Jump to content
Sign in to follow this  
Alex

Jak klient końcowy kupuje domeny

Recommended Posts

Informacja dla zainteresowanych motywacją KK przy zakupie domen (szczególnie tych z górnej półki).

Zamieściłem kiedyś linki do video z MD przedstawiajace jak firmy kalibru Agory kupują domeny.

 

Teraz możemy poznać zdanie trochę mniejszego startupu - poduszka.pl

 

 

W zeszłym miesiącu uruchomiłeś nowy projekt pod nazwą Poduszka.pl? Co to za serwis? Skąd w ogóle taki pomysł?

 

Pomysł zrodził się przypadkowo, gdy zacząłem ogłaszać się ze swoim pensjonatem w różnych serwisach z ofertami. To co zobaczyłem w tych serwisach troszkę mnie zaskoczyło, większość jest byle jak wykonana, wyniki przytłoczone reklamami i trzeba ciągle klikać, aby czemukolwiek się przyjrzeć. Doszedłem do wniosku, że to należy zmienić, dając użytkownikowi serwis w prostej i przejrzystej formie.

 

Sama nazwa narodziła się, gdy zacząłem szukać domeny pod serwis. Po długich poszukiwaniach miałem dwa wyjścia, kupić domenę noclegi.pl za kilkaset tysięcy złotych lub postawić na markę. Wybrałem to drugie z rozsądku. Po pierwsze nie musiałem inwestować dużych pieniędzy w nazwę. Po drugie do tej pory nie udało się zrobić serwisów na domenach, takich jak aukcje.pl, portal.pl czy innych nazwach własnych, w które swego czasu zainwestowano bardzo duże pieniądze .

 

Mimo wszystko zdecydowałeś się na domenę generyczną. Łatwiej budować markę na takiej domenie?

 

Łatwiej może nie będzie, bo na to potrzeba czasu i mimo, że domena jest łatwa do zapamiętania to trochę potrwa zanim nazwa zamieni się w markę. Zależy mi na zbudowaniu skojarzenia na zasadzie myślisz portal – mówisz Onet, myślisz aukcje – mówisz Allegro. Jest duża szansa, że za jakiś czas internauci myśląc noclegi, powiedzą Poduszka.

 

cały artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

niestety nie mogę

jedynie mogę powiedzieć, że w generyki nietopowe, ale nadajace się na markę warto inwestować :)

 

dużo już takich sprzedałem i na wielu powstał serwis:

 

garnek.pl

poduszka.pl

sledzik.pl

manekin.pl

 

 

etc

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak czy siak odkupił domenę generyczną. Kwestia budżetu ponieważ brał pod uwagę zakup noclegi.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak czy siak odkupił domenę generyczną. Kwestia budżetu ponieważ brał pod uwagę zakup noclegi.pl.

 

czytamy inny tekst?

 

Wybrałem to drugie z rozsądku.

 

Uważasz że ktoś, kto nie widzi sensu wydania kilkuset tysięcy na domenę musi automatycznie mieć dylematy związane z budżetem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Tak czy inaczej postawił na domenę generyczną. Z tego krótkiego fragmentu nie wiadomo czy w ogóle stać go było na noclegi.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
dużo już takich sprzedałem i na wielu powstał serwis:

 

garnek.pl

poduszka.pl

sledzik.pl

manekin.pl

 

 

etc

gratuluję wyczucia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex - od jakiegoś czasu wchodzisz na to forum dla domainerów by wmawiać, że Świat sobie świetnie bez nas poradzi, że jest mnóstwo alternatyw dla dobrych domen, np. egzotyczne końcówki itp.. Spotkała cię jakaś przykrość związana z domainigiem? Piszesz jak rozgoryczony człowiek..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego krótkiego fragmentu nie wiadomo czy w ogóle stać go było na noclegi.pl

 

Z fragmentu nie, ale zakładam że jak ktoś sprzedaje portal kalibru gery.pl Polsatowi a w portfolio ma parę innych typu

mblog.pl (chyba też Polsatu) czy weDwoje.pl który prowadzi Redmine (spółka założona przez Polsat)

to wydaje mi się że nie ma problemu z budżetem, choć mogę się mylić.

 

 

Tak czy inaczej postawił na domenę generyczną.

 

Bo taką z reguły najłatwiej zapamiętać :)

 

 

Alex - od jakiegoś czasu wchodzisz na to forum dla domainerów by wmawiać, że Świat sobie świetnie bez nas poradzi, że jest mnóstwo alternatyw dla dobrych domen, np. egzotyczne końcówki itp.. Spotkała cię jakaś przykrość związana z domainigiem? Piszesz jak rozgoryczony człowiek..

 

Oj Monty, nie łapiesz kontekstu ;)

Przez wiele lat na tym forum panowała atmosfera wzajemnego utwierdzania się w przekonaniu ze poza generykami .pl wiele opcji nie istnieje.

Ja tylko relacjonuję (a nie jak napisałeś wmawiam) przykłady z życia poza domenowym "akwarium", pokazujące że podczas gdy wszyscy zastanawiają się za ile milionów można sprzedać taki czy inny generyk,

powstaje nowy serwis na kompletnie niespodziewanej lub o wiele tańszej domenie, który uzyskuje dostęp do określonego targetu.

 

Zachodzi to o czym wielokrotnie pisałem. Te wielkie korporacje na które tak bardzo liczyli posiadacze domen premium, nie są skore wydawać kwot rzędu kilkuset tysięcy (o czym mowa w podlinkowanym video).

Tego typu klientów nie ma dużo, a internet w miejscu nie stoi. Za parę lat nawet z doskonałym generykiem nie będzie łatwiej przebić się do odpowiedniej wielkości targetu.

Już nie jest łatwo. Myślisz że na domenie aukcje.pl powstanie kiedyś serwis który choćby minimalnie zaniepokoi Allegro.pl? IMO szanse są coraz mniejsze im dłużej takie domeny siedzą zaparkowane, a inne serwisy umacniają swoją markę i zwiększają zasięg. Mam wrażenie że rynek w Polsce jest za mały i o tym własnie jest poniekąd mowa.

 

Sam uważam że, generyki to super wyjście ale pod warunkiem ze coś się z nimi robi :)

Tak czy inaczej bez względu na poglądy domenowe, chyba wartościowe dla tego forum jest poznanie wszystkich, nawet tych mało popularnych faktów :)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te fakty są oczywiste, nie trzeba cały czas tego wałkować, kto obserwuje rynek to zauważa. Sytuacja jest inna niż parę lat temu, siedzenie na top generykach w nieskończoność może się zemścić na posiadaczach... ale nie musi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×