Jump to content
deha

Sprzeciw wobec zgłoszenia o ochronę słownego znaku towarowego

Recommended Posts

Posiadam domenę zarejestrowaną pod koniec 2008 roku. Od tego czasu stoi pod nią ministrona tematyczna, która miała i ma być w przyszłości rozwinięta w sklep internetowy. Ze względu na inne projekty została na bardzo prymitywnym poziomie. Dwa lata później powstała firma, obecnie sieć sklepów posługująca się tą nazwą. Swoją główną stronę mają w subdomenie com.pl zarejestrowanej dwa lata później. Zarejestrowali dwa znaki słowno-graficzne w formie: nazwa + dwa wyrazy odróżniające. Obecnie zauważyłem, że jest złożony wniosek o ochronę znaku słownego będącego moją nazwą i jednocześnie nazwą mojej domeny .pl . Nazwa jest jednoznacznie kojarzona z konkretną gamą towarową - nie do wykorzystania w innych przypadkach natomiast we wniosku jest wypisana lista praktycznie wszystkich produktów należących do wspomnianej puli.

 

Jest to pierwsza taka moja sytuacja więc będę wdzięczny za każdą pomoc, między innymi odnoścnie procedur, terminów oraz zagrożeń odnośnie przyszłego wykorzystania nazwy i domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgłoś się do rzecznika patentowego żeby napisał odpowiedni sprzeciw. Raczej nie próbuj sam , bo będą pięć razy cofać do poprawki albo odrzucą.

 

Jeśli zgłoszony znak jest tożsamy z nazwą Twojej domeny (cośtam.pl), to UPRP takiego znaku nie zarejestruje bez załączonego wyciągu z bazy whois uwidaczniającego, że zgłaszająca firma jest abonentem domeny, więc pod tym względem nie musisz się obawiać - ale i tak warto złożyć sprzeciw, żeby mieć historię aktywności w obronie znaku - może się przydać w ewentualnych przyszłycj sporach.

Edited by pb
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomocna "literatura" w sprawie znaków towarowych.

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-03-119-1117

Znaki towarowe i oznaczenia geograficzne

 

Dział I

Znaki towarowe i prawa ochronne

 

 

Wg tego, co czytałem i zrozumiałem, to nawet można mieć "google", "microsoft" pod warunkiem, że dasz radę udowodnić dlaczego domena ma należeć do Ciebie.

 

Natomiast w Twoim przypadku, to nawet masz o wiele więcej możliwości obronić sie, właściwie, wg mnie, to nawet nie ma przed czym się bronić, ponieważ racja po Twojej stronie, chociaż może się okazać potrzeba udowodnienia swoich praw na domenę w sądzie.

Edited by nikolas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgłoś się do rzecznika patentowego żeby napisał odpowiedni sprzeciw. Raczej nie próbuj sam , bo będą pięć razy cofać do poprawki albo odrzucą.

 

Jeśli zgłoszony znak jest tożsamy z nazwą Twojej domeny (cośtam.pl), to UPRP takiego znaku nie zarejestruje bez załączonego wyciągu z bazy whois uwidaczniającego, że zgłaszająca firma jest abonentem domeny, więc pod tym względem nie musisz się obawiać - ale i tak warto złożyć sprzeciw, żeby mieć historię aktywności w obronie znaku - może się przydać w ewentualnych przyszłycj sporach.

Dzięki, o takie uwagi mi chodziło. Mam zamiar zgłosić sprzeciw poprzez rzecznika patentowego. Zgłoszenie jest na "nazwa" bez .pl - rozumiem, że to jednak zmienia trochę sytuację?

 

 

Pomocna "literatura" w sprawie znaków towarowych.

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-03-119-1117

Znaki towarowe i oznaczenia geograficzne

 

Dział I

Znaki towarowe i prawa ochronne

 

Wg tego, co czytałem i zrozumiałem, to nawet można mieć "google", "microsoft" pod warunkiem, że dasz radę udowodnić dlaczego domena ma należeć do Ciebie.

 

Natomiast w Twoim przypadku, to nawet masz o wiele więcej możliwości obronić sie, właściwie, wg mnie, to nawet nie ma przed czym się bronić, ponieważ racja po Twojej stronie, chociaż może się okazać potrzeba udowodnienia swoich praw na domenę w sądzie.

