Jump to content
Liwiusz

Nacjonalicazja oszczędności na Cyprze

Recommended Posts

Mnie najbardziej ciekawi ten precedens jeśli chodzi o zamrożenie rachunków. Jaki to będzie syf gdy w końcu je odmrożą, dantejskie sceny na ulicach Nikozji pewnie będą trwały kilka dni. Ludzie zaczną wypłacać wszystko co mają na rachunkach do skarpety a banki przecież nie mają tyle tej "euro-szmaty" przez co będzie prawdziwy bunt. Totalny brak zaufania do sektora bankowości. Teraz jest przedsmak bo kasa jest zamrożona. Prawdziwy "meksyk" będzie gdy kasa pójdzie w ruch!

Obstawiam na płonące banki!

 

Efekt domina (wyciąganie kasy do skarpet) z pewnością może odbić się na inne kraje np. Hiszpanie, gdzie już myśli się o nacjonalizacji kasy. Po Hiszpanii już pójdzie jak z płatka. I tak powinno właściwie to dalej wyglądać ale urzędasy mogą coś wymyślić żeby znowu schować trupa do szafy oraz przewietrzyć eurostrefę z morowego powietrza aby jeszcze choćby parę lat, parę miesięcy czy dni upychać kieszenie brudnymi papierami.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie najbardziej ciekawi ten precedens jeśli chodzi o zamrożenie rachunków.

 

To nie pierwszy raz. ;) Tak samo było choćby w 2008-2009 w USA przy upadku Lehman Brothers i innych... Zamrażano rachunki w bankach i giełdę żeby społeczeństwo nie mogło ratować swoich pieniędzy. Mało tego, później przyznano bailouty bodaj 10 największym bankom, mimo że faktycznie nie wszystkie tego potrzebowały. Chodziło o to, żeby ludzie się nie zorientowali, które banki były zagrożone i nie wyprowadzili pieniędzy do tych porządnych.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co kojarzę to była zamrożona giełda i rynek pieniężny ale nie pieniądze na rachunkach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w temacie, ale chyba nie na temat :)

...

Czy zauważyliście, że tytuł tego tematu jest literówką?

Nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w temacie, ale chyba nie na temat :)

...

Czy zauważyliście, że tytuł tego tematu jest literówką?

Nawet napisałem kilka postów w temacie ale również nie zauważyłem :)

Nacjonalicazja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja w temacie, ale chyba nie na temat :)

...

Czy zauważyliście, że tytuł tego tematu jest literówką?

To żeśmy se pogadali nie na temat ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

w taki razie dobrze, że administracja sama się wypowiadała bo inaczej pewnie polecieliby z ostrzeżeniami ;)

No ja to muszę się pilnować bo już gdzieś po drodze załapałem jedno ostrzeżenie, (nawet nie pamiętam już dokładnie za co) także w tym wątku merytorycznie się nie udzielam bo nie bardzo wiem co to jest ta "nacjonaliCaZja" :) A jako bankier może miałbym coś do powiedzenia albo by mnie pogonili :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaki to będzie syf gdy w końcu je odmrożą, dantejskie sceny na ulicach Nikozji pewnie będą trwały kilka dni. Ludzie zaczną wypłacać wszystko co mają na rachunkach do skarpety a banki przecież nie mają tyle tej "euro-szmaty" przez co będzie prawdziwy bunt.

 

Nie będzie można wypłacić całego stanu konta - będą wprowadzone na Cyprze tygodniowe limity wypłat z kont bankowych (teraz są już z bankomatów - 100 euro dziennie) i obowiązywały nawet przez okres kilku tygodni, do czasu otrzymania tych 10 mld euro z UE (bo ta kwota pożyczki będzie wypłacana w kilku transzach). To zakładała ta cała kontrola kapitału - nie tylko przelewy wewnętrzne i zagraniczne oraz wypłaty w bankomatach, ale i wypłaty w placówkach bankowych. Inaczej system bankowy na Cyprze by się rozsypał jak domek z kart.

