nawet szympans. Słabe domeny wycenia się do tysiąca złotych. Dobre domeny wycenia się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy w zależności od popularności branży, a w przypadku generyków premium kwoty zaczynają się od 100 tysięcy złotych.

 

Np. Poniżej certyfikat wyceny domeny Hedena.

 

w1.jpg

 

 

Certyfikat został wystawiony przez brokera Artura Fabiańskiego znanego w branży certyfikowanego rzeczoznawcy wyceny domen i serwisów IT ;) Zauważcie, że mając taki certyfikat, heden nie sprzeda tej domeny poniżej kwoty na jaką została wyceniona domena, taki certyfikat niejako programuje właściciela domeny na kwotę sprzedaży(niezależnie czy to domena słaba, dobra czy też premium) Tak właśnie w prosty sposób, można wpływać na ceny sprzedaży domen na rynku wtórnym, bo to czego brakuje zazwyczaj to cierpliwości i nieustępliwości w negocjacjach, a posiadając taki certyfikat ma się mocny argument przy negocjacjach.

 

Czyli taka wycena nie jest zagrożona tym, że się nie sprawdzi w praktyce, bo abonent domeny nie sprzeda domeny poniżej wyceny. Będzie ją trzymał do końca świata, aż mu się trafi oferta odpowiadająca wycenie lub lepsza. Tak więc widzicie, że wycena nie jest trudna a kwota wyceny nie musi być niczym poparta i może stanowić dowolną interpretację ( w ramach trzech kategorii)

 

Dlatego jestem pewny, że takie certyfikaty jakie będzie wystawiał DD, będą się rozchodziły jak świeże bułeczki.

Edited by domainer

Share this post


Link to post
Share on other sites
b ) Szukanie pomysłów i wysłuchanie opinii,

 

Na początku pojawiła się prośba o ewentualne pomysły. Otóż proponuję porozmawiać tu i ówdzie by zdobyć jak najwięcej danych o transakcjach na polskim rynku. Coś w stylu cenydomen, ale plus te o których tylko się szepcze lub nie mówi wcale - a wierzę, że takie informacje posiadasz/lub możesz mieć do nich dostęp z racji stażu w branży.

Zdobywszy dane (nazwy,ceny, różnorakie wskaźniki i inne czynniki) warto zastosować znane (przynajmniej w moim "światku") algorytmy do drążenia danych - po tym może się okazać, że kilka czynników (PR, liczba liter, czy co tam jeszcze, kto wie) odpadnie a pojawi się ciekawa kombinacja innych. Wszystko kwestia wielkości zbioru danych - co więcej są też algorytmy działające na niekompletnych danych, ale to już trudniejsza sprawa.

 

Taka analiza mogłaby rzucić ciekawe i obiektywne światło na ocenianą domenę (pod kątem predykcji).

 

ps. Jakby co to mogę wspomóc przy analizie danych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zapewniam Cię, że jak już zrobię jedną wycenę np. dla sprzedawcy, to kupujący jak zleci taką samą wycenę dostanie taką samą kwotę (jeśli wycena będzie robiona mniej więcej w tym samym czasie).

Ale co z tego? Powtórzę się: Oczekuję za domenę 15k PLN, klient jest gotów tyle wydać na tą domenę bo wie, że na tym zyska ale coś go podkusiło, żeby skorzystać z usługi wyceny tej domeny (ot, bo to takie popularne) - trafia na wycenydomen.pl - domena zostaje wyceniona na 5k PLN - efekt: klient rezygnuje z zakupu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chciałbym zapytać jako moderator jaki cel ma ten wątek?

a ) To wycena domeny Wycenydomen.pl,

b ) Szukanie pomysłów i wysłuchanie opinii,

c ) nie mam pomysłu co to w ogóle jest? :(

 

Pytam ponieważ tytuł wątku wskazuje na opinie, a od tego jest inny dział i chętnie przeniosę wątek.

Odpowiedź: żadna z powyższych ;)

 

Wątek miał wywołać twórczą dyskusję na temat wyceny domen. Wywołał :)

 

Ale co z tego? Powtórzę się: Oczekuję za domenę 15k PLN, klient jest gotów tyle wydać na tą domenę bo wie, że na tym zyska ale coś go podkusiło, żeby skorzystać z usługi wyceny tej domeny (ot, bo to takie popularne) - trafia na wycenydomen.pl - domena zostaje wyceniona na 5k PLN - efekt: klient rezygnuje z zakupu.