Przepisy czytałem bardziej interesuje mnie ich oficjalna interpretacja i aspekt praktyczny. ;) Obawiam się właśnie, że skończy się na udowadnianiu, że "nie jestem wielbłądem". Racja racją a oficjalne decyzje mogą niekoniecznie być z nią zgodne. :/

 

Czy znacie może przykłady podobnych sutyacji, w których przyznano bądz odmówiono przyznania słownego znaku towarowego ze względu na domenę internetową wykorzystywaną wcześniej w sieci, choć nie w formie działalności gospodarczej?

Czy w razie przyznania im wnioskowanej ochrony nie będę mógł używać komercyjnie domeny zgodnie z jej jednoznaczną dziedziną i celem jej rejestracji? Czy w razie czego, można się od takiej decyzji skutecznie odwołać na podstawie moich argumentów - czas rejestracji domeny, historia w sieci (np. web archive).

Share this post


Link to post
Share on other sites

to jest stronka prywatna czy prowadzisz działalnosc?

To jest taka ministronka, można powiedzieć szkic. Na początku było parę artykułów ale gdzieś w międzyczasie nawet te usunąłem. Domena i strona są na mnie prywatnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posiadam domenę zarejestrowaną pod koniec 2008 roku. Od tego czasu stoi pod nią ministrona tematyczna, która miała i ma być w przyszłości rozwinięta w sklep internetowy. Ze względu na inne projekty została na bardzo prymitywnym poziomie. Dwa lata później powstała firma, obecnie sieć sklepów posługująca się tą nazwą. Swoją główną stronę mają w subdomenie com.pl zarejestrowanej dwa lata później. Zarejestrowali dwa znaki słowno-graficzne w formie: nazwa + dwa wyrazy odróżniające. Obecnie zauważyłem, że jest złożony wniosek o ochronę znaku słownego będącego moją nazwą i jednocześnie nazwą mojej domeny .pl . Nazwa jest jednoznacznie kojarzona z konkretną gamą towarową - nie do wykorzystania w innych przypadkach natomiast we wniosku jest wypisana lista praktycznie wszystkich produktów należących do wspomnianej puli.

 

Jest to pierwsza taka moja sytuacja więc będę wdzięczny za każdą pomoc, między innymi odnoścnie procedur, terminów oraz zagrożeń odnośnie przyszłego wykorzystania nazwy i domeny.

 

Co rozumiesz przez "jednoznacznie kojarzona" nazwa? Chodzi o domenę ze słowem opisowym?

Jest to kluczowa informacja bo UPRP nie udziela ochrony na znaki opisowe w formie słownej.

 

Wszystko masz opisane w art. 129-135 ustawy o Prawie Własności Przemysłowej.

oraz na samych stronach UPRP gdzie jasno jest napisane:

 

Powołane przepisy zakazują, między innymi, udzielania praw ochronnych na oznaczenia rodzajowe lub znaki opisowe. Przykładowo, jeżeli zgłaszający zamierza uzyskać prawo ochronne na znak towarowy słowny KRZESŁO i wykorzystywać go do oznaczania krzeseł, to na taki znak nie zostanie udzielone prawo ochronne, gdyż pojęcie „krzesło” jest rodzajowym określeniem tego produktu. Istnieje jednak możliwość uzyskania ochrony znaku słowno-graficznego z elementem słownym KRZESŁO, z przeznaczeniem do oznaczania krzeseł, o ile grafika znaku będzie wystarczająco odróżniająca. Uzyskanie prawa ochronnego na taki znak towarowy nie będzie jednak skutkowało uzyskaniem wyłączności na używanie samego oznaczenia KRZESŁO jako takiego. Wyłączność będzie obejmowała jedynie użycie tego słowa z konkretną grafiką i ewentualnie w połączeniu z kolorystyką.

 

Tak więc o ile udało im się uzyskać ochronę na wykreowane przez siebie logo o tyle nazwy tego typu w wersji słownej wedle ustawy nie podlegają ochronie.