 

Jutro po otwarciu banków będzie na pewno wiadomo jaki limit tygodniowy dla wypłat będzie obowiązywał i jak się to skończy (ja osobiście myślę, że żadna różnica czy banki nie będą miały pieniędzy czy nie będą mogły ich wypłacać z powodu limitów - z punktu widzenia obywateli Cypru będzie to dokładnie to samo). ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będzie można wypłacić całego stanu konta - będą wprowadzone na Cyprze tygodniowe limity wypłat z kont bankowych (teraz są już z bankomatów - 100 euro dziennie) i obowiązywały nawet przez okres kilku tygodni, do czasu otrzymania tych 10 mld euro z UE (bo ta kwota pożyczki będzie wypłacana w kilku transzach). To zakładała ta cała kontrola kapitału - nie tylko przelewy wewnętrzne i zagraniczne oraz wypłaty w bankomatach, ale i wypłaty w placówkach bankowych. Inaczej system bankowy na Cyprze by się rozsypał jak domek z kart.

 

Te ograniczenia w wypłatach są naruszeniem jednego z filarów UE - swobodnego przepływu kapitału, Czy ktoś wytoczy proces Trojce? :D

 

http://coppolacomment.blogspot.de/2013/03/the-broken-euro.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

SZOK: depozyty powyżej €100,000 w Cyprus Popular Bank (Laiki) zostaną opodatkowane podatkiem w wysokości... 80%! Straty posiadaczy depozytów w Bank of Cyprus wyniosą 40% rt.com

 

Jak donosi Bloomberg, cypryjskie banki zostaną otwarte dopiero jutro o 12:00 po 2-tyg. przerwie, ale nie będzie można zerwać depozytów przed terminem. Będę obowiązywały limity wypłat gotówkowych €300 dziennie, transfery bezgotówkowe do €5,000/mies. Firmy tak że nie będą mogli swobodnie dysponować kapitałem, każdy transfer za granicę w tym za importowane towary i usługi będzie podlegał kontroli i wymagał zezwoleń Banku Centralnego.

 

Noblista w dziedzinie ekonomii z 2008 roku Paul Krugman: "Wejście Polski do strefy euro może skończyć się fatalnie".

 

Czy też tak uważacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trojka - co oni za nazwę dla siebie wymyślili? jakoś to tak po rusku brzmi.

 

rosyjsku. nie ma języka ruskiego, jest rosyjski.

 

 

Troika - The tripartite committee led by the European Commission with the European Central Bank and the International Monetary Fund, that organised loans to the governments of Greece, Ireland and Portugal. See European sovereign debt crisis

 

***

 

 

Jak donosi Bloomberg, cypryjskie banki zostaną otwarte dopiero jutro o 12:00 po 2-tyg. przerwie, ale nie będzie można zerwać depozytów przed terminem. Będę obowiązywały limity wypłat gotówkowych €300 dziennie, transfery bezgotówkowe do €5,000/mies. Firmy tak że nie będą mogli swobodnie dysponować kapitałem, każdy transfer za granicę w tym za importowane towary i usługi będzie podlegał kontroli i wymagał zezwoleń Banku Centralnego.

 

Jak pisałem już wczesniej, czego nie zauważyli jeszcze polscy dziennikarze, a raczej dziennikaszczyny, jest to pogwałcenie europejskich regulacji w zakresie swobodnego przepływu kapitału - jednego z filarów UE.

 

 

Noblista w dziedzinie ekonomii z 2008 roku Paul Krugman: "Wejście Polski do strefy euro może skończyć się fatalnie".