I? ;) Wycena domen nie ma służyć zawyżaniu wartości domen. Nie ma też na celu utrzymywaniu klienta w błędzie. Ma być obiektywna. Ale to teoria. Wszystko wyjdzie w praktyce.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
I? :( Wycena domen nie ma służyć zawyżaniu wartości domen. Nie ma też na celu utrzymywaniu klienta w błędzie. Ma być obiektywna. Ale to teoria. Wszystko wyjdzie w praktyce.

A kto ma decydować, czy klient jest w błędzie? Ty?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A kto ma decydować, czy klient jest w błędzie? Ty?

To nie moja sprawa kto jest w błędzie :(

 

Ja podejmuję się wyceny i robię ją na tyle obiektywnie, rzeczowo i merytorycznie, na ile moje umiejętności i wiedza mi pozwalają.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
To nie moja sprawa kto jest w błędzie :(

 

Ja podejmuję się wyceny i robię ją na tyle obiektywnie, rzeczowo i merytorycznie, na ile moje umiejętności i wiedza mi pozwalają.

 

DD

No właśnie. Osoba trzecia nie jest w stanie stwierdzić, czy kupujący jest w błędzie, gdyż nie zna na tyle kupującego żeby go ocenić w takiej sytuacji. Nie wiem na czym Twoje wyceny będą polegać, ale wydaje mi się, że będą to wyceny dla rynku inwestycyjnego, i tak to bym na Twoim miejscu publikował gdyż w przeciwnym razie (czyt. wmawianie ludziom, że wycenydomen.pl wycenia faktyczną wartość domen) takie działanie może mieć różne konsekwencje (nawet prawne).

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
I? :( Wycena domen nie ma służyć zawyżaniu wartości domen. Nie ma też na celu utrzymywaniu klienta w błędzie. Ma być obiektywna. Ale to teoria. Wszystko wyjdzie w praktyce.

DD

Widzę, że mimo wielu postów w tym wątku DD nie może zrozumieć, że ludzie będą brali jego wyceny jako rzeczywistą wartość domeny, a prawda jest taka, że wycena Daniela jest tyle warta co wycena każdej innej osoby. Cały ten serwis będzie tylko psuć transakcje, bo domena jest warta tyle za ile jedna osoba chce ją sprzedać, a druga jest w stanie zapłacić, a nie tyle ile powiedział DD.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widzę, że mimo wielu postów w tym wątku DD nie może zrozumieć, że ludzie będą brali jego wyceny jako rzeczywistą wartość domeny, a prawda jest taka, że wycena Daniela jest tyle warta co wycena każdej innej osoby. Cały ten serwis będzie tylko psuć transakcje, bo domena jest warta tyle za ile jedna osoba chce ją sprzedać, a druga jest w stanie zapłacić, a nie tyle ile powiedział DD.

I skończą się marzenia, że każda :( może być warta miliony ;)

 

No właśnie. Osoba trzecia nie jest w stanie stwierdzić, czy kupujący jest w błędzie, gdyż nie zna na tyle kupującego żeby go ocenić w takiej sytuacji. Nie wiem na czym Twoje wyceny będą polegać, ale wydaje mi się, że będą to wyceny dla rynku inwestycyjnego, i tak to bym na Twoim miejscu publikował gdyż w przeciwnym razie (czyt. wmawianie ludziom, że wycenydomen.pl wycenia faktyczną wartość domen) takie działanie może mieć różne konsekwencje.

Żebyś wiedział, że usługa wyceny domen będzie miała różne konsekwencje dla rynku domen.. :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Żebyś wiedział, że usługa wyceny domen będzie miała różne konsekwencje dla rynku domen.. :(

Ja mam nadzieję, że moich domen nigdy nie będziesz wyceniał i myślę, że nie tylko ja mam takie podejście do tego tematu. Uważam, że coś takiego może podpaść pod paragrafy związane z nieuczciwą konkurencją. Jeżeli ktoś będzie chciał wycenić u Ciebie swoją własną domenę, to proszę bardzo, ale wycenę domen osób trzecich uważam za wykroczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam nadzieję, że moich domen nigdy nie będziesz wyceniał i myślę, że nie tylko ja mam takie podejście do tego tematu. Uważam, że coś takiego może podpaść pod paragrafy związane z nieuczciwą konkurencją. Jeżeli ktoś będzie chciał wycenić u Ciebie swoją własną domenę, to proszę bardzo, ale wycenę domen osób trzecich uważam za wykroczenie.