 

Co do podobnych sytuacji w kontekście domen... przeczytaj uzasadnienie wyroku Sądu Polubownego w sprawie domeny armatura.pl

 

zajrzyj także do tego tematu: http://di.pl/topic/26196-slowa-potoczne-z-compl-vs-slowa-potoczne-pl/page__hl__zagraj/.pl

 

Jeśli nazwa jest opisowa to powinieneś zgłosić sprzeciw wobec rejestracji tej nazwy w formie słownej na podstawie art.129 ust. 1 pkt 2 / art. 129. ust 2. pkt 1,2 i 3, ponieważ tego typu znaki słowne powinny być dostępne dla wszystkich podmiotów.

 

Jeśli jednak nie jest to słowo opisowe tylko sztucznie stworzona nazwa, to wcześniejsza rejestracja domeny nie ma tu znaczenia dlatego że umowa z rejestratorem nie jest podstawą uprawnień o charakterze bezwzględnym ani też dobrem niematerialnym, do którego przysługiwałoby skuteczne prawo wyłączne erga omnes.

 

Tak jak wspomniałem na poczatku ... bez podania nazwy nikt Ci nie poda konkretów.

Powodzenia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi o domenę ze słowem opisowym?

Jest to kluczowa informacja bo UPRP nie udziela ochrony na znaki opisowe w formie słownej.

Chyba, że są to rodzice ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spróbuję podać przykład, jeżeli to nie rozjaśni sprawy, to rozważę podanie dokładnej nazwy domeny.

 

Nazwa ma formę nazwy sklepu utworzoną od głównego asortymentu. Przykład przez analogię: ciastkarnia. W ten sposób jest też wykorzystywana przez inne podmioty, np.: "Ciastkarnia Wisienka". Jednocześnie moja "ciastkarnia" nie weszła jeszcze do słowników języka polskiego, przynajmniej nie udało mi się takiego znaleźć. Obecna sieć sklepów przyjęła nazwę: "Ciastkarnia - super ciastka" i sklepy wchodządze do tej sieci na zasadzie franczyzy (bądź innej) przyjmują także nazwy: "Ciastkarnia Melba", "Ciastkarnia Złoty Rożek" itp...

 

Obecnie sieć złożyła wniosek o rejestrację znaku słownego "ciastkarnia" w kategoriach powiedzmy: słodycze, ciastka, ciasta, torty itp. co jak mniemam uniemożliwi mi wykorzystanie domeny "ciastkarnia.pl" zgodnie z jej przeznaczeniem.

 

***

 

P.S. Na wszelki wypadek podkreślę, że nie chodzi o słowo "ciastkarnia", ani nawet konkretnie o ten dział rynku. Abonent domeny ciastkarnia.pl może mi kiedyś piwo postawi za promocję jego domeny. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nie ma jej w słowniku, to jest to nazwa własna. Coś jak pierogarnia, która jest zastrzeżona i właściciel znaku ściga innych, którzy tej nazwy używają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...nie weszła jeszcze do słowników języka polskiego, przynajmniej nie udało mi się takiego znaleźć.

Wygląda na to, że trzeba szybko zmienić słowniki ;)

 

Nie jest to wyraz słownikowy, Twoja firma lub produkty nie mają renomy.

Zakres argumentów prawnych kurczy się....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli nie ma jej w słowniku, to jest to nazwa własna. Coś jak pierogarnia, która jest zastrzeżona i właściciel znaku ściga innych, którzy tej nazwy używają.

Wygląda na to, że trzeba szybko zmienić słowniki ;)

 

Nie jest to wyraz słownikowy, Twoja firma lub produkty nie mają renomy.

Zakres argumentów prawnych kurczy się....

Mhm, tak to wygląda.

 

Czy w związku z powyższym, sieć ma podstawy prawne do odebrania mi domeny? Czy taki stan uniemożliwia mi jakiekolwiek wykorzystanie domeny, także w sposób niekomercyjny? Ewentualnie, czy ostatecznie jest możliwość wykorzystania domeny (komercyjnie i/lub niekomercyjnie) w całkowicie niepowiązanym segmencie rynku żeby nie naruszyć znaków towarowych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co Cię interesuje w tym momencie, to zgłoszenie sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego - jeśli go zarejestrują, to już wiele nie zdziałasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie mozesz zglosic sprzeciwu jako osoba fizyczna...tylko jako podmiot...

