Jump to content
Davi

Domena z zastrzeżonym znakiem towarowym i nazwą firmy

Recommended Posts

Witam,

Mam taki problem kupiłem kilka miesięcy temu domenę pewnej firmy produkującej sprzęt elektroniczny, gdyż chciałem pod tą nazwą domeny w następnych miesiącach zbudować sklep internetowy oferujący produkty tego producenta.

Jednak dzisiaj dostałem list od NASK, że moje dane zostały wydane Kancelarii Prawno-Patentowej w celu dochodzenia praw.

 

I tutaj pojawia się moje pytanie jak dobrowolnie oddać tą domenę (zrzec się praw do niej), tak abym nie miał żadnych kłopotów z tej sytuacji.

 

 

Dodam iż na samej domenie stał tylko pusty Wordpress.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak dzisiaj dostałem list od NASK, że moje dane zostały wydane Kancelarii Prawno-Patentowej w celu dochodzenia praw.

 

W piśmie o udostępnieniu danych osobowych przez NASK powinna być podana nazwa tej kancelarii - najlepiej zadzwonić lub napisać tam i wyjaśnić jak sprawa wygląda, że dostałeś takie i takie pismo i chciałbyś się zrzec praw do takiej domeny, wtedy przygotują odpowiednie pismo (cesję) do przekazania praw.

 

Zakładam oczywiście, że w piśmie była podana nazwa producenta czy znaku towarowego, który mogłeś naruszyć i faktycznie domena jest "trefna", bo inaczej to nie ma sensu przekazywać domeny, to może być też próba wyłudzenia nazwy domeny - to musisz już ocenić samemu jak jest.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ktoś takie pisemko może pod ręką przygotowane i mógłby mi wysłać czy sam od podstaw muszę napisać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jednak mimo wszystko nie widzę powodu do odebrania domeny Braun jeśli abonent nie narusza ich "działki", ale to jest Polska i tu nawet generyka można stracić :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ktoś takie pisemko może pod ręką przygotowane i mógłby mi wysłać czy sam od podstaw muszę napisać?

 

Nie potrzebujesz żadnego własnego pisma. Załóżmy, że dostałeś pismo z NASK-u, że udostępnili Twoje dane osobowe kancelarii Patpol z Warszawy (jedna z większych zajmujących się takimi sprawami związanymi z domenami). Wchodzisz wtedy pod: http://www.patpol.pl/kontakt szukasz e-maila i piszesz na podany e-mail coś takiego:

 

Dzień dobry,

 

w dniu wczorajszym otrzymałem z NASK-u pismo informujące, że moje dane osobowe zostały udostępnione Państwa kancelarii w związku z naruszeniem przeze mnie praw do znaku towarowego xxxx firmy xxxx poprzez użycie domeny xxxx.pl. Chciałbym zrzec się praw do tej domeny i przekazać ją firmie xxxx. W jaki sposób mogę to uczynić?

 

Z poważaniem

xxxx xxxx

 

Jak inna kancelaria to inna strona i inny adres e-mail - albo jest podany w piśmie albo szukasz w Google wg nazwy tej kancelarii.

 

I w odpowiedzi na takiego e-maila kancelaria poda Tobie wszystkie potrzebne informacje oraz poprowadzi poprzez cały proces zrzeczenia się praw do domeny. Podeśle też wszystkie wzory potrzebnych pism czy cesji (każda kancelaria zresztą ma swoje procedury) oraz wszystkie informacje gdzie to wysłać, nie musisz mieć ani pisać nic własnego - wypełniasz gotowy druk pisma, podpisujesz, odsyłasz i jest wykonywana cesja praw do domeny, przestajesz być jej abonentem.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a nie lepiej skasować domenę i poinformować kancelarię o tym że, domena jest wolna? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oddaj ją innej osobie. Za jakiś czas ta osoba innej itd itd :)

Trochę się zejdzie z pisaniem o dane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oddaj ją innej osobie. Za jakiś czas ta osoba innej itd itd :)

Trochę się zejdzie z pisaniem o dane :)

A ty będziesz na końcu tego łańcuszka, OK? Zbierzesz sobie kolekcję TM-ów. A potem pewnie przepiszesz na mamę. Masz więcej kreatywnych pomysłów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

No tak - tyle, że po skasowaniu domeny nie ma żadnej gwarancji, że domena kiedykolwiek trafi do tej kancelarii czy producenta, domena nie zwolni się od razu tylko przejdzie w status "po rozwiązaniu umowy" jak domeny NASK-owe, pojawi się na liście domen usuniętych i będzie wygasała przy 5 dni - wtedy może zostać przechwycona czy być w kółko rezerwowana.