 

Tu oryginał: http://krugman.blogs.nytimes.com/2013/03/27/poland-is-not-yet-lost/

 

Najciekawsze jest to, że do unii walutowej od 2014 roku chce wejść... Łotwa! To już jest chore, to się w pale nie mieści!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Euro#.C5.81otwa

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/795721,Lotwa-wchodzi-do-strefy-euro-i-prosi-UE-o-pomoc

 

Mały kraj, zniszczony przez kryzys... w sam raz dla przperowadzania dalszych eksperymentów przez banksterów.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

SZOK: depozyty powyżej €100,000 w Cyprus Popular Bank (Laiki) zostaną opodatkowane podatkiem w wysokości... 80%! Straty posiadaczy depozytów w Bank of Cyprus wyniosą 40% rt.com

 

Firmy tak że nie będą mogli swobodnie dysponować kapitałem, każdy transfer za granicę w tym za importowane towary i usługi będzie podlegał kontroli i wymagał zezwoleń Banku Centralnego.

W takiej sytuacji miło byłoby usłyszeć kilka zdań od AM. Nawet jeżeli nie będziemy mogli ich zweryfikować to podniosą nas na duchu ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takiej sytuacji miło byłoby usłyszeć kilka zdań od AM. Nawet jeżeli nie będziemy mogli ich zweryfikować to podniosą nas na duchu ;)

Oni chyba korzystają z polskiego konta w BPH, ale faktycznie wypadałoby coś napisać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takiej sytuacji miło byłoby usłyszeć kilka zdań od AM. Nawet jeżeli nie będziemy mogli ich zweryfikować to podniosą nas na duchu ;)

Myślę że w obecnej sytuacji firmy cypryjskie będę na różne sposoby wyprowadzać operacje finansowe poza Cypr co może doprowadzić do drastycznego obniżenia wpływów z podatków. Kiedy rząd cypryjski to odczuję będzie próbował nie tylko zapobiec ucieczce kapitałów ale prawdopodobnie będzie zmuszał firmy cypryjskie do repatriacji kapitałów do banków cypryjskich. Np. Bank Centralny może zażądać zgłoszenia rachunków zagranicznych do Inland Revenue Department lub wręcz zabronić posiadanie takowych bez specjalnego zezwolenia.

 

Może brzmi niezbyt realistycznie ale kto zakładał że posiadacze cypryjskich depozytów bankowych stracą 80% oszczędności? Tym bardziej że podobne rozwiązania od lat funkcjonują w Rosji, gdzie firmy wymagają licencji Banku Rosji na otwarcie rachunków za granicą.

 

Obstawiam że AM prędzej czy później przeniesie siedzibę do bardziej wiarygodnej jurysdykcji, np. do Polski :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

SZOK: depozyty powyżej €100,000 w Cyprus Popular Bank (Laiki) zostaną opodatkowane podatkiem w wysokości... 80%!

 

Masakra po prostu - tego się chyba nikt nie spodziewał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno filie cypryjskich banków w Londynie i Moskwie funkcjonowały normalnie, więc kto się jednak spodziewał to swoje pieniądze wytransferował. ;)

 

***

 

Nie pamiętam czy już było: Hiszpania także planuje nacjonalizację depozytów - w artykule dla niepoznaki nazywa się to podatkiem bankowym. :D Swoją drogą, Aznar wprowadzał wolnorynkowe reformy i udało mu się zmniejszyć bezrobocie z ponad 20 do 10%. Socjaldemokratyczne rządy Zapatero z powrotem pozbawiły pracy kilkanaście procent społeczeństwa...

Edited by deha

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba nie wierzycie, że zamożni Rosjanie, politycy UE etc. zostaną objęci tą o to "nacjonalizacją"? :) To oni tworzą to prawo i już dawno nie ma ich kasy na kontach Cypryjskich banków...

 

 

Podobno filie cypryjskich banków w Londynie i Moskwie funkcjonowały normalnie, więc kto się jednak spodziewał to swoje pieniądze wytransferował. ;)

 

A nie mówiłem. Przecież gdyby Rosjanie i reszta nie mogli by odzyskać kasy lub by im znacjonalizowano ją, zapewne pojechała by na Cypr i do Brukseli wyjątkowo duża ilość polonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna bzdura:

 

USA szuka swoich bogaczy w Liechtensteinie

 

a ja myślałem, że oni rezydują w Delaware i New Jersey.