Jednocześnie - co do zasady - trudno zarzucić osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyn nieuczciwej konkurencji.

Chyba, że jest lub był ich pracownikiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie mozesz zglosic sprzeciwu jako osoba fizyczna...tylko jako podmiot...

może, nawet osoba trzecia może wniesc taki sprzeciw

 

jako podmiot byłoby latwiej bo dochodzi nieuczciwa konkurencja

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba, że są to rodzice ...

 

Rejestracja sprzed 20 lat w oparciu o prawo prasowe, kiedy orzecznictwo w sprawie domen praktycznie nie istniało. PIIT w 2006 w jednym ze swoich wyroków uzasadnia:

 

"Na mocy prawa ochronnego na znak towarowy uprawniony nie nabywa ani żadnego uprawnienia do rejestracji nazwy domeny zbieżnej ze znakiem towarowym, ani też żadnego uprawnienia do zakazania osobie trzeciej rejestracji takiej domeny. Akt rejestracji domeny sam w sobie nie stanowi używania oznaczenia do odróżniania towarów lub usług w obrocie gospodarczym. A tylko takie używanie oznaczenia objęte jest pojęciem "używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy" w rozumieniu art. 154 ust. 1 ustawy. Również jedynie takie używanie oznaczenia przez osobę trzecią może być uważane za naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy w rozumieniu art. 296 ust. 2 ustawy"

 

W przypadku rodzice.pl IMO znaczacym czynnikiem w sprawie był fakt odniesienia się do prawa prasowego, oraz sytuacja że domena była wykorzystywana przez Agorę w złej wierze (przekierowanie).

Nie jest to więc przyklad do którego można się bezpośrednio odnieść, podobnie jak było w przypadku piłkanożna.pl gdzie zaistniały inne okoliczności.

 

 

Spróbuję podać przykład, jeżeli to nie rozjaśni sprawy, to rozważę podanie dokładnej nazwy domeny.

 

Nazwa ma formę nazwy sklepu utworzoną od głównego asortymentu. Przykład przez analogię: ciastkarnia. W ten sposób jest też wykorzystywana przez inne podmioty, np.: "Ciastkarnia Wisienka". Jednocześnie moja "ciastkarnia" nie weszła jeszcze do słowników języka polskiego, przynajmniej nie udało mi się takiego znaleźć. Obecna sieć sklepów przyjęła nazwę: "Ciastkarnia - super ciastka" i sklepy wchodządze do tej sieci na zasadzie franczyzy (bądź innej) przyjmują także nazwy: "Ciastkarnia Melba", "Ciastkarnia Złoty Rożek" itp...

 

Obecnie sieć złożyła wniosek o rejestrację znaku słownego "ciastkarnia" w kategoriach powiedzmy: słodycze, ciastka, ciasta, torty itp. co jak mniemam uniemożliwi mi wykorzystanie domeny "ciastkarnia.pl" zgodnie z jej przeznaczeniem.

 

***

 

P.S. Na wszelki wypadek podkreślę, że nie chodzi o słowo "ciastkarnia", ani nawet konkretnie o ten dział rynku. Abonent domeny ciastkarnia.pl może mi kiedyś piwo postawi za promocję jego domeny. ;)

 

zakładając że masz nazwę "ciastkarnia" masz wszelkie podstawy oprzeć się art 129 ust 2 pkt3 który mówi:

"nie mają dostatecznych znamion odróżniających oznaczenia, które, weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych."