 

Od strony kancelarii skasowanie domeny raczej zakończy jakiekolwiek kwestie dochodzenia praw (bo skoro nie ma domeny to nie ma tych kwestii), ale zaproponowane przeze mnie rozwiązanie było zwyczajnie bardziej kulturalne i wykazaniem przed tymi prawnikami odrobiny dobrej woli, kasowanie domeny przypomina tu niestety wyrzucanie kradzionego radia w krzaki.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam taki problem kupiłem kilka miesięcy temu domenę pewnej firmy produkującej sprzęt elektroniczny, gdyż chciałem pod tą nazwą domeny w następnych miesiącach zbudować sklep internetowy oferujący produkty tego producenta.

Ma ktoś takie pisemko może pod ręką przygotowane i mógłby mi wysłać czy sam od podstaw muszę napisać?

 

Przepraszam Davi ale chyba jaja sobie robisz.

Świadomie wdepnąłeś w g...no a teraz jeszcze liczysz na pomocne gotowce.

Ileż razy można pisać "ja wiedziałem, że tak będzie, ja wiedziałem..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale zaproponowane przeze mnie rozwiązanie było zwyczajnie bardziej kulturalne i wykazaniem przed tymi prawnikami odrobiny dobrej woli, kasowanie domeny przypomina tu niestety wyrzucanie kradzionego radia w krzaki.

Jeśli już chcemy być "kulturalni" i wykazać się dobrą wolą, to możemy poinformować kancelarię o fakcie możliwości założenia opcji na domenę, która będzie zwolniona w ciągu np:14 dni. (o ile nie jest już założona)

 

Pomijając fakt rejestracji znaku towarowego... to przecież walczymy o swoje dupsko i tyle. I ja zrobiłbym właśnie tak jak napisałem... bo nie miałbym ochoty bawienia się (stresowania) w podpisywanie papierków i przyznawanie się do "nieuczciwej konkurencji" itp. A po za tym dobra wola dobrą wolą... ale bezkrytyczne wykonywanie poleceń kancelarii jakoś mi nie pasuje

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites

bezkrytyczne wykonywanie poleceń kancelarii jakoś mi nie pasuje

 

To, że Tobie nie pasuje i się nie chce to nie znaczy, że trzeba z tego robić ogólną regułę i takimi poradami jeszcze służyć - to jest naprawdę niewiele roboty, żeby wyskoczyć na pocztę i jeden list polecony wysłać. Dla mnie kasowanie takich domen to jednak zwykłe lenistwo (nie chce się wysłać cesji) lub nawet brak poważnego podejścia do domen (coś w stylu - a pobawię się, skasuję domenę to jej już nigdy nie będą mieli).

 

edit: starałem się złagodzić swoją wypowiedź (cwaniactwo też już wyrzuciłem), bo może jednak trochę przesadziłem - odrzucając już sprawę legalności / nielegalności takich działań to jednak dalej uważam, że w tym dziale powinno się dawać możliwie najprostsze, logiczne i najmniej kłopotliwe porady (wysłanie cesji, by przepisać domenę jest tu najbardziej logiczne i będzie najlepiej przez taką kancelarię i producenta odebrane, bo mimo wszystko mówimy tu o celowej rejestracji domeny z nazwą producenta i coś na sumieniu jest, a nie, że ktoś się bezpodstawnie czepia).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

... nie namawiam do łamania prawa ale do wykorzystania wszystkich możliwych sposobów które mamy pod ręką.... między innymi możliwość skasowania domeny. I to jest całkowicie legalne.