 

Jak to leciało? "widzisz drzazgę w oku brata, a nie dostrzegasz belki we własnym"

 

***

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,13643275,Jak_kryzys_na_Cyprze_wplynie_na_polskie_firmy.html#BoxSlotII3img

 

Na koniec 2011 r. bezpośrednie inwestycje polskich firm na Cyprze miały wartość ponad 2,5 mld euro, o 1,1 mld euro wyższą niż w 2010 r. - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

czytaj: gdy "obcy" kapitał zainwestował w "polskie" spółki zarejestrowane na Cyprze. Czyli np taki Chomikuj.pl jest sobie zarejestrowany na Cyprze, a potem inwestuje w niego Interia, no czyli Polak inwestuje na Cyprze.

 

Żywiołowo rosły także inwestycje cypryjskich firm w Polsce. Według NBP na koniec 2003 r., cztery miesiące przed wejściem Polski i Cypru do UE, inwestycje firm z wyspy Afrodyty w naszym kraju miały wartość prawie 249 mln euro. A na koniec 2011 r. - już niemal 3,9 mld euro, ponad 15 razy większą!

czytaj: firemki porejestrowane na cyprze dokapitalizowały firemki porejestrowane jeszcze w Polsce. Czyli gdy np taki Solorz-Żak zakupił np. jakąś polską firmę, to jest to inwestycja Cypru w Polsce :)
***
Z tego typu powiązań kapitałowych wychodzą całkiem fajne rzeczy. Np okazało się własnie, że nowowybrany szef niemieckiej Izby Rzemieślniczo-Handlowej (IHK) jest prezesem firmy recyklingowej, która w rzeczywistości zarejestrowana jest...w Londynie. Czyli kilkudziesięcioma tysiącami niemieckich firemek zrzeszonych w IHK rządzi Londyn :)
Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie mówiłem. Przecież gdyby Rosjanie i reszta nie mogli by odzyskać kasy lub by im znacjonalizowano ją, zapewne pojechała by na Cypr i do Brukseli wyjątkowo duża ilość polonu.

Chyba się mylisz - wg Moody's na depozytach cypryjskich najwięcej straci właśnie Rosja, nie tylko osoby fizyczne ale także banki i firmy rosyjskie. Na kontach cypryjskich zablokowano ok. $19 mld rosyjskich depozytów. Nawet państwowe przedsiębiorstwa rosyjskie trzymali wolne środki w bankach cypryjskich. VTB, drugi co do wielkości bank rosyjski, jest zagrożony z powodu zablokowanych aktywów cypryjskich. Reuters

 

Jestem pewien że rosjanie próbowały ratować swoje aktywa w bankach cypryjskich i przypuszczam że komuś się udało. Ale tych depozytów było tak dużo że nie wystarczyłoby całej gotówki tych oddziałów w Moskwie i Londynie aby wypłacić nawet małą część zagrożonych depozytów.

 

Aby zobrazować zależność gospodarki rosyjskiej od Cypru dodam że najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych napływa do Rosji właśnie przez Cypr (ponad $68 mld), natomiast rosyjskie inwestycje bezpośrednie w gospodarkę Cypru (głownie w sektor bankowy) wyniosły ponad $23 mld. itar-tass.com

 

Dziwię się że rosjanie oddały tak dużo kasy bez walki. Myślę że Rosja mogła dostać od UE coś w zamian pod stołem, ale tego się nie dowiemy tak szybko.

Edited by Domenion.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

GDZIE SIĘ PODZIAŁY PIENIĄDZE Z CYPRU ?

Setki milionów euro przelano z Cypru przez przedstawicielstwa cypryjskich banków w Londynie i Moskwie – informuje agencja ITAR TASS powołując się na grecką telewizję Mega (http://www.megatv.com/default.asp).