Nieczęsto się z Tobą zgadzam ale tym razem masz 100% racji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli ten gość, który ostatnio oglądał moje auto i powiedział, że dla niego jest warte 10 tys zł mniej niż oczekiwałem popełnij wykroczenie? Mogłem chociaż poprosić o dane... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli ten gość, który ostatnio oglądał moje auto i powiedział, że dla niego jest warte 10 tys zł mniej niż oczekiwałem popełnij wykroczenie? Mogłem chociaż poprosić o dane... :(

Przecież to całkiem inna sytuacja, zresztą nikt mu nie zakaże takich wycen - jednak jest to co najmniej niesmaczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I skończą się marzenia, że każda :( może być warta miliony :)

I skończą się kontakty z wszystkimi, którzy stracili klienta powołującego się na Twoją wycenę ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli ten gość, który ostatnio oglądał moje auto i powiedział, że dla niego jest warte 10 tys zł mniej niż oczekiwałem popełnij wykroczenie? Mogłem chociaż poprosić o dane... :(

Co innego jak mówi to klient w negocjacjach, a co innego jakby producent Mercedesa założył sobie biuro wycen samochodów i wyceniał inne marki.

Ciekawe czy np. BMW zostawiło by tą sprawę jakby tenże producent zaczął wyceniać ich samochody i wystawiać certyfikaty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lubię Twoje pomysły i inicjatywy Daniel, ale tu z całym szacunkiem się pomyliłeś. Już nie chodzi o to, że Twoj serwis troszeczkę napsułby krwi wielu domainaerom (wiesz po sobie, że spora część Twoich sprzedanych domen wyceniona byłaby o połowę taniej, niż wynosiła rzeczywista sprzedaż). Biznes to biznes i masz prawo wyceniac jak chcesz. Nie ma jednak czegoś takiego jak wycena obiektywna domen. Są szacunki, prognozy, porównania. Wycena certyfikowana to mit, z którego wiele lat na forum polewaliśmy ;)

 

Przykład na szybko. Co z tego, że wycenisz firmie domenę Kilfoka na 7k jak on się zaprze iu poniżej 30k nie sprzeda? Jak fimie będzie zależeć to i tak domenę kupi, a pieniądze z wyceny pójdą do kosza. No chyba, że firma zamawiająca wycenę myśli, że Kilofkowi pdf podeślą - a ten uderzy się w pierś.. :(

 

Domainerzy Twoimi klientami raczej nie będą. Jedyną szansą inwestorzy z zagranicy, zainteresowani polskim ccTLD, choć i ci przy odrobinie wysiłku zrobią research na własną rękę.

 

Dywersyfikacja, dywersyfikacją, ale na tym pomyśle z pewnością nie zarobisz. Jak mogę coś doradzić, to sprzedaj wycenydomen.pl firmie domeny.pl za dobre pieniądze i sprzedaż - będzie najlepszym losem tej domeny :)

Edited by novitz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odpowiedź: żadna z powyższych :)

 

Wątek miał wywołać twórczą dyskusję na temat wyceny domen. Wywołał :(

 

Po co więc w takim wątku reklama swojej domeny ;) I ten tytuł - mylne ;P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domainerzy Twoimi klientami raczej nie będą. Jedyną szansą inwestorzy z zagranicy, zainteresowani polskim ccTLD, choć i ci przy odrobinie wysiłku zrobią research na własną rękę.

Jasne że będą. DD nie chce psucia rynku i wyceny będą z pewnością satysfakcjonujące dla posiadacza domeny i do tego zbliżone do realnych możliwości finansowych EU i tym samym może się przyczynić do zwiększenia ilości transakcji. Ostatecznie można stworzyć tajne stowarzyszenie, które wprowadzi w plan zmowę cenową.

 

Oj ile możliwości daje taka instytucja rzeczoznawcy domenowego :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×