 

edit:

edytowałeś post... o namawianiu przeze mnie do łamania prawa zmieniając to na cwaniactwo. Więc moja powyższa odpowiedź jest teraz bezsensu.

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaproponowane przeze mnie rozwiązanie było zwyczajnie bardziej kulturalne i wykazaniem przed tymi prawnikami odrobiny dobrej woli,

 

 

W tej sytuacji wykazując "dobrą wolę" przyznajesz się i potwierdzasz fakt naruszenia przez siebie znaku towarowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwie się poza wypowiedzią lufthansa waszym wypowiedzią jak to trzeba byc kulturalnym wobec chamskiego postępowania powyższej kancelarii. Z takim podejściem w mediach szybciej pojawią się tematy o tym jak łatwo jest odebrać domenę zamiast dlaczego warto kupić dobrą domenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwie się poza wypowiedzią lufthansa waszym wypowiedzią jak to trzeba byc kulturalnym wobec chamskiego postępowania powyższej kancelarii. Z takim podejściem w mediach szybciej pojawią się tematy o tym jak łatwo jest odebrać domenę zamiast dlaczego warto kupić dobrą domenę.

 

Przecież postępowanie kancelarii nie jest chamskie tylko taka jej praca (nie wykonują jej, bo lubią gnębić ludzi tylko ten producent, którego nazwę zawiera domenę jej zlecił *odzyskanie* domeny ze *swoją nazwą* i *zastrzeżonym znakiem towarowym*) - kancelaria musi zawsze uzyskać dane abonenta żeby napisać do niego kolejne pismo tzw. cease and desist (prośba o zaprzestanie korzystania z domeny i przekazanie domeny), nie może napisać pisma jak nie wie na kogo. Może takie dane uzyskać z whois jak są dostępne lub musi pisać do NASK-u, gdy są ukryte we whois - wtedy abonent dostaje taki list z powiadomieniem. Czytałeś w ogóle pierwszy post? Widać, że nie. Może pogrubię najważniejszy fragment to będzie łatwiej:

 

I tutaj pojawia się moje pytanie jak dobrowolnie oddać tą domenę (zrzec się praw do niej), tak abym nie miał żadnych kłopotów z tej sytuacji.

 

Pytanie nie jest czy oddać domenę, a jak oddać domenę i cały czas na to próbuję odpowiedzieć podczas gdy część porad jest żeby w ogóle nie oddawać domeny. ;) A ja do tego doradzam, by było jak najszybciej i jak najmniej kłopotliwie (kasowanie domeny nie jest mało kłopotliwe i nie będzie można od razu zapomnieć o tej sprawie, bo można się spodziewać jeszcze co najmniej kilku pism od tej kancelarii, która wtedy trochę zgłupieje). Na tej domenie już człowiek na pewno nie zarobi ani złotówki ani nie uruchomi planowanego sklepu (jest znak towarowy, jest nazwa firmy - to prawdopodobieństwo, że domena jest trefna i by mogła zostać odebrana jest naprawdę ogromne), wtedy oddanie takiej niepotrzebnej już domeny jest naprawdę sensowne, a nie chciałbym, aby Davi idąc w zaparte jak co poniektórzy tu doszedł do ostatniego kroku postępowania, którym jest arbitraż i zamiast stracić tylko domenę to jeszcze stracił pieniądze - kilka tysięcy zł kosztów postępowania.

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I przyszło dzisiaj pismo z kancelarii ;). Mam przesłać do NASK oświadczenie o zrzeszeniu się praw do domeny internetowej - niestety kancelaria nie załączyła przykładowego oświadczenia ... Pisał ktoś już coś takiego, żebym mógł wiedzieć jak to mniej więcej napisać?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepiej poprosić ich o wzór takowego pisma, bo potem mogą być problemy. Moim zdaniem powinni byli przysłać jako załącznik gotowe pismo do podpisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie chodzi po prostu o cesję: http://dns.pl/propoz_cesji.pdf

tylko że jeśli domenę obsługuje partner, a nie nask, to nask raczej też nie obsłuży takiej cesji, ani żadnych innych "wniosków".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×