Według danych Megi na Cyprze słychać „ostrą krytykę pod adresem zarządzającego Bankiem Centralnym Cypru Panikosa Dimitriadisa, który podczas kryzysu pozwolił na kontynuowanie pracy filii Banków Cypru oraz Cypryjskiego Banku Narodowego w Londynie. Umożliwiło to wypłacanie dużych kwot z kont w cypryjskich bankach w brytyjskiej stolicy oraz przez jeden bank w Moskwie”.

„Podczas gdy trwały rozmowy między cypryjskim rządem a Europejczykami i wprowadzono ograniczenia na wypłacenie środków na Cyprze, w filiach cypryjskich banków za granicą wypłacono setki milionów euro” – podaje telewizja.

Według telewizji „zarządzający Bankiem Centralnym Cypru Panikos Dimitriadis znajduje się obecnie na celowników kierownictwa politycznego wyspy za podjęte podczaskryzysu działania, pojawiają sięteż żądania jego dymisji”.

Mega informuje, że przewodniczący parlamentu Cypru Jannakis Omiru znajduje się w posiadaniu listy ostatnich transakcji cypryjskich banków, które zostały zrealizowane w czasie, gdy Eurogrupa podejmowała decyzję w sprawie „cięcia” depozytów.

Z kolei, jak poinformowała dzisiaj cypryjska gazeta Filelefteros(http://www.philenews.com/el-gr/eidiseis-politiki/39/138435/stoicheia-fotia-gia-to-pliatsiko-tis-laikis), pojawiły się dane o „kradzieży środków na dużą skalę z Cypryjskiego Banku Narodowego oraz skandalu z wyciekiem miliarda euro z Cypru do Grecji”.

Na posiedzenie pilnie wezwano przewodniczącego parlamentu JannakisaOmiru oraz prokuratora generalnego Petrosa Kliridisa, który zobowiązał członków rady zarządzającej Cypryjskiego Banku Narodowego do udostępnienia tych danych parlamentowi. „Następnie Omiru wraz z parlamentarzystami i prokuratorem generalnym wspólnie postanowili zaopatrzyć je w nadruk „ściśle tajne” oraz przechowywać w budynku parlamentu, w którym podejmowane są zwiększone środki bezpieczeństwa” – podkreśla Filelefteros.

Jeśli się okaże, że w cypryjskich bankach obecnie ilość pieniędzy jest mniejsza niż wcześniej, to planowany odsetek nadzwyczajnego podatku od pozostałych depozytów wzrośnie. Minister finansów Cypru Mihalis Sarris, który poinformował wcześniej o możliwości umorzenia 30-40% z dużych wkładów w Banku Cypru, oświadczył dzisiaj na antenie cypryjskiej telewizji RIK (http://www.cybc.com.cy), że nie wyklucza, iż „cięcie” wkładów powyżej 100 tysięcy euro w Banku Cypru wyniesie 50%, a w Cypryjskim Banku Narodowym – 80%.

GŁOS ROSJI

http://polish.ruvr.ru/2013_03_27/Gdzie-sie-podzialy-pieniadze-z-Cypru/ Edited by ArturZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwię się że rosjanie oddały tak dużo kasy bez walki. Myślę że Rosja mogła dostać od UE coś w zamian pod stołem, ale tego się nie dowiemy tak szybko.

 

 

Poszukaj sobie w google. Słowa kluczowe: Złoża gazu, Gazprom, Cypr

 

A, przepraszam, polskie dziennikaszczyny nie zajmują się takimi tematami.

 

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/russland-nutzt-zypern-krise-fuer-seine-interessen-a-889920.html

 

****

 

 

Jak pisałem już wczesniej, czego nie zauważyli jeszcze polscy dziennikarze, a raczej dziennikaszczyny, jest to pogwałcenie europejskich regulacji w zakresie swobodnego przepływu kapitału - jednego z filarów UE.

 

No i proszę, Komisja Europejska już ma odpowiedź:

 

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-298_en.htm

 

PS KE jest składnikiem Trojki, więc faktycznie, bardzo obiektywna informacja.

 

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×