 

Nie ma wymogu aby słowo było to słowo słownikowe, wystarczy że jest w powszechnym użyciu, nawet w młodzieżowym slangu (zobacz wyrok PIIT w sprawie domeny friko.pl)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam szczerze, że mam obawy co do tego, czy uda Ci się zablokować rejestrację tego znaku towarowego tylko z powodu tego, że masz domenę. Jak powiedziałeś tego wyrazu nie ma w słowniku czyli wychodzi na to, że wpadliście razem na ten "wynalazek", który ta druga firma postanowiła zarejestrować. Domeny raczej Ci nie odbiorą ponieważ zarejestrowałeś ją kilka lat wcześniej czyli na długo przed zarejestrowaniem znaku, więc nie ma tu jakiegoś celowego działania w złej wierze jednak nie ma też według mnie argumentów za zablokowaniem rejestracji tego znaku przez Twojego "przeciwnika" tylko dlatego, że masz taką domenę, tym bardziej, że nie prowadzisz pod nią zarejestrowanej działalności gospodarczej. To tak na zdrowy rozsądek. Wydaje mi się, że Twój pomysł na wykorzystanie domeny już przepadł bo nie zabezpieczyłeś swoich interesów w porę rejestrująć TM. Ale życzę powodzenia.

Edited by Pablo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy w związku z powyższym, sieć ma podstawy prawne do odebrania mi domeny? Czy taki stan uniemożliwia mi jakiekolwiek wykorzystanie domeny, także w sposób niekomercyjny? Ewentualnie, czy ostatecznie jest możliwość wykorzystania domeny (komercyjnie i/lub niekomercyjnie) w całkowicie niepowiązanym segmencie rynku żeby nie naruszyć znaków towarowych?

1. nie

2. nie

3. tak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednocześnie - co do zasady - trudno zarzucić osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyn nieuczciwej konkurencji.

Chyba, że jest lub był ich pracownikiem.

 

snapback.pngUżytkownik Bazyli dnia dziś, 11:59 napisał

 

nie mozesz zglosic sprzeciwu jako osoba fizyczna...tylko jako podmiot...

Celne uwagi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam szczerze, że mam obawy co do tego, czy uda Ci się zablokować rejestrację tego znaku towarowego tylko z powodu tego, że masz domenę.

 

Podstawą sprzeciwu jest fakt że tego typu nazwa według PWP nie zasługuje na ochronę.

To czy on ma domenę czy nie, w tym konkretnym przypadku pozostaje bez znaczenia.

 

 

Mógłbyś podać nazwę lub link ?

 

http://www.piit.org.pl/_gAllery/11/08/1108/3066.pdf

 

Jest tam także kolejny ciekawy fragment:

 

"Sąd pragnie stanowczo podkreślić, że z posiadania prawa ochronnego na znak towarowy nie można w żaden sposób wywodzić praw do nazwy domen zbieżnych z tym znakiem - nawet jeśli prawo ochronne obejmuje swoim zakresem usługi, które mogą być świadczone via internet - takie, jak "usługi e-sprzedaży", usługi transmisji danych i wiadomości, działalność wydawnicza"

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie mozesz zglosic sprzeciwu jako osoba fizyczna...tylko jako podmiot...

Jak to się ma do: http://portalprocesowy.pl/orzecznictwo/naczelny-sad-administracyjny/art78,actio-popularis-czyli-kazdy-moze-sie-sprzeciwic-zarejestrowaniu-znaku-towarowego.html ?

 

Jednocześnie - co do zasady - trudno zarzucić osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyn nieuczciwej konkurencji.

Chyba, że jest lub był ich pracownikiem.

Nigdy nie byłem w żaden sposób powiązany z tą siecią, nie bawię się w ogóle w cybersquatting ani żadne inne szwindle. O powstaniu sieci dowiedziałem się całkiem przypadkiem prawie trzy lata po rejestracji domeny i pierwszej instalacji cms na serwerze. Było to gdzieś pod koniec 2011 roku, jeśli dobrze pamiętam, parę miesięcy (2-3) po upublicznieniu informacji w serwisach branżowych o powstającej sieci.

 

@Alex: Dziękuję za cenne źródła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Tak to się ma, że nie przeczytałeś co napisał wyżej Kangur. A rozszerzając Jego wypowiedź można dodać, że ustawa Prawo Własności Przemysłowej dotyczy tylko i wyłącznie podmiotów gospodarczych.

A w telegraficznym skrócie. Skoro osoba fizyczna nie może zarejestrować znaku towarowego to niemożliwym jest również zgłoszenie prze nią sprzeciwu...

 

edit:

 

Bardzo dobre opracowanie :

 

http://www.parp.gov.pl/files/74/81/104/ochrona_wlasnosci.pdf

 

Przeczytaj stronę 42

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×